Ciekawostki kosmiczne

20 kosmicznych ciekawostek

Są trzy teorie na temat wielkości wszechświata. Jedna z nich mówi, że nie ma on końca, w związku z tym nigdy nie dotrzemy do jego granic. Równie nieskończony wydaje się zbiór ciekawostek na temat kosmicznej przestrzeni. Zebraliśmy dla Was te, które mogą Was najbardziej zainteresować.

  1. Pierwszą osobą, która spojrzała w przestrzeń kosmiczną przez teleskop był Galileusz. Miało to miejsce prawie 400 lat temu.
  2. Ponieważ zapach jest zależny od kilku czynników środowiskowych, takich jak temperatura, wilgotność i wiek kwiatu, kwiaty pachną inaczej w kosmosie niż na Ziemi. Zapach różnego rodzaju róż uprawnianych na promie kosmicznym Discovery został później powielony i dodany do perfum „Zen” sprzedawanych przez japońską firmę Shiseido.
  3. W kosmosie nikt nie usłyszy Twojego krzyku. W próżni nie rozchodzi się dźwięk.
  4. W filmie 2001: Odyseja kosmiczna Bowman powinien wypuścić z płuc powietrze, zamiast robić wdech przed próbą ponownego dostania się na statek z kapsuły po tym, jak zamknął go HAL. Próżnia panująca w kosmosie uszkodziłaby płuca, gdyby były one wypełnione powietrzem.
  5. W 1895 roku Konstantin Ciołkowski, rosyjski uczony polskiego pochodzenia, który był jednym z pionierów astronautyki i autorem teorii ruchu, a także zaproponował model budowy rakiety kosmicznej, zgłosił koncepcję wind kosmicznych, rodzaju systemu transportu kosmicznego.
  6. Pierwszym zwierzęciem w przestrzeni kosmicznej była Łajka, pies został wystrzelony w kosmos radzieckim statkiem Sputnik 2 w 1957 roku. Prawdę o tym, co się z nim stało, ujawniono dopiero w 2002 roku. Od początku lotu nie planowano sprowadzania go z powrotem na Ziemię. Pies zginął prawdopodobnie po niecałych 10 godzinach, a powodem jego śmierci było przegrzanie (temperatura w kapsule wynosiła ponad 40 °C) i stres wywołany nadmiernym hałasem, wibracjami i przyśpieszeniem.
  7. Gdy woda wrze na Ziemi, tworzy tysiące małych pęcherzyków. Jednak w przestrzeni kosmicznej wynikiem wrzącej wody jest powstawanie jednej, olbrzymiej bańki. Naukowcy wierzą, że jest to spowodowane brakiem konwekcji i pływalności, które towarzyszą grawitacji.
  8. Teoria Wielkiego Wybuchu opiera się na idei zwanej teorią inflacji, która utrzymuje, że w ułamku chwili z bardzo gorącej i gęstej początkowej osobliwości wyłonił się Wszechświat, zawierający w sobie materię, oddziaływania, czas, przestrzeń i energię. Cały wybuch mógł trwać nie dłużej niż 10 do – 30 potęgi (jedna milionowa milionów milionów milionów milionowych części sekundy) i zmienił Wszechświat z czegoś, co mogłoby się zmieścić w dłoni w coś 10,000,000,000,000,000,000,000,000 większego. Chociaż każdy nazywa to Wielkim Wybuchem, zwolennicy teorii poprawiają nas, by nie myśleć o nim jako o konwencjonalnej eksplozji, ale raczej jako ogromnej i nagłej ekspansji.
  9. Pierwszym Amerykaninem w kosmosie był Alan Shepherd, który został wystrzelony w przestrzeń na pokładzie Mercury 3, 5 maja 1961. Jego statek nie wszedł na orbitę, ale wzniósł się na wysokość 185 kilometrów i pokonał trasę 485 kilometrów, zanim udał się na bezpieczne lądowanie w Oceanie Atlantyckim, wykorzystując do tego celu spadochron.
  10. Pierwszą kobietą w kosmosie była Walentina Tierieszkowa, radziecka kosmonautka, która poleciał w kosmos na pokładzie Wostok 6 w dniu 16 czerwca 1963.
  11. Pierwszą Amerykanką w kosmosie była Sally Ride, który wystartowała w przestrzeń dni 18 czerwca 1983 na pokładzie promu kosmicznego Challenger. Była to również najmłodsza osoba za Stanów Zjednoczonych, jaka przebywała w kosmosie.
  12. Bez grawitacji płyny ustrojowe wznoszą się wyżej w organizmie niż ma to miejsce na Ziemi, co oznacza, że większa ilość płynu w czaszce niż zwykle naciska mocniej na oczy. To „zgniecenie” gałek ocznych u astronautów zaciera ich wizję.
  13. Nikt nie wie, ile gwiazd istnieje w Drodze Mlecznej. Szacunki wahają się od 100 miliardów do 400 miliardów. I Droga Mleczna jest tylko jedną ze 140 miliardów galaktyk, wiele z nich jest jeszcze większych. Niektórzy astronomowie twierdzą, że przy tak dużej liczbie gwiazd, jest bardzo prawdopodobne, że liczba zaawansowanych cywilizacji w Drodze Mlecznej jest liczona w milionach, a ich odkrycie to jedynie kwestia czasu.
  14. Księżyc - ciekawostki

    Księżyc - garść ciekawostek

    „Fly me to the moon” to słowa słynnego utworu wykonywanego przez legendarnego Franka Sinatrę. Piosenka została odtworzona po lądowaniu załogi Apollo 11 na srebrnym globie. Dobrym pomysłem będzie przypomnienie jej sobie teraz, bowiem zabieramy Was na wycieczkę po naturalnym satelicie Ziemi!
  15. Przedstawiciele NASA utrzymują, że astronauci nie uprawiają seksu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lub podczas misji wahadłowców kosmicznych. Naukowcy spekulują, że uprawianie seksu w przestrzeni może stwarzać pewne problemy, poczęcie dziecka może być niebezpieczne. Niska grawitacja może zwiększyć ryzyko pozamacicznej ciąży, a promieniowania może zwiększyć ryzyko wad wrodzonych u płodu.
  16. Przestrzeń kosmiczna jest tak ciemna, ponieważ widzimy światło tylko wtedy, gdy uderzy w obiekt i odbije się od niego.
  17. NASA w końcu przyznała, że niektórzy astronauci mogli przetrwać do dwóch minut po początkowym wybuchu Challenger'a w 1986 roku. Choć mogli oni przeżyć początkową kulę ognia, nie mieli szans na przeżycie zanurzenia w Oceanie Atlantyckim.
  18. Astronauci w przestrzeni tracą około 1% ich masy mięśniowej każdego miesiąca, jeżeli nie wykonują co najmniej 2 godzinnych ćwiczeń, każdego dnia.
  19. Ponad 100 prochów ludzi zostało wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną, w tym twórcy Star Treka Gene Roddenberry oraz psychologa i pisarza Timothy'ego Leary'ego. Pierwsze ludzkie prochy, które opuściły Układ Słoneczny to te Clyde'a Tombaugha, człowieka, który odkrył Plutona. Jego prochy są na pokładzie sondy kosmicznej New Horizons. Koniec jej misji jest planowany na 11 czerwca 2022 roku.
  20. Pełny koszt skafandra, jaki noszą kosmonauci to niecałe 11 milionów dolarów.
  21. Człowiek może przeżyć 15-30 sekund w przestrzeni kosmicznej bez skafandra, o ile zrobi wydech przed wyjściem ze statku. Wydech zapobiega pęknięciu płuc. Po około 15 sekundach osoba straci przytomność z powodu braku tlenu, co doprowadzi do śmierci przez uduszenie. Możliwe jest, że bębenki takiej osoby mogą pęknąć. Krew nie może się zagotować ze względu na jej ciśnienie, inaczej jest w przypadku śliny. Jednak największym problemem będzie brak tlenu, a nie brak ciśnienia w próżni kosmicznej.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

dzieki za te ciekawostki bardzo mi się przydały

ciekawy komentarz

dzieki

duzo ciekwych rzeczy sie dowiedziałem

macie ode mnie like za te ciekawostki :p

Można by było wrzucić informację o różnicy temperatur w przestrzeni kosmicznej. Z tego co pamiętam z programu poświęconemu historii lotów kosmicznych to w Słońcu jest temp. +120oC ,natomiast w cieniu nawet -180oC. Wspomniane kombinezony za około 11 mln $ ,m.in posiadają system ogrzewania / chłodzenia w celu zapewnienia właściwych warunków dla kosmonauty.

człowiek bez skafandra nie przetrwa nawet 2 sekund ponieważ od razu się zamrozi

XD czlowiek nie może przetrwac wiecej niz 2 sekundy bo odrazu sie zamrozi

NAUKOWCY W ZASADZIE BARDZO MAŁO WIEDZĄ NA TEN TEMAT. MÓWIĄC INACZEJ: CHOĆ DUŻO WIEDZĄ TO I TAK WIEDZĄ MAŁO! Witaj! Krótki ale fajny materiał.... Do punktu nr 8. który brzmi: "Chociaż każdy nazywa to Wielkim Wybuchem, zwolennicy teorii poprawiają nas, by nie myśleć o nim jako o konwencjonalnej eksplozji, ale raczej jako ogromnej i nagłej ekspansji". Każdy wybuch to ekspansja w przestrzeń, no chyba, że to jest implozja!...Na dobrą sprawę na jedno wychodzi Ja natomiast wierzę w to, że Stwórcą Kosmosu jest Pan Jezus Chrystus Syn Boga Ojca... No i oczywiście są również i tacy naukowcy, którzy również stwierdzają, że Kosmos nie mógł powstać sam z siebie a Wielki Wybuch to ściema! Są tacy, którzy uważają, że musi być Potężna Siła, KTÓRA WAHADŁO ZEGARA KOSMOSU WPRAWIŁA W RUCH! Pozdrawiam [email protected]

naukowcy odkryli gazową chmurę która składa się praktycznie wyłącznie z alkoholu

Czytajac te naukowe bzdury, nigdy nie zapomnijcie samodzielnie myslec i zastanawiac sie na tym czy to, co przeczytaliscie moze byc, czy jest prawda, Pamietaj czytelniku PRAWDA ZAWSZE ZALEZY OD CIEBIE

Super ciekawostki

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Symbolem mądrości powinna być wrona  - ptak inteligentniejszy od

Symbolem mądrości powinna być wrona - ptak inteligentniejszy od sowy

O tym, że sowa jest symbolem mądrości, wie nawet przedszkolak. Wybór nie wydaje się do końca trafiony. Znacznie potężniejszym umysłem dysponuje wrona.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa.

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciek

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciekawostek

Starożytni Grecy wyprzedzali swoje czasy w zakresie filozofii, architektury, matematyki i literatury. Dlatego też poznawanie ich kultury i nauki jest do dziś interesujące.

Najdłuższy korek świata

Najdłuższy korek świata

W ekstremalnych przypadkach podróż może wydłużyć się nawet o kilka nieplanowanych godzin. To i tak jeszcze nic w porównaniu do najdłuższego korka świata.

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

W przeciwieństwie do noży i widelców, które musiały być tworzone od podstaw, łyżki występowały w naturze. Wystarczy wymienić, chociażby muszelki lub kamienie o odpowiednich kształtach, które mogły służyć do nabierania jedzenia.

Co przynosi szczęście w Japonii?

Co przynosi szczęście w Japonii?

W Polsce szczęście ma zapewnić złapanie się za guzik, kiedy widzimy kominiarza, w Irlandii jest to czterolistna koniczyna, a w Japonii… płacz dziecka, ale tylko pod warunkiem, że zostanie on wywołany w odpowiednich okolicznościach.

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Nasz kraj może pochwalić się najstarszą restauracją na kontynencie europejskim. Dowiedźcie się, kiedy została otwarta „Piwnica Świdnicka”, gdzie się znajduje oraz kogo goszczono w jej murach.

Zamki Joannitów w Polsce

Zamki Joannitów w Polsce

Zakon Joannitów był jednym z trzech dużych zakonów rycerskich powstałych w Królestwie Jerozolimy na fali wypraw krzyżowych.

Cienka skóra słoni afrykańskich

Cienka skóra słoni afrykańskich

Gdy weźmiemy pod uwagę rozmiar oraz ilość mięśni i tłuszczu, jaką musi „owinąć” skóra, okazuje się, że słonie afrykańskie mają zaskakująco cienką skórę, relatywnie cienką.

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat programy telewizyjne zajmujące się tematyką gotowania zyskały w Polsce ogromną popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że powstaje i zapewne powstawać będzie ich jeszcze więcej.

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych k

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych krążków”

Obrączki ślubne to obecnie biznes przynoszący miliardowe zyski. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych na ich produkcję przeznacza się siedemnaście ton złota.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się