Ciekawostki o blondynkach i blondynach

Ciekawostki o blondynkach i blondynach

Jasny kolor włosów to nie tylko powód do żartów, których źródłem jest krzywdzący stereotyp dotyczący rzekomo niskiego ilorazu inteligencji blondynek. Dużo ciekawsze wydają się historyczne i nie tylko fakty na temat ludzi posiadających blond włosy. Kolor ten jest nierzadko obiektem pożądania i to nie tylko panów, którzy przepadają za blondynkami i ich ikoną w postaci Marilyn Monroe. Ona sama nie była naturalną blondynką i podobnie jak spora część dzisiejszych pań farbowała swoje włosy właśnie na blond.

 1. Bazą, która decyduje o tym, jaki kolor włosów mamy jest ilość melaniny. Na kolor włosów składają się dwa jej rodzaje: 1) eumelanina i 2) feomelanina. Im więcej tej pierwszej substancji jest we włosach, tym ciemniejszą mają one barwę. Feomelanina działa w podobny sposób z takim wyjątkiem, że odpowiada za to, jak bardzo nasze włosy będą jasne, a nie ciemne. Blond włosy są wynikiem niskiego poziomu zarówno eumelaniny, jak i feomelaniny.
 2. Dla każdego blond może oznaczać coś nieco innego. Dzieje się tak z prostego powodu. Istnieją liczne odcienie tej barwy włosów. Mogą się one wahać od platynowego blondu, kiedy to włosy są niemal białe do ciemnego blondu przywodzącego na myśl barwę złota. Do najrzadszych rodzajów blondu należy blond truskawkowy oraz mieszanina włosów rudych i blondu.
 3. Blond włosy mają naturalną tendencję do przechodzenia w ciemniejszą barwę wraz z wiekiem. Osoby, które posiadają naturalne blond włosy, aż do początku procesu siwienia, należą do bardzo wąskiej grupy. Szacuje się, że jest ich zaledwie 2% w skali światowej populacji.
 4. Jean Harlow była pierwszą hollywoodzką blond seksbombą. Nie było to bynajmniej jej naturalny kolor włosów. Kobieta używała do farbowania swoich włosów mieszanki składającej się m.in. z mydlanych płatków i wybielacza. Skończyło się to tragicznie. Gwieździe wypadły wszystkie włosy i była ona zmuszona do noszenia peruki do końca swojego życia.
 5. Jean Harlow
 6. Marilyn Monroe i Jean Harlow były naturalnymi brunetkami.
 7. Obsesję na punkcie blond włosów miała także księżna Diana. „Królowa serc” wydawała około 4 tysiące funtów w ciągu roku na fryzjerów, którzy dbali o to, aby jej włosy były odpowiednio rozjaśnione.
 8. W starożytnej Grecji blond włosy były jednoznacznie kojarzone z prostytutkami. Rzymska cesarzowa Messalina była zmuszona ukrywać swoje naturalnie czarne włosy pod blond peruką każdej nocy, której udawała się do domu rozpusty.
 9. Skąd brano włosy w kolorze blond, które były przeznaczone na peruki dla modnych pań? Ich źródłem były niemieckie blondynki, które wzięto do niewoli w czasach rzymskich. Ich głowy były golone do skóry. Rzymskie zwycięstwa były więc bezpośrednio związane z dużym napływem kolejnych partii blond włosów.
 10. W dawnych czasach farbowanie włosów na blond nie należało do najprzyjemniejszych doświadczeń. W starożytnym Rzymie kobiety używały do tego celu gołębiego łajna. Nie lepiej było w renesansowej Wenecji. Tam panie starały się uzyskać jasną barwę włosów za pomocą moczu konia.
 11. Podczas trwania II wojny światowej, Niemcy odbierali dzieci polskim rodzicom celem ich germanizacji. Nasilenie zjawiska można było dostrzec szczególnie na Zamojszczyźnie. Nie odbierano jednak wszystkich dzieci. Musiały one spełniać określone cechy. Jedną z nich były jasne blond włosy.
 12. Człowiek ma na swojej głowie od 100 tysięcy do 150 tysięcy włosów. Najwięcej włosów można znaleźć na głowie blondynki. Brunetki są tuż za nimi, a na najniższym stopniu podium pod względem ilości włosów uplasowały się posiadaczki tych rudych.
 13. barbie
 14. Nie od dziś wiadomo, że najpopularniejszą lalką na świecie jest Barbie. Co jednak ciekawe, to ta posiadająca blond włosy sprzedaje się najlepiej.
 15. Chcecie szybko stać się posiadaczami bujnej i długiej brody? Blondyni nie muszą uzbrajać się w dużą dożę cierpliwości. Prosty eksperyment udowodnił, że blond brody rosną szybciej niż te składające się z ciemnych włosów.
 16. Według raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia już w 2202 roku nie spotkamy na naszej planecie naturalnej blondynki. Gen, który odpowiada za jasną barwę, należy do grupy recesywnych, ale mimo to zanika. Przy obecnym poziomie kosmetologi i fryzjerstwa nie będzie to jednak żadnym problemem.
 17. Według wielu przeprowadzonych badań mężczyźni nie przepadają za blondynkami aż tak bardzo, żeby wiązać się z nimi na stałe. Okazuje się, że na bardziej „poważne” partnerki, z którymi mają zamiar spędzić całe życie, częściej wybierają brunetki. Brunetki są postrzegane przez mężczyzn jako bardziej stabilne i wiarygodniejsze niż ich jasnowłose koleżanki. Genezy takiego zachowania można dopatrywać się w starożytnej Grecji. Blondynki były tam kobietami na jedną noc.
 18. Ciekawostki o mańkutach

  Dowiedz się więcej o mańkutach! 25 ciekawostek na temat leworęczności

  Jesteś leworęczny? Świetnie się składa! Mamy dla Ciebie zbiór ciekawostek na ten temat. Osoby piszące prawą ręką również powinny się zainteresować.
 19. Już dawno potwierdzono, że nie ma żadnych dowodów na to, że istnienie różnic intelektualnych można powiązać z kolorem włosów. Jednak według powszechnej opinii i wyników ankiety blondynki są postrzegane jako mniej inteligentne kobiety niż ich koleżanki z ciemniejszymi włosami. Żarty, w których naśmiewano się z „głupiej blondynki” po raz pierwszy pojawiły się w satyrycznej sztuce Les curiosites de la Foire z 1775 roku. Przedstawiono w niej postać Rosalie Duthe, która była wyjątkowo mało inteligentną francuską kurtyzaną o blond włosach.
 20. Zauważyliście, że ludzie o jasnych blond włosach mają także jasną barwę oczu? Mowa oczywiście o naturalnych blondynkach i blondynach.
 21. Słowo „blondynka” wywodzi się z kilku możliwych źródeł. Część badaczy uważa, że pochodzi ono do średniowiecznego, łacińskiego blundus, czyli „żółty” lub od staroangielskiego słowa beblonden oznaczającego „farbowanie”.
 22. blond włosy
 23. Blondynki są zazwyczaj bardziej otwarte i żywe. Są postrzegane jako bardziej kobiece niż kobiety o innych kolorach włosów.
 24. Pod wpływem Richarda Wagnera, Elizabeth Nietzsche, siostra słynnego filozofa, wybrała całą społeczność ludzi o blond włosach i niebieskich oczy i wysyłała ją do izolowanej wsi w Paragwaju, aby zasiać ziarno nowej rasy nadludzi. Wieś ta wciąż istnieje.

Brunetki czy blondynki?

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Poznaj panią Wasiljewę, żonę Fiodora i matkę 69 dzieci

Poznaj panią Wasiljewę, żonę Fiodora i matkę 69 dzieci

Kobieta, która jest rekordzistką świata Guinnessa w kategorii najbardziej płodnej matki wszechczasów, to żyjąca w XVIII wieku Rosjanka z miejscowości Szuja. W ciągu 40 lat rodziła ona w sumie 27 razy.

W których krajach zjada się najwięcej czekolady?

W których krajach zjada się najwięcej czekolady?

Pomimo że kakao jest rośliną tropikalną, wśród czołówki konsumentów czekolady znalazły się kraje europejskie, w których panuje znacznie chłodniejszy klimat.

Najmniejszy kraj i zakątek z najmniejszą liczbą ludności

Najmniejszy kraj i zakątek z najmniejszą liczbą ludności

Może to być trudne do wyobrażenia, ale na naszej planecie istnieje kraj, którego powierzchnia jest mniejsza niż powierzchnia Central Parku w Nowym Jorku, a jego ludność nie przekracza ilości uczniów w przeciętnej, miejskiej szkole podstawowej w Polsce.

Pyszne ciekawostki na temat lodów

Pyszne ciekawostki na temat lodów

Było już piwo, a teraz przyszedł czas na lody. W porównaniu do tego pierwszego, zimny deser jest dla każdego. Nie tylko najmłodsi go uwielbiają. Dorośli, nawet ci na diecie, lubią sobie od czasu do czasu zgrzeszyć i zjeść ich nawet cały kubełek.

Czy piranie naprawdę są śmiertelnie groźne dla człowieka?

Czy piranie naprawdę są śmiertelnie groźne dla człowieka?

Filmy i nie tylko stworzyły obraz piranii jako krwiożerczych bestii, którym potrzeba zaledwie kilka chwil, aby z człowieka obgryźć całe mięso i pozostawić jedynie szkielet. To jeden z największych mitów, jakie zdołała stworzyć kinematografia.

Kiedy powstała pierwsza zapalniczka? Historia „zapalary” i co ni

Kiedy powstała pierwsza zapalniczka? Historia „zapalary” i co nieco o zapałkach

Urządzenia przenośne, które wytwarzały stabilny i stały płomień w wyniku wykorzystania łatwopalnych cieczy pod ciśnieniem i iskry były rozwijane już w XIX wieku.

Oglądasz serial „Czarnobyl”? Poznaj fakty o katastrofie sprzed 3

Oglądasz serial „Czarnobyl”? Poznaj fakty o katastrofie sprzed 33 lat

Czy wydarzenia przedstawione w serialu HBO "Czarnobyl" odpowiadają rzeczywistemu przebiegowi katastrofy w elektrowni jądrowej z 1986 roku? Sprawdź to, poznając fakty.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby nawet Syzyf!

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby nawet Syzyf!

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa położonego w powiecie białogardzkim.

Największe śpiochy wśród zwierząt

Największe śpiochy wśród zwierząt

Poznajcie największych śpiochów w ich świecie. A może już wiecie, który zwierzak śpi najwięcej? Jeśli postawiliście na leniwca, to nie macie racji.

Kiedy po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki?

Kiedy po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki?

Coraz większymi krokami zbliża się bardzo ważna data. Dzień Matki, bo o nim mowa, od lat jest niezmiennie obchodzony w Polsce 26 maja. Czy zawsze tak było?

Vic Tandy - oryginalny pogromca duchów

Vic Tandy - oryginalny pogromca duchów

Obserwacje Tandy'ego przyczyniły się do powstania krótkiego artykułu na temat przedziwnego zjawiska. Inżynier obalał mity o istnieniu duchów do końca swojego życia.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się