Ciekawostki o blondynkach i blondynach

Ciekawostki o blondynkach i blondynach

Jasny kolor włosów to nie tylko powód do żartów, których źródłem jest krzywdzący stereotyp dotyczący rzekomo niskiego ilorazu inteligencji blondynek. Dużo ciekawsze wydają się historyczne i nie tylko fakty na temat ludzi posiadających blond włosy. Kolor ten jest nierzadko obiektem pożądania i to nie tylko panów, którzy przepadają za blondynkami i ich ikoną w postaci Marilyn Monroe. Ona sama nie była naturalną blondynką i podobnie jak spora część dzisiejszych pań farbowała swoje włosy właśnie na blond.

 1. Bazą, która decyduje o tym, jaki kolor włosów mamy jest ilość melaniny. Na kolor włosów składają się dwa jej rodzaje: 1) eumelanina i 2) feomelanina. Im więcej tej pierwszej substancji jest we włosach, tym ciemniejszą mają one barwę. Feomelanina działa w podobny sposób z takim wyjątkiem, że odpowiada za to, jak bardzo nasze włosy będą jasne, a nie ciemne. Blond włosy są wynikiem niskiego poziomu zarówno eumelaniny, jak i feomelaniny.
 2. Dla każdego blond może oznaczać coś nieco innego. Dzieje się tak z prostego powodu. Istnieją liczne odcienie tej barwy włosów. Mogą się one wahać od platynowego blondu, kiedy to włosy są niemal białe do ciemnego blondu przywodzącego na myśl barwę złota. Do najrzadszych rodzajów blondu należy blond truskawkowy oraz mieszanina włosów rudych i blondu.
 3. Blond włosy mają naturalną tendencję do przechodzenia w ciemniejszą barwę wraz z wiekiem. Osoby, które posiadają naturalne blond włosy, aż do początku procesu siwienia, należą do bardzo wąskiej grupy. Szacuje się, że jest ich zaledwie 2% w skali światowej populacji.
 4. Jean Harlow była pierwszą hollywoodzką blond seksbombą. Nie było to bynajmniej jej naturalny kolor włosów. Kobieta używała do farbowania swoich włosów mieszanki składającej się m.in. z mydlanych płatków i wybielacza. Skończyło się to tragicznie. Gwieździe wypadły wszystkie włosy i była ona zmuszona do noszenia peruki do końca swojego życia.
 5. Jean Harlow
 6. Marilyn Monroe i Jean Harlow były naturalnymi brunetkami.
 7. Obsesję na punkcie blond włosów miała także księżna Diana. „Królowa serc” wydawała około 4 tysiące funtów w ciągu roku na fryzjerów, którzy dbali o to, aby jej włosy były odpowiednio rozjaśnione.
 8. W starożytnej Grecji blond włosy były jednoznacznie kojarzone z prostytutkami. Rzymska cesarzowa Messalina była zmuszona ukrywać swoje naturalnie czarne włosy pod blond peruką każdej nocy, której udawała się do domu rozpusty.
 9. Skąd brano włosy w kolorze blond, które były przeznaczone na peruki dla modnych pań? Ich źródłem były niemieckie blondynki, które wzięto do niewoli w czasach rzymskich. Ich głowy były golone do skóry. Rzymskie zwycięstwa były więc bezpośrednio związane z dużym napływem kolejnych partii blond włosów.
 10. W dawnych czasach farbowanie włosów na blond nie należało do najprzyjemniejszych doświadczeń. W starożytnym Rzymie kobiety używały do tego celu gołębiego łajna. Nie lepiej było w renesansowej Wenecji. Tam panie starały się uzyskać jasną barwę włosów za pomocą moczu konia.
 11. Podczas trwania II wojny światowej, Niemcy odbierali dzieci polskim rodzicom celem ich germanizacji. Nasilenie zjawiska można było dostrzec szczególnie na Zamojszczyźnie. Nie odbierano jednak wszystkich dzieci. Musiały one spełniać określone cechy. Jedną z nich były jasne blond włosy.
 12. Człowiek ma na swojej głowie od 100 tysięcy do 150 tysięcy włosów. Najwięcej włosów można znaleźć na głowie blondynki. Brunetki są tuż za nimi, a na najniższym stopniu podium pod względem ilości włosów uplasowały się posiadaczki tych rudych.
 13. barbie
 14. Nie od dziś wiadomo, że najpopularniejszą lalką na świecie jest Barbie. Co jednak ciekawe, to ta posiadająca blond włosy sprzedaje się najlepiej.
 15. Chcecie szybko stać się posiadaczami bujnej i długiej brody? Blondyni nie muszą uzbrajać się w dużą dożę cierpliwości. Prosty eksperyment udowodnił, że blond brody rosną szybciej niż te składające się z ciemnych włosów.
 16. Według raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia już w 2202 roku nie spotkamy na naszej planecie naturalnej blondynki. Gen, który odpowiada za jasną barwę, należy do grupy recesywnych, ale mimo to zanika. Przy obecnym poziomie kosmetologi i fryzjerstwa nie będzie to jednak żadnym problemem.
 17. Według wielu przeprowadzonych badań mężczyźni nie przepadają za blondynkami aż tak bardzo, żeby wiązać się z nimi na stałe. Okazuje się, że na bardziej „poważne” partnerki, z którymi mają zamiar spędzić całe życie, częściej wybierają brunetki. Brunetki są postrzegane przez mężczyzn jako bardziej stabilne i wiarygodniejsze niż ich jasnowłose koleżanki. Genezy takiego zachowania można dopatrywać się w starożytnej Grecji. Blondynki były tam kobietami na jedną noc.
 18. Ciekawostki o mańkutach

  Dowiedz się więcej o mańkutach! 25 ciekawostek na temat leworęczności

  Jesteś leworęczny? Świetnie się składa! Mamy dla Ciebie zbiór ciekawostek na ten temat. Osoby piszące prawą ręką również powinny się zainteresować.
 19. Już dawno potwierdzono, że nie ma żadnych dowodów na to, że istnienie różnic intelektualnych można powiązać z kolorem włosów. Jednak według powszechnej opinii i wyników ankiety blondynki są postrzegane jako mniej inteligentne kobiety niż ich koleżanki z ciemniejszymi włosami. Żarty, w których naśmiewano się z „głupiej blondynki” po raz pierwszy pojawiły się w satyrycznej sztuce Les curiosites de la Foire z 1775 roku. Przedstawiono w niej postać Rosalie Duthe, która była wyjątkowo mało inteligentną francuską kurtyzaną o blond włosach.
 20. Zauważyliście, że ludzie o jasnych blond włosach mają także jasną barwę oczu? Mowa oczywiście o naturalnych blondynkach i blondynach.
 21. Słowo „blondynka” wywodzi się z kilku możliwych źródeł. Część badaczy uważa, że pochodzi ono do średniowiecznego, łacińskiego blundus, czyli „żółty” lub od staroangielskiego słowa beblonden oznaczającego „farbowanie”.
 22. blond włosy
 23. Blondynki są zazwyczaj bardziej otwarte i żywe. Są postrzegane jako bardziej kobiece niż kobiety o innych kolorach włosów.
 24. Pod wpływem Richarda Wagnera, Elizabeth Nietzsche, siostra słynnego filozofa, wybrała całą społeczność ludzi o blond włosach i niebieskich oczy i wysyłała ją do izolowanej wsi w Paragwaju, aby zasiać ziarno nowej rasy nadludzi. Wieś ta wciąż istnieje.

Brunetki czy blondynki?

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Arbuz – czy wiesz, co jesz

Arbuz – czy wiesz, co jesz?

Arbuza jemy szczególnie dużo podczas trwania lata. Zielony gigant świetnie nadaje się do zaspokojenia pragnienia oraz do ochłodzenia się, gdy na zewnątrz panuje upał. Wystarczy przygotować z niego sorbet lub wykorzystać go w formie zamiennika tradycyjnych kostek lodu

Gin z tonikiem – poznajcie początki słynnego drinka

Gin z tonikiem – poznajcie początki słynnego drinka

Chinina pochodząca z kory drzewa cynamonowego, które rośnie na terenie Ameryki Południowej, była znana jako skuteczny środek w leczeniu malarii już pod koniec XVI wieku

Ciekawostki na upał – dowiedz się więcej o lecie

Ciekawostki na upał – dowiedz się więcej o lecie

Jedni je kochają, drudzy nienawidzą. Lato, bo o nim mowa, ma jednak znacznie więcej zwolenników niż przeciwników. Szczególnie wśród uczniów, którzy w tym czasie mają wakacje.

Największa truskawka na świecie i w Polsce

Największa truskawka na świecie i w Polsce

Truskawkowy rekord w naszym kraju został zanotowany w gminie Puławy, a konkretnie w miejscowości Leokadiów. Olbrzymi okaz ważył aż 214 gramów

Roopkund – tajemnicze jezioro w Himalajach

Roopkund – tajemnicze jezioro w Himalajach

Położone w dolinie wysoko w Himalajach w północnych Indiach jezioro o nazwie Roopkund jest znane lokalnie jako Tajemnicze Jezioro lub Jezioro Szkieletów.

Interesujące fakty dotyczące otyłości – ciekawostki i przydatne

Interesujące fakty dotyczące otyłości – ciekawostki i przydatne informacje

Otyłość to choroba i trzeba sobie to uświadomić, zanim poślemy niewybredny komentarz w stronę osoby ze znaczną nadwagą.

Najstarszy przepis na piwo pochodzi z czasów starożytności

Najstarszy przepis na piwo pochodzi z czasów starożytności

Najstarsza receptura na piwo została zapisana za pomocą pisma klinowego. Liczący sobie około 5 tysięcy lat przepis na napój z procentami jest jednocześnie najstarszym odnalezionym przepisem na świecie.

Poznajcie Johna D. Clouse'a – największego podróżnika w historii

Poznajcie Johna D. Clouse'a – największego podróżnika w historii

Rekordzista zwiedził wszystkie istniejące w 1999 roku państwa suwerenne i niesuwerenne z wyjątkiem dwóch. Clouse'owi nie udało się wbić szpilki na mapie świata w miejscu wyspy Bouvety i Wysp Paracelskich.

Czy istnieją zwierzęta, które mogą żyć bez głowy

Czy istnieją zwierzęta, które mogą żyć bez głowy?

Na początku pragniemy poinformować, że temat jest raczej obrzydliwy i osoby z rozwiniętą wyobraźnią mogą podczas czytania „zobaczyć” w swojej głowie obrazy, które są niepokojące

Księga Polskich Rekordów i Osobliwości

Księga Polskich Rekordów i Osobliwości

„Polacy nie gęsi i...” swoją księgę też mają. Księga Polskich Rekordów i Osobliwości – Kronika Rabkolandu jest wydawana od 2000 roku. Co w niej znajdziemy?

Zamiana żon w prawdziwym życiu

Zamiana żon w prawdziwym życiu

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych transferów w historii baseballu został ogłoszony 4 marca 1973 roku. Mike Kekich i Fritz Peterson, obaj miotacze drużyny New York Yankees, zwołali osobne konferencje prasowe, aby ogłosić światu, że zdecydowali się „wymienić życiami”

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się