Interesujące fakty dotyczące otyłości – ciekawostki i przydatne

Interesujące fakty dotyczące otyłości – ciekawostki i przydatne informacje

Otyłość to choroba i trzeba sobie to uświadomić, zanim poślemy niewybredny komentarz w stronę osoby ze znaczną nadwagą. Przyczyny jej wystąpienia są różnorakie, poczynając od genetycznej skłonności do tycia, przez problemy natury psychicznej i kończąc na zaburzeniach neurologicznych. Nie wierzycie i nadal uważacie, że wszystko sprowadza się do tego, że osoby puszyste zbyt dużo jedzą? Być może wasze spojrzenie na ten problem zmieni fakt, że w niektórych przypadkach tycie powoduje nawet przyjmowanie płynów np. wody. Tym samym nie powinno się z góry twierdzić, że każdy z nadwagą obżera się w fast foodach.

 1. Nadwaga i otyłość to dwa różne pojęcia. To pierwsze określa stan, gdy nadmiar tkanki tłuszczowej występujący w organizmie w stosunku do masy ciała, która jest beztłuszczowa, występuje w stopniu umiarkowanym.
 2. Otyłość to odbiegające od normy nagromadzenie tkanki tłuszczowej, zwykle o 20% lub więcej w stosunku do masy ciała danej osoby. Duża ilość dodatkowych kilogramów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób, niepełnosprawności i śmierci.
 3. Najlepszym dowodem na to, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która bardzo często bywa śmiertelna, są statystyki zgonów w USA. Ponad 300 000 ludzi każdego roku przedwcześnie umiera właśnie z przyczyny otyłości. Więcej zgonów w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się tylko u nałogowych palaczy tytoniu.
 4. Jak statystyki wyglądają w skali świata? Każdego roku z powodu nadwagi lub otyłości umiera co najmniej 2,8 miliona ludzi. Warto wiedzieć, że problemy ze zbyt wysoką masą ciała były niegdyś kojarzone jedynie z krajami o najbardziej rozwiniętej gospodarce. Od jakiegoś czasu sporą liczbę pulchnych spotyka się również w krajach średnio i słabo rozwiniętych.
 5. masło
 6. Amerykanie jedzą o 300-400% więcej tłuszczu niż powinni. Przeciętny Amerykanin każdego dnia spożywa ilość tłuszczu odpowiadającą tamtejszej kostce masła – około 110 gramów.
 7. Uważacie, że największy procent otyłych osób można znaleźć w USA? Błąd. W 2013 roku Meksyk wyprzedził Stany Zjednoczonym w tym niechlubnym rankingu. Aż 32,8% dorosłych Meksykanów jest puszystych. W USA jest ich „zaledwie” 31,8%.
 8. Badania potwierdziły, że otyłość jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost ryzyka wystąpienia raka piesi u kobiet, które przeszły menopauzę. Zbyt duża masa ciała może powodować także szybszy rozwój komórek nowotworu sutka i bezpośrednio wpływać na rozmiary guza.
 9. Żywność opisana jako beztłuszczowa wcale nie musi być zdrowa i niskokaloryczna. W produktach tego typu przeważnie spotykamy się bowiem z dużą ilością cukru. We wielu przypadkach producenci żywności po prostu wymieniają kalorie, które przyjmowalibyśmy z tłuszczu na te przyjmowane z węglowodanów. Dlatego radzimy uważnie czytać etykiety, a nie tylko opierać się na oznaczeniach na froncie opakowania.
 10. W Stanach Zjednoczonych problem otyłości rozrósł się go gigantycznych rozmiarów. Bardzo często problem z nadwagą mają już dzieci. Przekonali się o tym producenci fotelików dziecięcych, które służą do przewozu najmłodszych. Zaczęli oni produkować większe modele po tym, jak badania wykazały, że ponad ćwierć miliona amerykańskich dzieci w wieku lat sześciu i młodszych jest zbyt gruba, aby mogli oni używać fotelików o standardowych do tej pory wymiarach.
 11. W skali globalnej ponad 40 milionów dzieci w wieku przedszkolnym ma nadwagę. Dane te pochodzą z 2007 roku.
 12. otyłość
 13. Dlaczego tak wiele dzieci ma nadwagę? Według badań wynika to z tego, że cierpią na nią także ich rodzice. Według szacunków, jeśli matka lub ojciec są otyli to ryzyko, że ich dziecko będzie zmagać się z tym samym problemem, wynosi aż 80%.
 14. Otyłość u dzieci wpływa na poczucie własnej wartości, co może mieć negatywne następstwa na zatrudnienie i uzyskanie wyższego wykształcenie w dorosłym życiu. Oprócz piętna społecznego otyłość u dzieci niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Są to m.in. depresja, cukrzyca, astma, kamica żółciowa i dolegliwości ortopedyczne.
 15. Otyli mężczyźni i kobiety stwierdzili w anonimowej ankiecie, co wpływa na znacznie zwiększoną wiarygodność badania, że są znacznie mniej usatysfakcjonowani swoim życiem seksualnym niż osoby, które nie mają problemów ze zbyt dużą masą ciała.
 16. Kobiety z wyższym wykształceniem są mniej narażone na otyłość w porównaniu do kobiet mniej wykształconych. Nie ma istotnego związku między poziomem edukacji a otyłością wśród mężczyzn.
 17. Od 2006 roku na świecie jest więcej osób z nadwagą niż tych niedożywionych. Około 1 miliard ma nadwagę, w porównaniu do 800 milionów, którzy głodują.
 18. Z tłuszczu w diecie nie można całkowicie rezygnować. Mało tego, jest on nam niezwykle potrzebny. Jego zawartość w diecie osoby dorosłej nie powinna być mniejsza niż 15%. Nieco inną wartość należy przyjąć dla kobiety w wieku rozrodczym. W takim przypadku udziału tłuszczu w 24-godzinnym spożyciu kalorii nie powinien być mniejszy niż 20%. Najcenniejsze tłuszcze to wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Można je przyjmować np. w formie suplementów diety.
 19. igła, zastrzyk, adrenalina
 20. Większość igieł do podawania epinefryny nie jest wystarczająco długa, by mogła być skutecznie użyta u osób otyłych. Adrenalina działa bowiem najlepiej po wstrzyknięciu jej do mięśnia. Po podaniu jej do warstwy tłuszczu potrzeba znacznie więcej czasu, aby lek dotarł do krwiobiegu.
 21. Utrata od 100 do 200 gramów dziennie - to możliwe

  Utrata od 100 do 200 gramów dziennie? To możliwe!

  Jeśli chcecie skutecznie chudnąć w tempie 100-200 gramów na dobę, wystarczy trzymać się jednej prostej zasady.
 22. Po tym, jak Barbara Hewson z Walii została przygnieciona przez otyłą osobę znajdującą się obok niej podczas lotu transatlantyckiego, w jej klatce piersiowej powstał zakrzep krwi, a mięśnie nóg zostały rozdarte. Obrażenia spowodowały, że kobieta była przykuta do szpitalnego łóżka przez miesiąc. W ramach rekompensaty linie lotnicze Virgin Atlantic wypłaciły jej nieco ponad 24 tysiące dolarów odszkodowania.
 23. Jednym ze sposobów zwalczania otyłości oraz zapobiegania jej powstawania jest powolne jedzenie. Mózg potrzebuje bowiem, aż 20 minut, aby wywołać odczucie, że dana osoba jest „pełna”.
 24. Istnieją internetowe serwisy randkowe dla osób otyłych i z nadwagą.
 25. Artysta Peter Rubens malował pulchne postacie kobiece, ukazując wysoki status społeczny tych, którzy mogą dobrze zjeść.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

otyłość to się ma w genach

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Przyjęlibyście obcą osobę pod swój dach na czas Wigilii? Histori

Przyjęlibyście obcą osobę pod swój dach na czas Wigilii? Historia dodatkowego nakrycia

We wielu domach panuje zgodność, co do tego, że najważniejszą i najpiękniejszą tradycją świąteczną jest przygotowanie nakrycia dla niespodziewanego gościa.

W Barbadosie każdy ma szansę pojawić się na znaczku pocztowym

W Barbadosie każdy ma szansę pojawić się na znaczku pocztowym

Dożycie do 100 lat jest jednym z największych osiągnięć życia. Osiągnięcie tego wieku z całą pewnością jest wydarzeniem wartym świętowania. Do takiego wniosku doszła poczta w Barbadosie.

Pełen wór ciekawostek o Świętym Mikołaju

Pełen wór ciekawostek o Świętym Mikołaju

Chociaż nie wierzy w niego już prawdopodobnie nikt, kto właśnie teraz to czyta, starszy pan z długą siwą brodą ubrany w koniecznie czerwony strój z charakterystyczną czapką jest nieodłącznym elementem Mikołajek.

Ciężki los białych kruków w przyrodzie

Ciężki los białych kruków w przyrodzie

Białe kruki są traktowane przez te czarne wyjątkowo źle i to tylko z powodu innego koloru ich piór, czyli tego, że są inne. Albinosi muszą zmagać się z samotnym życiem.

„Skylab Stan” - nastolatek, który miał kosmicznego farta

„Skylab Stan” - nastolatek, który miał kosmicznego farta

Szczęście jest w życiu przydatne. Ciężko z tym dyskutować. Czasami niezły fart pozwala na przykład zdobyć nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów. Tak było w przypadku nastolatka, który został przez media ochrzczony mianem Skylab Stan

Halloweenowe ciekawostki o wampirach

Halloweenowe ciekawostki o wampirach

Koniec października to czas, w którym królują wszelkie upiorne stworzenia. Im bardziej są przerażające, tym lepiej. Największą popularnością cieszą się stwory, które zaliczylibyśmy do klasyki.

Niewyobrażalne bogactwo Musy Keity I – najbogatszego człowieka w

Niewyobrażalne bogactwo Musy Keity I – najbogatszego człowieka w historii

Musa Keita doszedł do władzy w 1312 roku. Kiedy został koronowany, otrzymał imię Mansa, które tłumaczy się po prostu jako „król”.

Nędza z czasów II Wojny Światowej doprowadziła do wynalezienia N

Nędza z czasów II Wojny Światowej doprowadziła do wynalezienia Nutelli

Przepis stworzony przez Michele Ferrero uczynił z niego najbogatszego człowieka we Włoszech, a wszystko to, dzięki racjonowaniu podczas II Wojny Światowej.

Mało brakowało, a w 1770 roku kometa uderzyłaby w Ziemię

Mało brakowało, a w 1770 roku kometa uderzyłaby w Ziemię

Dokładnie w czerwcu astronom Charles Lexell wpadł na trop komety, która poruszała się z prędkością dochodzącą do 140 tys. kilometrów na godzinę. Obiekt zmierzał wprost ku Ziemi.

Gdzie pije się najwięcej wina na świecie w przeliczeniu na jedne

Gdzie pije się najwięcej wina na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca? Nie zgadniecie!

Chociaż wino to narodowy trunek Francuzów i Włochów to nie mieszkańcy tych krajów wypijają go najwięcej w przeliczeniu na jednego obywatela.

Co było pierwsze, jajko czy kura? Odpowiedź znajdziecie w Biblii

Co było pierwsze, jajko czy kura? Odpowiedź znajdziecie w Biblii

Odpowiedzi można szukać w Piśmie Świętym i to już na samym jego początku. Sporna kwestia jest tam wyjaśniona wprost i nie pozostawia pola do interpretacji.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się