Interesujące fakty dotyczące otyłości – ciekawostki i przydatne

Interesujące fakty dotyczące otyłości – ciekawostki i przydatne informacje

Otyłość to choroba i trzeba sobie to uświadomić, zanim poślemy niewybredny komentarz w stronę osoby ze znaczną nadwagą. Przyczyny jej wystąpienia są różnorakie, poczynając od genetycznej skłonności do tycia, przez problemy natury psychicznej i kończąc na zaburzeniach neurologicznych. Nie wierzycie i nadal uważacie, że wszystko sprowadza się do tego, że osoby puszyste zbyt dużo jedzą? Być może wasze spojrzenie na ten problem zmieni fakt, że w niektórych przypadkach tycie powoduje nawet przyjmowanie płynów np. wody. Tym samym nie powinno się z góry twierdzić, że każdy z nadwagą obżera się w fast foodach.

 1. Nadwaga i otyłość to dwa różne pojęcia. To pierwsze określa stan, gdy nadmiar tkanki tłuszczowej występujący w organizmie w stosunku do masy ciała, która jest beztłuszczowa, występuje w stopniu umiarkowanym.
 2. Otyłość to odbiegające od normy nagromadzenie tkanki tłuszczowej, zwykle o 20% lub więcej w stosunku do masy ciała danej osoby. Duża ilość dodatkowych kilogramów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób, niepełnosprawności i śmierci.
 3. Najlepszym dowodem na to, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która bardzo często bywa śmiertelna, są statystyki zgonów w USA. Ponad 300 000 ludzi każdego roku przedwcześnie umiera właśnie z przyczyny otyłości. Więcej zgonów w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się tylko u nałogowych palaczy tytoniu.
 4. Jak statystyki wyglądają w skali świata? Każdego roku z powodu nadwagi lub otyłości umiera co najmniej 2,8 miliona ludzi. Warto wiedzieć, że problemy ze zbyt wysoką masą ciała były niegdyś kojarzone jedynie z krajami o najbardziej rozwiniętej gospodarce. Od jakiegoś czasu sporą liczbę pulchnych spotyka się również w krajach średnio i słabo rozwiniętych.
 5. masło
 6. Amerykanie jedzą o 300-400% więcej tłuszczu niż powinni. Przeciętny Amerykanin każdego dnia spożywa ilość tłuszczu odpowiadającą tamtejszej kostce masła – około 110 gramów.
 7. Uważacie, że największy procent otyłych osób można znaleźć w USA? Błąd. W 2013 roku Meksyk wyprzedził Stany Zjednoczonym w tym niechlubnym rankingu. Aż 32,8% dorosłych Meksykanów jest puszystych. W USA jest ich „zaledwie” 31,8%.
 8. Badania potwierdziły, że otyłość jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost ryzyka wystąpienia raka piesi u kobiet, które przeszły menopauzę. Zbyt duża masa ciała może powodować także szybszy rozwój komórek nowotworu sutka i bezpośrednio wpływać na rozmiary guza.
 9. Żywność opisana jako beztłuszczowa wcale nie musi być zdrowa i niskokaloryczna. W produktach tego typu przeważnie spotykamy się bowiem z dużą ilością cukru. We wielu przypadkach producenci żywności po prostu wymieniają kalorie, które przyjmowalibyśmy z tłuszczu na te przyjmowane z węglowodanów. Dlatego radzimy uważnie czytać etykiety, a nie tylko opierać się na oznaczeniach na froncie opakowania.
 10. W Stanach Zjednoczonych problem otyłości rozrósł się go gigantycznych rozmiarów. Bardzo często problem z nadwagą mają już dzieci. Przekonali się o tym producenci fotelików dziecięcych, które służą do przewozu najmłodszych. Zaczęli oni produkować większe modele po tym, jak badania wykazały, że ponad ćwierć miliona amerykańskich dzieci w wieku lat sześciu i młodszych jest zbyt gruba, aby mogli oni używać fotelików o standardowych do tej pory wymiarach.
 11. W skali globalnej ponad 40 milionów dzieci w wieku przedszkolnym ma nadwagę. Dane te pochodzą z 2007 roku.
 12. otyłość
 13. Dlaczego tak wiele dzieci ma nadwagę? Według badań wynika to z tego, że cierpią na nią także ich rodzice. Według szacunków, jeśli matka lub ojciec są otyli to ryzyko, że ich dziecko będzie zmagać się z tym samym problemem, wynosi aż 80%.
 14. Otyłość u dzieci wpływa na poczucie własnej wartości, co może mieć negatywne następstwa na zatrudnienie i uzyskanie wyższego wykształcenie w dorosłym życiu. Oprócz piętna społecznego otyłość u dzieci niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Są to m.in. depresja, cukrzyca, astma, kamica żółciowa i dolegliwości ortopedyczne.
 15. Otyli mężczyźni i kobiety stwierdzili w anonimowej ankiecie, co wpływa na znacznie zwiększoną wiarygodność badania, że są znacznie mniej usatysfakcjonowani swoim życiem seksualnym niż osoby, które nie mają problemów ze zbyt dużą masą ciała.
 16. Kobiety z wyższym wykształceniem są mniej narażone na otyłość w porównaniu do kobiet mniej wykształconych. Nie ma istotnego związku między poziomem edukacji a otyłością wśród mężczyzn.
 17. Od 2006 roku na świecie jest więcej osób z nadwagą niż tych niedożywionych. Około 1 miliard ma nadwagę, w porównaniu do 800 milionów, którzy głodują.
 18. Z tłuszczu w diecie nie można całkowicie rezygnować. Mało tego, jest on nam niezwykle potrzebny. Jego zawartość w diecie osoby dorosłej nie powinna być mniejsza niż 15%. Nieco inną wartość należy przyjąć dla kobiety w wieku rozrodczym. W takim przypadku udziału tłuszczu w 24-godzinnym spożyciu kalorii nie powinien być mniejszy niż 20%. Najcenniejsze tłuszcze to wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Można je przyjmować np. w formie suplementów diety.
 19. igła, zastrzyk, adrenalina
 20. Większość igieł do podawania epinefryny nie jest wystarczająco długa, by mogła być skutecznie użyta u osób otyłych. Adrenalina działa bowiem najlepiej po wstrzyknięciu jej do mięśnia. Po podaniu jej do warstwy tłuszczu potrzeba znacznie więcej czasu, aby lek dotarł do krwiobiegu.
 21. Utrata od 100 do 200 gramów dziennie - to możliwe

  Utrata od 100 do 200 gramów dziennie? To możliwe!

  Jeśli chcecie skutecznie chudnąć w tempie 100-200 gramów na dobę, wystarczy trzymać się jednej prostej zasady.
 22. Po tym, jak Barbara Hewson z Walii została przygnieciona przez otyłą osobę znajdującą się obok niej podczas lotu transatlantyckiego, w jej klatce piersiowej powstał zakrzep krwi, a mięśnie nóg zostały rozdarte. Obrażenia spowodowały, że kobieta była przykuta do szpitalnego łóżka przez miesiąc. W ramach rekompensaty linie lotnicze Virgin Atlantic wypłaciły jej nieco ponad 24 tysiące dolarów odszkodowania.
 23. Jednym ze sposobów zwalczania otyłości oraz zapobiegania jej powstawania jest powolne jedzenie. Mózg potrzebuje bowiem, aż 20 minut, aby wywołać odczucie, że dana osoba jest „pełna”.
 24. Istnieją internetowe serwisy randkowe dla osób otyłych i z nadwagą.
 25. Artysta Peter Rubens malował pulchne postacie kobiece, ukazując wysoki status społeczny tych, którzy mogą dobrze zjeść.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Roopkund – tajemnicze jezioro w Himalajach

Roopkund – tajemnicze jezioro w Himalajach

Położone w dolinie wysoko w Himalajach w północnych Indiach jezioro o nazwie Roopkund jest znane lokalnie jako Tajemnicze Jezioro lub Jezioro Szkieletów.

Najstarszy przepis na piwo pochodzi z czasów starożytności

Najstarszy przepis na piwo pochodzi z czasów starożytności

Najstarsza receptura na piwo została zapisana za pomocą pisma klinowego. Liczący sobie około 5 tysięcy lat przepis na napój z procentami jest jednocześnie najstarszym odnalezionym przepisem na świecie.

Poznajcie Johna D. Clouse'a – największego podróżnika w historii

Poznajcie Johna D. Clouse'a – największego podróżnika w historii

Rekordzista zwiedził wszystkie istniejące w 1999 roku państwa suwerenne i niesuwerenne z wyjątkiem dwóch. Clouse'owi nie udało się wbić szpilki na mapie świata w miejscu wyspy Bouvety i Wysp Paracelskich.

Czy istnieją zwierzęta, które mogą żyć bez głowy

Czy istnieją zwierzęta, które mogą żyć bez głowy?

Na początku pragniemy poinformować, że temat jest raczej obrzydliwy i osoby z rozwiniętą wyobraźnią mogą podczas czytania „zobaczyć” w swojej głowie obrazy, które są niepokojące

Księga Polskich Rekordów i Osobliwości

Księga Polskich Rekordów i Osobliwości

„Polacy nie gęsi i...” swoją księgę też mają. Księga Polskich Rekordów i Osobliwości – Kronika Rabkolandu jest wydawana od 2000 roku. Co w niej znajdziemy?

Zamiana żon w prawdziwym życiu

Zamiana żon w prawdziwym życiu

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych transferów w historii baseballu został ogłoszony 4 marca 1973 roku. Mike Kekich i Fritz Peterson, obaj miotacze drużyny New York Yankees, zwołali osobne konferencje prasowe, aby ogłosić światu, że zdecydowali się „wymienić życiami”

Czy jednorazowego aparatu fotograficznego faktycznie można użyć

Czy jednorazowego aparatu fotograficznego faktycznie można użyć tylko jeden raz?

Najwięcej tego typu urządzeń sprzedaje się prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii. Każdego roku rozchodzi się około 3 milionów sztuk.

Lany Poniedziałek – kontekst religijny w tradycjach wywodzących

Lany Poniedziałek – kontekst religijny w tradycjach wywodzących się głównie z wierzeń ludowych

Poniedziałek Wielkanocny, Lany Poniedziałek, śmigus, dyngus lub jak kto woli śmigus-dyngus. Drugi dzień świąt Wielkanocy kojarzony jest przede wszystkim z tradycją polewania wodą.

Wielkanocne ciekawostki w sam raz na chwilę przerwy podczas przy

Wielkanocne ciekawostki w sam raz na chwilę przerwy podczas przygotowań do świąt

Już za niedługo, już za momencik, po raz kolejny spotkamy się w rodzinnym gronie (dla 70% Polaków Wielkanoc to święto rodzinne) i będziemy świętować.

Największe czekoladowe jajko na świecie powstało we Włoszech

Największe czekoladowe jajko na świecie powstało we Włoszech

Chociaż czekoladowe jajka można kupić każdego dnia w roku (oprócz niektórych niedziel), to szczyt ich popularności przypada oczywiście na okres świąt wielkanocnych

Czy istnieją środki, które pozwalają symulować śmierć

Czy istnieją środki, które pozwalają symulować śmierć?

Na pewno istnieją one w literaturze, filmach i grach komputerowych. Wystarczy przywołać dramat „Romeo i Julia” Williama Shakespeare'a. Głowna bohaterka wypija w nim miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się