Ochłodźcie się piwnymi ciekawostkami

Ochłodźcie się piwnymi ciekawostkami

Polacy są w światowej czołówce spożycia piwa w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca. Szczególnie duże ilości tego trunku wypijamy w upalne dni lata. Piwo nam smakuje, chłodzi nas, wprawia w dobry humor i może być pasją, szczególnie że na półkach sklepów w Polsce znajdujemy coraz więcej jego wariantów. Mamy tu na myśli piwa rzemieślnicze, które coraz częściej są wybierane przez klientów, którzy są znudzeni smakiem, a w zasadzie jego brakiem, eurolagerów, czyli popularnego „jasnego pełnego”. Piwo to także bogate źródło ciekawostek, o czym się za chwilę przekonacie.

  1. Piwo jest trzecim najpopularniejszym napojem na świecie. Wyprzedza je tylko woda i herbata.
  2. „Złocisty” trunek jest za to najpopularniejszym napojem alkoholowym na naszej planecie. W 2016 roku na całym świecie wypito 189 miliardów litrów piwa.
  3. Piwo jest tak stare, jak historia ludzkości. Napój był warzony i pity jeszcze zanim powstało pismo.
  4. Najwcześniejsze dowody na potwierdzenie tego, od jak dawna produkowane jest piwo, pochodzą z zachodniego Iranu i są datowane na 3 500 rok przed naszą erą.
  5. Branża piwna w Stanach Zjednoczonych osiąga rocznie zyski przekraczające 100 miliardów dolarów.
  6. Dane dotyczące zysków mogą szybko stać się nieaktualne. Wystarczy spojrzeć na statystyki dotyczące ilości browarów, które funkcjonują na terenie USA. W 1983 tych licencjonowanych było zaledwie 49. Pod koniec 2017 roku ich liczba wnosiła już 8 863.
  7. browar, piwo, warzenie
  8. Starożytni Sumerowie robili piwo z chleba i słodu.
  9. Piwo w średniowieczu było niezbędną częścią diety. Bardzo często okazywało się bowiem, że był to najzdrowszy napój ze względu na to, że był najczystszy.
  10. Choć obecnie istnieje grubo ponad sto stylów piwnych, wszystkie z nich można przypisać do jednej z dwóch kategorii: lager i ale. Różnica między nimi polega przede wszystkim na użyciu różnego rodzaju drożdży podczas procesu fermentacji. Mowa tu o drożdżach górnej i dolnej fermentacji.
  11. Dokument pochodzący ze starożytnego Egiptu wymienia 17 różnych gatunków piwa o nazwach takich jak: „dostarczyciel radości” oraz „niebiańskie”.
  12. W starożytnej Mezopotamii piwo było nieodłącznie związane z religią i rytuałami. Uważano, że napój ten posiadał magiczne moce.
  13. „Czuję się wspaniale, pijąc piwo. Wprowadza mnie w błogi nastrój, wypełnia moje serce radością i weseli moją wątrobę” - napisał sumeryjski poeta w utworze datowanym na 3 000 rok przed naszą erą.
  14. Finansowana z pieniędzy rządowych organizacja z Amsterdamu Rainbow Group zatrudnia alkoholików do sprzątania śmieci z ulic miasta i płaci im... piwem. Nie popieramy takiego działania.
  15. W 2001 roku w niektórych szkołach podstawowych na terenie Belgii do posiłków zaczęto podawać dzieciom niskoprocentowe piwo, które miało stać się zdrowszą alternatywą dla napojów gazowanych.
  16. W 1963 roku Heineken opracował butelki, które po wypiciu piwa można było wykorzystać jako szklane cegły do budowy domów. Celem pomysłu była wyeliminowanie odpadów i zapewnienie taniego materiału budowlanego dla obszarów o niskich dochodach.
  17. heineken, piwo
  18. McDonald's ma w swojej ofercie piwo, ale tylko w niektórych krajach. Napój alkoholowy można zamówić w lokalach na terenie Francji, Niemczech, Portugalii i Korei Południowej.
  19. W średniowiecznej Europie mnisi katoliccy podczas czterdziestu dni Wielkiego Postu często poddawali się „postom piwnym”. Nie jedli pożywienia, pobierając kalorie tylko z piwa, które nazywali „płynnym chlebem”. Musicie wiedzieć, że napój ten był niezwykle gęsty i treściwy. Do tego stopnia, że dało się nim „najeść”.
  20. Piwowarstwo zostało niemal całkowicie przekształcone od czasów Wieków Średnich. Kiedyś warzenie piwa odbywało się głównie w domach i klasztorach i było wynikiem wspólnego wysiłku. Teraz zajmują się tym głównie korporacje z nadzorem naukowym. Warto zaznaczyć, że domowe piwowarstwo ma się w naszym kraju nadal bardzo dobrze. Uwarzyć trunek może dosłownie każdy z nas. Jest to bardzo łatwe, jeśli zakupimy gotowe zestawy z dokładną instrukcją.
  21. Francuski naukowiec Ludwik Pasteur napisał książkę o „chorobach” piwa i przyczynach jego psucia się. Następnym razem, kiedy kupicie piwo pasteryzowane, miejcie świadomość, że proces ten zawdzięczamy wspomnianemu badaczowi.
  22. Arystoteles twierdził, że osoby pijące wino i inne rodzaje alkoholu upadają w przypadkowym kierunku. Pijący piwo natomiast zawsze spadają na plecy.
  23. Mówiono, że mezopotamscy bogowie mają swoich specjalnych piwowarów.
  24. Głównym napojem w starożytnym Egipcie było piwo. Napój ten dostarczał niezbędnych witamin i był ogólnie czystszy i bezpieczniejszy do picia niż woda z Nilu.
  25. Choć dzisiaj warzy się więcej piwa niż w średniowieczu, przeciętni Europejczycy we Wiekach Średnich spożywali go znacznie więcej.
  26. piwo, chmiel
  27. Browary zaczęły dodawać chmiel do piwa dopiero w IX wieku. Chociaż obecnie niemal do każdego piwa dodawane są szyszki lub gotowy ekstrakt w granulacie, jest go najczęściej symboliczna ilość, nie licząc piw rzemieślniczych. Podczas warzenia kraftów chmiel bardzo często sypie się łopatami. Warto wiedzieć, że o piwie można mówić już wtedy, kiedy składa się z wody, drożdży i słodu. Chmiel to przyprawa, a nie główny składnik, jak się powszechnie sądzi.
  28. Starożytni Grecy nie pili dużo piwa; woleli wino.
  29. Kac - zapobieganie i leczenie

    Sposoby na kaca - leczenie i zapobieganie

    Zabawa trwa w najlepsze, alkohol leje się strumieniami. Wspaniała scena, która niestety na drugi dzień prawdopodobnie przemieni się w dramat. Jednym słowem kac. Jak sobie z nim radzić i przetrwać dzień po przepiciu?
  30. Wojownicy wikingów, którzy po swojej śmierci dotarli do Walhalli, zostawali obdarowani piwem.
  31. Tradycja głosi, że w V wieku św. Patryk gościł piwowara w swoim domu w Irlandii.
  32. Oktoberfest to coroczny niemiecki festiwal picia piwa w Monachium. Święto trwa przez ponad dwa tygodnie i każdego roku przyciąga ponad 6 milionów ludzi.
  33. Powiedzenie „Piwo jest dowodem na to, że Bóg nas kocha i chce, abyśmy byli szczęśliwi” jest fałszywie przypisywane Benjaminowi Franklinowi. Napisał coś podobnego w liście do Abbé Morelleta, ale tematem było wino, a nie piwo.
  34. Najmocniejszym piwem na świecie jest „Snake Venom”, warzone przez szkocki browar Brewmeister. Znajdziemy w nim 67,5% alkoholu objętościowo (abv).
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Symbolem mądrości powinna być wrona  - ptak inteligentniejszy od

Symbolem mądrości powinna być wrona - ptak inteligentniejszy od sowy

O tym, że sowa jest symbolem mądrości, wie nawet przedszkolak. Wybór nie wydaje się do końca trafiony. Znacznie potężniejszym umysłem dysponuje wrona.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa.

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciek

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciekawostek

Starożytni Grecy wyprzedzali swoje czasy w zakresie filozofii, architektury, matematyki i literatury. Dlatego też poznawanie ich kultury i nauki jest do dziś interesujące.

Najdłuższy korek świata

Najdłuższy korek świata

W ekstremalnych przypadkach podróż może wydłużyć się nawet o kilka nieplanowanych godzin. To i tak jeszcze nic w porównaniu do najdłuższego korka świata.

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

W przeciwieństwie do noży i widelców, które musiały być tworzone od podstaw, łyżki występowały w naturze. Wystarczy wymienić, chociażby muszelki lub kamienie o odpowiednich kształtach, które mogły służyć do nabierania jedzenia.

Co przynosi szczęście w Japonii?

Co przynosi szczęście w Japonii?

W Polsce szczęście ma zapewnić złapanie się za guzik, kiedy widzimy kominiarza, w Irlandii jest to czterolistna koniczyna, a w Japonii… płacz dziecka, ale tylko pod warunkiem, że zostanie on wywołany w odpowiednich okolicznościach.

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Nasz kraj może pochwalić się najstarszą restauracją na kontynencie europejskim. Dowiedźcie się, kiedy została otwarta „Piwnica Świdnicka”, gdzie się znajduje oraz kogo goszczono w jej murach.

Zamki Joannitów w Polsce

Zamki Joannitów w Polsce

Zakon Joannitów był jednym z trzech dużych zakonów rycerskich powstałych w Królestwie Jerozolimy na fali wypraw krzyżowych.

Cienka skóra słoni afrykańskich

Cienka skóra słoni afrykańskich

Gdy weźmiemy pod uwagę rozmiar oraz ilość mięśni i tłuszczu, jaką musi „owinąć” skóra, okazuje się, że słonie afrykańskie mają zaskakująco cienką skórę, relatywnie cienką.

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat programy telewizyjne zajmujące się tematyką gotowania zyskały w Polsce ogromną popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że powstaje i zapewne powstawać będzie ich jeszcze więcej.

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych k

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych krążków”

Obrączki ślubne to obecnie biznes przynoszący miliardowe zyski. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych na ich produkcję przeznacza się siedemnaście ton złota.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się