Ludzkie ciało skrywa całą masę ciekawostek. Przekonaj się sam!

Ludzkie ciało skrywa całą masę ciekawostek. Przekonaj się sam!

Pomimo znacznego postępu medycyny, do którego doszło na przestrzeni ostatnich tysięcy lat, ludzki organizm w dalszym ciągu skrywa wiele tajemnic. Wydaje się, że najwięcej odkryć, których dokonają przedstawiciele naukowego środowiska medycznego w przyszłości, będzie dotyczyć ludzkiego mózgu oraz DNA. Wiele wiadomo już teraz. Najlepiej świadczy o tym nasza długa podróż po ciekawostkach dotyczących ludzkiego ciała, na którą zapraszamy Was już teraz.

 1. Najmocniejszą kością w ludzkim ciele jest kość udowa. Bardzo ciężko ją złamać. Może ona wytrzymać 30-krotny ciężar ciała człowieka. Sprawia to, że proporcjonalnie jest ona mocniejsza od stali.
 2. Wiadomości z ludzkiego mózgu przemieszczają się wzdłuż nerwów z prędkością dochodzącą do 322 kilometrów na godzinę.
 3. W stopach dorosłego człowieka 25% wszystkich kości znajduje się w stopach.
 4. Największym mięśniem ciała jest gluteus maximus. Zastanawiacie się, co kryje się pod tą nazwą? Jest to mięsień pośladkowy wielki.
 5. Ludzkie uszy i nos nigdy nie przestają rosnąć.
 6. Idziemy o zakład, że większość z Was na pytanie „który palec w dłoni jest najmniej przydatny?” odpowiedziałoby, że jest to mały palec. Pozory mylą. Mały palec odpowiada za ponad połowę siły całej dłoni.
 7. Gdyby ludzkie DNA zostało wyprostowane i ułożone w jednej linii, rozciągałoby się na trasie od Ziemi do Plutona i z powrotem.
 8. usta, jama ustna, zeby, jezyk
 9. W jamie ustnej jest więcej bakterii niż ludzi na świecie.
 10. Po trzech dniach od śmierci enzymy, które trawiły pokarm danej osoby za życia, zaczną trawić jej ciało.
 11. Zrobienie tylko jednego kroku przez dorosłego człowieka wymaga użycia około 200 mięśni.
 12. Ludzki szkielet odnawia się całkowicie co 10 lat. Co to oznacza w rzeczywistości? W dużym uproszczeniu można o tym myśleć, jak o nowym zestawie niemal wszystkich kości, który wymieniamy, co dekadę. Niemal, bo zęby nie są w stanie same się regenerować, dlatego trzeba o nie dbać!
 13. Komórki skóry, które znajdziemy w pochwie, są tym samym rodzajem komórek, które znajdują się w ludzkiej jamie ustnej.
 14. 70-letnia osoba wypija w ciągu swojego życia ponad 45 tysięcy litrów wody.
 15. Kość jest pięciokrotnie mocniejsza niż pręt stalowy o tej samej szerokości, ale jest krucha i może pękać przy uderzeniu.
 16. Ciało wykrywa smak w 0,0015 sekundy. Trwa to krócej niż na przykład mrugnięcie okiem.
 17. jezyk
 18. Tekstura ludzkiego języka jest widoczna gołym okiem. Małe guzki, które możemy zaobserwować na języku to w rzeczywistości brodawki, na których znajdują się kubki smakowe.
 19. W Twoim ciele jest dziesięć razy więcej komórek bakterii niż komórek ludzkich.
 20. Mózg składa się m.in. z 86 miliardów komórek nerwowych, które są połączone ze sobą 100 bilionami połączeń. To więcej niż liczba gwiazd w Drodze Mlecznej.
 21. Największą pojedynczą komórką w ludzkim ciele jest komórka jajowa. Jest to jedyna komórka, którą możemy zobaczyć gołym okiem. Nie zmienia to faktu, że jest ledwo widoczna.
 22. Podobnie jak odciski palców, każdy język ma swój niepowtarzalny wzór. Maczanie go w tuszu i odciskanie w celu identyfikacji byłoby jednak co najmniej niesmaczne.
 23. Co godzinę człowiek traci około 600 tysięcy cząstek skóry, co przekłada się na blisko 700 gramów w ciągu roku. Jak łatwo można policzyć, osoba, która ma 70 lat, „zrzuciła” w ciągu swojego dotychczasowego życia 49 kilogramów naskórka.
 24. Ślina składa się w 98% z wody. W ciągu każdego dnia przeciętny człowiek produkuje jej aż półtora litra.
 25. Na ludzkich stopach znajduje się pół miliona gruczołów potowych. Taka ich ilość może wytworzyć cały kufel potu dziennie.
 26. Paznokcie rosną szybciej na dłoni, którą piszemy. Prawdopodobnie za sprawą ewolucji w przyszłości się to zmieni. W końcu piszemy coraz więcej, ale na klawiaturze, zarówno tej przy komputerze, jak i dotykowej w smartfonie. Przypomnijcie sobie, kiedy ostatnio zapisaliście ręcznie co najmniej jedną stronę kartki A4.
 27. szczeka, miesien
 28. Poznaliście już największy mięsień w ludzkim ciele. Teraz przyszedł czas na ten najsilniejszy. Zwycięzcą w tej kategorii jest żwacz - mięsień szczęki.
 29. Wątroba jest największym narządem wewnętrznym i jedynym narządem, które jest w stanie sam się regenerować.
 30. Słowo „organ” pochodzi od starego greckiego słowa organon, które oznacza „narzędzie” lub „instrument”.
 31. Skóra dorosłego człowieka waży od 3,6 do 5 kilogramów. Jej powierzchnia wynosi około 1,7-2 metrów kwadratowych. To mniej więcej tyle, co podłoga w jednoosobowym namiocie.
 32. Najdłuższa kość u dorosłego człowieka to kość udowa. Mierzy ona około 50 centymetrów. Najkrótsza kość znajduje się w uchu i ma zaledwie 0,25 centymetra, czyli mniej niż ziarno ryżu.
 33. Przeciętny człowiek w ciągu życia przechodzi około 160 tysięcy kilometrów. Długość ta odpowiada czterokrotnej długości równika.
 34. Przez całe swoje życie człowiek zjada około 35 ton jedzenia. Nie dotyczy Amerykanów.
 35. Najszybsze mięśnie w ludzkim ciele to te, które sprawiają, że mrugamy oczami. Mogą się one kurczyć w mniej niż setną część sekundy. W ciągu zaledwie jednego dnia mrugamy ponad 11,5 tysiąca razy.
 36. Ludzie spędzają około pięciu lat swojego życia na jedzeniu.
 37. Żołądek
 38. Żołądek dorosłego człowieka może pomieścić blisko dwa litry pokarmu.
 39. Niektórzy ludzie słyszą, jak ich gałki oczne poruszają się w ich głowie.
 40. Słowo „płuco” pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego „światło”.
 41. Dorośli ludzie spędzają około 33% swojego życia na spaniu. Dla porównania pyton przesypia około 75% swojego życia, a pies około 44%.
 42. Ludzkie oko może rozróżnić około 10 milionów różnych kolorów.
 43. Przestrzeń między brwiami nazywa się „glabella”. Wywodzi się ona od łacińskiego słowa „glabellus” oznaczającego „gładkość”.
 44. Twoja skóra jest najgrubsza na stopach (1,4 mm) i najcieńsza na powiekach (0,2 mm).
 45. Palce nie mają mięśni, które ułatwiają ruch. Ścięgna w palcach są poruszane przez mięśnie przedramienia.
 46. „Rubatosis” to niepokojąca świadomość własnego bicia serca. Słowo nie ma swojego odpowiednika w języku polskim.
 47. Jeśli rozłożylibyśmy mózg dorosłego człowieka, jego powierzchnia odpowiadałaby mniej więcej rozmiarowi poszewki na poduszkę.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Nędza z czasów II Wojny Światowej doprowadziła do wynalezienia N

Nędza z czasów II Wojny Światowej doprowadziła do wynalezienia Nutelli

Przepis stworzony przez Michele Ferrero uczynił z niego najbogatszego człowieka we Włoszech, a wszystko to, dzięki racjonowaniu podczas II Wojny Światowej.

Mało brakowało, a w 1770 roku kometa uderzyłaby w Ziemię

Mało brakowało, a w 1770 roku kometa uderzyłaby w Ziemię

Dokładnie w czerwcu astronom Charles Lexell wpadł na trop komety, która poruszała się z prędkością dochodzącą do 140 tys. kilometrów na godzinę. Obiekt zmierzał wprost ku Ziemi.

Gdzie pije się najwięcej wina na świecie w przeliczeniu na jedne

Gdzie pije się najwięcej wina na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca? Nie zgadniecie!

Chociaż wino to narodowy trunek Francuzów i Włochów to nie mieszkańcy tych krajów wypijają go najwięcej w przeliczeniu na jednego obywatela.

Co było pierwsze, jajko czy kura? Odpowiedź znajdziecie w Biblii

Co było pierwsze, jajko czy kura? Odpowiedź znajdziecie w Biblii

Odpowiedzi można szukać w Piśmie Świętym i to już na samym jego początku. Sporna kwestia jest tam wyjaśniona wprost i nie pozostawia pola do interpretacji.

„… aż do śmierci” i po niej też! We Francję można wziąć ślub ze

„… aż do śmierci” i po niej też! We Francję można wziąć ślub ze zmarłym

Zapisy pozwalające na poślubienie zmarłego partnera lub partnerki istnieją od 1959 roku. Od tego czasu faktycznie doszło do kilku tego typu zdarzeń.

Jill Drake - najgłośniejszy człowiek na Ziemi

Jill Drake - najgłośniejszy człowiek na Ziemi

Chociaż wojskowi dowódcy faktycznie są głośni to daleko im do Jill Drake. Wiotka kobieta dzierży do dziś niepobity rekord w najgłośniejszym dźwięku wydanym przez człowieka.

Jadav Payeng – człowiek, który zasadził las

Jadav Payeng – człowiek, który zasadził las

Jadav Payeng zaczął sadzić drzewa 39 lat temu, a teraz mieszka w swoim lesie w Assam. Wszystko zaczęło się pewnego dnia, gdy 16-letni chłopak przechadzał się brzegiem rzeki Brahmaputra.

W Azji nie tylko „trzynastka” jest uważana za pechową. Unika się

W Azji nie tylko „trzynastka” jest uważana za pechową. Unika się także „czwórki”

Przesąd jest żywy głównie we wschodniej części Azji. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim Koreę, Wietnam, Chiny kontynentalne, Japonię oraz Tajwan.

Methuselah – być może ostatni z legendarnych daktylowców na świe

Methuselah – być może ostatni z legendarnych daktylowców na świecie

Owoce stanowiły podstawowe pożywienie mieszkańców Pustyni Judzkiej. Wszystko zmieniło się około roku 1300, kiedy to zbieg katastrof przyczynił się do obumarcia wielu drzew. Z czasem stały się one rzadkością.

Ochłodźcie się piwnymi ciekawostkami

Ochłodźcie się piwnymi ciekawostkami

Polacy są w światowej czołówce spożycia piwa w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca. Szczególnie duże ilości tego trunku wypijamy w upalne dni lata. Piwo nam smakuje, chłodzi nas, wprawia w dobry humor i może być pasją

Śmierć znanych detektywów – Herkules Poirot i Sherlock Holmes

Śmierć znanych detektywów – Herkules Poirot i Sherlock Holmes

Tylko jeden fikcyjny bohater literacki doczekał się nekrologu umieszczonego na pierwszej stronie gazety New York Times. Mowa tu o postaci popularnego detektywa, którego stworzyła słynna Agatha Christie

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się