Halloweenowe ciekawostki o wampirach

Halloweenowe ciekawostki o wampirach

Koniec października to czas, w którym królują wszelkie upiorne stworzenia. Im bardziej są przerażające, tym lepiej. Największą popularnością cieszą się stwory, które zaliczylibyśmy do klasyki. Osoby obchodzące kontrowersyjne święto bardzo często przebierają się za wilkołaka, potwora Frankensteina, mumię lub wampira. To właśnie krwiopijcy będą tym razem tematem naszych ciekawostek.

  1. Wampiry przestawione w literaturze i kinematografii najczęściej żyją w grupach, które są różnie nazywane. Wśród najczęstszych określeń znajdziemy: klan, paka, banda i plemię.
  2. Bez wątpienia najsłynniejszym wampirem wszechczasów jest hrabia Drakula. Warto wiedzieć, że słynny cytat wypowiadany przez krwiopijcę – „Krew jest życiem” – pochodzi z Księgi Powtórzonego Prawa (12:23). Fakt, że Drakula zna Pismo Święte, nie powinien być zaskoczeniem dla nikogo, kto widział film Francisa Forda Coppoli.
  3. drakula, film, coppola

    Kadr z filmu „Dracula”

  4. Pierwszy film o wampirach to prawdopodobnie „Secrets of House No. 5” z 1912 roku.
  5. Wampir Muppet, hrabia von Count z ulicy Sezamkowej opiera się na faktycznym micie o wampirach. Jednymi ze sposobów, który rzekomo miał chronić przed krwiopijcami, było rozsypanie nasion (zwykle gorczycy) przed drzwiami i umieszczenie sieci rybackiej w oknie. Potwór miałby liczyć nasiona lub dziury w sieci do czasu aż nastanie świt. Jak wiadomo, słońce jest śmiertelnym zagrożeniem dla wampirów.
  6. Najpopularniejszym wampirem w książkach dla dzieci (na ich podstawie powstał później serial animowany) ostatnich latach jest Królikula. Uroczy mały królik prowadzi szczęśliwe życie jako wampir wegetarianin.
  7. Nad grobami w północno-zachodniej Europie znaleziono prehistoryczne kamienne monumenty zwane dolmenami, które według antropologów miały zostać umieszczone po to, aby powstrzymać zmarłych przed powstaniem z ziemi. Ma to świadczyć o tym, że w istnienie wampirów wierzono już od najwcześniejszych dziejów ludzkości.
  8. Rzadka choroba zwana porfirią (inne nazwy to choroba wampira lub Drakuli) powoduje objawy takie jak: skrajna wrażliwość na światło słoneczne, alergia na allicynę zawartą w czosnku, a czasami także gwałtowny wzrost owłosienia. W niektórych przypadkach zęby mogą przybrać czerwono-brązową barwę. Część chorych miała także poważne problemy z psychiką. Potocznie można powiedzieć, że oszalała.
  9. wład palownik

    Wład Palownik źródło: wikimedia

  10. Legendy o wampirach są w większości oparte na Władzie Palowniku (około 1413-1476). Miał on w zwyczaju przybijać kapelusze do ludzkich głów, skórować swoich przeciwników żywcem i nabijać ich na pal. Wład znany był również ze swojej nietypowej diety. Miał on maczać chleb w krwi swoich wrogów, a następnie go jeść. Drakula w języku rumuńskim oznacza syna smoka lub diabła. Ojciec Włada Palownika zyskał przydomek „Draco”, czyli „Smok”, który z czasem przekształcił się na „Dracul”, czyli „Diabeł”. Historyczny Drakula został zamordowany w 1476 roku. Co ciekawe, jego grób jest pusty.
  11. Niektórzy historycy twierdzą, że książę Karol jest bezpośrednim potomkiem Włada Palownika.
  12. Udokumentowane zaburzenia medyczne, które bardzo często były posądzane o związek z wampiryzmem to: hematodypsja – odczuwanie podniecającego pragnienia krwi, hemeralopia – ślepota dzienna oraz niedokrwistość, która bardzo często była mylona z objawem ataku wampira.
  13. Jednym z najbardziej znanych „prawdziwych wampirów” była hrabina Elżbieta Batory żyjąca w latach 1560-1614. Została ona oskarżona o gryzienie ciał dziewcząt podczas torturowania oraz kąpanie się we krwi, co miało zapewnić jej młodzieńczą urodę.
  14. Jeden z najwcześniejszych opisów wampira znajduje się w starożytnym micie sumeryjskim i babilońskim datowanym na 4000 rok p.n.e. Wspomina on o edimmu. Edimmu jest typem uruku (ducha) lub utukku (demona), który nie został właściwie pogrzebany i wrócił jako mściwy duch, aby wysysać życie.
  15. Według egipskiego tekstu Pert em Hru (egipska Księga Umarłych), jeśli ka (jedna z pięciu części duszy) nie otrzyma szczególnych ofiar, wyrusza z grobowca jako kha, aby znaleźć pożywienie, którym może być krew żywych. Ponadto egipska świątyni Sechmet była znana z picia krwi.
  16. wampiry, ciekawostki
  17. Chińskie wampiry były nazywane chiiang-shih. Wśród ich cech charakterystycznych można wymienić czerwone oczy i długie zakrzywione pazury. Uważano, że musiały one radzić sobie z dużym popędem seksualnym, który ostatecznie zmuszał je do atakowania kobiet. Gdy chiang-shih stawały się silniejsze, zyskiwały zdolność latania, obrastały długimi białymi włosami i mogły zmienić się w wilka.
  18. Według legend wampir ma kontrolę nad światem zwierząt i sam może przekształcić się we wiele z nich. Na liście znajduje się m.in. nietoperz, szczur, sowa, lis oraz wilk.
  19. Syreny również mogą być wampirami, ale zamiast wysysać krew, wysysają oddech swoich ofiar.
  20. Hollywoodzka wizja wampira zazwyczaj znacząco odbiega od obrazu wampira znanego z folkloru. Filmowi krwiopijcy są zazwyczaj arystokratami o bladej cerze, którzy mają na karku kilkaset lat. Potrzebują oni swojej ojczystej ziemi. Ponadto, aby stać się wampirem, muszą być wcześniej ugryzione przez innego wampira. Według kultury ludowej potworami stawali się także zwykli wieśniacy, którzy niedługo po swojej śmierci pojawiali się jako bezkształtne „worki krwi”. W przypadku schwytania należało ich spalić.
  21. Pierwszy doping w sporcie

    Co zawierała pierwsza mieszanka, która miała zapewnić zwiększenie wydolności sportowca?

    Doping. Od lat powstają coraz nowsze formy. Do ich produkcji wykorzystywane są substancje mające na celu poprawę motoryki sportowca.
  22. Przed powstaniem chrześcijaństwa metody odstraszania wampirów obejmowały wykorzystanie czosnku, gałęzi głogu i jarzębiny (później używanej do robienia krzyży), rozsypywanie ziarna, rozpalenie ognia, dekapitację za pomocą łopaty należącej do grabarza, umieszczenie pod bieżącą wodą i grzebanie osoby podejrzanej o wampiryzm na rozdrożu. Nikogo nie dziwiło także, że zwłoki umieszczano w grobie twarzą do dołu. Miało to na celu oszukanie wampira i spowodowanie, że ten zamiast wyjść na zewnątrz, wkopie się głębiej w ziemię.
  23. Po nadejściu chrześcijaństwa metody odstraszania krwiopijców zaczęły obejmować użycie wody święconej, krucyfiksów oraz opłatków eucharystycznych. Sposoby te zazwyczaj nie były śmiertelne dla wampira, a ich skuteczność zależała wyłącznie od siły wiary tego, który się bronił.
  24. bram stoker, dracula, drakula

    Kadr z filmu „Dracula”

  25. Histeria związana z wampirami objawiająca się m.in. okaleczeniem zwłok w celu „zlikwidowania” podejrzanych o picie krwi była tak powszechna na terenie Europy w połowie XVIII wieku, że niektórzy władcy stworzyli nowe prawa, aby zapobiec odkopywaniu ciał.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Symbolem mądrości powinna być wrona  - ptak inteligentniejszy od

Symbolem mądrości powinna być wrona - ptak inteligentniejszy od sowy

O tym, że sowa jest symbolem mądrości, wie nawet przedszkolak. Wybór nie wydaje się do końca trafiony. Znacznie potężniejszym umysłem dysponuje wrona.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa.

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciek

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciekawostek

Starożytni Grecy wyprzedzali swoje czasy w zakresie filozofii, architektury, matematyki i literatury. Dlatego też poznawanie ich kultury i nauki jest do dziś interesujące.

Najdłuższy korek świata

Najdłuższy korek świata

W ekstremalnych przypadkach podróż może wydłużyć się nawet o kilka nieplanowanych godzin. To i tak jeszcze nic w porównaniu do najdłuższego korka świata.

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

W przeciwieństwie do noży i widelców, które musiały być tworzone od podstaw, łyżki występowały w naturze. Wystarczy wymienić, chociażby muszelki lub kamienie o odpowiednich kształtach, które mogły służyć do nabierania jedzenia.

Co przynosi szczęście w Japonii?

Co przynosi szczęście w Japonii?

W Polsce szczęście ma zapewnić złapanie się za guzik, kiedy widzimy kominiarza, w Irlandii jest to czterolistna koniczyna, a w Japonii… płacz dziecka, ale tylko pod warunkiem, że zostanie on wywołany w odpowiednich okolicznościach.

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Nasz kraj może pochwalić się najstarszą restauracją na kontynencie europejskim. Dowiedźcie się, kiedy została otwarta „Piwnica Świdnicka”, gdzie się znajduje oraz kogo goszczono w jej murach.

Zamki Joannitów w Polsce

Zamki Joannitów w Polsce

Zakon Joannitów był jednym z trzech dużych zakonów rycerskich powstałych w Królestwie Jerozolimy na fali wypraw krzyżowych.

Cienka skóra słoni afrykańskich

Cienka skóra słoni afrykańskich

Gdy weźmiemy pod uwagę rozmiar oraz ilość mięśni i tłuszczu, jaką musi „owinąć” skóra, okazuje się, że słonie afrykańskie mają zaskakująco cienką skórę, relatywnie cienką.

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat programy telewizyjne zajmujące się tematyką gotowania zyskały w Polsce ogromną popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że powstaje i zapewne powstawać będzie ich jeszcze więcej.

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych k

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych krążków”

Obrączki ślubne to obecnie biznes przynoszący miliardowe zyski. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych na ich produkcję przeznacza się siedemnaście ton złota.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się