Nawijamy o ciekawych faktach dotyczących mumii

Nawijamy o ciekawych faktach dotyczących mumii

Starożytny Egipt skrywa wiele tajemnic. Pomimo że cześć zagadek została rozwiązana, wiele z nich w dalszym ciągu czeka na odkrycie. Wraz z postępem nauki i technologi coraz więcej dowiedzieliśmy się m.in. o piramidach i mumiach, które zostały w nich złożone na wieczny spoczynek. Mumie powstawały nie tylko w czasach starożytnych i nie tylko w Egipcie. Wśród naszego zbioru ciekawostek znajdziecie również punkty dotyczące mniej popularnych mumii.

 1. Podczas tworzenia egipskiej starożytnej mumii zdarzało się, że do wypełnienia jam ciała służyły cebule. W niektórych przypadkach warzywa te zastępowały oczy zmarłego.
 2. Egipcjanie używali ogromnej ilości lnianej tkaniny do mumifikowania ciała. Łączna powierzchnia materiału, który posłużył do przygotowania jednej tylko mumii z 11 dynastii wyniosła 845 metrów kwadratowych. Taka ilością można by pokryć trzy korty tenisowe.
 3. Król Ramzes II jest pierwszą mumią, która otrzymała paszport. Było to wymogiem przy podróży zagranicznej, która miała przyczynić się do poprawy stanu mumii. Ostatecznie dzięki paszportowi z adnotacją „Zmarły Król” Ramzes II trafił do Paryża.
 4. Podczas mumifikacji przeprowadzanej w starożytnym Egipcie narządy wewnętrzne były usuwane przez nacięcie po lewej stronie ciała. Mózg zmarłego wydłubywano przez nos. Pozostawiano jedynie serce. Egipcjanie wierzyli bowiem, że to właśnie na jego podstawie jest sądzony zmarły.
 5. Mumie były obiektem pożądania w średniowiecznej Europie. Głównie ze względu na swoje (jak wierzono) właściwości lecznicze. Sposób jej wykorzystania był makabryczny. Zmumifikowane zwłoki były gotowane przez długie godziny, a oleista substancja, która była wydzielana podczas tego procesu, służyła jako maść do leczenia siniaków, bólów brzucha i całej gamy innych dolegliwości.
 6. Według egipskiej tradycji pierwszą mumią był bóg śmierci Ozyrys.
 7. Prawdopodobnie najpopularniejszą mumią na świecie jest ta Władimira Lenina. Widzieli ją już miliony turystów, którzy odwiedzili Moskwę. Warto wiedzieć, że na przestrzeni lat zaistniała potrzeba zastąpienia części skóry i ciała Lenina plastikiem i innymi materiałami.
 8. mumia1
 9. Urny kanopskie lub jak kto woli słoiki używane do przechowywania narządów wewnętrznych egipskich mumii wzięły swoją nazwę od imienia lokalnego boga Kanopos. Kanopos to także miasto w regionie delty Nilu, w którego ruinach po raz pierwszy odnaleziono naczynia.
 10. Staroegipska bogini o imieniu Meretseger, która przybrała postać kobry, miała strzec Doliny Królów. Według wierzeń oślepiała lub truła każdego rabusia, który odważył się bezcześcić groby i wynosić skarby z grobowca. Z biegiem czasu widzimy, że była mało skuteczna.
 11. Najstarszą dobrze zachowaną mumią w Europie jest „Iceman”. Jego zamrożone szczątki zostały odnalezione na lodowcu w Alpach. Według naukowców pochodzą sprzed 5 300 lat.
 12. Tutanchamon to jedyna królewska mumia, która została odkryta wraz ze wszystkimi skarbami, które zostały zawarte w grobowcu.
 13. Starożytni Egipcjanie mumifikowali nie tylko swoich faraonów. Procesowi temu zostały poddane również ciała różnych gatunków zwierząt w tym kotów, tryków, ibisów, jastrzębi, krokodyli, myszy, jaszczurek, a nawet jaja.
 14. Mumie zostały znalezione na każdym kontynencie.
 15. Różnica między mumią a szkieletem polega na tym, że mumia nadal ma część swojej miękkiej tkanki np. włosów, mięśni lub skóry.
 16. W Egipcie znaleziono ponad milion mumii, głównie kotów.
 17. Najlepiej zachowaną mumią, jaka została kiedykolwiek odnaleziona, jest mumia kobiety o imieniu Xin Zhui. Pani Dai zmarła ponad 2000 lat temu, ale wciąż ma wszystkie narządy wewnętrzne, miękką skórę, własne włosy, krew grupy A i elastyczne kończyny.
 18. Mumia z Jaskini Ducha (Spirit Cave) to najstarsza mumia znaleziona w Ameryce Północnej. Odkopany w 1940 roku w Nevadzie 10 600-letni mężczyzna był owinięty w maty utkane z trzciny i koc z futra królika.
 19. Słowo „mumia” pochodzi od perskiego słowa „mumija”, oznaczającego zarówno wosk, jak i balsamującą substancję bitum.
 20. mumia2
 21. Mumie zwykle dzieli się na dwie kategorie: antropogeniczne i spontaniczne. Różnica polega na tym, że antropogeniczne mumie są wykonywane celowo w wyniku działania ludzi, podczas gdy te spontaniczne powstają w sposób niezamierzony wyłącznie na skutek działania czynników naturalnych.
 22. Egipcjanie postrzegali mumifikację jako ważny krok w osiągnięciu szczęśliwego życia po życiu.
 23. Egipcjanie nie byli pierwszymi ludźmi, którzy praktykowali mumifikację. Prawie 2000 lat wcześniej robili to ludy tworzące kulturę Chinchorro w Ameryce Południowej. Mumifikowali oni wszystkich swoich zmarłych w tym dzieci i płody.
 24. Starożytna kontrola urodzeń

  Starożytna kontrola urodzeń

  W przybliżeniu 2 600 lat temu – około roku 630 p.n.e. - grecka wyspa Thira była nękana plagą suszy i przeludnieniem. Według starożytnej legendy część osadników została wybrana do wypłynięcia w południowym kierunku i odnalezienia ziemi o bardziej przyjaznym klimacie.
 25. Autopsje mumii ujawniają, że starożytni ludzie cierpieli na wiele współczesnych chorób, takich jak: zatkane tętnice, złośliwy rak prostaty, niedożywienie, infekcje żołądkowo-jelitowe, gruźlica, wrzody żołądka, ospa i zapalenie zatok.
 26. W starożytnym Egipcie główni balsamiści nosili często maskę boga Anubisa.
 27. Egipcjanie zaczęli tworzyć mumie około 3400 roku p.n.e. Około 2600 roku p.n.e. uświadomili sobie, że usunięcie organów wewnętrznych pomagało spowolnić proces rozkładu.
 28. Lord Carnarvon odkrył grób Króla Tutanchamona w 1923 roku. Jego śmierć kilka tygodni po tym wydarzeniu zwiększyła wiarę w „klątwę mumii”.
 29. W starożytnym Egipcie głównym składnikiem wykorzystywanym podczas procesu mumifikacji był natron (rodzaj soli), który służył do wysuszenia ciała.
 30. W 1994 roku dwóch naukowców z powodzeniem zastosowało starożytne egipskie metody mumifikacji u mężczyzny, który zmarł na atak serca.
 31. Tomografia komputerowa 2400-letniej egipskiej kobiecej mumii ujawniła, że kapłani pozostawili w jej czaszce narzędzie do usuwania mózgu.
 32. mumia3
 33. Starożytni Egipcjanie często używali wosku pszczelego do zapieczętowania jamy ustnej, dróg nosowych i innych jam ciała. Pszczoły były również wysoko cenione ze względu na ich magiczne właściwości.
 34. Dwuletnia Rosalia Lombardo znana również jako „Śpiąca Królewna” jest jedną z najbardziej znanych mumii dziecięcych i najsławniejszą mumią w katakumbach Sycylii. Jej ojciec postanowił ją zabalsamować, gdy dziecko zmarło na zapalenie płuc w 1920 roku.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Kiedy powstała pierwsza zapalniczka? Historia „zapalary” i co ni

Kiedy powstała pierwsza zapalniczka? Historia „zapalary” i co nieco o zapałkach

Urządzenia przenośne, które wytwarzały stabilny i stały płomień w wyniku wykorzystania łatwopalnych cieczy pod ciśnieniem i iskry były rozwijane już w XIX wieku.

Oglądasz serial „Czarnobyl”? Poznaj fakty o katastrofie sprzed 3

Oglądasz serial „Czarnobyl”? Poznaj fakty o katastrofie sprzed 33 lat

Czy wydarzenia przedstawione w serialu HBO "Czarnobyl" odpowiadają rzeczywistemu przebiegowi katastrofy w elektrowni jądrowej z 1986 roku? Sprawdź to, poznając fakty.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby nawet Syzyf!

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby nawet Syzyf!

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa położonego w powiecie białogardzkim.

Największe śpiochy wśród zwierząt

Największe śpiochy wśród zwierząt

Poznajcie największych śpiochów w ich świecie. A może już wiecie, który zwierzak śpi najwięcej? Jeśli postawiliście na leniwca, to nie macie racji.

Kiedy po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki?

Kiedy po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki?

Coraz większymi krokami zbliża się bardzo ważna data. Dzień Matki, bo o nim mowa, od lat jest niezmiennie obchodzony w Polsce 26 maja. Czy zawsze tak było?

Vic Tandy - oryginalny pogromca duchów

Vic Tandy - oryginalny pogromca duchów

Obserwacje Tandy'ego przyczyniły się do powstania krótkiego artykułu na temat przedziwnego zjawiska. Inżynier obalał mity o istnieniu duchów do końca swojego życia.

Niepokojące fakty na temat seryjnych zabójców

Niepokojące fakty na temat seryjnych zabójców

Chociaż ich czyny budzą powszechną odrazę i przerażenie, w seryjnych mordercach jest coś przyciągającego.

Czy strusie naprawdę chowają głowę w piasek?

Czy strusie naprawdę chowają głowę w piasek?

Co robi struś w przypadku zagrożenia? Ogromne ptaki faktycznie kopią ogromne doły w piasku, ale w zupełnie innym celu niż po to, aby schować w nich głowę.

Jak brzmi nazwa kwiatu, który pachnie jak czekolada?

Jak brzmi nazwa kwiatu, który pachnie jak czekolada?

Kosmos czekoladowy nie tylko dobrze pachnie, ale i pięknie wygląda. Ciemnoczerwony kolor płatków z czekoladowym aromatem jest świetnym połączeniem, które można sprezentować swojej partnerce na walentynki, urodziny, imieniny lub bez okazji.

W których krajach używa się pałeczek do jedzenia?

W których krajach używa się pałeczek do jedzenia?

Pierwszymi pałeczkami, których używano około 200 tysięcy lat temu, były gałęzie. Służyły one do wyciągania kawałków jedzenia z wrzącej wody. Z biegiem lat przybrały one kształt, który znamy obecnie.

Pączkowe rekordy. Tłusty Czwartek to najlepszy czas na ich popra

Pączkowe rekordy. Tłusty Czwartek to najlepszy czas na ich poprawianie

We wielu miastach Polski już się odbyły lub za chwilę wystartują mistrzostwa w jedzeniu pączków na czas. Słodka rywalizacja każdego roku przyciąga mnóstwo śmiałków.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się