Nawijamy o ciekawych faktach dotyczących mumii

Nawijamy o ciekawych faktach dotyczących mumii

Starożytny Egipt skrywa wiele tajemnic. Pomimo że cześć zagadek została rozwiązana, wiele z nich w dalszym ciągu czeka na odkrycie. Wraz z postępem nauki i technologi coraz więcej dowiedzieliśmy się m.in. o piramidach i mumiach, które zostały w nich złożone na wieczny spoczynek. Mumie powstawały nie tylko w czasach starożytnych i nie tylko w Egipcie. Wśród naszego zbioru ciekawostek znajdziecie również punkty dotyczące mniej popularnych mumii.

  1. Podczas tworzenia egipskiej starożytnej mumii zdarzało się, że do wypełnienia jam ciała służyły cebule. W niektórych przypadkach warzywa te zastępowały oczy zmarłego.
  2. Egipcjanie używali ogromnej ilości lnianej tkaniny do mumifikowania ciała. Łączna powierzchnia materiału, który posłużył do przygotowania jednej tylko mumii z 11 dynastii wyniosła 845 metrów kwadratowych. Taka ilością można by pokryć trzy korty tenisowe.
  3. Król Ramzes II jest pierwszą mumią, która otrzymała paszport. Było to wymogiem przy podróży zagranicznej, która miała przyczynić się do poprawy stanu mumii. Ostatecznie dzięki paszportowi z adnotacją „Zmarły Król” Ramzes II trafił do Paryża.
  4. Podczas mumifikacji przeprowadzanej w starożytnym Egipcie narządy wewnętrzne były usuwane przez nacięcie po lewej stronie ciała. Mózg zmarłego wydłubywano przez nos. Pozostawiano jedynie serce. Egipcjanie wierzyli bowiem, że to właśnie na jego podstawie jest sądzony zmarły.
  5. Mumie były obiektem pożądania w średniowiecznej Europie. Głównie ze względu na swoje (jak wierzono) właściwości lecznicze. Sposób jej wykorzystania był makabryczny. Zmumifikowane zwłoki były gotowane przez długie godziny, a oleista substancja, która była wydzielana podczas tego procesu, służyła jako maść do leczenia siniaków, bólów brzucha i całej gamy innych dolegliwości.
  6. Według egipskiej tradycji pierwszą mumią był bóg śmierci Ozyrys.
  7. Prawdopodobnie najpopularniejszą mumią na świecie jest ta Władimira Lenina. Widzieli ją już miliony turystów, którzy odwiedzili Moskwę. Warto wiedzieć, że na przestrzeni lat zaistniała potrzeba zastąpienia części skóry i ciała Lenina plastikiem i innymi materiałami.
  8. mumia1
  9. Urny kanopskie lub jak kto woli słoiki używane do przechowywania narządów wewnętrznych egipskich mumii wzięły swoją nazwę od imienia lokalnego boga Kanopos. Kanopos to także miasto w regionie delty Nilu, w którego ruinach po raz pierwszy odnaleziono naczynia.
  10. Staroegipska bogini o imieniu Meretseger, która przybrała postać kobry, miała strzec Doliny Królów. Według wierzeń oślepiała lub truła każdego rabusia, który odważył się bezcześcić groby i wynosić skarby z grobowca. Z biegiem czasu widzimy, że była mało skuteczna.
  11. Najstarszą dobrze zachowaną mumią w Europie jest „Iceman”. Jego zamrożone szczątki zostały odnalezione na lodowcu w Alpach. Według naukowców pochodzą sprzed 5 300 lat.
  12. Tutanchamon to jedyna królewska mumia, która została odkryta wraz ze wszystkimi skarbami, które zostały zawarte w grobowcu.
  13. Starożytni Egipcjanie mumifikowali nie tylko swoich faraonów. Procesowi temu zostały poddane również ciała różnych gatunków zwierząt w tym kotów, tryków, ibisów, jastrzębi, krokodyli, myszy, jaszczurek, a nawet jaja.
  14. Mumie zostały znalezione na każdym kontynencie.
  15. Różnica między mumią a szkieletem polega na tym, że mumia nadal ma część swojej miękkiej tkanki np. włosów, mięśni lub skóry.
  16. W Egipcie znaleziono ponad milion mumii, głównie kotów.
  17. Najlepiej zachowaną mumią, jaka została kiedykolwiek odnaleziona, jest mumia kobiety o imieniu Xin Zhui. Pani Dai zmarła ponad 2000 lat temu, ale wciąż ma wszystkie narządy wewnętrzne, miękką skórę, własne włosy, krew grupy A i elastyczne kończyny.
  18. Mumia z Jaskini Ducha (Spirit Cave) to najstarsza mumia znaleziona w Ameryce Północnej. Odkopany w 1940 roku w Nevadzie 10 600-letni mężczyzna był owinięty w maty utkane z trzciny i koc z futra królika.
  19. Słowo „mumia” pochodzi od perskiego słowa „mumija”, oznaczającego zarówno wosk, jak i balsamującą substancję bitum.
  20. mumia2
  21. Mumie zwykle dzieli się na dwie kategorie: antropogeniczne i spontaniczne. Różnica polega na tym, że antropogeniczne mumie są wykonywane celowo w wyniku działania ludzi, podczas gdy te spontaniczne powstają w sposób niezamierzony wyłącznie na skutek działania czynników naturalnych.
  22. Egipcjanie postrzegali mumifikację jako ważny krok w osiągnięciu szczęśliwego życia po życiu.
  23. Egipcjanie nie byli pierwszymi ludźmi, którzy praktykowali mumifikację. Prawie 2000 lat wcześniej robili to ludy tworzące kulturę Chinchorro w Ameryce Południowej. Mumifikowali oni wszystkich swoich zmarłych w tym dzieci i płody.
  24. Starożytna kontrola urodzeń

    Starożytna kontrola urodzeń

    W przybliżeniu 2 600 lat temu – około roku 630 p.n.e. - grecka wyspa Thira była nękana plagą suszy i przeludnieniem. Według starożytnej legendy część osadników została wybrana do wypłynięcia w południowym kierunku i odnalezienia ziemi o bardziej przyjaznym klimacie.
  25. Autopsje mumii ujawniają, że starożytni ludzie cierpieli na wiele współczesnych chorób, takich jak: zatkane tętnice, złośliwy rak prostaty, niedożywienie, infekcje żołądkowo-jelitowe, gruźlica, wrzody żołądka, ospa i zapalenie zatok.
  26. W starożytnym Egipcie główni balsamiści nosili często maskę boga Anubisa.
  27. Egipcjanie zaczęli tworzyć mumie około 3400 roku p.n.e. Około 2600 roku p.n.e. uświadomili sobie, że usunięcie organów wewnętrznych pomagało spowolnić proces rozkładu.
  28. Lord Carnarvon odkrył grób Króla Tutanchamona w 1923 roku. Jego śmierć kilka tygodni po tym wydarzeniu zwiększyła wiarę w „klątwę mumii”.
  29. W starożytnym Egipcie głównym składnikiem wykorzystywanym podczas procesu mumifikacji był natron (rodzaj soli), który służył do wysuszenia ciała.
  30. W 1994 roku dwóch naukowców z powodzeniem zastosowało starożytne egipskie metody mumifikacji u mężczyzny, który zmarł na atak serca.
  31. Tomografia komputerowa 2400-letniej egipskiej kobiecej mumii ujawniła, że kapłani pozostawili w jej czaszce narzędzie do usuwania mózgu.
  32. mumia3
  33. Starożytni Egipcjanie często używali wosku pszczelego do zapieczętowania jamy ustnej, dróg nosowych i innych jam ciała. Pszczoły były również wysoko cenione ze względu na ich magiczne właściwości.
  34. Dwuletnia Rosalia Lombardo znana również jako „Śpiąca Królewna” jest jedną z najbardziej znanych mumii dziecięcych i najsławniejszą mumią w katakumbach Sycylii. Jej ojciec postanowił ją zabalsamować, gdy dziecko zmarło na zapalenie płuc w 1920 roku.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

„Widzieli ją już miliony turystów, którzy odwiedzili Moskwę” - komentarz jest zbędny.

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Symbolem mądrości powinna być wrona  - ptak inteligentniejszy od

Symbolem mądrości powinna być wrona - ptak inteligentniejszy od sowy

O tym, że sowa jest symbolem mądrości, wie nawet przedszkolak. Wybór nie wydaje się do końca trafiony. Znacznie potężniejszym umysłem dysponuje wrona.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa.

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciek

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciekawostek

Starożytni Grecy wyprzedzali swoje czasy w zakresie filozofii, architektury, matematyki i literatury. Dlatego też poznawanie ich kultury i nauki jest do dziś interesujące.

Najdłuższy korek świata

Najdłuższy korek świata

W ekstremalnych przypadkach podróż może wydłużyć się nawet o kilka nieplanowanych godzin. To i tak jeszcze nic w porównaniu do najdłuższego korka świata.

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

W przeciwieństwie do noży i widelców, które musiały być tworzone od podstaw, łyżki występowały w naturze. Wystarczy wymienić, chociażby muszelki lub kamienie o odpowiednich kształtach, które mogły służyć do nabierania jedzenia.

Co przynosi szczęście w Japonii?

Co przynosi szczęście w Japonii?

W Polsce szczęście ma zapewnić złapanie się za guzik, kiedy widzimy kominiarza, w Irlandii jest to czterolistna koniczyna, a w Japonii… płacz dziecka, ale tylko pod warunkiem, że zostanie on wywołany w odpowiednich okolicznościach.

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Nasz kraj może pochwalić się najstarszą restauracją na kontynencie europejskim. Dowiedźcie się, kiedy została otwarta „Piwnica Świdnicka”, gdzie się znajduje oraz kogo goszczono w jej murach.

Zamki Joannitów w Polsce

Zamki Joannitów w Polsce

Zakon Joannitów był jednym z trzech dużych zakonów rycerskich powstałych w Królestwie Jerozolimy na fali wypraw krzyżowych.

Cienka skóra słoni afrykańskich

Cienka skóra słoni afrykańskich

Gdy weźmiemy pod uwagę rozmiar oraz ilość mięśni i tłuszczu, jaką musi „owinąć” skóra, okazuje się, że słonie afrykańskie mają zaskakująco cienką skórę, relatywnie cienką.

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat programy telewizyjne zajmujące się tematyką gotowania zyskały w Polsce ogromną popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że powstaje i zapewne powstawać będzie ich jeszcze więcej.

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych k

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych krążków”

Obrączki ślubne to obecnie biznes przynoszący miliardowe zyski. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych na ich produkcję przeznacza się siedemnaście ton złota.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się