33 błyszczących faktów o srebrze

33 błyszczących faktów o srebrze

Były już ciekawostki o złocie, więc nadszedł czas na te o srebrze. Co łączy oba metale szlachetne? Warto w nie inwestować i w ten sposób zabezpieczyć swoje oszczędności np. przed inflacją. Niestety, kupując srebro, zapłacimy dodatkowo podatek od marży, co czyni z niego mniej atrakcyjną lokatę swoich środków. Skutecznie można za to wzbogacić swoją wiedzę. Wystarczy zapoznają się z poniższym zbiorem ciekawostek.

  1. Termin „żywe srebro” faktycznie odnosi się do rtęci. W języku greckim jej nazwa brzmi hydragyros, co można dosłownie przetłumaczyć jako „płynne srebro”. Od tego też zwrotu powstał symbol rtęci, czyli Hg.
  2. Srebro charakteryzuje się najwyższym stopniem odblaskowości spośród wszystkich metali. Właściwość ta jest pożądana szczególnie w produkcji luster, mikroskopów, teleskopów i ogniw słonecznych.
  3. Żaden inny metal ani substancja nie przewodzi prądu tak dobrze, jak srebro. W związku z tym srebro stało się wzorcem, według którego mierzone są inne przewodniki. W skali od 1 do 100 tytułowy metal otrzymałby najwyższą notę w zakresie przewodności elektrycznej.
  4. Po raz pierwszy ludzie natrafili na złoża srebra około 7 tys. lat temu. Jednak to dopiero od 3 000 roku p.n.e. nauczyli się oddzielać metal szlachetny od innych elementów.
  5. Pierwsze kopalnie srebra na terenie Polski pojawiły się w czasach średniowiecza.
  6. Obecnie tylko jedna kopalnia srebra w Polsce umożliwia turystom zwiedzanie podziemne. Mowa o Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
  7. Czyste srebro to wyjątkowa rzadkość w przyrodzie. Znacznie częściej można je spotkać połączone z innymi pierwiastkami. Najczęściej są to siarka, ołów lub miedź.
  8. srebro, zastawa, sztucce
  9. Srebro nie tylko pięknie wygląda na palcu, czy na świątecznym stole. Metal posiada mnóstwo praktycznych zastosowań. Srebro lub jego związki są zawarte m.in. w bateriach, klawiaturach komputerowych, przełącznikach światła, ogniwach słonecznych oraz oczyszczaczach wody.
  10. Pionierzy nauk chemicznych, zwani alchemikami, przyrównywali srebro do Księżyca i kobiecej energii. Powodem był połyskujący wygląd metalu oraz jego elastyczność.
  11. Wśród ponad 100 znanych elementów, które składają się na wszechświat, znajduje się srebro.
  12. Złoto ma prawie dwukrotnie większą gęstość niż srebro.
  13. Pomimo tego, że srebro jest lepszym przewodnikiem elektryczności niż miedź, jest znacznie rzadziej wykorzystywany przy produkcji okablowania. Powodem są wyższe koszty produkcji związane przede wszystkim z niemałą ceną samego materiału.
  14. Najwięcej światowego srebra pochodzi z Meksyku, Peru i Chin.
  15. W historii świata był okres, w którym srebro było cenniejsze od złota. Mowa tu o czasach starożytnego Egiptu i średniowiecznej Europy.
  16. Do XIII wieku ludzkość znała zaledwie siedem metali, w tym srebro. Przełomem było odkrycie arsenu. Obecnie na liście znanych metali znajduje się aż 86 pozycji.
  17. Chemiczny symbol srebra to Ag.
  18. Szlachetnie urodzeni mają błękitną krew

    Skąd wzięło się powiedzenie, że szlachetnie urodzeni mają błękitną krew?

    Związane jest to z tym że arystokracja, czyli najwyższa warstwa społeczna odznaczała się bladym odcieniem skóry. W przeciwieństwie do warstwy najniższej, czyli chłopów i robotników.
  19. Srebro nie jest toksyczne dla ludzi i może być wykorzystywane do produkcji zastawy stołowej. Ta powinna być używana jedynie przy okazji największych świąt. W innym przypadku można zapaść na „chorobę arystokracji”. Przeczytacie o niej więcej w artykule obok.
  20. Na przestrzeni dziejów srebro było wykorzystywane także w medycynie. Wpłynęły na to jego rzekome właściwości bakteriobójcze. Wiara w to, że metal zabijał bakterie i inne proste organizmy przyczyniła się do tego, że leczono nim rany i traktowano jako środek zapobiegający infekcjom.
  21. Srebro przewodzi ciepło lepiej niż jakikolwiek inny metal.
  22. Siedem starożytnych metali, które pomogło stworzyć współczesny świat to: złoto, miedź, cynę, ołów, żelazo, rtęć i właśnie srebro.
  23. srebro, monety, pieniadze
  24. Od roku 700 p.n.e. srebro było używane jako pieniądz. Najpierw na terenach współczesnej Turcji, a potem we wszystkich znaczących cywilizacjach od greckiej po współczesne Stany Zjednoczone.
  25. Srebro było niegdyś wydobywane w niemieckiej miejscowości zwanej „Doliną Joachima”. Monety wybijane w kopalni, nazywano „joachmistahaler”. Później nazwę skrócono do „thaler”, czyli „talar”. W późniejszym czasie talar przekształcił się w dolara.
  26. Z jednej uncji (nieco ponad 28 gramów) srebra można stworzyć drut o długości 2438,4 metra! Tylko złoto jest bardziej plastyczne.
  27. Biblia Króla Jakuba wspomina o srebrze dokładnie 320 razy.
  28. W Stanach Zjednoczonych stop może być uważany za srebrny, jeśli zawiera co najmniej 90% srebra.
  29. W mitologii srebrne kule są jedynym sposobem na zabicie wilkołaków. Likantropia była postrzegana jako zjawisko powstałe w wyniku działania wirusa. Ponieważ w przeszłości srebro miało swoje zastosowanie w medycynie, srebro miałoby likwidować wirusa, a w konsekwencji wilkołaka.
  30. Inna teoria mówi o tym, że srebro było od początku odkrycia związane z Księżycem. Z tego też powodu Srebrny Glob miałby by toksyczny dla wilkołaków na podobnej zasadzie, jak kryptonit był toksyczny dla Supermana.
  31. Według legendy Mahomet nosił srebrny sygnet. Dzięki temu srebrna biżuteria stała się jedną z niewielu akceptowalnych form „upiększania” mężczyzn wyznania islamskiego. Wierzą oni, że Mahomet był najdoskonalszym stworzeniem Allaha i w związku z tym prorok stanowi doskonały wzór do naśladowania.
  32. 25. rocznica ślubu jest nazywana srebrnymi godami.
  33. Ponieważ srebro jest bardziej przystępne cenowo i użyteczniejsze niż złoto, często określa się je mianem „złota dla ubogich”.
  34. srebrna bizuteria, pierscionek, szafir
  35. Około 1/3 całego srebra posiadanego przez Stany Zjednoczone pochodzi z Nevady.
  36. Pierwsze srebrne medale letnich igrzysk olimpijskich dla Polski zdobyła drużyna kolarska w składzie Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk. Zajęli oni drugie miejsce w wyścigu torowym na dystansie 4 kilometrów. Czas, który „wykręcili” to 5:23 min. Do historycznego wydarzenia doszło w 1924 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
  37. Podczas pierwszych nowożytnych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku zwycięzca otrzymywał srebrny, a nie złoty medal. Dodatkowo do jego rąk trafiała gałązka oliwna. Złoto po raz pierwszy pojawiło się 8 lat później, na III Igrzyskach Olimpijskich w St. Louise.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Symbolem mądrości powinna być wrona  - ptak inteligentniejszy od

Symbolem mądrości powinna być wrona - ptak inteligentniejszy od sowy

O tym, że sowa jest symbolem mądrości, wie nawet przedszkolak. Wybór nie wydaje się do końca trafiony. Znacznie potężniejszym umysłem dysponuje wrona.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa.

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciek

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciekawostek

Starożytni Grecy wyprzedzali swoje czasy w zakresie filozofii, architektury, matematyki i literatury. Dlatego też poznawanie ich kultury i nauki jest do dziś interesujące.

Najdłuższy korek świata

Najdłuższy korek świata

W ekstremalnych przypadkach podróż może wydłużyć się nawet o kilka nieplanowanych godzin. To i tak jeszcze nic w porównaniu do najdłuższego korka świata.

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

W przeciwieństwie do noży i widelców, które musiały być tworzone od podstaw, łyżki występowały w naturze. Wystarczy wymienić, chociażby muszelki lub kamienie o odpowiednich kształtach, które mogły służyć do nabierania jedzenia.

Co przynosi szczęście w Japonii?

Co przynosi szczęście w Japonii?

W Polsce szczęście ma zapewnić złapanie się za guzik, kiedy widzimy kominiarza, w Irlandii jest to czterolistna koniczyna, a w Japonii… płacz dziecka, ale tylko pod warunkiem, że zostanie on wywołany w odpowiednich okolicznościach.

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Nasz kraj może pochwalić się najstarszą restauracją na kontynencie europejskim. Dowiedźcie się, kiedy została otwarta „Piwnica Świdnicka”, gdzie się znajduje oraz kogo goszczono w jej murach.

Zamki Joannitów w Polsce

Zamki Joannitów w Polsce

Zakon Joannitów był jednym z trzech dużych zakonów rycerskich powstałych w Królestwie Jerozolimy na fali wypraw krzyżowych.

Cienka skóra słoni afrykańskich

Cienka skóra słoni afrykańskich

Gdy weźmiemy pod uwagę rozmiar oraz ilość mięśni i tłuszczu, jaką musi „owinąć” skóra, okazuje się, że słonie afrykańskie mają zaskakująco cienką skórę, relatywnie cienką.

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat programy telewizyjne zajmujące się tematyką gotowania zyskały w Polsce ogromną popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że powstaje i zapewne powstawać będzie ich jeszcze więcej.

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych k

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych krążków”

Obrączki ślubne to obecnie biznes przynoszący miliardowe zyski. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych na ich produkcję przeznacza się siedemnaście ton złota.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się