33 błyszczących faktów o srebrze

33 błyszczących faktów o srebrze

Były już ciekawostki o złocie, więc nadszedł czas na te o srebrze. Co łączy oba metale szlachetne? Warto w nie inwestować i w ten sposób zabezpieczyć swoje oszczędności np. przed inflacją. Niestety, kupując srebro, zapłacimy dodatkowo podatek od marży, co czyni z niego mniej atrakcyjną lokatę swoich środków. Skutecznie można za to wzbogacić swoją wiedzę. Wystarczy zapoznają się z poniższym zbiorem ciekawostek.

 1. Termin „żywe srebro” faktycznie odnosi się do rtęci. W języku greckim jej nazwa brzmi hydragyros, co można dosłownie przetłumaczyć jako „płynne srebro”. Od tego też zwrotu powstał symbol rtęci, czyli Hg.
 2. Srebro charakteryzuje się najwyższym stopniem odblaskowości spośród wszystkich metali. Właściwość ta jest pożądana szczególnie w produkcji luster, mikroskopów, teleskopów i ogniw słonecznych.
 3. Żaden inny metal ani substancja nie przewodzi prądu tak dobrze, jak srebro. W związku z tym srebro stało się wzorcem, według którego mierzone są inne przewodniki. W skali od 1 do 100 tytułowy metal otrzymałby najwyższą notę w zakresie przewodności elektrycznej.
 4. Po raz pierwszy ludzie natrafili na złoża srebra około 7 tys. lat temu. Jednak to dopiero od 3 000 roku p.n.e. nauczyli się oddzielać metal szlachetny od innych elementów.
 5. Pierwsze kopalnie srebra na terenie Polski pojawiły się w czasach średniowiecza.
 6. Obecnie tylko jedna kopalnia srebra w Polsce umożliwia turystom zwiedzanie podziemne. Mowa o Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
 7. Czyste srebro to wyjątkowa rzadkość w przyrodzie. Znacznie częściej można je spotkać połączone z innymi pierwiastkami. Najczęściej są to siarka, ołów lub miedź.
 8. srebro, zastawa, sztucce
 9. Srebro nie tylko pięknie wygląda na palcu, czy na świątecznym stole. Metal posiada mnóstwo praktycznych zastosowań. Srebro lub jego związki są zawarte m.in. w bateriach, klawiaturach komputerowych, przełącznikach światła, ogniwach słonecznych oraz oczyszczaczach wody.
 10. Pionierzy nauk chemicznych, zwani alchemikami, przyrównywali srebro do Księżyca i kobiecej energii. Powodem był połyskujący wygląd metalu oraz jego elastyczność.
 11. Wśród ponad 100 znanych elementów, które składają się na wszechświat, znajduje się srebro.
 12. Złoto ma prawie dwukrotnie większą gęstość niż srebro.
 13. Pomimo tego, że srebro jest lepszym przewodnikiem elektryczności niż miedź, jest znacznie rzadziej wykorzystywany przy produkcji okablowania. Powodem są wyższe koszty produkcji związane przede wszystkim z niemałą ceną samego materiału.
 14. Najwięcej światowego srebra pochodzi z Meksyku, Peru i Chin.
 15. W historii świata był okres, w którym srebro było cenniejsze od złota. Mowa tu o czasach starożytnego Egiptu i średniowiecznej Europy.
 16. Do XIII wieku ludzkość znała zaledwie siedem metali, w tym srebro. Przełomem było odkrycie arsenu. Obecnie na liście znanych metali znajduje się aż 86 pozycji.
 17. Chemiczny symbol srebra to Ag.
 18. Szlachetnie urodzeni mają błękitną krew

  Skąd wzięło się powiedzenie, że szlachetnie urodzeni mają błękitną krew?

  Związane jest to z tym że arystokracja, czyli najwyższa warstwa społeczna odznaczała się bladym odcieniem skóry. W przeciwieństwie do warstwy najniższej, czyli chłopów i robotników.
 19. Srebro nie jest toksyczne dla ludzi i może być wykorzystywane do produkcji zastawy stołowej. Ta powinna być używana jedynie przy okazji największych świąt. W innym przypadku można zapaść na „chorobę arystokracji”. Przeczytacie o niej więcej w artykule obok.
 20. Na przestrzeni dziejów srebro było wykorzystywane także w medycynie. Wpłynęły na to jego rzekome właściwości bakteriobójcze. Wiara w to, że metal zabijał bakterie i inne proste organizmy przyczyniła się do tego, że leczono nim rany i traktowano jako środek zapobiegający infekcjom.
 21. Srebro przewodzi ciepło lepiej niż jakikolwiek inny metal.
 22. Siedem starożytnych metali, które pomogło stworzyć współczesny świat to: złoto, miedź, cynę, ołów, żelazo, rtęć i właśnie srebro.
 23. srebro, monety, pieniadze
 24. Od roku 700 p.n.e. srebro było używane jako pieniądz. Najpierw na terenach współczesnej Turcji, a potem we wszystkich znaczących cywilizacjach od greckiej po współczesne Stany Zjednoczone.
 25. Srebro było niegdyś wydobywane w niemieckiej miejscowości zwanej „Doliną Joachima”. Monety wybijane w kopalni, nazywano „joachmistahaler”. Później nazwę skrócono do „thaler”, czyli „talar”. W późniejszym czasie talar przekształcił się w dolara.
 26. Z jednej uncji (nieco ponad 28 gramów) srebra można stworzyć drut o długości 2438,4 metra! Tylko złoto jest bardziej plastyczne.
 27. Biblia Króla Jakuba wspomina o srebrze dokładnie 320 razy.
 28. W Stanach Zjednoczonych stop może być uważany za srebrny, jeśli zawiera co najmniej 90% srebra.
 29. W mitologii srebrne kule są jedynym sposobem na zabicie wilkołaków. Likantropia była postrzegana jako zjawisko powstałe w wyniku działania wirusa. Ponieważ w przeszłości srebro miało swoje zastosowanie w medycynie, srebro miałoby likwidować wirusa, a w konsekwencji wilkołaka.
 30. Inna teoria mówi o tym, że srebro było od początku odkrycia związane z Księżycem. Z tego też powodu Srebrny Glob miałby by toksyczny dla wilkołaków na podobnej zasadzie, jak kryptonit był toksyczny dla Supermana.
 31. Według legendy Mahomet nosił srebrny sygnet. Dzięki temu srebrna biżuteria stała się jedną z niewielu akceptowalnych form „upiększania” mężczyzn wyznania islamskiego. Wierzą oni, że Mahomet był najdoskonalszym stworzeniem Allaha i w związku z tym prorok stanowi doskonały wzór do naśladowania.
 32. 25. rocznica ślubu jest nazywana srebrnymi godami.
 33. Ponieważ srebro jest bardziej przystępne cenowo i użyteczniejsze niż złoto, często określa się je mianem „złota dla ubogich”.
 34. srebrna bizuteria, pierscionek, szafir
 35. Około 1/3 całego srebra posiadanego przez Stany Zjednoczone pochodzi z Nevady.
 36. Pierwsze srebrne medale letnich igrzysk olimpijskich dla Polski zdobyła drużyna kolarska w składzie Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk. Zajęli oni drugie miejsce w wyścigu torowym na dystansie 4 kilometrów. Czas, który „wykręcili” to 5:23 min. Do historycznego wydarzenia doszło w 1924 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
 37. Podczas pierwszych nowożytnych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku zwycięzca otrzymywał srebrny, a nie złoty medal. Dodatkowo do jego rąk trafiała gałązka oliwna. Złoto po raz pierwszy pojawiło się 8 lat później, na III Igrzyskach Olimpijskich w St. Louise.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat programy telewizyjne zajmujące się tematyką gotowania zyskały w Polsce ogromną popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że powstaje i zapewne powstawać będzie ich jeszcze więcej.

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych k

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych krążków”

Obrączki ślubne to obecnie biznes przynoszący miliardowe zyski. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych na ich produkcję przeznacza się siedemnaście ton złota.

Kiedy po raz pierwszy powiązano renifery ze Świętym Mikołajem?

Kiedy po raz pierwszy powiązano renifery ze Świętym Mikołajem?

Renifery i najbardziej znany z nich, czyli Rudolf czerwononosy są obecnie nierozerwalnie związane ze Świętym Mikołajem i Bożym Narodzeniem. Nie zawsze tak było. Poznajcie historię powstania świątecznej tradycji.

Yeti – czy człowiek śniegu istnieje naprawdę?

Yeti – czy człowiek śniegu istnieje naprawdę?

Yeti przez wielu jest traktowany jako legenda. Przemawia za tym wiele faktów. Nie są one jednak na tyle silne, aby ostatecznie potwierdzić, że bestia to jedynie wytwór wyobraźni. Istnieją naukowe przesłanki, które pozwalają sądzić inaczej.

Sztuczna choinka niewymieniana na nową przez 133 lata

Sztuczna choinka niewymieniana na nową przez 133 lata

Żywa choinka tak samo, jak ta sztuczna ma swoje plusy i minusy. W rodzinie Parker nie wyobrażają sobie jednak, aby podczas świąt w ich domu mogło zagościć inne drzewko niż to, które jest u nich od trzech pokoleń.

Polski Nil

Polski Nil

Większość z nas słyszała o Nilu jedynie w kontekście wakacji w gorącym Egipcie. Rzekę Nil znajdziemy także w Polsce, a dokładniej w województwie podkarpackim.

Ciekawostki o zimie: najwyższy bałwan świata, chionofobia, prędk

Ciekawostki o zimie: najwyższy bałwan świata, chionofobia, prędkość spadania płatka śniegu

Gorąca czekolada, siedzenie przy kominku i ciepłe skarpety to tylko niektóre rzeczy, które czynią zimę przyjemniejszą. Kolejną będzie zbiór interesujących faktów dotyczących najchłodniejszej pory roku.

W którym kraju żyje największa ilość wielbłądów? Odpowiedź Was z

W którym kraju żyje największa ilość wielbłądów? Odpowiedź Was zaskoczy!

Jeśli na myśl od razu przyszedł Wam jakiś kraj kontynentu afrykańskiego, będziecie bardzo zaskoczeni. Największej ilości wielbłądów należy szukać w zupełnie innym zakątku świata.

Jak długą linię można narysować za pomocą przeciętnego ołówka?

Jak długą linię można narysować za pomocą przeciętnego ołówka?

Już ilość grafitu potrzebna do wyprodukowania jednego przeciętnej jakości ołówka wystarcza, aby za jego pomocą pisać lub rysować przez kilka tygodnia, a nawet miesięcy.

Perfumy: jaka jest historia zapachów do ciała?

Perfumy: jaka jest historia zapachów do ciała?

Dziś perfumy to obowiązkowy element kosmetyczki zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Czy jednak zawsze tak było? Jak wygląda historia perfum i kiedy zapachy stały się popularnym kosmetykiem?

Czy piwo to alkohol? W Rosji rozstrzygnięto tę kwestię dopiero w

Czy piwo to alkohol? W Rosji rozstrzygnięto tę kwestię dopiero w 2013 roku

W świadomości wielu Polaków piwo to dobry napój na ugaszenie pragnienia i sposób na ochłodzenie się w upalne dni. Podobnym myśleniem, jak Polacy kierują się Rosjanie.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się