O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część pi

O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część pierwsza

O tej pierwszej mało się mówi. Dużo więcej można za to usłyszeć o II Wojnie Światowej. Postanowiliśmy to zmienić. Przedstawimy Wam fakty dotyczące konfliktu, który rozpoczął się w 1914 i postaramy się zrobić to w jak najciekawszej formie. Historia I Wojny Światowej to skarbiec pełen wielu interesujących faktów. W związku z tym zdecydowaliśmy się podzielić artykuł na dwie lub nawet trzy części.

 1. Niemcy byli pierwszymi, którzy używali miotaczy ognia podczas trwania I Wojny Światowej. Ich broń była w stanie wystrzelić strumień ognia na odległość dochodzącą do 40 metrów.
 2. W I Wojnie Światowej walczyło ponad 65 milionów ludzi z 30 krajów. Prawie 10 milionów poniosło śmierć. Ententa straciła około 6 milionów żołnierzy. Po stronie państw centralnych życie straciło około 4 milionów walczących.
 3. Blisko 2/3 strat poniesiono na placu boju. W poprzednich konfliktach ludzie umierali głównie w wyniku chorób.
 4. W sierpniu 1914 roku niemieckie wojsko rozstrzelało 150 cywilów w Aerschot. Zabijanie bezbronnych było częścią polityki wojennej znanej jako Schrecklichkeit (zastraszanie). Jej celem było wzbudzenie grozy i strachu. Przerażeni cywile w zajętych obszarach mieli się dzięki temu nie buntować.
 5. Podczas I Wojny Światowej brytyjskie czołgi zostały podzielone na te „męskie” i „damskie”. Męskie czołgi posiadały działo, natomiast damskie wyposażone były w ciężkie karabiny maszynowe.
 6. „Little Willie” był pierwszym prototypem czołgu wykorzystanym podczas I Wojny Światowej. Zbudowany w 1915 roku, prowadzony był przez załogę, na którą składały się trzy osoby. Problemem była jego niska prędkość maksymalna. Ta nie przekraczała 5 kilometrów na godzinę.
 7. czołg

  źródło: tank100.com

 8. Ostrzał artyleryjski oraz wybuchy min wytwarzały niewyobrażalny huk. W 1917 roku eksplozja pod Niemieckimi liniami na Messines Rigde pod Ypres w Belgii była słyszalna w Londynie oddalonym o 220 kilometrów.
 9. Pool of Peace to jezioro o głębokości 12 metrów, które znajduje się w pobliżu Messines w Belgii. Wypełnia ono krater, który powstał w 1917 roku po tym, jak wojsko Brytyjskie zdetonowało w tym miejscu minę zawierającą 45 ton materiałów wybuchowych.
 10. Do najskuteczniejszych żołnierzy w całej wojnie należał niemiecki pilot myśliwca Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen, który przeszedł do historii jako „Czerwony Baron”. Zestrzelił on 80 samolotów wroga. Więcej niż ktokolwiek inny podczas I Wojny Światowej. Zginął zestrzelony niedaleko Amiens. Francuz Rene Fonck był najskuteczniejszym pilotem myśliwca po stronie Ententy. Wojnę zakończył z liczbą 75 zestrzelonych samolotów.
 11. Podczas I Wojny Światowej psy były wykorzystywane jako posłańcy. Dostarczały rozkazy na linię frontu. Zwitki papieru były umieszczane w specjalnych kapsułkach przyczepionych do ciała zwierzęcia. Psy zostały także wykorzystane do rozciągania drutów telegraficznych.
 12. Tak o I Wojnie Światowej pisał w swoim pamiętniku francuski podporucznik Alfred Joubaire tuż przed śmiercią: „Ludzkość jest szalona! To musi być szaleństwo, aby robić to, co się robi. Co za masakra. Jakie sceny grozy i rzezi! Nie mogę znaleźć słów, aby opisać moje wrażenia. Nawet piekło nie może być aż tak straszne! Ludzie są szaleni!”
 13. Niektórzy Amerykanie nie mogli pogodzić się z początkową odmową Stanów Zjednoczonych dotyczącą niemieszania się w I Wojnę Światową. W wyniku niezadowolenia dołączali oni do francuskiej Legii Cudzoziemskiej, do brytyjskiej lub do kanadyjskiej armii. Grupa amerykańskich pilotów uformowała Escadrille lafayette, które było częścią francuskiego lotnictwa wojskowego i stało się jedną z najlepszych jednostek walczących na froncie zachodnim.
 14. Big Bertha była 48-tonową haubicą używaną podczas I Wojny Światowej przez wojska niemieckie. Broń została nazwana na cześć żony projektanta Gustava Kruppa. Haubica była w stanie wystrzelić pocisk o wadze dochodzącej do 930 kilogramów na odległość 15 kilometrów. Jej montaż trwał ponad 6 godzin i zajmowało się tym nawet 200 mężczyzn. Niemcy mieli 13 takich ogromnych armat lub jak je nazywali „cudownych broni”.
 15. Big Bertha

  źródło: Wikipedia commons

 16. W pierwszych miesiącach 1917 roku Brytyjscy kryptolodzy zdołali odczytać telegram niemieckiego ministra spraw zagranicznych Arthura Zimmermanna do niemieckiego ministra w Meksyku. Telegram zachęcał do przeprowadzenia ataku na terytorium Stanów Zjednoczonych. Brytyjczycy utrzymywali sprawę w tajemnicy przez ponad miesiąc. Ich plan zakładał poinformowanie USA we właściwym czasie. Miało to pomóc wciągnąć Amerykanów do wojny po ich stronie.
 17. Hasło kampanii Woodrowa Wilsona podczas walki o jego drugą kadencję brzmiało: „Utrzyma nas z dala od wojny”. Miesiąc po tym, jak objął on urząd, Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Niemcom. Stało się to 6 kwietnia 1917 roku.
 18. Podczas I Wojny Światowej mieszkające w USA osoby pochodzenia niemieckiego przeżywały ciężki czas. Protesty przeciwko Niemcom przybierały gwałtowny charakter, Dochodziło do palenia niemieckich książek, zabijano owczarki niemieckie, a nawet zamordowano jednego z mieszkańców, który miał niemieckie korzenie.
 19. W trakcie trwania I Wojny Światowej Hiszpańska Grypa zabiła 1/3 walczących w konflikcie.
 20. O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część dr

  O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część druga

  Zabłyśnij w towarzystwie lub na lekcji historii!
 21. Herbert Hoover, który został prezydentem w 1929 roku, był wcześniej amerykańskim administratorem do spraw żywości. Jego głównym zadaniem było zapewnienie żywności dla armii Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Zachęcał on obywateli USA do tworzenia „Ogrodów Zwycięstwa” lub przydomowych ogródków. W tamtym czasie ponad 20 milionów Amerykanów założyło swoje własne ogrody, a konsumpcja żywności w kraju spadła o 15%. Nadwyżka wędrowała do żołnierzy
 22. Całkowity koszt I Wojny Światowej, jaki poniosły Stany Zjednoczone to ponad 30 miliardów dolarów.
 23. Wojna pozostawiła po sobie tysiące zniekształconych i niepełnosprawnych żołnierzy. Chirurgia rekonstrukcyjna przyszła z pomocą w przypadku uszkodzeń twarzy, ale do zakrycia najstraszniejszych zniekształceń wykorzystywane były maski. Niektórzy żołnierze pomimo młodego wieku przebywali w domach starców przez całe swoje życie.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

14-letni George Stinney – najmłodsza ofiara krzesła elektryczneg

14-letni George Stinney – najmłodsza ofiara krzesła elektrycznego

W przeszłości kara śmierci w Stanach Zjednoczonych nie omijała nawet dzieci. Najmłodszym skazanym w XX w. był 14-letni George Stinney. Chłopiec jest jednocześnie najmłodszą osobą straconą na krześle elektrycznym.

Co tak naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa? [UWAGA! Dra

Co tak naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa? [UWAGA! Drastyczne zdjęcia]

To jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Związku Radzieckiego. Co naprawdę stało się z dziewięcioma wędrowcami fatalnej nocy?

Czarny strój jest wyrazem żałoby od początku istnienia cywilizac

Czarny strój jest wyrazem żałoby od początku istnienia cywilizacji ludzkiej

Grzebanie zmarłych towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych. Znacznie nowsze, ale nadal bardzo stare, są zachowania związane z przeżywaniem żałoby. Dlaczego w tym trudnym okresie ubieramy się na czarno?

Wojownicy Wikingów nie nosili hełmów z rogami?

Wojownicy Wikingów nie nosili hełmów z rogami?

Wikingowie i rogate hełmy lub te ze skrzydłami to doskonale znany obraz. Co, jeśli powiedzielibyśmy Wam, że jest on fałszywy i nie ma zbyt wiele wspólnego z historyczną prawdą?

Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze

Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze

Jeden z największych zbrodniarzy XX wieku obrósł wieloma legendami. W naszym zbiorze ciekawostek nie znajdziesz jednak mitów i niesprawdzonych teorii.

Skarby z grobowca Tutenchamona

Skarby z grobowca Tutenchamona

Skarby Tutenchamona są podziwiane od czasu ich odkrycia przez Howarda Carter 4 listopada 1922 roku. Był to pierwszy i do tej pory jedyny w historii Egiptu grób królewski, który do czasu odkrycia pozostał nietknięty.

Św. Linus, drugi papież w historii Kościoła. Kobiece głowy i pog

Św. Linus, drugi papież w historii Kościoła. Kobiece głowy i pogromy wczesnych chrześcijan

Drugi papież w historii, Linus, za swój najwyższy priorytet, przynajmniej według części relacji, uważał… kobiece włosy.

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarszą polską książką kucharską jest wydana w 1682 roku <i>„Compendium ferculorum, albo zebranie potraw”</i>. Jakie przepisy w niej znajdziemy?

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za czary

Halloween to dobry czas na przybliżenie słynnego polowania na czarownice i jego ofiar, którymi nie były tylko kobiety. Poznajcie pięć czarownic z Salem powieszonych za uprawianie czarów.

Dr. Henry Howard Holmes - pierwszy seryjny morderca

Dr. Henry Howard Holmes - pierwszy seryjny morderca

Herman Webster Mudgett znany bardziej jako H. H. Holmes urodził się w 1861 roku w New Hampshire. Jego rodzina była zamożna, a sam Herman był wyjątkowo inteligentnym dzieckiem zainteresowanym medycyną.

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Armia rzymska była największą i najbardziej znaną siłą bojową w starożytnym świecie.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się