O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część pi

O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część pierwsza

O tej pierwszej mało się mówi. Dużo więcej można za to usłyszeć o II Wojnie Światowej. Postanowiliśmy to zmienić. Przedstawimy Wam fakty dotyczące konfliktu, który rozpoczął się w 1914 i postaramy się zrobić to w jak najciekawszej formie. Historia I Wojny Światowej to skarbiec pełen wielu interesujących faktów. W związku z tym zdecydowaliśmy się podzielić artykuł na dwie lub nawet trzy części.

 1. Niemcy byli pierwszymi, którzy używali miotaczy ognia podczas trwania I Wojny Światowej. Ich broń była w stanie wystrzelić strumień ognia na odległość dochodzącą do 40 metrów.
 2. W I Wojnie Światowej walczyło ponad 65 milionów ludzi z 30 krajów. Prawie 10 milionów poniosło śmierć. Ententa straciła około 6 milionów żołnierzy. Po stronie państw centralnych życie straciło około 4 milionów walczących.
 3. Blisko 2/3 strat poniesiono na placu boju. W poprzednich konfliktach ludzie umierali głównie w wyniku chorób.
 4. W sierpniu 1914 roku niemieckie wojsko rozstrzelało 150 cywilów w Aerschot. Zabijanie bezbronnych było częścią polityki wojennej znanej jako Schrecklichkeit (zastraszanie). Jej celem było wzbudzenie grozy i strachu. Przerażeni cywile w zajętych obszarach mieli się dzięki temu nie buntować.
 5. Podczas I Wojny Światowej brytyjskie czołgi zostały podzielone na te „męskie” i „damskie”. Męskie czołgi posiadały działo, natomiast damskie wyposażone były w ciężkie karabiny maszynowe.
 6. „Little Willie” był pierwszym prototypem czołgu wykorzystanym podczas I Wojny Światowej. Zbudowany w 1915 roku, prowadzony był przez załogę, na którą składały się trzy osoby. Problemem była jego niska prędkość maksymalna. Ta nie przekraczała 5 kilometrów na godzinę.
 7. czołg

  źródło: tank100.com

 8. Ostrzał artyleryjski oraz wybuchy min wytwarzały niewyobrażalny huk. W 1917 roku eksplozja pod Niemieckimi liniami na Messines Rigde pod Ypres w Belgii była słyszalna w Londynie oddalonym o 220 kilometrów.
 9. Pool of Peace to jezioro o głębokości 12 metrów, które znajduje się w pobliżu Messines w Belgii. Wypełnia ono krater, który powstał w 1917 roku po tym, jak wojsko Brytyjskie zdetonowało w tym miejscu minę zawierającą 45 ton materiałów wybuchowych.
 10. Do najskuteczniejszych żołnierzy w całej wojnie należał niemiecki pilot myśliwca Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen, który przeszedł do historii jako „Czerwony Baron”. Zestrzelił on 80 samolotów wroga. Więcej niż ktokolwiek inny podczas I Wojny Światowej. Zginął zestrzelony niedaleko Amiens. Francuz Rene Fonck był najskuteczniejszym pilotem myśliwca po stronie Ententy. Wojnę zakończył z liczbą 75 zestrzelonych samolotów.
 11. Podczas I Wojny Światowej psy były wykorzystywane jako posłańcy. Dostarczały rozkazy na linię frontu. Zwitki papieru były umieszczane w specjalnych kapsułkach przyczepionych do ciała zwierzęcia. Psy zostały także wykorzystane do rozciągania drutów telegraficznych.
 12. Tak o I Wojnie Światowej pisał w swoim pamiętniku francuski podporucznik Alfred Joubaire tuż przed śmiercią: „Ludzkość jest szalona! To musi być szaleństwo, aby robić to, co się robi. Co za masakra. Jakie sceny grozy i rzezi! Nie mogę znaleźć słów, aby opisać moje wrażenia. Nawet piekło nie może być aż tak straszne! Ludzie są szaleni!”
 13. Niektórzy Amerykanie nie mogli pogodzić się z początkową odmową Stanów Zjednoczonych dotyczącą niemieszania się w I Wojnę Światową. W wyniku niezadowolenia dołączali oni do francuskiej Legii Cudzoziemskiej, do brytyjskiej lub do kanadyjskiej armii. Grupa amerykańskich pilotów uformowała Escadrille lafayette, które było częścią francuskiego lotnictwa wojskowego i stało się jedną z najlepszych jednostek walczących na froncie zachodnim.
 14. Big Bertha była 48-tonową haubicą używaną podczas I Wojny Światowej przez wojska niemieckie. Broń została nazwana na cześć żony projektanta Gustava Kruppa. Haubica była w stanie wystrzelić pocisk o wadze dochodzącej do 930 kilogramów na odległość 15 kilometrów. Jej montaż trwał ponad 6 godzin i zajmowało się tym nawet 200 mężczyzn. Niemcy mieli 13 takich ogromnych armat lub jak je nazywali „cudownych broni”.
 15. Big Bertha

  źródło: Wikipedia commons

 16. W pierwszych miesiącach 1917 roku Brytyjscy kryptolodzy zdołali odczytać telegram niemieckiego ministra spraw zagranicznych Arthura Zimmermanna do niemieckiego ministra w Meksyku. Telegram zachęcał do przeprowadzenia ataku na terytorium Stanów Zjednoczonych. Brytyjczycy utrzymywali sprawę w tajemnicy przez ponad miesiąc. Ich plan zakładał poinformowanie USA we właściwym czasie. Miało to pomóc wciągnąć Amerykanów do wojny po ich stronie.
 17. Hasło kampanii Woodrowa Wilsona podczas walki o jego drugą kadencję brzmiało: „Utrzyma nas z dala od wojny”. Miesiąc po tym, jak objął on urząd, Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Niemcom. Stało się to 6 kwietnia 1917 roku.
 18. Podczas I Wojny Światowej mieszkające w USA osoby pochodzenia niemieckiego przeżywały ciężki czas. Protesty przeciwko Niemcom przybierały gwałtowny charakter, Dochodziło do palenia niemieckich książek, zabijano owczarki niemieckie, a nawet zamordowano jednego z mieszkańców, który miał niemieckie korzenie.
 19. W trakcie trwania I Wojny Światowej Hiszpańska Grypa zabiła 1/3 walczących w konflikcie.
 20. O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część dr

  O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część druga

  Zabłyśnij w towarzystwie lub na lekcji historii!
 21. Herbert Hoover, który został prezydentem w 1929 roku, był wcześniej amerykańskim administratorem do spraw żywości. Jego głównym zadaniem było zapewnienie żywności dla armii Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Zachęcał on obywateli USA do tworzenia „Ogrodów Zwycięstwa” lub przydomowych ogródków. W tamtym czasie ponad 20 milionów Amerykanów założyło swoje własne ogrody, a konsumpcja żywności w kraju spadła o 15%. Nadwyżka wędrowała do żołnierzy
 22. Całkowity koszt I Wojny Światowej, jaki poniosły Stany Zjednoczone to ponad 30 miliardów dolarów.
 23. Wojna pozostawiła po sobie tysiące zniekształconych i niepełnosprawnych żołnierzy. Chirurgia rekonstrukcyjna przyszła z pomocą w przypadku uszkodzeń twarzy, ale do zakrycia najstraszniejszych zniekształceń wykorzystywane były maski. Niektórzy żołnierze pomimo młodego wieku przebywali w domach starców przez całe swoje życie.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Lady Godiva – poznajcie historię nagiej kobiety na białym koniu

Lady Godiva – poznajcie historię nagiej kobiety na białym koniu

Cała opowieść nie jest bynajmniej tą, która nadaje się do włożenia między bajki. Lady Godiva to bowiem postać historyczna, a Godiva to nic innego jak uwspółcześniona wersja imienia Godfigu, które było tym prawdziwym

Żelaznoręki Götz von Berlichingen – bohater czy łotr

Żelaznoręki Götz von Berlichingen – bohater czy łotr?

Götz von Berlichingen (1480-1562) był niemieckim rycerzem i wojownikiem do wynajęcia w pierwszej połowie XVI wieku. W 1504 w wieku 24 lat stracił on dolną część prawej ręki w wyniku ostrzału armaty podczas oblężenia Landshut.

Stanisław August Poniatowski był najgorszym królem Polski

Stanisław August Poniatowski był najgorszym królem Polski?

Za jego panowania nasz kraj zniknął z mapy Europy na 123 lata. Było to głównie wynikiem poddańczej polityki króla wobec Rosji, którą w tamtym czasie rządziła słynna Katarzyna II.

Sufrażystki, komunistki i feministki - historia Dnia Kobiet na ś

Sufrażystki, komunistki i feministki - historia Dnia Kobiet na świecie i w Polsce

Zanim będziemy obchodzić Dzień Kobiet warto być świadomym, dlaczego i kiedy je ustanowiono. Historia z tym związana jest niezwykle ciekawa, tak samo, jak sposób świętowania tego dnia w Polsce za czasów PRL-u.

Ludzie traktowani jak zwierzęta

Ludzie traktowani jak zwierzęta

Jeszcze nie tak dawno temu mieszkańcy Belgii, Francji i wielu innych krajów odwiedzali ludzi zamkniętych w klatkach, którzy zostali wystawieni przed dużą widownią i wrzuceni do zwierząt w lokalnym ogrodzie zoologicznym

Obalamy najsłynniejsze przepowiednie Nostradamusa

Obalamy najsłynniejsze przepowiednie Nostradamusa

Nostradamus ma zarówno swoich zwolenników, jak i osoby, które uważają, że wizje są niczym więcej niż bełkotem szaleńca. Okazuje się, że nawet dla osób, które nie wierzą w proroctwa Nostradamusa, jego księgi i ich interpretacja nadal są ciekawym tematem.

Papież Jan VIII była kobietą – historia, którą próbuje się zamie

Papież Jan VIII była kobietą – historia, którą próbuje się zamieść pod dywan

Wiele historycznych źródeł wskazuje, że w roku 855 roku na Tronie Piotrowym zasiadła kobieta. Dlaczego nie ma co do tego stuprocentowej pewności?

Wielkim tego świata też przydarzały się wpadki. Poznajcie 5 najw

Wielkim tego świata też przydarzały się wpadki. Poznajcie 5 największych porażek w historii

Nic tak nie poprawia nam humoru, jak wpadka innych? Trzeba przyznać, że coś w tym jest. Nie jest to bynajmniej cecha, którą pochwalamy.

Czy Nostradamus przepowiadał przeszłość

Czy Nostradamus przepowiadał przeszłość?

W niektórych kręgach uważa się, że Nostradamus przewidział pojawienie się Stalina, Hitlera i Napoleona, większe wojny w historii, upadek carów Rosji, zamach na Kennedy'ego, a nawet... disco.

Kto dokonał kanonizacji królowej Jadwigi, żony „barbarzyńcy bez

Kto dokonał kanonizacji królowej Jadwigi - żony „barbarzyńcy bez wykształcenia”?

Poznajcie historię królowej Jadwigi, która znana była ze swojej religijności i dobroci dla najuboższych. Pomimo luksusów, jaki miała na co dzień, jej życie było pełne tragicznych wydarzeń.

O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część dr

O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część druga

Zabłyśnij w towarzystwie lub na lekcji historii!

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się