O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część dr

O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część druga

Kontynuujemy naszą opowieść o pierwszym ze światowych konfliktów. Forma pozostaje bez zmian, uważamy, że ciekawostki przyciągają uwagę, a ponadto pozwalają w rozrywkowy sposób poszerzać swoją wiedzę. Zabłyśnij nią w towarzystwie lub na lekcji historii!

 1. Pierwsza Wojna Światowa była szóstym konfliktem w historii pod względem ilości ofiar.
 2. Brytyjski pisarz T. E Lawrence żyjący w latach 1888 - 1935 był lepiej znany jako Lawrence z Arabii. Pracował dla państw ententy na Bliskim Wschodzie. Był on także przywódcą arabskiej rewolucji, która wybuchła przeciwko Turkom. Autor opisał wydarzenie w swojej książce Siedem Filarów Mądrości.
 3. Do największych przegranych I Wojny Światowej należy Imperium Otomańskie, Austro-Węgry, Niemcy oraz Rosja.
 4. Pierwsze łodzie podwodne (nazywane żółwiami) zostały użyte przez Armię Kontynentalną podczas Amerykańskiej Rewolucji. Podczas I Wojny Światowej flota niemieckich U-botów stanowiła już dużą militarną siłę. Okręty podwodne pozostawały jednak przez większość czasu na powierzchni, aby zanurzać się jedynie podczas torpedowego ataku na statki. Jednym z głównych powodów tego, że Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny, był niemiecki atak na okręt wycieczkowy, na którego pokładzie znajdowali się obywatele USA.
 5. I Wojna Światowa była znana pod kilkoma nazwami. Oto niektóre z nich: Wielka Wojna, Wojna Światowa, Wojna Narodów i Wojna, która zakończy wszystkie wojny.
 6. Walka podczas I Wojny Światowej była toczona na każdym z oceanów i prawie na każdym z kontynentów. Większość potyczek miała miejsce w Europie.
 7. I Wojna Światowa wybuchła 28 lipca 1914 roku, kiedy to serbski terrorysta śmiertelnie postrzelił Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga, który był następcą austriackiego tronu. Austro-Węgry natychmiast wypowiedziały wojnę Serbii. Rosja i Francja opowiedziały się po stronie tych ostatnich, Niemcy wsparły natomiast Austro-Węgry. Wkrótce potem inne państwa przystąpiły do konfliktu. I Wojna Światowa zakończyła się oficjalnie cztery lata później, 11 listopada 1918 roku.
 8. Gavrilo Princip

  Zamachowiec Gavrilo Princip. To przez tego człowieka wybuchła Wielka Wojna
  źródło: Wikipedia commons

 9. Podczas Wielkiej Wojny Rosja dysponowała armią składającą się z 12 milionów żołnierzy. Stanowiło to najliczniejszą siłę podczas światowego konfliktu. Więcej niż ¾ żołnierzy zginęło, odniosło rany lub zaginęło.
 10. Terrorystyczna grupa, która była odpowiedzialna za zamach w Sarajewie, podczas którego zginął Franciszek Ferdynand Habsburg, nosiła nazwę Czarna Ręka.
 11. Stany Zjednoczone przystąpiły do konfliktu w połowie ostatniego roku trwania I Wojny Światowej.
 12. W trakcie czterech lat walk niemieckie U-boty zatopiły 6 596 statków. Pięć najbardziej skutecznych jednostek to: U-35 (zatopił 224 statki), U-39 (154 statki), U-38 (137 statków), U-34 (121 statków) i U-33 (84 statki). Większość okrętów podwodnych stacjonowała w pobliżu brzegów kanału La Manche.
 13. Przyglądając się niemieckim i brytyjskim okopom z czasów pierwszego światowego konfliktu, możemy zauważyć ogromny kontrast. Te niemieckie były wyposażone w piętrowe łóżka, meble, zbiorniki wody z kranikiem, żarówki, a nawet dzwonki do drzwi.
 14. To Francja, a nie Niemcy jako pierwsza użyła gazu przeciwko wrogiej armii podczas I Wojny Światowej. Był to jednak gaz łzawiący. Stało się to w sierpniu 1914 roku. Wtedy to Francuzi wystrzeliwali w stronę Niemców granaty ze środkiem łzawiącym. W styczniu 1915 roku Niemcy po raz pierwszy użyli gazu łzawiącego przeciwko rosyjskiej armii, ale w mroźnym powietrzu zamienił się on w ciecz. W kwietniu tego samego roku Niemcy jako pierwsi zastosowali w walce trujący chlor.
 15. Podczas całej I Wojny Światowej Niemcy zużyli około 68 tys. gazu. W tym samym czasie Brytyjczycy i Francuzi wykorzystali 51 tys. ton. W wyniku tego ponad 1,2 miliona żołnierzy po obu strona zostało wystawionych na jego działanie. Dokładnie 91 198 z nich zmarło w straszliwych męczarniach.
 16. Podczas I Wojny Światowej wykorzystano około 30 typów trującej substancji. Żołnierze dostawali instrukcję mówiącą o tym, że przed gazem uchroni ich odzież nasączona moczem, którą mieli owinąć sobie wokół twarzy. Dużo skuteczniejsza okazała się maska przeciwgazowa, którą zaczęto używać od 1918 roku. Po zakończeniu wojny wiele z państw podpisało traktat, który zabraniał używania broni chemicznej.
 17. W czasie wojny Stany Zjednoczone wysłały około 7,5 miliona ton zaopatrzenia do Francji, aby wspierać wspólne wysiłki aliantów. USA dostarczyło m.in. 79 tys. koni i mułów, 50 tys. samochodów ciężarowych, 27 tys. wagonów i 1,8 tys. lokomotyw.
 18. Podczas konfliktu w powszechnym użyciu znajdował się karabin maszynowy. Hiram Maxim opatentował broń w 1884 roku w Stanach Zjednoczonych. Maxim ważył około 45 kilogramów i był chłodzony wodą. Broń mogła wystrzelić od 450 do 600 pocisków w ciągu minuty. Większość karabinów maszynowych, które były używane podczas I Wojny Światowej powstało właśnie na bazie projektu Maxima.
 19. I Wojna Światowa

  źródło: Wikipedia commons

 20. Określenie „dogfight” pochodzi z czasów I Wojny Światowej. Pilot samolotu musiał od czasu do czasu wyłączyć silnik samolotu, aby uniknąć zjawiska przeciągnięcia, które powstaje, gdy maszyna wykonuje szybki manewr skrętu. Gdy pilot ponownie uruchamiał silnik, będąc w powietrzu, towarzyszył temu dźwięk, który można porównać do psiego szczekania.
 21. O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część pi

  O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część pierwsza

  Historia I Wojny Światowej to skarbiec pełen wielu interesujących faktów.
 22. Francuzi posiadali broń, która przez Niemców była określana mianem „szatańska”. Było to działo o kalibrze 75 mm, które było w stanie wystrzeliwać pociski na odległość 6-7 kilometrów. Francuscy dowódcy wojskowi zgodnie twierdzili, że to właśnie ta broń najbardziej przyczyniła się do wygrania wojny.
 23. Podczas zaangażowania się USA w Pierwszą Wojnę Światową ponad 75 tys. osób wygłosiło 7,5 miliona krótki, czterominutowych przemów prowojennych w kinach i innych miejscach publicznych, docierając w ten sposób ze swoją odezwą do 314,5 miliona Amerykanów.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Lady Godiva – poznajcie historię nagiej kobiety na białym koniu

Lady Godiva – poznajcie historię nagiej kobiety na białym koniu

Cała opowieść nie jest bynajmniej tą, która nadaje się do włożenia między bajki. Lady Godiva to bowiem postać historyczna, a Godiva to nic innego jak uwspółcześniona wersja imienia Godfigu, które było tym prawdziwym

Żelaznoręki Götz von Berlichingen – bohater czy łotr

Żelaznoręki Götz von Berlichingen – bohater czy łotr?

Götz von Berlichingen (1480-1562) był niemieckim rycerzem i wojownikiem do wynajęcia w pierwszej połowie XVI wieku. W 1504 w wieku 24 lat stracił on dolną część prawej ręki w wyniku ostrzału armaty podczas oblężenia Landshut.

Stanisław August Poniatowski był najgorszym królem Polski

Stanisław August Poniatowski był najgorszym królem Polski?

Za jego panowania nasz kraj zniknął z mapy Europy na 123 lata. Było to głównie wynikiem poddańczej polityki króla wobec Rosji, którą w tamtym czasie rządziła słynna Katarzyna II.

Sufrażystki, komunistki i feministki - historia Dnia Kobiet na ś

Sufrażystki, komunistki i feministki - historia Dnia Kobiet na świecie i w Polsce

Zanim będziemy obchodzić Dzień Kobiet warto być świadomym, dlaczego i kiedy je ustanowiono. Historia z tym związana jest niezwykle ciekawa, tak samo, jak sposób świętowania tego dnia w Polsce za czasów PRL-u.

Ludzie traktowani jak zwierzęta

Ludzie traktowani jak zwierzęta

Jeszcze nie tak dawno temu mieszkańcy Belgii, Francji i wielu innych krajów odwiedzali ludzi zamkniętych w klatkach, którzy zostali wystawieni przed dużą widownią i wrzuceni do zwierząt w lokalnym ogrodzie zoologicznym

Obalamy najsłynniejsze przepowiednie Nostradamusa

Obalamy najsłynniejsze przepowiednie Nostradamusa

Nostradamus ma zarówno swoich zwolenników, jak i osoby, które uważają, że wizje są niczym więcej niż bełkotem szaleńca. Okazuje się, że nawet dla osób, które nie wierzą w proroctwa Nostradamusa, jego księgi i ich interpretacja nadal są ciekawym tematem.

Papież Jan VIII była kobietą – historia, którą próbuje się zamie

Papież Jan VIII była kobietą – historia, którą próbuje się zamieść pod dywan

Wiele historycznych źródeł wskazuje, że w roku 855 roku na Tronie Piotrowym zasiadła kobieta. Dlaczego nie ma co do tego stuprocentowej pewności?

Wielkim tego świata też przydarzały się wpadki. Poznajcie 5 najw

Wielkim tego świata też przydarzały się wpadki. Poznajcie 5 największych porażek w historii

Nic tak nie poprawia nam humoru, jak wpadka innych? Trzeba przyznać, że coś w tym jest. Nie jest to bynajmniej cecha, którą pochwalamy.

Czy Nostradamus przepowiadał przeszłość

Czy Nostradamus przepowiadał przeszłość?

W niektórych kręgach uważa się, że Nostradamus przewidział pojawienie się Stalina, Hitlera i Napoleona, większe wojny w historii, upadek carów Rosji, zamach na Kennedy'ego, a nawet... disco.

Kto dokonał kanonizacji królowej Jadwigi, żony „barbarzyńcy bez

Kto dokonał kanonizacji królowej Jadwigi - żony „barbarzyńcy bez wykształcenia”?

Poznajcie historię królowej Jadwigi, która znana była ze swojej religijności i dobroci dla najuboższych. Pomimo luksusów, jaki miała na co dzień, jej życie było pełne tragicznych wydarzeń.

O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część pi

O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część pierwsza

Historia I Wojny Światowej to skarbiec pełen wielu interesujących faktów.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się