O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część dr

O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część druga

Kontynuujemy naszą opowieść o pierwszym ze światowych konfliktów. Forma pozostaje bez zmian, uważamy, że ciekawostki przyciągają uwagę, a ponadto pozwalają w rozrywkowy sposób poszerzać swoją wiedzę. Zabłyśnij nią w towarzystwie lub na lekcji historii!

 1. Pierwsza Wojna Światowa była szóstym konfliktem w historii pod względem ilości ofiar.
 2. Brytyjski pisarz T. E Lawrence żyjący w latach 1888 - 1935 był lepiej znany jako Lawrence z Arabii. Pracował dla państw ententy na Bliskim Wschodzie. Był on także przywódcą arabskiej rewolucji, która wybuchła przeciwko Turkom. Autor opisał wydarzenie w swojej książce Siedem Filarów Mądrości.
 3. Do największych przegranych I Wojny Światowej należy Imperium Otomańskie, Austro-Węgry, Niemcy oraz Rosja.
 4. Pierwsze łodzie podwodne (nazywane żółwiami) zostały użyte przez Armię Kontynentalną podczas Amerykańskiej Rewolucji. Podczas I Wojny Światowej flota niemieckich U-botów stanowiła już dużą militarną siłę. Okręty podwodne pozostawały jednak przez większość czasu na powierzchni, aby zanurzać się jedynie podczas torpedowego ataku na statki. Jednym z głównych powodów tego, że Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny, był niemiecki atak na okręt wycieczkowy, na którego pokładzie znajdowali się obywatele USA.
 5. I Wojna Światowa była znana pod kilkoma nazwami. Oto niektóre z nich: Wielka Wojna, Wojna Światowa, Wojna Narodów i Wojna, która zakończy wszystkie wojny.
 6. Walka podczas I Wojny Światowej była toczona na każdym z oceanów i prawie na każdym z kontynentów. Większość potyczek miała miejsce w Europie.
 7. I Wojna Światowa wybuchła 28 lipca 1914 roku, kiedy to serbski terrorysta śmiertelnie postrzelił Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga, który był następcą austriackiego tronu. Austro-Węgry natychmiast wypowiedziały wojnę Serbii. Rosja i Francja opowiedziały się po stronie tych ostatnich, Niemcy wsparły natomiast Austro-Węgry. Wkrótce potem inne państwa przystąpiły do konfliktu. I Wojna Światowa zakończyła się oficjalnie cztery lata później, 11 listopada 1918 roku.
 8. Gavrilo Princip

  Zamachowiec Gavrilo Princip. To przez tego człowieka wybuchła Wielka Wojna
  źródło: Wikipedia commons

 9. Podczas Wielkiej Wojny Rosja dysponowała armią składającą się z 12 milionów żołnierzy. Stanowiło to najliczniejszą siłę podczas światowego konfliktu. Więcej niż ¾ żołnierzy zginęło, odniosło rany lub zaginęło.
 10. Terrorystyczna grupa, która była odpowiedzialna za zamach w Sarajewie, podczas którego zginął Franciszek Ferdynand Habsburg, nosiła nazwę Czarna Ręka.
 11. Stany Zjednoczone przystąpiły do konfliktu w połowie ostatniego roku trwania I Wojny Światowej.
 12. W trakcie czterech lat walk niemieckie U-boty zatopiły 6 596 statków. Pięć najbardziej skutecznych jednostek to: U-35 (zatopił 224 statki), U-39 (154 statki), U-38 (137 statków), U-34 (121 statków) i U-33 (84 statki). Większość okrętów podwodnych stacjonowała w pobliżu brzegów kanału La Manche.
 13. Przyglądając się niemieckim i brytyjskim okopom z czasów pierwszego światowego konfliktu, możemy zauważyć ogromny kontrast. Te niemieckie były wyposażone w piętrowe łóżka, meble, zbiorniki wody z kranikiem, żarówki, a nawet dzwonki do drzwi.
 14. To Francja, a nie Niemcy jako pierwsza użyła gazu przeciwko wrogiej armii podczas I Wojny Światowej. Był to jednak gaz łzawiący. Stało się to w sierpniu 1914 roku. Wtedy to Francuzi wystrzeliwali w stronę Niemców granaty ze środkiem łzawiącym. W styczniu 1915 roku Niemcy po raz pierwszy użyli gazu łzawiącego przeciwko rosyjskiej armii, ale w mroźnym powietrzu zamienił się on w ciecz. W kwietniu tego samego roku Niemcy jako pierwsi zastosowali w walce trujący chlor.
 15. Podczas całej I Wojny Światowej Niemcy zużyli około 68 tys. gazu. W tym samym czasie Brytyjczycy i Francuzi wykorzystali 51 tys. ton. W wyniku tego ponad 1,2 miliona żołnierzy po obu strona zostało wystawionych na jego działanie. Dokładnie 91 198 z nich zmarło w straszliwych męczarniach.
 16. Podczas I Wojny Światowej wykorzystano około 30 typów trującej substancji. Żołnierze dostawali instrukcję mówiącą o tym, że przed gazem uchroni ich odzież nasączona moczem, którą mieli owinąć sobie wokół twarzy. Dużo skuteczniejsza okazała się maska przeciwgazowa, którą zaczęto używać od 1918 roku. Po zakończeniu wojny wiele z państw podpisało traktat, który zabraniał używania broni chemicznej.
 17. W czasie wojny Stany Zjednoczone wysłały około 7,5 miliona ton zaopatrzenia do Francji, aby wspierać wspólne wysiłki aliantów. USA dostarczyło m.in. 79 tys. koni i mułów, 50 tys. samochodów ciężarowych, 27 tys. wagonów i 1,8 tys. lokomotyw.
 18. Podczas konfliktu w powszechnym użyciu znajdował się karabin maszynowy. Hiram Maxim opatentował broń w 1884 roku w Stanach Zjednoczonych. Maxim ważył około 45 kilogramów i był chłodzony wodą. Broń mogła wystrzelić od 450 do 600 pocisków w ciągu minuty. Większość karabinów maszynowych, które były używane podczas I Wojny Światowej powstało właśnie na bazie projektu Maxima.
 19. I Wojna Światowa

  źródło: Wikipedia commons

 20. Określenie „dogfight” pochodzi z czasów I Wojny Światowej. Pilot samolotu musiał od czasu do czasu wyłączyć silnik samolotu, aby uniknąć zjawiska przeciągnięcia, które powstaje, gdy maszyna wykonuje szybki manewr skrętu. Gdy pilot ponownie uruchamiał silnik, będąc w powietrzu, towarzyszył temu dźwięk, który można porównać do psiego szczekania.
 21. O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część pi

  O I Wojnie Światowej można opowiadać w ciekawy sposób – część pierwsza

  Historia I Wojny Światowej to skarbiec pełen wielu interesujących faktów.
 22. Francuzi posiadali broń, która przez Niemców była określana mianem „szatańska”. Było to działo o kalibrze 75 mm, które było w stanie wystrzeliwać pociski na odległość 6-7 kilometrów. Francuscy dowódcy wojskowi zgodnie twierdzili, że to właśnie ta broń najbardziej przyczyniła się do wygrania wojny.
 23. Podczas zaangażowania się USA w Pierwszą Wojnę Światową ponad 75 tys. osób wygłosiło 7,5 miliona krótki, czterominutowych przemów prowojennych w kinach i innych miejscach publicznych, docierając w ten sposób ze swoją odezwą do 314,5 miliona Amerykanów.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarszą polską książką kucharską jest wydana w 1682 roku <i>„Compendium ferculorum, albo zebranie potraw”</i>. Jakie przepisy w niej znajdziemy?

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za czary

Halloween to dobry czas na przybliżenie słynnego polowania na czarownice i jego ofiar, którymi nie były tylko kobiety. Poznajcie pięć czarownic z Salem powieszonych za uprawianie czarów.

Dr. Henry Howard Holmes - pierwszy seryjny morderca

Dr. Henry Howard Holmes - pierwszy seryjny morderca

Herman Webster Mudgett znany bardziej jako H. H. Holmes urodził się w 1861 roku w New Hampshire. Jego rodzina była zamożna, a sam Herman był wyjątkowo inteligentnym dzieckiem zainteresowanym medycyną.

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Armia rzymska była największą i najbardziej znaną siłą bojową w starożytnym świecie.

Historia trepanacji i szaleńca, który przeprowadzał ją jeszcze w

Historia trepanacji i szaleńca, który przeprowadzał ją jeszcze w XXI wieku

Hipokrates potwierdził jej skuteczność. Jest to druga najstarsza na świecie procedura chirurgiczna zaraz po obrzezaniu. Trepanacja, bo o niej mowa, polega na dosłownym wywierceniu dziury w głowie.

Dziurawa historia stomatologii - wyrywanie jest dobre na wszyst

Dziurawa historia stomatologii - wyrywanie jest dobre na wszystko

Najwcześniejsza historia leczenia problemów związanych z zębami jest datowana na 7000 rok p.n.e. W tym to czasie cywilizacja doliny Indusu przeprowadzała pierwsze próby leczenia próchnicy.

Dlaczego symbolem medycyny jest wąż owinięty wokół drewnianej la

Dlaczego symbolem medycyny jest wąż owinięty wokół drewnianej laski?

Wąż mało komu kojarzy się z czymś dobrym. Ukąszenie jadowitego gada może być śmiertelnym zagrożeniem dla człowieka. Dlaczego więc wąż znajduje się w symbolu graficznym zawodu lekarza?

Śmierć Grigorija Rasputina

Śmierć Grigorija Rasputina

W „Anastazji” przedstawiono śmierć Grigorija Rasputina, który zamienia się najpierw w mokrą plamę, a następnie jego szkielet obraca się w proch. W rzeczywistości, ale jego zejście z tego świata było znacznie bardziej przerażające. Ten człowiek po prostu nie chciał umrzeć.

Walentyna Tierieszkowa - pierwsza kobieta w kosmosie

Walentyna Tierieszkowa - pierwsza kobieta w kosmosie

Walentyna Tierieszkowa była pierwszą kobietą, która wyruszyła w kosmos. W 1963 roku spędziła prawie trzy dni w kosmicznej przestrzeni i okrążyła Ziemię aż 48 razy.

Ilu królów rządziło Spartą?

Ilu królów rządziło Spartą?

Podczas gdy Ateny przeprowadzały pierwsze próby wprowadzenia demokracji jako formy rządu, rywalizujący z nimi Spartanie mieli dwóch królów. Jeden z nich mógł zostać w „domu”, podczas gdy drugi przebywał na wojennej wyprawie.

Kim był święty Walenty i za co ścięto mu głowę? Krwawa historia

Kim był święty Walenty i za co ścięto mu głowę? Krwawa historia Walentynek

Kwiaty, czekoladki, koniecznie czerwone serca i romantyzm. O to chodzi w tym całym dniu zakochanych, prawda? Cóż, okazuje się, że nie do końca.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się