Papież Jan VIII była kobietą – historia, którą próbuje się zamie

Papież Jan VIII była kobietą – historia, którą próbuje się zamieść pod dywan

Nie od dziś wiadomo, że słynny astronom Kopernik był kobietą. My postanowiliśmy pójść dalej za wizją świata, którą przedstawiono w niezapomnianej Seksmisji i ocierając się o herezję chcieliśmy poinformować Was o tym, że sam papież był kobietą. Jak się jednak okazuje, nie robimy tego kompletnie „z czapy”. Wiele historycznych źródeł wskazuje, że rzeczywiście w roku 855 roku na Tronie Piotrowym zasiadła kobieta. Dlaczego nie ma co do tego stuprocentowej pewności?

Zapewne słyszeliście o tym, że w starożytnym Egipcie dochodziło do działań mających na celu wymazanie niektórych faraonów z historii. W tym celu m.in. rozbijano posągi z wizerunkiem znienawidzonego władcy lub zamiast tego skupiano się jedynie na skuciu twarzy monumentu. Podobnie jest w przypadku Watykanu, który starał się zatrzeć wszystkie ślady rzekomej kobiety-papieża. W kręgu najwyższych dostojników kościoła rzymskiego jest to do dzisiaj temat tabu. Legenda o papieżycy została skazana na niepamięć (infamię). Dochodziło nawet do fałszowania dokumentów, w tym tego najważniejszego, czyli Księgi Papieży, w której chronologicznie spisano kolejne Głowy Kościoła. Jak to jednak często bywa, nie wszystko udało się zamieść pod dywan. Najważniejszym chyba dowodem na istnienie kobiety-papieża jest „krzesło”, na którym metodą organoleptyczną sprawdzano, czy nowo wybrany papież jest mężczyzną.

Zapewne zastanawiacie się, jak kobieta zdołała oszukać najważniejszych dostojników ówczesnego duchowieństwa. Joanna znana także pd wieloma innymi imionami, ale to właśnie Joanna jest najczęściej wymieniane, była osobą odznaczającą się ponadprzeciętnym sprytem i inteligencją. Charakteryzował ją również niezwykły upór. Jej cechy jeszcze bardziej rozwinęły się po ucieczce do Aten. Do stolicy Grecji Angielka dostała się w przebraniu mężczyzny wraz z mnichem, w którym była zakochana. Wymienia się kilka przyczyn ucieczki, nie to jest jednak najważniejsze. Faktem jest natomiast to, że kobieta miała wtedy 20 lat i po przybyciu do Aten wykazała się rozwiniętym umysłem, który pozwolił jej na dalszą karierę w strukturach kościoła. Oczywiście Joanna ani na chwilę nie rozstawała się z męskimi ciuchami. Podczas wykładów, na których kobieta radziła sobie lepiej niż jej koledzy, wypatrzył ją jeden z biskupów i zachęcił do przyjęcia roli wykładowcy w kolegium św. Marcina w Rzymie. Chęć zdobycia wiedzy i kolejnych zaszczytów okazała się silniejsza od miłości i kobieta opuściła ukochanego, z którym przybyła do Grecji.

papieżyca Joanna

źródło: Wikipedia

Po przybyciu do Rzymu sprawy potoczyły się lawinowo. Pod imieniem Jan Anglicus przyjęła godność kardynała, a potem została wybrana na głowę Kościoła katolickiego. Wtedy to Joanna przyjęła imię Jan VIII. Pontyfikat kobiety-papieża nie należał do długich, chociaż biorąc pod uwagę fakt, przez ile czasu udawało jej się zwodzić otoczenie, okres dwóch lat, pięciu miesięcy i czterech dni może robić wrażenie. Co ciekawe, papieżyca świetnie radziła sobie ze sprawowaniem urzędu. Zapewne Joanna ukrywałaby swoją płeć z powodzeniem jeszcze przez długi czas, ale zgubił ją naturalny pociąg do mężczyzn. Cała tajemnica wyszła na jaw podczas procesji. W samym środku jej trwania Jan VIII zaczął rodzić. W tym momencie szacunek do papieżycy został przemieniony na falę nienawiści. Według jednego z kronikarzy kobieta umarła w cierpieniach. Jej ciało zostało przywiązane do konia i ciągnięte. Wierni, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu mieli ją kamienować. Papieżycę zakopano tam, gdzie umarła, chociaż może lepiej powiedzieć wprost - tam, gdzie ją zamordowano. Wydarzenie relacjonowali również inni kronikarze i wszyscy opisywali podobny przebieg wydarzeń.

Obrońcy Kościoła, jak i sam Watykan zaprzecza istnieniu postaci Joanny. Ich argumentacja jest jak najbardziej trafna. Wiarygodność wielu z kronik została podważona. W większości przypadków były to kopie. Po tym, jak dotarto do oryginałów, okazało się, że nie ma w nich słowa na temat kobiety-papieża. Kolejnym dowodem na to, że legenda była tylko elementem próby zdyskredytowania papiestwa przez Konstantynopol podczas konfliktu między Kościołem Wschodnim i Zachodnim, ma być to, że prawowity papież Jan VII rządził Kościołem katolickim w latach 872 – 882. Jego istnienie jest niepodważalne. Historycy się z tym zgadzają, ale jednocześnie wskazują na liczne próby (zakończone zresztą powodzeniem) fałszowania Księgi papieży zawierającej spis kolejnych Głów Kościoła. Jako potwierdzenie swoich słów podają fakt, że wielu z istniejących papieży nie zostało wpisanych na listę.

Najtwardszym dowodem wskazującym na to, że papieżyca rzeczywiście istniała jest sella stercoraria, czyli gnojne krzesła. Co do tego, że istniało, nie ma żadnych wątpliwości. Zachowało się do dzisiaj. Jest to krzesło w wyciętym w siedzeniu otworem. Według zwolenników teorii o istnieniu Joanny służyło ono do potwierdzenia płci nowo wybranego papieża, który tuż po wyborze miał na nie siadać, a najmłodszy kardynał dotykiem sprawdzał, jakie narządy płciowe posiada nowy papież. Według Jacopo d'Angelo de Scarparia ceremoniał kończył się słowami „Nasz kandydat to mężczyzna”. Miało to zapobiec kolejnej wpadce Kościoła. Watykan zaprzecza tym doniesieniom i twierdzi, że krzesło to nic innego jak toaleta. W takim przypadku wypada się zastanowić nad dwoma kwestiami. Pierwszą z nich jest to dlaczego zaglądano do toalety papieża, a drugą zagadką jest to dlaczego każdy papież tuż po wyborze na Tron Piotrowy musiał z niej skorzystać.

sella stercoraria gnojne krzesło

źródło: Paperblog

Warto wspomnieć także o osobie Jana Husa, który „zgasił” wszystkich dostojników kościoła podczas soboru w Konstancji w 1415 roku. Hus był sądzony za herezję. Głośno mówił on o tym, że stanowisko papieża jest zbędne. Oskarżony zaciekle bronił się przed oskarżeniami, pytając „Czy to nie Kościół był bez głowy i rządcy przez dwa lata i pięć miesięcy, kiedy papieżem była Joanna?” Odpowiedziała mu cisza trwająca przez dłuższą chwilę. Nikt nie zaprzeczył.

Zainteresowanym tematem polecamy film Papieżyca Joanna z 2009 roku.

Joanna istniała, czy nie? Podzielcie się z nami swoim zdaniem w komentarzach.

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Kiedy odnaleziono pierwszy szkielet neandertalczyka? - fałszywy

Kiedy odnaleziono pierwszy szkielet neandertalczyka? - fałszywy obraz praczłowieka

Przełomowego odkrycia dokonano dopiero w 1856 roku. Wtedy to w niemieckiej miejscowości Neanderthalu odkopano niekompletny szkielet.

Starożytne rzymskie rękawice bokserskie odkryte na Wale Hadriana

Starożytne rzymskie rękawice bokserskie odkryte na Wale Hadriana

Rękawice odnalezione przez archeologów bardziej przypominają wyściełane ochraniacze na kostki niż współczesny sprzęt bokserski z pełnym pokryciem. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby spełniały swoją podstawową funkcję.

Balonem na biegun północny – znaleźli się odważni (szaleni), któ

Balonem na biegun północny – znaleźli się odważni (szaleni), którzy spróbowali

Pierwszym śmiałkiem, który w koszu unoszonym za pomocą balonu na gorące powietrze zamierzał dotrzeć na biegun północny był Szwed Salomon Andree

Lady Godiva – poznajcie historię nagiej kobiety na białym koniu

Lady Godiva – poznajcie historię nagiej kobiety na białym koniu

Cała opowieść nie jest bynajmniej tą, która nadaje się do włożenia między bajki. Lady Godiva to bowiem postać historyczna, a Godiva to nic innego jak uwspółcześniona wersja imienia Godfigu, które było tym prawdziwym

Żelaznoręki Götz von Berlichingen – bohater czy łotr

Żelaznoręki Götz von Berlichingen – bohater czy łotr?

Götz von Berlichingen (1480-1562) był niemieckim rycerzem i wojownikiem do wynajęcia w pierwszej połowie XVI wieku. W 1504 w wieku 24 lat stracił on dolną część prawej ręki w wyniku ostrzału armaty podczas oblężenia Landshut.

Stanisław August Poniatowski był najgorszym królem Polski

Stanisław August Poniatowski był najgorszym królem Polski?

Za jego panowania nasz kraj zniknął z mapy Europy na 123 lata. Było to głównie wynikiem poddańczej polityki króla wobec Rosji, którą w tamtym czasie rządziła słynna Katarzyna II.

Sufrażystki, komunistki i feministki - historia Dnia Kobiet na ś

Sufrażystki, komunistki i feministki - historia Dnia Kobiet na świecie i w Polsce

Zanim będziemy obchodzić Dzień Kobiet warto być świadomym, dlaczego i kiedy je ustanowiono. Historia z tym związana jest niezwykle ciekawa, tak samo, jak sposób świętowania tego dnia w Polsce za czasów PRL-u.

Ludzie traktowani jak zwierzęta

Ludzie traktowani jak zwierzęta

Jeszcze nie tak dawno temu mieszkańcy Belgii, Francji i wielu innych krajów odwiedzali ludzi zamkniętych w klatkach, którzy zostali wystawieni przed dużą widownią i wrzuceni do zwierząt w lokalnym ogrodzie zoologicznym

Obalamy najsłynniejsze przepowiednie Nostradamusa

Obalamy najsłynniejsze przepowiednie Nostradamusa

Nostradamus ma zarówno swoich zwolenników, jak i osoby, które uważają, że wizje są niczym więcej niż bełkotem szaleńca. Okazuje się, że nawet dla osób, które nie wierzą w proroctwa Nostradamusa, jego księgi i ich interpretacja nadal są ciekawym tematem.

Wielkim tego świata też przydarzały się wpadki. Poznajcie 5 najw

Wielkim tego świata też przydarzały się wpadki. Poznajcie 5 największych porażek w historii

Nic tak nie poprawia nam humoru, jak wpadka innych? Trzeba przyznać, że coś w tym jest. Nie jest to bynajmniej cecha, którą pochwalamy.

Czy Nostradamus przepowiadał przeszłość

Czy Nostradamus przepowiadał przeszłość?

W niektórych kręgach uważa się, że Nostradamus przewidział pojawienie się Stalina, Hitlera i Napoleona, większe wojny w historii, upadek carów Rosji, zamach na Kennedy'ego, a nawet... disco.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się