Śmierć Grigorija Rasputina

Śmierć Grigorija Rasputina

W popularnej (acz nie dość precyzyjnej) animacji dla dzieci „Anastazja” przedstawiono śmierć Grigorija Rasputina, który zamienia się najpierw w mokrą plamę, a następnie jego szkielet obraca się w proch. Dzieje się to w momencie, gdy tytułowa Anastazja rozbija magiczny kryształ. Postać Rasputina jest w bajce tak makabryczna, jak była w rzeczywistości, ale jego zejście z tego świata było znacznie bardziej przerażające. Ten człowiek po prostu nie chciał umrzeć.

Rasputin był związany z historią nieszczęsnej rodziny Romanowów. To on w dużej mierze przyczynił się do jej zniszczenia. Człowiek ten budził skrajne uczucia. Znalazły się osoby, które uważały go za wielkiego mistyka. Nie zabrakło również tych, według którym Rasputin był nikim więcej niż tylko pijanym szaleńcem. Opinie były i są różne, ale z faktami nie można dyskutować. Grigorij znalazł drogę do serc carskiej rodziny i zagnieździł się w nich jak kleszcz.

Z perspektywy czasu można dojść do wniosku, że sytuacja, w której bogata i potężna rodzina przyjmuje w roli bliskiego doradcy i przyjaciela kogoś tak szorstkiego i dziwnego jak Rasputin, była niesamowita. Dziwak modlił się wraz z rodziną, odnosił się do cara i carycy, jak do rodziców i bratał się z wszystkimi ich znajomymi. Jego pozycja była na tyle silna i ugruntowana, że zaspokajano wszelkie jego potrzeby. Dlaczego tak go kochano?

W Rosji jeszcze nie tak dawno, bo w pierwszej połowie XX wieku zdarzało się, że niektórych ludzi niesłusznie obdarzano wielkim szacunkiem i uznawano za osoby honorowe. Można ich podzielić na dwie grupy. W pierwszej z nich znaleźli się szaleńcy i upośledzeni, którzy błąkali się po ulicach i rozmawiali lub krzyczeli do samych siebie. Druga grupa została ochrzczona mianem starszych mnichów. Zarówno jedni, jak i drudzy bardzo często byli uznawani za świętych. Rasputin został zaliczony do tego drugiego zbioru osobliwości.

Mężczyzna był uwielbiany przez rodzinę carską, kochany i akceptowany przez swoich przyjaciół (szczególnie gdy ktoś chciał zostać jego przyjacielem) i znienawidzony przez dalszą rodzinę cara, rząd i przywódców religijnych. Plotki o nim niezliczone plotki. Wśród nich znalazły się te o nadprzyrodzonych umiejętnościach. Rasputin miał przepowiadać przyszłość, uzdrawiać, wpływać na politykę, decydować o nominacjach i zwolnieniach ministrów (bezpośrednio lub pośrednio). Pojawiły się nawet pogłoski o tym, że mógł on mieszkać z carycą i jej córkami. Co jest prawdą, a co tylko fikcją? Spekulacje nie ustają do dziś. Historycy wiedzą znacznie więcej o śmierci Rasputina niż o jego życiu.

rasputin, mnich, mistyk, szaleniec

źródło: BBC

Najwięcej zastrzeżeń do Rasputina miała dalsza rodzina cesarza. Według nich uzdrowiciel za bardzo wtrącał się w sprawy na najwyższym szczeblu władzy i miał niekorzystny wpływ na rządzących. Niektórzy postanowili więc wziąć sprawy we własne ręce. W nocy z 16 na 17 grudnia 1916 roku Wielki Książę Dymitr Romanow, książę Feliks Jusupow, Władimir Puriszkiewicz (konserwatywno-nacjonalistyczny działacz polityczny) i dr. Lazaret zaprosili Rasputina do pałacu Jusupowa. Grigorij miał wyleczyć żonę Feliksa, Irinę. Po przybyciu został on zabrany do jadalni w piwnicy. Powiedziano mu, że kobieta ma kilku gości i w oczekiwaniu na to, aż opuszczą oni mury pałacu, może odpocząć po podróży.

Najpierw Rasputin napił się herbaty. Niedługo po tym zaproponowano mu ciastka i wino. Mistyk jednak odmówił, co wywołało niemałą konsternację u księcia Feliksa. Powiedział on pozostałym konspiratorom, którzy czekali w innym pokoju, że „… to zwierzę nie je ani nie pije”. Kiedy Jusupow wrócił, Rasputin otworzył wino i zacząć pić. Po opróżnieniu kilku kieliszków zatrutego trunku poczuł się nieco gorzej i poprosił o herbatę. Następnie wstał, obszedł pokój i chciał, aby Feliks zagrał na gitarze i zaśpiewał. Ten „koszmar” trwał przez kolejne dwie godziny.

Kiedy Feliks zameldował się pozostałym zamachowcom, był niezwykle blady. Powiedział, że Rasputin wypił zatrute wino i zjadł wypieki z trucizną, ale nie wywołało to spodziewanego efektu. Kiedy książę ponownie wrócił do swojego „gościa”, ten narzekał na to, że mu się „odbija”. Można było zauważyć również ślinienie się, ale nic więcej. Spiskowcy stali się zniecierpliwieni. Feliks zdecydował się na bardziej bezpośrednie podejście. Książę wyciągnął rewolwer i strzelił. Ranny mężczyzna osunął się na podłogę.

Niedługo po tym Dymitr i lekarz mieli udać się do samochodu, aby zniszczyć płaszcz i buty Rasputina. W rzeczywistości nigdy nie wykonali tego zadania. Do dzisiaj nie wiadomo dlaczego. W międzyczasie Feliks chciał jeszcze raz spojrzeć na zabitego. Gdy wszedł do pokoju, ciało mistyka było jeszcze ciepłe, a z rany kapały mało krople krwi. Książę chwycił za koszulę, potrząsnął zwłokami, po czym opuścił je na podłogę. Tuż po tym zauważył, że lewo oko zaczęło się otwierać, a potem dołączyło do niego prawe. Nagle Rasputin zerwał się z podłogi z „diabelskim” spojrzeniem w oczach i z dzikim okrzykiem zaatakował Feliksa. Ten walczył przez dłuższą chwilę, po której uwolnił się, a ranny po raz kolejny osunął się na podłogę.

Książę uciekł. Kiedy powrócił wraz z pozostałymi spiskowcami, Rasputin czołgał się po schodach. Wyszedł na zewnątrz i zaczął biec przez śnieg w pobliżu płotu, wykrzykując: „Feliksie, Feliksie… powiem o wszystkim carycy”. W panice Puriszkiewicz wypalił dwa razy z broni, ale ani razu nie trafił. Po skoncentrowaniu się strzelił po raz trzeci. Tym razem kula dosięgnęła Rasputina i raniła go w plecy. Kolejna trafiła w głowę. Grigorij upadł.

rasputin, smierc, cialo

Zdjęcie wyłowionego ciała Rasputina źródło: wikimedia

Feliks zaczął okładać go gumową pałką. W końcu Puriszkiewicz nakazał zabrać ciało. Przeniesiono je z powrotem do domu i odkryto, że Rasputin wciąż żyje. Sapał z każdym oddechem, ale był w stanie patrzeć na nich jednym okiem. Po powrocie lekarza i Romanowa ciało zostało owinięte w płótno i przewiezione samochodem w pobliże rzeki Newy, do której ostatecznie zostało wrzucone.

Taka przynajmniej jest wersja Feliksa Jusupowa, którą spisał w książce napisanej na wygnaniu w Paryżu w latach 20. XX wieku. Niektórzy historycy kwestionują jednak kilka punktów w tej relacji:

  1. Powodem, dla którego zatrute wino nie zdołało zabić Rasputina, była za mała dawka trucizny.
  2. Faworyt carycy nie zjadł zatrutych ciastek, ponieważ Rasputin NIGDY nie jadł mięsa, ciast ani innych słodyczy.
  3. To Wielki Książę Dymitr, a nie Puriszkiewicz strzelał do Rasputina. Pozostali spiskowcy mieli go kryć. Chociaż powszechnie było wiadomo, że to Romanow sięgnął po broń, ciężko było podważyć zeznania pozostałych. Pomimo tego Dymitr został zesłany na front pruski.

Po odnalezieniu ciała, które wyłowiono po dwóch dniach, odkryto ślady, które wskazywały, że Rasputin nie tylko żył w momencie, gdy wrzucono go do wody, ale również próbował się uwolnić i wydostać na brzeg. Ostatecznie zmarł z powodu utonięcia po tym, jak został bezskutecznie otruty, trzykrotnie postrzelony i pobity. Rzekomy mistyk został pochowany w tajemnicy. Tak zakończył się żywot Grigorija Jefimowicza Rasputina.

fot. Mental Floss

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Armia rzymska była największą i najbardziej znaną siłą bojową w starożytnym świecie.

Historia trepanacji i szaleńca, który przeprowadzał ją jeszcze w

Historia trepanacji i szaleńca, który przeprowadzał ją jeszcze w XXI wieku

Hipokrates potwierdził jej skuteczność. Jest to druga najstarsza na świecie procedura chirurgiczna zaraz po obrzezaniu. Trepanacja, bo o niej mowa, polega na dosłownym wywierceniu dziury w głowie.

Dziurawa historia stomatologii  - wyrywanie jest dobre na wszyst

Dziurawa historia stomatologii - wyrywanie jest dobre na wszystko

Najwcześniejsza historia leczenia problemów związanych z zębami jest datowana na 7000 rok p.n.e. W tym to czasie cywilizacja doliny Indusu przeprowadzała pierwsze próby leczenia próchnicy.

Dlaczego symbolem medycyny jest wąż owinięty wokół drewnianej la

Dlaczego symbolem medycyny jest wąż owinięty wokół drewnianej laski?

Wąż mało komu kojarzy się z czymś dobrym. Ukąszenie jadowitego gada może być śmiertelnym zagrożeniem dla człowieka. Dlaczego więc wąż znajduje się w symbolu graficznym zawodu lekarza?

Walentyna Tierieszkowa - pierwsza kobieta w kosmosie

Walentyna Tierieszkowa - pierwsza kobieta w kosmosie

Walentyna Tierieszkowa była pierwszą kobietą, która wyruszyła w kosmos. W 1963 roku spędziła prawie trzy dni w kosmicznej przestrzeni i okrążyła Ziemię aż 48 razy.

Ilu królów rządziło Spartą?

Ilu królów rządziło Spartą?

Podczas gdy Ateny przeprowadzały pierwsze próby wprowadzenia demokracji jako formy rządu, rywalizujący z nimi Spartanie mieli dwóch królów. Jeden z nich mógł zostać w „domu”, podczas gdy drugi przebywał na wojennej wyprawie.

Kim był święty Walenty i za co ścięto mu głowę? Krwawa historia

Kim był święty Walenty i za co ścięto mu głowę? Krwawa historia Walentynek

Kwiaty, czekoladki, koniecznie czerwone serca i romantyzm. O to chodzi w tym całym dniu zakochanych, prawda? Cóż, okazuje się, że nie do końca.

Szczurołap z Hameln – legenda z ziarnem prawdy

Szczurołap z Hameln – legenda z ziarnem prawdy

Historia ma wiele wspólnego z rzeczywistością. W Hameln faktycznie zmagano się z plagą szczurów, którą ostatecznie udało się zażegnać.

Hatszepsut  - królowa, która została faraonem

Hatszepsut - królowa, która została faraonem

Droga Hatszepsut do objęcia władzy była wypełniona licznymi zwrotami akcji i wymuszała zacieśnienie wielu relacji międzyludzkich. Zupełnie jak w dobrym serialu.

Kiedy odnaleziono pierwszy szkielet neandertalczyka? - fałszywy

Kiedy odnaleziono pierwszy szkielet neandertalczyka? - fałszywy obraz praczłowieka

Przełomowego odkrycia dokonano dopiero w 1856 roku. Wtedy to w niemieckiej miejscowości Neanderthalu odkopano niekompletny szkielet.

Starożytne rzymskie rękawice bokserskie odkryte na Wale Hadriana

Starożytne rzymskie rękawice bokserskie odkryte na Wale Hadriana

Rękawice odnalezione przez archeologów bardziej przypominają wyściełane ochraniacze na kostki niż współczesny sprzęt bokserski z pełnym pokryciem. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby spełniały swoją podstawową funkcję.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się