Dziurawa historia stomatologii  - wyrywanie jest dobre na wszyst

Dziurawa historia stomatologii - wyrywanie jest dobre na wszystko

Szczotkowanie zębów po każdym posiłku, regularne wizyty u dentysty w celach kontrolnych, nitkowanie i posiadanie zdrowych zębów jest nie tylko pożądane, ale i spodziewane w 2018 roku. Jednak nie zawsze tak było. Stomatologia przeszła długą drogę od swoich początków i bardzo często jest pomijana przy tworzeniu listy największych naukowych osiągnięć.

Nie ma żadnych twardych dowodów, że ludy prehistoryczne dbały o swoje uzębienie. Można mieć tylko przypuszczenia i poszlaki. Badacze stomatologii odkryli, że w zębach prehistorycznych ludzi są rowki, które do złudzenia przypominają te, które powstają w następstwie używania nici dentystycznej.

Najwcześniejsza historia leczenia problemów związanych z zębami jest datowana na 7000 rok p.n.e. W tym to czasie cywilizacja doliny Indusu przeprowadzała pierwsze próby leczenia próchnicy. Pierwszą metodą na poradzenie sobie z tym problemem było użycie wiertła łukowego, które było pradawnym prymitywnym narzędziem używanym nie tylko do leczenia zębów, ale także do obróbki drewna.

Dwa tysiące lat później, w 5000 roku p.n.e. Sumerowie uważali, że za powstawaniem wszelkich problemów dentystycznych stały… robaki. Miały one drążyć małe dziurki w zębach i chować się wewnątrz nich. Nie to było jednak największą pomyłką. Prawdopodobnie istnieli starożytni lekarze, którzy mylili nerwy z robakami i w związku z tym próbowali je wyrwać. Ból podczas takiego zabiegu musiał być niesamowity. Historia z robakami przetrwała do dziś i jest bardzo często wykorzystywana przez rodziców, którzy chcą przekonać swoje dziecko do wizyty u dentysty. Sumerowie i pozostała część ludzkości wierzyli w nią do 1700 roku (tak, przeczytałeś to prawidłowo, 1700).

Pozostańmy jeszcze na chwilę w czasach starożytnych. Jednym z pierwszych znanych profesjonalnych dentystów być Egipcjanin Hesi-Re, który żył około 3000 roku p.n.e. Na jego grobie można było odnaleźć napis głoszący „największy z tych, którzy mieli do czynienia z zębami…”.

Przenieśmy się na chwile do starożytnej Grecji. Hipokrates i Arystoteles pisali o leczeniu zębów, a także o ich ekstrakcji w celu utrzymania bólu z dala od jamy ustnej. Koncepcja wyrywania zębów za pomocą charakterystycznych kleszczyków była również wprowadzana w życie w średniowieczu z tą różnicą, że we Wiekach Średnich ekstrakcja miała leczyć wiele innych chorób.

Co ciekawe, specjaliści, którzy sięgali po kleszczyki w średniowieczu, bynajmniej nie należeli do środowiska medyków. Zęby wyrywali fryzjerzy. Przypadków tego typu dodatkowej pracy po godzinach było znacznie więcej. Na przykład średniowieczni kaci oprócz tego, że wykonywali egzekucje, zajmowali się prowadzeniem domów publicznych. Z czasem fryzjerzy-dentyści zaczęli stosować znacznie nowocześniejsze narzędzia, bardziej przystosowane do ekstrakcji. Powstały takie wynalazki jak „pelikan”, a potem „klucz dentystyczny”. Oba były prekursorami współczesnych kleszczy. Fryzjerzy nie byli pełnoetatowymi dentystami. W rzeczywistości ich praca skupiała się wyłącznie na usuwaniu wszelkich uszkodzonych zębów w celu złagodzenia bólu, a nie na działaniach profilaktycznych.

Założenia stojące za tym, co obecnie znamy pod pojęciem stomatologii, zaczęły powstawać w latach 1650-1800. Za najważniejsze z nich odpowiada XVII-wieczny, francuski lekarz Pierre Fauchard. Nazywany jest on „ojcem nowoczesnej stomatologii”. Jednym z powodów jest fakt, że wiele z procedur ustanowionych przez Faucharda jest stosowana do dziś. To on wpadł na pomysł zastosowania wypełnień oraz zdołał udowodnić, że to jedzenie cukru jest główną przyczyną powstawania próchnicy.

Od tamtego czasu historia potoczyła się już szybko. W 1840 roku otworzono pierwszą amerykańską szkołę kształcącą przyszłych dentystów. Nazwano ją Baltimore College of Dental Surgery. Tematem zainteresował się rząd, a stowarzyszenie American Dental Association wprowadziło ostateczne regulacje.

W 1873 roku powszechnie znana firma Colgate produkowała masowo pierwszą pastę do zębów (pakowano ją w słoiki), a zaledwie kilkanaście lat później, w 1885 roku HW Wadsworth wystartowała z produkcją pierwszej szczoteczki do zębów. Ta elektryczna została stworzona w 1939 roku. Za jej opracowaniem stali Szwajcarzy.

Wybieramy dentystę rodzinnego

Wybieramy dentystę rodzinnego

Rodzinne leczenie zębów u tego samego stomatologa to bardzo wygodne rozwiązanie. Zapisując siebie i dziecko na wizytę jednego dnia, zaoszczędzamy sporo cennego czasu.

Szczotkowanie zębów z użyciem pasty nie spotkało się początkowo z wielkim uznaniem. Wręcz przeciwnie. We wielu krajach ludzie pozostawali sceptyczni wobec tego pomysłu aż do czasów II wojny światowej. Cywilna ludność Stanów Zjednoczonych zaczęła myć zęby w dużej mierze za sprawą amerykańskich żołnierzy, którzy w czasie konfliktu przebywali poza granicami swojej ojczyzny i stamtąd przywieźli ideę dbania o dobry stan zdrowia jamy ustnej.

Obecnie większość z nas skupia się nie tylko na zdrowotnych aspektach. Dbamy również o to, żeby zęby ładnie się prezentowały w szerokim uśmiechu. Czasy się zmieniły!

Na zakończenie przygotowaliśmy dla Was kilka dodatkowych ciekawostek związanych z tematem:

  1. Wbrew powszechnemu przekonaniu zęby Jerzego Waszyngtona w rzeczywistości nie były zrobione z drewna. Badacze z Baltimore odkryli, że jego sztuczna szczęka zawierała zęby wykonane ze złota, kości słoniowej oraz zęby zwierząt, a nawet innych ludzi. W tym czasie bardzo często wykorzystywano zęby konia i osła do zastępowania tych utraconych przez człowieka.
  2. Jeśli bolałby Cię ząb i udałbyś się do rzymskiego lekarza Archigenesa (około 15 rok n.e.) ten przygotowałby maść na bazie prażonych dżdżownic, zmiażdżonych jaj pająka i olejku nardowego. Następnie wywierciłby otwór w zębie, wywołując silny ból i umieścił maść wewnątrz, aby go złagodzić. Przypuszczalnie medyk nie miał zbyt wielu stałych klientów.
  3. Uważa się, że starożytni Chińczycy byli pierwszymi, którzy używają szczoteczek do zębów. W niczym nie przypominały one jednak tych współcześnie znanych. Pierwszymi szczoteczkami były kawałki drewna, które się żuło.
  4. Szyna Invisalign’a – zamiennik aparatu ortodontycznego – zaprezentowano po raz pierwszy w maju 2000 roku. Ortodoncje doskonalono jednak na długo przed tym wydarzeniem. Edward H. Angle stworzył prostą klasyfikację krzywych zębów w 1899 roku. System ten jest nadal używany. Rok później Amerykanin założył pierwszą szkołę ortodoncji.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Armia rzymska była największą i najbardziej znaną siłą bojową w starożytnym świecie.

Historia trepanacji i szaleńca, który przeprowadzał ją jeszcze w

Historia trepanacji i szaleńca, który przeprowadzał ją jeszcze w XXI wieku

Hipokrates potwierdził jej skuteczność. Jest to druga najstarsza na świecie procedura chirurgiczna zaraz po obrzezaniu. Trepanacja, bo o niej mowa, polega na dosłownym wywierceniu dziury w głowie.

Dlaczego symbolem medycyny jest wąż owinięty wokół drewnianej la

Dlaczego symbolem medycyny jest wąż owinięty wokół drewnianej laski?

Wąż mało komu kojarzy się z czymś dobrym. Ukąszenie jadowitego gada może być śmiertelnym zagrożeniem dla człowieka. Dlaczego więc wąż znajduje się w symbolu graficznym zawodu lekarza?

Śmierć Grigorija Rasputina

Śmierć Grigorija Rasputina

W „Anastazji” przedstawiono śmierć Grigorija Rasputina, który zamienia się najpierw w mokrą plamę, a następnie jego szkielet obraca się w proch. W rzeczywistości, ale jego zejście z tego świata było znacznie bardziej przerażające. Ten człowiek po prostu nie chciał umrzeć.

Walentyna Tierieszkowa - pierwsza kobieta w kosmosie

Walentyna Tierieszkowa - pierwsza kobieta w kosmosie

Walentyna Tierieszkowa była pierwszą kobietą, która wyruszyła w kosmos. W 1963 roku spędziła prawie trzy dni w kosmicznej przestrzeni i okrążyła Ziemię aż 48 razy.

Ilu królów rządziło Spartą?

Ilu królów rządziło Spartą?

Podczas gdy Ateny przeprowadzały pierwsze próby wprowadzenia demokracji jako formy rządu, rywalizujący z nimi Spartanie mieli dwóch królów. Jeden z nich mógł zostać w „domu”, podczas gdy drugi przebywał na wojennej wyprawie.

Kim był święty Walenty i za co ścięto mu głowę? Krwawa historia

Kim był święty Walenty i za co ścięto mu głowę? Krwawa historia Walentynek

Kwiaty, czekoladki, koniecznie czerwone serca i romantyzm. O to chodzi w tym całym dniu zakochanych, prawda? Cóż, okazuje się, że nie do końca.

Szczurołap z Hameln – legenda z ziarnem prawdy

Szczurołap z Hameln – legenda z ziarnem prawdy

Historia ma wiele wspólnego z rzeczywistością. W Hameln faktycznie zmagano się z plagą szczurów, którą ostatecznie udało się zażegnać.

Hatszepsut  - królowa, która została faraonem

Hatszepsut - królowa, która została faraonem

Droga Hatszepsut do objęcia władzy była wypełniona licznymi zwrotami akcji i wymuszała zacieśnienie wielu relacji międzyludzkich. Zupełnie jak w dobrym serialu.

Kiedy odnaleziono pierwszy szkielet neandertalczyka? - fałszywy

Kiedy odnaleziono pierwszy szkielet neandertalczyka? - fałszywy obraz praczłowieka

Przełomowego odkrycia dokonano dopiero w 1856 roku. Wtedy to w niemieckiej miejscowości Neanderthalu odkopano niekompletny szkielet.

Starożytne rzymskie rękawice bokserskie odkryte na Wale Hadriana

Starożytne rzymskie rękawice bokserskie odkryte na Wale Hadriana

Rękawice odnalezione przez archeologów bardziej przypominają wyściełane ochraniacze na kostki niż współczesny sprzęt bokserski z pełnym pokryciem. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby spełniały swoją podstawową funkcję.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się