Jak założyć akwarium - poradnik dla początkujących akwarystów

Jak założyć akwarium - poradnik dla początkujących akwarystów

Dom bez zwierząt jest trochę pusty, nawet jeśli mieszka w nim wiele osób. Zwierzęta wprowadzają radość, za opiekę odwdzięczają się bezwarunkową miłością. Szczególnie powinny znaleźć się w rodzinach z dziećmi. Towarzyszą w zabawach, ale także uczą obowiązkowości i systematyczności (wychodzenie na spacery, czyszczenie kuwety lub klatki, karmienie w określonych porach), empatii (wczuwanie się w nastroje zwierząt), wyostrzają zmysł obserwacji (dzieci doskonale zauważają zmiany w zachowaniu zwierząt i informują o tym dorosłych) oraz cierpliwości. Obserwowanie pływających rybek wpływa relaksująco i uspokajająco.

Opieka nad zwierzętami wymaga jednak dużo czasu, rutyny i odpowiednich warunków. Z tych względów wiele osób decyduje się na założenie akwarium, które jest mniej kłopotliwe a opiekę nad rybkami można łatwo dostosować do rytmu dnia. Nie zawsze zdają sobie jednak sprawę, że akwarium wymaga pewnej wiedzy i zachowania reżimu higienicznego. Ważne jest dostosowanie wielkości zbiornika do rodzaju i ilości ryb a także kupno wysokiej jakości wyposażenia akwarium. Początkującym akwarystom podpowiadamy, jak założyć pierwsze akwarium, które sprawi radość domownikom.

Co musisz wiedzieć na “dzień dobry”

Wiele osób uważa, że wystarczy kupić akwarium, wpuścić rybki i karmić je codziennie. Niestety to tylko ogólny schemat powielany przez dyletantów. W takim akwarium żywot rybek będzie bardzo krótki. Jeśli poważnie myślisz o hodowli rybek akwariowych musisz mieć świadomość, że wymaga to czasu i wiedzy akwarystycznej.

Rybka w akwarium

Zdobywaj wiedzę

Akwarystyka to ogromna dziedzina wiedzy dotycząca ryb hodowlanych, zarówno tych słodkowodnych, jak i hodowanych w warunkach przypominających środowisko morskie.

Najważniejsze jest, by warunki w akwarium zbliżone były do warunków naturalnych, w których rybki będą dobrze się rozwijały i rozmnażały. Wiedzę w tym temacie można uzyskać z wielu publikacji książkowych, blogów, serwisów internetowych. Znajdziemy tam przede wszystkim informacje, które pozwolą uniknąć podstawowych błędów. Nie bój się pytać zaprzyjaźnionych hodowców. Ich porady są bezcenne.

Wybór miejsca

Akwarium w mieszkaniu spełnia nie tylko funkcje emocjonalne, ale także dekoracyjne. Dobrze zaprojektowane może stanowić ciekawy element aranżacyjny każdego salonu. Oczywiście funkcje estetyczne nie są najważniejsze.

Najlepszym miejscem dla akwarium jest miejsce ustronne, z dala od ciągów komunikacyjnych. Po pierwsze takie miejsce nie narazi zbiornika na uszkodzenie, po drugie ryby nie będą odczuwały stresu, który zaburza ich poczucie bezpieczeństwa. Akwarium nie powinno być również ustawione w miejscu nasłonecznionym. Promienie słoneczne sprzyjają rozwojowi glonów, które negatywnie wpływają na środowisko.

Dobrze wybrane miejsce to stanowisko w głębi pomieszczenia, z bliskim dostępem do gniazdka elektrycznego. Najlepiej sprawdzi się listwa, do której trzeba będzie podłączyć kilka niezbędnych urządzeń elektrycznych niezbędnych.

Akwarium wypełnione wodą waży bardzo dużo, więc powinno być umieszczone na bardzo stabilnym podłożu. Może to być specjalna szafka pod akwarium (dość droga) lub można wykorzystać istniejące już sprzęty, jak komoda, regał lub inne. Pod zbiornikiem warto podłożyć podstawkę, która ma właściwości amortyzacyjne i będzie chronić meble przed uszkodzeniem.

Rodzaj akwarium

Przed podjęciem jakichkolwiek realnych działań związanych z założeniem akwarium należy zastanowić się, jakie akwarium chcemy posiadać. Od tej decyzji zależeć będą przede wszystkim zakupy sprzętu, gatunków rybek i roślin. Do wyboru mamy:

 • towarzyskie - polecane dla osób początkujących,
 • gatunkowe - przeznaczone tylko dla jednego gatunku ryb,
 • biotopowe - wymaga dużej wiedzy, ryby mają zapewnione warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych,
 • holenderskie (bardzo modne) - główną rolę odgrywają rośliny o charakterze ozdobnym, ryby są tylko dodatkiem.

Pierwsze akwarium powinno mieć charakter towarzyski, to jego pielęgnacja pozwoli zdobyć odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Rośliny w akwarium

Zakładamy akwarium - krok po kroku

Skoro już wiesz jakie chcesz mieć akwarium i wybrałeś miejsce to czas przystąpić do realizacji planów, czyli sporządzenia listy zakupów, będzie dość długa, więc lepiej spisać ją na kartce. Najważniejsze jest akwarium. Hodowcy z doświadczeniem przyjmują, że jego pojemność należy dostosować do ilości ryb, jedna potrzebuje 5 l wody. Dla początkujących polecają większe zbiorniki, które niwelują ewentualnie popełnione błędy. Niezbędne będą także akcesoria do akwarium:

 • grzałka,
 • oświetlenie,
 • filtr,
 • napowietrzacz,
 • termometr,
 • tło,
 • podłoże.

Mając listę akcesoriów warto przeglądnąć oferty w internecie. Kupienie gotowego zestawu akwarystycznego często wychodzi taniej, niż kupowanie każdego elementu oddzielnie.

Pierwsze napełnienie

Nowy zbiornik należy dokładnie wymyć wodą i gąbką bez używania detergentów. Po wyschnięciu należy nakleić tło i ustawić zbiornik w miejscu docelowym. Kolejną czynnością będzie umocowanie wszystkich akcesoriów oraz poprowadzenie przewodów i ich umocowanie. Dopiero teraz można na dnie rozmieścić podłoże. Wcześniej należy jednak kilkakrotnie przepłukać go wodą z kranu. W tak przygotowanym żwirku lub piasku można posadzić rośliny i umieścić ozdoby korzenne lub ceramiczne. Dopiero teraz można wlać wodę do zbiornika. Powinna być to woda odstana, o temperaturze pomieszczenia, w której stoi zbiornik. Włączamy wszystkie urządzenie i … czekamy.

Wprowadzenie rybek

To pierwsza próba cierpliwości. Niektórzy uważają, że ryby można wprowadzić już po dwóch dniach, doświadczeni hodowcy zalecają odczekanie 2 tygodni, by wytworzył się odpowiedni ekosystem.

Do tak przygotowanego zbiornika możemy wpuszczać zakupione ryby. Powinny pochodzić od sprawdzonych hodowców lub sklepów zoologicznych. Najważniejsze, by były zdrowe, żwawo poruszały się w wodzie. Do nowego środowiska trzeba przyzwyczajać je stopniowo. Najlepszą metodą jest stopniowe mieszanie wody ze zbiornika z wodą w worku foliowym, w którym kupuje się ryby. Taka procedura da im czas na dostosowanie się do nowych warunków i przejście okresu adaptacji.

Pielęgnacja akwarium

Właściwe pielęgnowanie akwarium zapewnia rybom optymalne warunki egzystencji i rozwoju. Zabezpiecza je także przed różnego rodzaju chorobami.

Codziennie musisz poświęcić ok. 10 minut na nakarmienie rybek, sprawdzenie temperatury, funkcjonowania wszystkich urządzeń. Obserwacji wymagają także rybki, czy wykazują się energią, nie mają wzdętych brzuszków.

Raz w tygodniu trzeba wymienić 15-20% wody w zbiorniku. Najpierw trzeba ją spuścić przy pomocy węża, potem również przy pomocy węża stopniowo uzupełnić. Hodowcy nie zalecają bezpośredniego wlewania wody do zbiornika, ponieważ zaburza to ekosystem i może wywołać szok u ryb.

Chemia w akwarium

Generalnie należy jej unikać i ograniczać do minimum. Niestety czasami zaburzenie ekosystemu wymaga zastosowania dodatkowych środków. Należy dobierać je tak, by zawierały jak najmniejszą ilość środków chemicznych. Znacznie lepsze są produkty oparte na składnikach naturalnych, które są łatwiejsze do przyswojenia przez ryby.

Unikaj tych błędów

Nie ulega kwestii, że początkujący akwarysta nie popełni większych lub mniejszych błędów. To nieuniknione, by zdobyć potrzebne doświadczenie. Najczęściej popełniane błędy to:

 • wymienianie całej wody,
 • przekarmianie rybek,
 • kupowanie ryb i roślin z niesprawdzonych źródeł,
 • niewłaściwe oświetlenie.

Rozmowy z hodowcami oraz obserwacja zachowania ryb pozwolą na stworzenie optymalnych dla nich warunków, a w przyszłości na podjęcie większych wyzwań.

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Top 4 – najlepsze okna PVC. Sprawdź ranking PVC 2019

Top 4 – najlepsze okna PVC. Sprawdź ranking PVC 2019

Większość producentów stolarki okiennej stawia na innowacyjne rozwiązania, których wyznacznikiem jest budownictwo przyszłości zwane pasywnym. Jak wybrać najlepsze okna PVC?

Jak zadbać o zdrowy sen i się wysypiać?

Jak zadbać o zdrowy sen i się wysypiać?

Zdrowy sen to podstawa w codziennym funkcjonowaniu. Jak spać, żeby się wysypiać? Jak zadbać o zdrowy sen?

Program windykacyjny - jak działa?

Program windykacyjny - jak działa?

Jak sobie poradzić ze żmudnym procesem odzyskiwania pieniędzy? Warto skorzystać z programu windykacyjnego. Sprawdź, jak działa takie oprogramowanie.

Ogrodzenia aluminiowe. Nowoczesny styl i trwałość na wiele lat!

Ogrodzenia aluminiowe. Nowoczesny styl i trwałość na wiele lat!

Dobór odpowiednich ogrodzeń powinien bazować przede wszystkim na ich trwałości i wytrzymałości. Nie można jednak pomijać także kwestii estetyki.

Szybka pożyczka dla zadłużonych - jak z niej skorzystać?

Szybka pożyczka dla zadłużonych - jak z niej skorzystać?

Potrzebujesz dodatkowych środków finansowych, ale ze względu na złą historię kredytową nie możesz liczyć na pozytywną decyzję w banku?

Wyboista droga do uzyskania odszkodowania. Gdzie szukać pomocy?

Wyboista droga do uzyskania odszkodowania. Gdzie szukać pomocy?

Umowę ubezpieczenia można zawrzeć bardzo łatwo. Sprawy wyglądają jednak znacznie inaczej wtedy, gdy ubiegamy się o odszkodowanie. Gdzie można wtedy otrzymać fachowa pomoc?

Baterie łazienkowe

Jaką baterie łazienkową warto wybrać?

Baterie są jednymi z ważniejszych urządzeń w łazienkowej przestrzeni. To właśnie z nich korzysta się najczęściej.

Koszt stanu surowego zamkniętego podczas budowy domu

Koszt stanu surowego zamkniętego podczas budowy domu

Stan surowy zamknięty, to przełomowy i szczęśliwy moment dla większości inwestorów, ponieważ dom wygląda już tak, jak chcemy, zostaje nadal wiele do zrobienia, jednak duża część kosztów została już poniesiona.

Czy można znaleźć modne kreacje w większych rozmiarach?

Czy można znaleźć modne kreacje w większych rozmiarach?

Aktualnie należy powiedzieć, że moda plus size cieszy się naprawdę sporą popularnością, a kobiety coraz częściej sięgają po te modowe propozycje, ponieważ po prostu są dla nich dostępne.

Zadbaj o siebie i spędź weekend w SPA w Niechorzu

Zadbaj o siebie i spędź weekend w SPA w Niechorzu

Jeśli nie jesteś fanem najpopularniejszych nadmorskich miejscowości, a uwielbiasz relaks nad Bałtykiem, to z pewnością zakochasz się w Niechorzu.

Gogle narciarskie

Gogle narciarskie

Każdy miłośnik sportów zimowych powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt, aby bezpiecznie móc uprawiać sporty na śniegu. Właściwe ubranie i obuwie oraz kask to jedne z wielu elementów ochronnych naszego ciała. Z pewnością przydatne staną się gogle narciarskie.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się