Jak założyć akwarium - poradnik dla początkujących akwarystów

Jak założyć akwarium - poradnik dla początkujących akwarystów

Dom bez zwierząt jest trochę pusty, nawet jeśli mieszka w nim wiele osób. Zwierzęta wprowadzają radość, za opiekę odwdzięczają się bezwarunkową miłością. Szczególnie powinny znaleźć się w rodzinach z dziećmi. Towarzyszą w zabawach, ale także uczą obowiązkowości i systematyczności (wychodzenie na spacery, czyszczenie kuwety lub klatki, karmienie w określonych porach), empatii (wczuwanie się w nastroje zwierząt), wyostrzają zmysł obserwacji (dzieci doskonale zauważają zmiany w zachowaniu zwierząt i informują o tym dorosłych) oraz cierpliwości. Obserwowanie pływających rybek wpływa relaksująco i uspokajająco.

Opieka nad zwierzętami wymaga jednak dużo czasu, rutyny i odpowiednich warunków. Z tych względów wiele osób decyduje się na założenie akwarium, które jest mniej kłopotliwe a opiekę nad rybkami można łatwo dostosować do rytmu dnia. Nie zawsze zdają sobie jednak sprawę, że akwarium wymaga pewnej wiedzy i zachowania reżimu higienicznego. Ważne jest dostosowanie wielkości zbiornika do rodzaju i ilości ryb a także kupno wysokiej jakości wyposażenia akwarium. Początkującym akwarystom podpowiadamy, jak założyć pierwsze akwarium, które sprawi radość domownikom.

Co musisz wiedzieć na “dzień dobry”

Wiele osób uważa, że wystarczy kupić akwarium, wpuścić rybki i karmić je codziennie. Niestety to tylko ogólny schemat powielany przez dyletantów. W takim akwarium żywot rybek będzie bardzo krótki. Jeśli poważnie myślisz o hodowli rybek akwariowych musisz mieć świadomość, że wymaga to czasu i wiedzy akwarystycznej.

Rybka w akwarium

Zdobywaj wiedzę

Akwarystyka to ogromna dziedzina wiedzy dotycząca ryb hodowlanych, zarówno tych słodkowodnych, jak i hodowanych w warunkach przypominających środowisko morskie.

Najważniejsze jest, by warunki w akwarium zbliżone były do warunków naturalnych, w których rybki będą dobrze się rozwijały i rozmnażały. Wiedzę w tym temacie można uzyskać z wielu publikacji książkowych, blogów, serwisów internetowych. Znajdziemy tam przede wszystkim informacje, które pozwolą uniknąć podstawowych błędów. Nie bój się pytać zaprzyjaźnionych hodowców. Ich porady są bezcenne.

Wybór miejsca

Akwarium w mieszkaniu spełnia nie tylko funkcje emocjonalne, ale także dekoracyjne. Dobrze zaprojektowane może stanowić ciekawy element aranżacyjny każdego salonu. Oczywiście funkcje estetyczne nie są najważniejsze.

Najlepszym miejscem dla akwarium jest miejsce ustronne, z dala od ciągów komunikacyjnych. Po pierwsze takie miejsce nie narazi zbiornika na uszkodzenie, po drugie ryby nie będą odczuwały stresu, który zaburza ich poczucie bezpieczeństwa. Akwarium nie powinno być również ustawione w miejscu nasłonecznionym. Promienie słoneczne sprzyjają rozwojowi glonów, które negatywnie wpływają na środowisko.

Dobrze wybrane miejsce to stanowisko w głębi pomieszczenia, z bliskim dostępem do gniazdka elektrycznego. Najlepiej sprawdzi się listwa, do której trzeba będzie podłączyć kilka niezbędnych urządzeń elektrycznych niezbędnych.

Akwarium wypełnione wodą waży bardzo dużo, więc powinno być umieszczone na bardzo stabilnym podłożu. Może to być specjalna szafka pod akwarium (dość droga) lub można wykorzystać istniejące już sprzęty, jak komoda, regał lub inne. Pod zbiornikiem warto podłożyć podstawkę, która ma właściwości amortyzacyjne i będzie chronić meble przed uszkodzeniem.

Rodzaj akwarium

Przed podjęciem jakichkolwiek realnych działań związanych z założeniem akwarium należy zastanowić się, jakie akwarium chcemy posiadać. Od tej decyzji zależeć będą przede wszystkim zakupy sprzętu, gatunków rybek i roślin. Do wyboru mamy:

 • towarzyskie - polecane dla osób początkujących,
 • gatunkowe - przeznaczone tylko dla jednego gatunku ryb,
 • biotopowe - wymaga dużej wiedzy, ryby mają zapewnione warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych,
 • holenderskie (bardzo modne) - główną rolę odgrywają rośliny o charakterze ozdobnym, ryby są tylko dodatkiem.

Pierwsze akwarium powinno mieć charakter towarzyski, to jego pielęgnacja pozwoli zdobyć odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Rośliny w akwarium

Zakładamy akwarium - krok po kroku

Skoro już wiesz jakie chcesz mieć akwarium i wybrałeś miejsce to czas przystąpić do realizacji planów, czyli sporządzenia listy zakupów, będzie dość długa, więc lepiej spisać ją na kartce. Najważniejsze jest akwarium. Hodowcy z doświadczeniem przyjmują, że jego pojemność należy dostosować do ilości ryb, jedna potrzebuje 5 l wody. Dla początkujących polecają większe zbiorniki, które niwelują ewentualnie popełnione błędy. Niezbędne będą także akcesoria do akwarium:

 • grzałka,
 • oświetlenie,
 • filtr,
 • napowietrzacz,
 • termometr,
 • tło,
 • podłoże.

Mając listę akcesoriów warto przeglądnąć oferty w internecie. Kupienie gotowego zestawu akwarystycznego często wychodzi taniej, niż kupowanie każdego elementu oddzielnie.

Pierwsze napełnienie

Nowy zbiornik należy dokładnie wymyć wodą i gąbką bez używania detergentów. Po wyschnięciu należy nakleić tło i ustawić zbiornik w miejscu docelowym. Kolejną czynnością będzie umocowanie wszystkich akcesoriów oraz poprowadzenie przewodów i ich umocowanie. Dopiero teraz można na dnie rozmieścić podłoże. Wcześniej należy jednak kilkakrotnie przepłukać go wodą z kranu. W tak przygotowanym żwirku lub piasku można posadzić rośliny i umieścić ozdoby korzenne lub ceramiczne. Dopiero teraz można wlać wodę do zbiornika. Powinna być to woda odstana, o temperaturze pomieszczenia, w której stoi zbiornik. Włączamy wszystkie urządzenie i … czekamy.

Wprowadzenie rybek

To pierwsza próba cierpliwości. Niektórzy uważają, że ryby można wprowadzić już po dwóch dniach, doświadczeni hodowcy zalecają odczekanie 2 tygodni, by wytworzył się odpowiedni ekosystem.

Do tak przygotowanego zbiornika możemy wpuszczać zakupione ryby. Powinny pochodzić od sprawdzonych hodowców lub sklepów zoologicznych. Najważniejsze, by były zdrowe, żwawo poruszały się w wodzie. Do nowego środowiska trzeba przyzwyczajać je stopniowo. Najlepszą metodą jest stopniowe mieszanie wody ze zbiornika z wodą w worku foliowym, w którym kupuje się ryby. Taka procedura da im czas na dostosowanie się do nowych warunków i przejście okresu adaptacji.

Pielęgnacja akwarium

Właściwe pielęgnowanie akwarium zapewnia rybom optymalne warunki egzystencji i rozwoju. Zabezpiecza je także przed różnego rodzaju chorobami.

Codziennie musisz poświęcić ok. 10 minut na nakarmienie rybek, sprawdzenie temperatury, funkcjonowania wszystkich urządzeń. Obserwacji wymagają także rybki, czy wykazują się energią, nie mają wzdętych brzuszków.

Raz w tygodniu trzeba wymienić 15-20% wody w zbiorniku. Najpierw trzeba ją spuścić przy pomocy węża, potem również przy pomocy węża stopniowo uzupełnić. Hodowcy nie zalecają bezpośredniego wlewania wody do zbiornika, ponieważ zaburza to ekosystem i może wywołać szok u ryb.

Chemia w akwarium

Generalnie należy jej unikać i ograniczać do minimum. Niestety czasami zaburzenie ekosystemu wymaga zastosowania dodatkowych środków. Należy dobierać je tak, by zawierały jak najmniejszą ilość środków chemicznych. Znacznie lepsze są produkty oparte na składnikach naturalnych, które są łatwiejsze do przyswojenia przez ryby.

Unikaj tych błędów

Nie ulega kwestii, że początkujący akwarysta nie popełni większych lub mniejszych błędów. To nieuniknione, by zdobyć potrzebne doświadczenie. Najczęściej popełniane błędy to:

 • wymienianie całej wody,
 • przekarmianie rybek,
 • kupowanie ryb i roślin z niesprawdzonych źródeł,
 • niewłaściwe oświetlenie.

Rozmowy z hodowcami oraz obserwacja zachowania ryb pozwolą na stworzenie optymalnych dla nich warunków, a w przyszłości na podjęcie większych wyzwań.

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Cechy dobrego kosza na śmieci

Cechy dobrego kosza na śmieci

Kosz na śmieci jest jednym z najmniej docenianych sprzętów w każdym domu lub mieszkaniu. Jaki powinien być domowy kosz na śmieci, aby był on najlepszy pod każdym możliwym względem?

Rower crossowy - na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Rower crossowy - na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Rower crossowy to sprzęt wielozadaniowy. Powinien zapewnić komfort użytkowania zarówno w trakcie przemierzania dłuższych dystansów na drogach utwardzonych, jak i na ubitych ścieżkach w terenie.

Sztuczna trawa na taras – jak wybrać najlepszą?

Sztuczna trawa na taras – jak wybrać najlepszą?

Dostępne na rynku propozycje umożliwiające wykończenie wnętrz to wiele różnych produktów, po które będziemy mogli sięgnąć.

Dlaczego regularna konserwacja podwozia jest tak istotna?

Dlaczego regularna konserwacja podwozia jest tak istotna?

Konserwacja podwozia jest niezbędna niezależnie od tego, czy naszym autem poruszamy się głównie po mieście, czy po drogach szybkiego ruchu.

Nie wiesz co kupić na Dzień Matki? Sprawdź listę najpopularniejs

Nie wiesz co kupić na Dzień Matki? Sprawdź listę najpopularniejszych prezentów

Do 26 maja nie pozostało zbyt wiele czasu. To ostatnia chwila na złożenie zamówienia w sklepie internetowym. W nieco lepszej sytuacji są osoby, które planują wypad do stacjonarnego sklepu.

Czy wianki komunijne z żywych kwiatów są trwałe?

Czy wianki komunijne z żywych kwiatów są trwałe?

Piękno żywych kwiatów sprawia, że coraz częściej rezygnuje się z wianków komunijnych wykonanych z kwiatów sztucznych.

Różowe wino – sposób w jaki powstaje

Różowe wino – sposób w jaki powstaje

Wiele osób błędnie może układać sobie w głowie sposób produkcji wina różowego. Jego kolor jest dość niestandardowy, stąd zagadka - „jak”. Jak powstaje różowe wino? Przecież nie ma różowych winogron! Odpowiedź jest dość prosta...

Jak zostać dentystą?

Jak zostać dentystą?

Dentysta, pomimo iż nie kojarzy się miło to bardzo opłacalny zawód. Co jednak należy zrobić i przez jaką drogę przejść aby uzyskać ten jakże prestiżowy tytuł?

Język hiszpański - dlaczego warto się go uczyć?

Język hiszpański - dlaczego warto się go uczyć?

Znajomość języków obcych daje wiele możliwości i korzyści. Choć obecnie najpopularniejszym językiem jest angielski, to hiszpański staje się coraz bardziej doceniany – również na rynku pracy.

Butelki i słoiki do kosmetyków

Butelki i słoiki do kosmetyków

Coraz więcej Pań decyduje się na produkcję własnych kosmetyków w domowych warunkach. Jak pozyskać plastikowe buteleczki i innego rodzaju pojemniki?

Kraków – który hotel wybrać?

Kraków – który hotel wybrać?

Kraków to jedno z największych i najchętniej odwiedzanych polskich miast. Wybierając się do Krakowa, warto zadbać o swój komfort, stawiając na hotel dopasowany do naszych potrzeb.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się