Jak założyć akwarium - poradnik dla początkujących akwarystów

Jak założyć akwarium - poradnik dla początkujących akwarystów

Dom bez zwierząt jest trochę pusty, nawet jeśli mieszka w nim wiele osób. Zwierzęta wprowadzają radość, za opiekę odwdzięczają się bezwarunkową miłością. Szczególnie powinny znaleźć się w rodzinach z dziećmi. Towarzyszą w zabawach, ale także uczą obowiązkowości i systematyczności (wychodzenie na spacery, czyszczenie kuwety lub klatki, karmienie w określonych porach), empatii (wczuwanie się w nastroje zwierząt), wyostrzają zmysł obserwacji (dzieci doskonale zauważają zmiany w zachowaniu zwierząt i informują o tym dorosłych) oraz cierpliwości. Obserwowanie pływających rybek wpływa relaksująco i uspokajająco.

Opieka nad zwierzętami wymaga jednak dużo czasu, rutyny i odpowiednich warunków. Z tych względów wiele osób decyduje się na założenie akwarium, które jest mniej kłopotliwe a opiekę nad rybkami można łatwo dostosować do rytmu dnia. Nie zawsze zdają sobie jednak sprawę, że akwarium wymaga pewnej wiedzy i zachowania reżimu higienicznego. Ważne jest dostosowanie wielkości zbiornika do rodzaju i ilości ryb a także kupno wysokiej jakości wyposażenia akwarium. Początkującym akwarystom podpowiadamy, jak założyć pierwsze akwarium, które sprawi radość domownikom.

Co musisz wiedzieć na “dzień dobry”

Wiele osób uważa, że wystarczy kupić akwarium, wpuścić rybki i karmić je codziennie. Niestety to tylko ogólny schemat powielany przez dyletantów. W takim akwarium żywot rybek będzie bardzo krótki. Jeśli poważnie myślisz o hodowli rybek akwariowych musisz mieć świadomość, że wymaga to czasu i wiedzy akwarystycznej.

Rybka w akwarium

Zdobywaj wiedzę

Akwarystyka to ogromna dziedzina wiedzy dotycząca ryb hodowlanych, zarówno tych słodkowodnych, jak i hodowanych w warunkach przypominających środowisko morskie.

Najważniejsze jest, by warunki w akwarium zbliżone były do warunków naturalnych, w których rybki będą dobrze się rozwijały i rozmnażały. Wiedzę w tym temacie można uzyskać z wielu publikacji książkowych, blogów, serwisów internetowych. Znajdziemy tam przede wszystkim informacje, które pozwolą uniknąć podstawowych błędów. Nie bój się pytać zaprzyjaźnionych hodowców. Ich porady są bezcenne.

Wybór miejsca

Akwarium w mieszkaniu spełnia nie tylko funkcje emocjonalne, ale także dekoracyjne. Dobrze zaprojektowane może stanowić ciekawy element aranżacyjny każdego salonu. Oczywiście funkcje estetyczne nie są najważniejsze.

Najlepszym miejscem dla akwarium jest miejsce ustronne, z dala od ciągów komunikacyjnych. Po pierwsze takie miejsce nie narazi zbiornika na uszkodzenie, po drugie ryby nie będą odczuwały stresu, który zaburza ich poczucie bezpieczeństwa. Akwarium nie powinno być również ustawione w miejscu nasłonecznionym. Promienie słoneczne sprzyjają rozwojowi glonów, które negatywnie wpływają na środowisko.

Dobrze wybrane miejsce to stanowisko w głębi pomieszczenia, z bliskim dostępem do gniazdka elektrycznego. Najlepiej sprawdzi się listwa, do której trzeba będzie podłączyć kilka niezbędnych urządzeń elektrycznych niezbędnych.

Akwarium wypełnione wodą waży bardzo dużo, więc powinno być umieszczone na bardzo stabilnym podłożu. Może to być specjalna szafka pod akwarium (dość droga) lub można wykorzystać istniejące już sprzęty, jak komoda, regał lub inne. Pod zbiornikiem warto podłożyć podstawkę, która ma właściwości amortyzacyjne i będzie chronić meble przed uszkodzeniem.

Rodzaj akwarium

Przed podjęciem jakichkolwiek realnych działań związanych z założeniem akwarium należy zastanowić się, jakie akwarium chcemy posiadać. Od tej decyzji zależeć będą przede wszystkim zakupy sprzętu, gatunków rybek i roślin. Do wyboru mamy:

  • towarzyskie - polecane dla osób początkujących,
  • gatunkowe - przeznaczone tylko dla jednego gatunku ryb,
  • biotopowe - wymaga dużej wiedzy, ryby mają zapewnione warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych,
  • holenderskie (bardzo modne) - główną rolę odgrywają rośliny o charakterze ozdobnym, ryby są tylko dodatkiem.

Pierwsze akwarium powinno mieć charakter towarzyski, to jego pielęgnacja pozwoli zdobyć odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Rośliny w akwarium

Zakładamy akwarium - krok po kroku

Skoro już wiesz jakie chcesz mieć akwarium i wybrałeś miejsce to czas przystąpić do realizacji planów, czyli sporządzenia listy zakupów, będzie dość długa, więc lepiej spisać ją na kartce. Najważniejsze jest akwarium. Hodowcy z doświadczeniem przyjmują, że jego pojemność należy dostosować do ilości ryb, jedna potrzebuje 5 l wody. Dla początkujących polecają większe zbiorniki, które niwelują ewentualnie popełnione błędy. Niezbędne będą także akcesoria do akwarium:

  • grzałka,
  • oświetlenie,
  • filtr,
  • napowietrzacz,
  • termometr,
  • tło,
  • podłoże.

Mając listę akcesoriów warto przeglądnąć oferty w internecie. Kupienie gotowego zestawu akwarystycznego często wychodzi taniej, niż kupowanie każdego elementu oddzielnie.

Pierwsze napełnienie

Nowy zbiornik należy dokładnie wymyć wodą i gąbką bez używania detergentów. Po wyschnięciu należy nakleić tło i ustawić zbiornik w miejscu docelowym. Kolejną czynnością będzie umocowanie wszystkich akcesoriów oraz poprowadzenie przewodów i ich umocowanie. Dopiero teraz można na dnie rozmieścić podłoże. Wcześniej należy jednak kilkakrotnie przepłukać go wodą z kranu. W tak przygotowanym żwirku lub piasku można posadzić rośliny i umieścić ozdoby korzenne lub ceramiczne. Dopiero teraz można wlać wodę do zbiornika. Powinna być to woda odstana, o temperaturze pomieszczenia, w której stoi zbiornik. Włączamy wszystkie urządzenie i … czekamy.

Wprowadzenie rybek

To pierwsza próba cierpliwości. Niektórzy uważają, że ryby można wprowadzić już po dwóch dniach, doświadczeni hodowcy zalecają odczekanie 2 tygodni, by wytworzył się odpowiedni ekosystem.

Do tak przygotowanego zbiornika możemy wpuszczać zakupione ryby. Powinny pochodzić od sprawdzonych hodowców lub sklepów zoologicznych. Najważniejsze, by były zdrowe, żwawo poruszały się w wodzie. Do nowego środowiska trzeba przyzwyczajać je stopniowo. Najlepszą metodą jest stopniowe mieszanie wody ze zbiornika z wodą w worku foliowym, w którym kupuje się ryby. Taka procedura da im czas na dostosowanie się do nowych warunków i przejście okresu adaptacji.

Pielęgnacja akwarium

Właściwe pielęgnowanie akwarium zapewnia rybom optymalne warunki egzystencji i rozwoju. Zabezpiecza je także przed różnego rodzaju chorobami.

Codziennie musisz poświęcić ok. 10 minut na nakarmienie rybek, sprawdzenie temperatury, funkcjonowania wszystkich urządzeń. Obserwacji wymagają także rybki, czy wykazują się energią, nie mają wzdętych brzuszków.

Raz w tygodniu trzeba wymienić 15-20% wody w zbiorniku. Najpierw trzeba ją spuścić przy pomocy węża, potem również przy pomocy węża stopniowo uzupełnić. Hodowcy nie zalecają bezpośredniego wlewania wody do zbiornika, ponieważ zaburza to ekosystem i może wywołać szok u ryb.

Chemia w akwarium

Generalnie należy jej unikać i ograniczać do minimum. Niestety czasami zaburzenie ekosystemu wymaga zastosowania dodatkowych środków. Należy dobierać je tak, by zawierały jak najmniejszą ilość środków chemicznych. Znacznie lepsze są produkty oparte na składnikach naturalnych, które są łatwiejsze do przyswojenia przez ryby.

Unikaj tych błędów

Nie ulega kwestii, że początkujący akwarysta nie popełni większych lub mniejszych błędów. To nieuniknione, by zdobyć potrzebne doświadczenie. Najczęściej popełniane błędy to:

  • wymienianie całej wody,
  • przekarmianie rybek,
  • kupowanie ryb i roślin z niesprawdzonych źródeł,
  • niewłaściwe oświetlenie.

Rozmowy z hodowcami oraz obserwacja zachowania ryb pozwolą na stworzenie optymalnych dla nich warunków, a w przyszłości na podjęcie większych wyzwań.

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Olej MCT - czym tak właściwie jest? Co go wyróżnia?

Olej MCT - czym tak właściwie jest? Co go wyróżnia?

Olej MCT stał się w ostatnich latach jednym z gorących tematów w dziedzinie zdrowego odżywiania i suplementacji.

Medytacja – jak się jej nauczyć i jak w niej wytrwać?

Medytacja – jak się jej nauczyć i jak w niej wytrwać?

Medytacja jest praktyką, która swoje korzenie ma w dalekowschodnich tradycjach. W jaki sposób nauczyć się medytacji oraz jak w niej wytrwać?

Zarządzanie projektem budowlanym

Zarządzanie projektem budowlanym - wybór rusztowań dla różnych etapów realizacji budowy

Zarządzanie projektem budowlanym to proces, który wymaga od kierowników budowy i właścicieli firm budowlanych odpowiedniego doświadczenia.

Ile kosztują podkłady dla dorosłych? Komu się przydadzą?

Ile kosztują podkłady dla dorosłych? Komu się przydadzą?

Podkłady higieniczne na łóżko są nieodłącznym elementem wyposażenia sal chorych w szpitalach i zakładach opiekuńczo-leczniczych, a także w domach osób zmagających się z problemami zdrowotnymi.

Boksy dachowe na samochód – zalety i zastosowania

Boksy dachowe na samochód – zalety i zastosowania

Boksy dachowe to rodzaj bagażników, które przeznaczone są do umieszczania na dachu pojazdów.

Wykładzina PVC – gdzie się sprawdzi?

Wykładzina PVC – gdzie się sprawdzi?

Gdzie znajdują zastosowanie i najlepiej się sprawdzają? Podpowiadamy.

Piękny i łatwy w instalacji grzejnik – na co zwracać uwagę przy

Piękny i łatwy w instalacji grzejnik – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Grzejniki już od dawna nie służą tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale coraz częściej pełnią funkcję dekoracyjną.

Wszywka alkoholowa: Mit czy rzeczywistość? / Łódź

Wszywka alkoholowa: Mit czy rzeczywistość?

Alkoholizm stanowi jedno z najbardziej palących wyzwań zdrowotnych na świecie.

Krzesła barowe - wygodne i stylowe siedziska dla Twojej kuchni

Krzesła barowe - wygodne i stylowe siedziska dla Twojej kuchni

Krzesełka barowe, znane również jako hokery, stanowią nieodzowny element wystroju każdej nowoczesnej kuchni czy baru.

Brak pomysłów na kolacje? Zamów dietę pudełkową

Brak pomysłów na kolacje? Zamów dietę pudełkową w Żywcu

Czy zdarza Ci się wracać do domu po długim dniu i zastanawiać, co przygotować na kolację? A może jesteś jednym z tych, którzy po prostu nie mają czasu na gotowanie?

Imprezy okolicznościowe – kiedy warto wynająć na nie autokar?

Imprezy okolicznościowe – kiedy warto wynająć na nie autokar?

Wynajęcie autokaru jest popularne na różne imprezy okolicznościowe, ponieważ pozwala na zredukowanie kosztów i wygodny dojazd uczestników na miejsce.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się