Biegnij Forrest, biegnij - ciekawostki

„Biegnij Forrest, biegnij!”

Ile kulturowych nawiązań mieści się w najsłynniejszym filmie Roberta Zemeckisa? Co stało się z filmową ławką i kto zamiast Toma Hanksa mógł się wcielić w jednego z najpopularniejszych filmowych bohaterów? Oto czego nie wiedzieliście o Forreście Gumpie!

  1. Wytwórnia Paramount Pictures, zanim zwróciła się z ofertą reżyserii do Roberta Zemeckisa, najpierw zaoferowała reżyserię filmu Terry'emu Gilliamowi (12 małp, Las Vegas Parano). Ten jednak propozycję odrzucił. Podobnie zresztą jak Barry Sonnenfeld (seria Faceci w czerni, Rodzina Addamsów).
  2. Mało brakowało, a w rolę dobrodusznego i niezbyt rozgarniętego Forresta wcieliłby się John Travolta. Aktor odmówił i do dziś uważa to za jeden z największych błędów w swojej karierze. My tak nie sądzimy - w końcu w tym samym roku zagrał w kultowym filmie Quentina Tarantino Pulp Fiction. Jednak to Tom Hanks otrzymał Oscara w kategorii najlepszy pierwszoplanowy aktor w 1995 roku.
  3. Film był nominowany do Oscara w 7 kategoriach. Ostatecznie zdobył 6 statuetek:
    • Najlepszy film,
    • Najlepszy aktor pierwszoplanowy,
    • Najlepszy reżyser,
    • Najlepszy scenariusz adaptowany,
    • Najlepsze efekty specjalne,
    • Najlepszy montaż.

    Nominowany w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy, Gary Sinise, wcielający się w porucznika Dana Taylora, przegrał z Martinem Landauem, grającym Bela Lugosi'ego w filmie Ed Wood.

  1. Za każdym razem, gdy zmienia się wiek Gumpa, w pierwszej scenie coraz bardziej dojrzałego bohatera możemy zobaczyć w charakterystycznej błękitnej koszuli w kratę.
  2. Kiedy Forrest przemawia do zgromadzonych podczas antywojennego wystąpienia w Waszyngtonie odłączają mu mikrofon i nie możemy go usłyszeć. Tom Hanks zdradził, że Gump powiedział wtedy: „Czasami, gdy ludzie wyruszają do Wietnamu, wracają do swoich domów - do matek - pozbawieni nóg. Czasami nie wracają do domu w ogóle. To bardzo złe. To wszystko, co mam do powiedzenia na ten temat”.
  3. Gdy Forrest po raz pierwszy uczy się gry w tenisa stołowego, żołnierz w koszarach daje mu wskazówkę mówiącą, żeby ten nigdy nie spuszczał piłeczki z oczu. W kolejnych scenach możecie zauważyć, że grając w ping-ponga główny bohater nigdy nie mruga. Okazuje się, że piłka w scenach gry została dodana w postprodukcji za pomocą techniki CGI tak, by idealnie zgrywała się z ruchami paletek.
  4. Linia dialogowa „My name is Forrest Gump. People call me Forrest Gump” [„Nazywam się Forrest Gump. Ludzie mówią do mnie Forrest Gump”] została zaimprowizowana przez Hanksa na planie filmowym. Nie było jej w scenariuszu, mimo to reżyserowi Robertowi Zemeckisowi spodobała się tak bardzo, że postanowił ją zostawić.
  5. Przystanek, na którym w filmie siedzi Forest, mieścił się w mieście Savannah w stanie Georgia. Po tym, jak film stał się kultowy, słynną ławkę, na której rozgrywała się duża część akcji i padło słynne „Życie jest jak pudełko czekoladek; nigdy nie wiesz, na co trafisz...” została zdemontowana i umieszczona w muzeum w tym mieście jako pamiątka.
  6. John F. Kennedy przyjął w Białym Domu reprezentację College Football All-America Team. Forrest wypija tam 15 butelek Dr Peppera. Później prezydent pytał każdego zawodnika, jakie to uczucie być All-Amerykaninem. Forrest odpowiedział, że „chce mu się siku”. Z kolei w prezydenckiej toalecie stoi zdjęcie Marilyn Monroe. Gump mówi, że „jakiś czas później ktoś zastrzelił tego miłego prezydenta, gdy jechał swoim samochodem, a kilka lat później ktoś zastrzelił także jego brata, tyle że w hotelowej kuchni”. W filmie zostało ukazane podobieństwo wykonywania gestu odgarniania włosów z twarzy przez Johna i Roberta F. Kennedy'ego tuż przed śmiercią.
  7. Forrest ma zamknięte oczy na każdym jego zdjęciu, jakie można ujrzeć w filmie.
  8. Terminator ciekawostki

    Terminator - garść mało znanych faktów

    Powrócił, tak jak zapowiadał. Ponad miesiąc temu do polskich kin zawitała nowa część Terminatora - Genisys. Obraz jest rebootem serii zapoczątkowanej filmem Terminator, który powstał przeszło 30 lat temu! Co lepsze - stare, czy nowe?
  9. Scena biegu była inspirowana prawdziwym wydarzeniem. W 1982 roku Louis Michael Figueroa w wieku zaledwie 16 lat przebiegł z New Jersey do San Francisko dla swojego umierającego na raka kości kolegi. Dokonał tego w zaledwie 60 dni. Linia Hanksa podczas słynnego biegu była autentycznymi słowami nastolatka - „Po prostu stawiałem jedną stopę przed drugą. Gdy byłem zmęczony, zasypiałem. Gdy byłem głodny, jadłem. Gdy musiałem pójść za potrzebą, to wiecie... szedłem”. Co ciekawe, w scenach z "biegnącym Forrestem" zamiast Toma Hanksa grał jego brat, Jim Hanks.
  10. Nazwisko Jenny - Curran nie zostało nigdy wypowiedziane w filmie. Skąd w takim razie wiemy, jakie było? Jedynymi miejscami, gdzie możemy znaleźć taką informację, są: tył koperty, którą Forrest zaadresował do niej z Wietnamu; skrzynka pocztowa widoczna w scenach, gdy Jenny była dzieckiem i listy, które zostały przekazane Gumpowi w szpitalu.
  11. Aktor grający reportera w scenie, kiedy Forrest zwiedza Waszyngton po powrocie z Wietnamu, to turysta z Atlanty, który akurat tego dnia przebywał z żoną na wzgórzu Kapitolu i został poproszony o zagranie.
  12. Film nie pokazuje kobiet w zbyt pozytywnym świetle. Zaczynając od matki Forresta, która idzie do łóżka z dyrektorem szkoły w zamian za edukację chłopca, a na dwóch podłych prostytutkach, z którymi zabawia się porucznik Dan kończąc. A co z Jenny? Ona też sypia z kim popadnie i kończy zarażona wirusem HIV.
  13. Scena, w której młody Forrest siedzi na ławce na korytarzu szkolnym, a jego matka rozmawia z dyrektorem, została zainspirowana obrazem Normana Rockwella pt. „Dziewczyna z podbitym okiem” [„Girl with a Black Eye”].
  14. Dziewczyna z podbitym okiem

    (źródło: www.museumsyndicate.com)

  15. W filmie wykorzystano aż pięć piosenek zespołu The Doors:
    • Hello, I Love You,
    • People Are Strange,
    • Break On Through (To The Other Side),
    • Love Her Madly,
    • Soul Kitchen.

    Fragment filmu został wykorzystany w teledysku piosenki What I've Done grupy Linkin Park. W czeskiej wersji językowej filmu piosenka Blowing in the Wind jest śpiewana po czesku.

  16. Tom Hanks nie dostał ani dolara za zagranie w filmie. Zamiast tego umówił się na procent zysku z dochodów, jakie przyniesie ekranizacja książki Winstona Grooma. W ten sposób na jego konto wpłynęło wtedy rekordowe 40 milionów dolarów.
fot. Paramount Pictures - Forrest Gump

Komentarze czytelników:

Nigdzie w filmie nie ma informacji, że Jenny miała HIV. To jednak nadinterpretacja. Zakładam, że nie ćpała od czasu gdy wróciła do Forresta. Czyli kilka lat wcześniej(6-7) a to zmniejsza prawdopodobieństwo. Gdyby miała Forrest też by zachorował.

Genialny film, polecam zapoznać się z tym filmikiem https://www.youtube.com/watch?v=p39GdqACEbE który mówi o świetnej pracy kamery w filmie :)

Wiadomo, że to był HIV i jest to zasugerowane. Po pierwsze lata 80 czyli wysyp tej choroby, po drugie Jenny sama mówi "to jakiś wirus, lekarze nie wiedzą jaki" co wbija się właśnie w kontekst lat 80.

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Co to jest fenyloalanina?

Co to jest fenyloalanina? Sprawdź, jak działa jednoskładnikowy suplement dla profesjonalistów, czyli l-fenyloalanina!

Jest to suplement diety stworzony z myślą o profesjonalnych sportowcach wymagających produktów o wysokiej biodostępności.

Polacy są wśród czołówki narodów oglądających najwięcej telewizj

Polacy są wśród czołówki narodów oglądających najwięcej telewizji

Polacy zajmują wysoką pozycję wśród narodów oglądających najwięcej telewizji. Pomimo powszechnego dostępu do Internetu, to właśnie telewizor pozostaje podstawowym źródłem rozrywki i informacji.

"Ikabog" - prezent dla dzieci od J. K. Rowling

"Ikabog" - prezent dla dzieci od J. K. Rowling

Postać Harry’ego Pottera jest jedną z najpopularniejszych fikcyjnych postaci w historii popkultury.

Bajkowe ciekawostki o Disneylandzie  - poznaj je przed zaplanowa

Bajkowe ciekawostki o Disneylandzie - poznaj je przed zaplanowaniem wycieczki

Kto nie chciałby poznać Myszki Miki, Kaczora Donalda, Pięknej i Kubusia Puchatka? Prawie każde dziecko marzy, aby odwiedzić Disneyland lub Walt Disney World.

3 wydarzenia kulturalne, do których warto dołączyć online

3 wydarzenia kulturalne, do których warto dołączyć online – na żywo i za darmo

Z niecierpliwością czekamy na koniec kwarantanny i powrót do normalnego życia kulturalnego. Co warto zobaczyć za darmo w Internecie?

Wielkanoc w Spa nad morzem

Wielkanoc w Spa nad morzem

Dokąd pojechać i gdzie się zatrzymać, by najlepiej wykorzystać ten czas?

Różne oblicza muzyki

Różne oblicza muzyki – sprawdź nasze propozycje niecodziennych festiwali muzycznych

Jakiej muzyki byś nie słuchał, w kwietniu 2020 r. na pewno znajdziesz festiwal muzyczny dla siebie.

Disneyland Paris – historia, atrakcje, liczba odwiedzających ora

Disneyland Paris – historia, atrakcje, liczba odwiedzających oraz ceny biletów

Paryski Disneyland doczekał się oficjalnego otwarcia 12 kwietnia 1992 roku. W tamtym czasie był to czwarty park tego typu na świecie i drugi otwarty poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Ezoteryka, magia i zjawiska paranormalne

Ezoteryka, magia i zjawiska paranormalne - dlaczego tak nas interesują?

Ludzie mają najróżniejsze zainteresowania - nie wszystkie są jednak typowe i popularne. Część z nas uwielbia zagłębiać się w tajemnicę i wiedzę z pogranicza świata rzeczywistego i magii.

Obudź się na wiosnę – czyli propozycje koncertów marcowych

Obudź się na wiosnę – czyli propozycje energetycznych koncertów marcowych

Warszawa, jak zwykle ma w zanadrzu coś specjalnego dla Ciebie. Wydarzenia tej wiosny pozwolą obudzić nawet najbardziej zagorzałego śpiocha!

Last Christmas nie jest świąteczną piosenką

Last Christmas nie jest świąteczną piosenką

Punkty obowiązkowe podczas Świąt Bożego Narodzenia to film „Kevin sam w domu” oraz piosenka Last Christmas. O ile ten pierwszy można uznać za faktycznie świąteczny, o tyle utwór zespołu Wham! już niekoniecznie.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się