„Kształt wody” największym zwycięzcą 90. gali rozdania Oscarów 2

„Kształt wody” największym zwycięzcą 90. gali rozdania Oscarów 2018

Kolejna gala rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej już za nami. Najwytrwalsi i najwięksi fani kinematografii oglądali ją na żywo w telewizji, ale jeśli zaspaliście i do tej pory nie znacie wyników mamy złą wiadomość. Niestety, polsko-brytyjska produkcja „Twój Vincent” nie zdobyła statuetki, przegrywając z animacją „Coco”. W tym artykule nie będziemy jednak zajmować się największymi przegranymi. Przechodzimy więc do zwycięzcy w kategorii Najlepszy film, który jednocześnie zdobył najwięcej Oskarów na 90. już ceremonii rozdania najważniejszych nagród filmowych.

ksztalt wody plakat the shape of water

Obraz „Kształt wody” w reżyserii Guillermo del Toro zwyciężył w czterech kategoriach w tym tej zdaniem wielu najistotniejszej, czyli Najlepszy film. Blisko dwugodzinna produkcja otrzymała statuetkę także za Najlepszą reżyserię, Najlepszą scenografię oraz Najlepszą muzykę oryginalną. Przypominamy, że „Kształt wody” był nominowany w sumie w aż trzynastu kategoriach. Obraz musiał uznać wyższość konkurentów w wyścigu o statuetkę dla Najlepszej aktorki pierwszoplanowej, Najlepszego aktora drugoplanowego, Najlepszej aktorki drugoplanowej, Najlepszego scenariusza oryginalnego, Najlepszych kostiumów, Najlepszych zdjęć, Najlepszego dźwięku, Najlepszego montażu oraz Najlepszego montażu dźwięku.

Formalności mamy już za sobą. Czas na coś bardziej interesującego. W Polsce „Kształt wody” przeszedł bez większego echa. Warto zaznaczyć, że światowa premiera filmu miała miejsce 31 sierpnia 2017, podczas gdy w polskich kinach obraz zadebiutował dopiero bardzo niedawno, bo 18 stycznia bieżącego roku. Mało tego, polska dystrybucja kinowa nie doczekała się profesjonalnego lektora. Być może ten pojawi się w wydaniu Blu-ray. Tymczasem przygotujcie się na seans z napisami. Nie mamy wątpliwości, że część niedzielnych fanów kina wybierze się na film właśnie ze względu na to, że zdobył on cztery statuetki Oskara. Żeby było jasne, nie widzimy w tym nic złego. Przed wypadem do najbliższej sali kinowej, w którym wyświetlany jest „Kształt wody”, warto byłoby jednak dowiedzieć się o tym obrazie nieco więcej.

Bynajmniej, nie zamierzamy spojlerować Wam fabuły. Zajmiemy się zaledwie jej zarysowaniem. Przenieśmy się więc do początku lat 60. ubiegłego wieku. Akcja filmu rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, a precyzyjniej mówiąc w Baltimore. Główną bohaterką jest woźna Elisa Esposito grana przez Sally Hawkins. Kobieta pracuje w tajnym rządowym centrum zajmującym się badaniami. Pewnego dnia do pełnej tajemnic placówki dociera wyjątkowe stworzenia, które zostało schwytane na terenie Ameryki Południowej. Uważamy, że to dobry moment na zakończenie wprowadzenia. Oglądający film będą mieli okazję do przeżywania różnorodnych emocji. Nie zabraknie chwil wypełnionych smutkiem, fascynacją, a nawet strachem. Musicie bowiem wiedzieć, że w rubryce „gatunek” przy „Kształcie wody” widnieje dramat, fantasy i horror.

Wybór Najlepszego filmu 90. gali rozdania Oskarów 2018 nie był w Stanach Zjednoczonych jakąś wielką sensacją. Wręcz przeciwnie, wszystkie przewidywania wskazywały właśnie na to, że obraz reżyserowany przez Guillermo del Toro zdobędzie statuetkę, ale niekoniecznie za Najlepszy film. Nie obyło się jednak bez sporych kontrowersji. Część osób doszukała się w „Kształcie wody” plagiatu. Fabuła filmu z 2017 ma zdaniem niektórych do złudzenia przypominać wydarzenia zawarte w sztuce „Let Me Hear You Whisper” autorstwa Paula Zindela. Doszło do tego, że syn dramaturga domaga się odszkodowania i udziału w zyskach, jakie przyniósł i będzie przynosić zwycięzca tegorocznych Oskarów. Czy są ku temu podstawy?

Zdania są podzielone, ale nie sposób nie doszukać się pewnych podobieństw, a nawet elementów, które są identyczne w obu dziełach. Zacznijmy od tego, że główna bohaterka sztuki „Let Me Her You Whisper” także pracowała na mało znaczącym stanowisku w centrum badawczym, a to dopiero początek „inspiracji”. Nie możemy podać więcej przykładów z uwagi na fakt, że nie chcemy zepsuć seansu osobom, które do tej pory nie widziały „Kształtu wody”. Ze swojej strony mogę dodać, że owe tajemnicze stworzenie w filmie z 2017 roku do złudzenia przypomina mi przedstawiciela jednej z obcych ras, którego spotykaliśmy w grze komputerowej Mass Effect 2. To nie wszystko. Uważni holenderscy internauci wyłapali również całą masę podobieństw do krótkometrażowego filmu „The Space Between Us”. W tym przypadku doszło do porozumienia i ostatecznie wykazano całą masę różnic dzielącą obie produkcje.

Sam Guillermo del Toro przyznaje się do inspiracji, ale bynajmniej nie żadnym z dotychczas wymienionych dzieł. Reżyser zaczerpnął pomysł z horroru, który oglądał jako dziecko. Mowa tu o „Potworze z Czarnej Launy”, który na karku ma już 64 lata i którego już nikt w dzisiejszych czasach nie boi się oglądać. Początkowo del Toro planował nakręcić jego remake, ale ostatecznie po rozmowach z wytwórnią Universal koncepcja się zmieniła. Tak samo, jak czasy, w których osadzone są oba filmy. Mamy wrażenie, ze wszystkim wyszło to na dobre, co zresztą znalazło dobitne potwierdzenie na 90. ceremonii rozdania Oskarów w Dolby Theatre.

Oskary – historia prestiżowych nagród filmowych

Oskary – historia prestiżowych nagród filmowych

Obecnie statuetka jest rozdawana w aż 24 kategoriach. To dużo więcej niż podczas pierwszych gal w latach 30. XX wieku. Wtedy to nagrodę przyznawano w 12 kategoriach głównych i jednej dodatkowej.

Ciekawi nas, czy jesteście usatysfakcjonowani tegorocznymi zwycięzcami Oskarów. Dajcie nam znać w komentarzach. My sami liczyliśmy po cichu na niespodziankę w postaci statuetki dla unikatowej w skali kinematografii produkcji „Twój Vincent”. Niestety, nie udało się, co nie oznacza, że animacja nie jest warta zobaczenia. Polecamy także obraz „Uciekaj!”, który był jednym z nominowanych w kategorii Najlepszy film. Zapewniamy, że czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. Jednocześnie uspokajamy tych bardziej strachliwych. Film należy co prawda do gatunku horror, ale niepokój (okazji, aby się przestraszyć, praktycznie nie ma) jest wywoływany zupełnie czymś innym niż znienacka wyskakującymi potworami.

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Pustynia Błędowska – polska atrakcja jest największą pustynią w

Pustynia Błędowska – polska atrakcja jest największą pustynią w Europie

Największą pustynią w Europie jest Pustynia Błędowska zwana także polską Saharą. Lato to dobry okres na zapoznanie się z tą atrakcją turystyczną. Gdzie leży Pustynia Błędowska?

5 sposobów na połączenie aktywności fizycznej z pracą

5 sposobów na połączenie aktywności fizycznej z pracą

Wielu z nas wychodzi z założenia, że najlepszym sposobem na odpoczynek jest drzemka na kanapie z pilotem w ręku. Jednak istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym zaczniesz się więcej ruszać. Co więcej, nauczysz się, jak łączyć to z pracą.

Turcja i Bułgaria – tanie wakacje studenckie w 2019 roku

Turcja i Bułgaria – tanie wakacje studenckie w 2019 roku

Marzy Ci się zdanie sesji i wyjazd na zasłużone wakacje za granicę? Nie przejmuj się, jeśli masz ograniczony budżet. Zaprezentowaliśmy dwie lokalizacje, do których możesz się udać bez obawy o wydanie dużych sum pieniędzy.

Jakim zwierzęciem jest Goofy?

Jakim zwierzęciem jest Goofy?

Donald to bez wątpienia kaczor, Miki to mysz, ale czym jest Goofy? W przypadku tej postaci odpowiedź nie jest zawarta w samym „imieniu”, tak jak ma to miejsce w przypadku Kaczora Donalda i Myszki Miki.

Historia tortu urodzinowego i świeczek

Historia tortu urodzinowego i świeczek

Impreza urodzinowa nie może obejść się bez tortu, na którym znajduje się ilość świeczek odpowiadająca wiekowi jubilata. Kiedy i gdzie po raz pierwszy pojawiły się tradycje urodzinowe, które znamy dzisiaj?

Słynny napis „HOLLYWOOD” pierwotnie brzmiał inaczej

Słynny napis „HOLLYWOOD” pierwotnie brzmiał inaczej

Gala wręczenia Oscarów 2019 odbędzie się już 24 lutego. To dobra okazja na zapoznanie się z jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji związanych z najważniejszym miejscem dla amerykańskiej kinematografii.

Kto po raz pierwszy zagrał Hrabiego Drakulę?

Kto po raz pierwszy zagrał Hrabiego Drakulę?

W 1931 roku w znanego wampira wcielił się węgierski aktor Béla Ferenc Dezső Blaskó znany lepiej jako Bela Lugosi. Wystąpił on w filmie zatytułowanym... „Dracula” (jakże oryginalnie!) w reżyserii Toda Browninga.

Czy Baird rzeczywiście był wynalazcą telewizji?

Czy Baird rzeczywiście był wynalazcą telewizji?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć i tak i nie. Pewne jest to, że Szkot John Logie Baird już w 1924 roku zaprezentował działający system TV, a cztery lata później zademonstrował kolorowe telewizyjne obrazy.

Garfield – kot, który uwielbia Boże Narodzenie

Garfield – kot, który uwielbia Boże Narodzenie

Dlaczego leniwy, ponad 40-letni kocur, który zdaje się nienawidzić całego świata, tak bardzo przepada za świętami?

Pokolenie biało-czarnej telewizji ma monochromatyczne sny

Pokolenie biało-czarnej telewizji ma monochromatyczne sny

Śnisz w czerni i bieli? Jeśli tak, to prawdopodobnie oznacza, że masz mniej więcej niż 55 lat i wychowałeś się na oglądaniu monochromatycznego telewizora.

Jaki był ostatni utwór, który Freddie Mercury nagrał z Queen?

Jaki był ostatni utwór, który Freddie Mercury nagrał z Queen?

Tego nie wie nawet część osób, które uważa się za fanów legendarnego brytyjskiego zespołu. Nie było to bynajmniej „Show must go on” ani „These Are The Days of Our Lives”.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się