Strzel sobie „jedenastkę” - ciekawostki o piłce nożnej

Strzel sobie „jedenastkę” - ciekawostki o piłce nożnej

Piłka nożna to temat rzeka. Historia najpopularniejszej drużynowej gry na świecie jest źródłem niezliczonej ilości ciekawostek. My postaraliśmy się wybrać dla Was te, o których słyszy się najrzadziej. Dzięki temu będziecie mogli zabłysnąć wiedzą przy kolejnym spotkaniu ze znajomymi. Oczywiście mamy tu na myśli wspólną posiadówę przy okazji następnego meczu ;).

 1. Wspominaliśmy już, że piłka nożna jest najpopularniejszą na świecie drużynową dyscypliną sportu. Najlepiej o tym fakcie świadczą liczby. Wystarczy powiedzieć, że na naszej planecie sport ten uprawia ponad 280 milionów osób. Wrażenie robi również ilość sędziów piłkarskich. Tych jest 5 milionów. Największą imprezą piłkarską są oczywiście Mistrzostwa Świata, które jak każdy fan piłki nożnej wie, odbywają się co 4 lata. Pierwsze miały miejsce w 1930 roku. Od tego czasu Mistrzostwa Świata nie odbyły się jedynie dwa razy - w roku 1942 i 1946.
 2. Niewiele brakowało, a nie odbyłyby się także Mistrzostwa Świata w 1966 roku. Wszystko przez złodzieja, który ukradł Puchar Świata. Trofeum zostało odnalezione przez... psa. Zwierzak wabiący się Pickles odnalazł bezcenną statuetkę podczas spaceru ze swoim właścicielem. Sam Puchar Mistrzostw Świata jest wykonany ze złota (18 karatów). Statuetka mierząca 36 centymetrów waży nieco ponad 6 kilogramów. Na Pucharze przedstawiono globus, który jest trzymany przez dwóch mężczyzn.
 3. Puchar Świata

  źródło: Gazeta Wyborcza

 4. Przedstawiając ciekawostki dotyczące Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, wypada wspomnieć o tych, które odbyły się w 1950 roku. Z rozgrywek zostali wtedy wycofani reprezentanci Indii. Powodem był zakaz grania na boso. Niedługo później, bo już na następnym mundialu rozgrywanym w 1954 roku w Szwajcarii miała miejsce pierwsza historyczna transmisja telewizyjna.
 5. Niemal wszyscy kojarzą, że kolebką piłki nożnej jest Wielka Brytania. To prawda, ale tylko w przypadku, gdy myślimy o współczesnym kształcie tej dyscypliny. Za zasadami, które znamy dzisiaj, stoją więźniowie. Skazańcom z więzienia w Newgate w ramach kary obcinano ramiona. Surowa kara doprowadziła do tego, że osadzeni wymyślili grę, do której nie były potrzebne ręce. W podobną grę grali już jednak Chińczycy. Było to 2 300 lat temu. Piłkę kopali również Aztekowie. Ciekawa historia wiąże się z Eskimosami, którzy wierzą, że ich bogowie rozgrywają mecze piłki nożnej. Dziwne? Dodajmy do tego to, że według wierzeń robią to na lodowym boisku, a za piłkę robi odcięta głowa morsa. Archeolodzy znaleźli ślady wskazujące na to, że coś na kształt piłki nożnej uprawiali także starożytni Egipcjanie.
 6. Jakiemu klubowi piłkarskiemu kibicujecie? Czekamy na Wasze komentarze. Tymczasem informujemy, że pierwszy z nich został założony w 1857 roku. Zapewne dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że stało się to w Wielkiej Brytanii.
 7. Sheffield_FC_1857

  Drużyna Sheffield FC
  źródło: Wikipedia

 8. Rzuty karne nieodłącznie są przez nas kojarzone z piłką nożną. Warto jednak wiedzieć, że pojawiają się one również w innych dyscyplinach. Pierwszy rzut karny podczas meczu piłki nożnej został wykonany w 1891 roku. Dla dociekliwych dodamy, że stało się to w marcu. Zaskoczeniem dla niejednego może być natomiast to, że dopiero od 2010 roku istnieje zakaz markowania strzału podczas wykonywania „jedenastki”.
 9. Jeśli jesteśmy już przy dawnych czasach, warto wspomnieć, że do 1913 roku bramkarze nosili takie same koszulki jak reszta zespołu. Z bramkarskim strojem wiąże się jeszcze jedna ciekawostka. W 1911 roku Dick Rose rozegrał 23 mecze w jednej... niepranej bluzie. Śmierdzący strój mógł stanowić dodatkową obronę bramki. Domyślamy się, że do bramkarza nie chciał się zbliżać żaden z napastników rywali.
 10. Z piłką nożną wiążą się nie tylko radosne chwile. Wie o tym każdy. W końcu nie zawsze „nasza” drużyna wygrywa. Jeszcze większy smutek, którego powodem była piłka nożna, przeżył pewien właściciel nowego modelu BMW, który nabył auto wprost z salonu. Nie miał on okazji, aby wystarczająco długo się nim nacieszyć. Samochód został kompletnie zniszczony po tym, jak spadła na niego wielka piłka, która była reklamą Mistrzostw Europy rozgrywanych w Portugalii.
 11. „Taki chudy, taki gruby może...” piłkarzem być. Najlepiej dowodzi tego przypadek Foulke'a, który był najcięższym graczem w historii piłki nożnej. „Grubas”, bo taki nosił przydomek, stał na bramce. Ważący blisko 140 kilogramów bramkarz był specjalistą od obrony rzutów karnych. Wychodziło mu to naprawdę znakomicie. Zawodnik odznaczał się ponadprzeciętną siłą fizyczną. Foulke był w stanie przerzucić piłkę na przeciwległe pole karne. Z „Grubasem” wiąże się także zabawna historia. Otóż z jego powodu przerwano jeden z meczów. Powodem była złamana poprzeczka. Oczywiście stał za tym Foulke.
 12. William_Henry_Foulke_in_Goal

  źródło: Wikipedia

 13. Ze słynnych bramkarzy należy wymienić także Arthura Conana Doyle'a. Jeśli jesteś fanem kryminałów, z całą pewnością kojarzysz to nazwisko. Doyle to autor „Przygód Sherlocka Holmesa”. Pisarz wspominał, że grał w piłkę nożną na pozycji bramkarza i to w pełni profesjonalnym klubie piłkarskim. Znaleźć go można w składzie Southampton FC (pierwszy profesjonalny klub) pod nazwiskiem A.C. Smith. Tak przynajmniej twierdził sam pisarz. Historia jest raczej traktowana jako mit. Żeby jeszcze bardziej zasiać ziarno niepewności wśród swoich fanów w jednej z książek autorstwa Doyle'a Sherlock wspomina, że był bramkarzem w klubie Portsmouth AC.
 14. Dlaczego sędzia piłkarski tak często się myli

  Dlaczego sędzia piłkarski tak często się myli?

  Błędy sędziowskie to nieodłączny element piłki nożnej. Być może kiedyś to się zmieni i wszystko będzie kontrolować elektronika, ale na pewno nie stanie się to w najbliższym czasie.
 15. Być może słyszeliście, że na Księżycu grano w golfa. Niewiele zabrakło, a na Srebrnym Globie doszłoby do kosmicznego meczu piłki nożnej. Neil Armstrong, pierwszy człowiek na Księżycu był podobno wielkim fanem tej dyscypliny sportu. Planował on zabrać ze sobą na naturalnego satelitę Ziemi piłkę. Niestety nie doszło do tego. Uznano, że gest taki mógłby być poczytywany jako „antyamerykański". Jak widać, poprawność polityczna istniała już wtedy.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Ćwiczenia w domu – czego potrzebujesz?

Ćwiczenia w domu – czego potrzebujesz?

W momencie kiedy coraz więcej osób zaczęło dbać o swoją formę, pandemia pokrzyżowała plany i zmusiła do zamknięcia siłowni i klubów fitness.

Trening hiit w domu

Trening hiit w domu

Jedną z form podnoszenia swojej kondycji i uwydatnienia kształtów mięśni, jest cieszący się coraz większą popularnością trening hiit. Ale czy każdy może go wykonywać? Na czym polega?

W jakim wieku zapisać dziecko na treningi do szkółki piłkarskiej

W jakim wieku zapisać dziecko na treningi do szkółki piłkarskiej?

W piłkę nożną może grać nawet kilkulatek! Pierwsze treningi powinien przeprowadzić rodzic. Później należy przemyśleć zapisanie dziecka do szkółki piłkarskiej. Jaki wiek będzie odpowiedni?

Piłka lekarska – skąd wzięła się jej nazwa?

Piłka lekarska – skąd wzięła się jej nazwa?

Jeśli jakimś cudem nie byłeś na siłowni ani na sali gimnastycznej i przez przypadek nie kopnąłeś piłki lekarskiej, myląc ją z piłką nożną, istnieje szansa, że nie wiesz, czym jest tajemniczy sprzęt sportowy.

Harry Greb – najlepszy z bokserów, o których prawdopodobnie nigd

Harry Greb – najlepszy z bokserów, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Nieustraszony i prawie nie do zatrzymania – ten opis to zdecydowanie niedopowiedzenie, jeśli chce się przedstawić sylwetkę fenomenu i pięściarskiego talentu Harry’ego Greba.

Dart powstał dzięki znudzonym, średniowiecznym żołnierzom

Dart powstał dzięki znudzonym, średniowiecznym żołnierzom

Rzucanie kamieniami i innymi obiektami podczas bitew istnieje tak długo, jak istnieje ludzkość. Coś nieco bardziej podobnego do darta, jakiego znamy dzisiaj, pojawiło się jednak dopiero w średniowieczu.

Największy łomot w historii polskiej piłki nożnej

Największy łomot w historii polskiej piłki nożnej

Gole są kwintesencją piłki nożnej i to na te szczególnie pięknej urody czekają wszyscy fani. Im więcej, tym lepiej. Są jednak sytuacje, w których zbyt dużo goli może przyprawić o ból głowy pokonanych.

Pierwszym polskim zdobywcą Mount Everest jest kobieta

Pierwszym polskim zdobywcą Mount Everest jest kobieta

Pierwszą osobą z Polski, która postawiła stopę na najwyższym szczycie Ziemi była Wanda Rutkiewicz. To zresztą jej niejedyne ogromne osiągnięcie w prawdopodobnie najbardziej niebezpiecznej rywalizacji świata.

Kiedy stosować izolat białka oraz inne odżywki białkowe?

Kiedy stosować izolat białka oraz inne odżywki białkowe?

Obecnie sporą część rynku suplementów diety stanowią odżywki białkowe. Amatorzy sportów sylwetkowych sporo oczekują od tego typu produktów, jednak nie zawsze wiedzą, kiedy i w jaki sposób ich używać.

Wyścigi tych zwierząt były sportem narodowym w Belgii

Wyścigi tych zwierząt były sportem narodowym w Belgii

Wyścigi zwierząt to nic nadzwyczajnego. Większość osób zetknęła się z wyścigami psów lub koni ujeżdżanych przez dżokejów. Znany jest także wyścig szczurów, chociaż tego nie należy traktować dosłownie.

Jak dobrać odpowiedni gryf do ćwiczeń - rodzaje gryfów

Jak dobrać odpowiedni gryf do ćwiczeń - rodzaje gryfów

Dla osób ćwiczących siłowo, gryf do sztangi jest jednym z podstawowych narzędzi treningowych. Trening ze sztangą pozwala rozbudować tkankę mięśniową oraz spalić niechcianą tkankę tłuszczową.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się