Aparaty Nikon Coolpix – ciesz się profesjonalną fotografią!

Aparaty Nikon Coolpix – ciesz się profesjonalną fotografią!

Amatorska fotografia nie musi być nudna. Coraz więcej osób próbuje swoich sił w tego rodzaju uwiecznianiu rzeczywistości. Większość robi to przy pomocy smartfonu – praktycznie każdy model ma już wbudowane dobrej jakości narzędzie do fotografowania. Jednak z czasem apetyt niektórych użytkowników rośnie.

Choć eksperci zalecają, aby przed zakupem drogiego sprzętu najpierw spróbować robić zdjęcia właśnie telefonem i sprawdzić, czy to w ogóle nas kręci, wiele osób szybko przechodzi do profesjonalnego aparatu. Czy jednak trzeba od razu wydawać duże pieniądze i kupować duży sprzęt z drogimi dodatkami? Niekoniecznie. Aparaty Nikon Coolpix pokazują, że przy pomocy niewielkich zasobów, także można wykonać naprawdę zachwycające zdjęcia.

Trójpodział zdjęcia – złota zasada dla początkujących

Na tajemnicę dobrej fotografii składa się wiele rzeczy. Z pewnością jednak warto zacząć od dobrego wykadrowania. Kiedy rzucamy okiem na fotografię, obejmujemy ją całą – warto więc by była harmonijna. Doświadczeni fotografowie potrafią łamać tę zasadę, tworząc ciekawy efekt, jednak większość amatorów lepiej sobie radzi przy zastosowaniu tradycyjnych metod kompozycji. Dopiero po dobrym poznaniu zasad kadrowania i przyswojeniu sobie umiejętności korzystania z nich, przychodzi czas na świadome ich burzenie, by uzyskać twórczy, artystyczny efekt.

Jak wspomniane zasady wyglądają w praktyce? Wyobraź sobie, że dzielisz kadr na dziewięć części, przy pomocy czterech poprzecznych linii. To, co chcesz uwidocznić na zdjęciu, najlepiej wypadnie gdy znajdzie się w punkcie ich przecięcia – lub blisko niego. Horyzont na zdjęciu nie powinien przechodzić idealnie przez środek, a w 1/3 lub 2/3 wysokości zdjęcia. Dobrze wygląda na wysokości linii poziomej – na wysokości pionowej dobrze sprawdzają się linie ściany czy drzewa. W mocnych punktach przecięcia świetnie wyglądają też ludzkie twarze – przyciągają wzrok. Jeśli osoba fotografowana patrzy w bok – na zdjęciu warto zostawić nieco więcej miejsca w kierunku, w którym spogląda.

Fotografia portretowa – kolorowa czy czarno-biała?

Wielu amatorów fotografii zaczyna od robienia zdjęć osobom. I nierzadko idzie w stronę fotografii czarno-białej – nie da się ukryć, że wydobywa się wtedy z twarzy głębię emocji. Jednak fotografia kolorowa ma też swoje plusy, podkreślając jaskrawe punkty na zdjęciu. Co zrobić, by wykonać idealny portret?

Z pewnością warto najpierw... porozmawiać z modelem lub modelką. Wiemy wówczas jak oni zapatrują się na „dobre zdjęcie”. Pozwala to im również poczuć się swobodniej. Nie bez powodu najlepsze zdjęcia powstają z zaskoczenia, w trakcie rozmowy czy zabawy. Swobodna, niespięta twarz wygląda na zdjęciu wdzięcznie i naturalnie, a także – młodziej.

Portret dziewczyny

Źródło: www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/category_coolpix.page

Kolejnym ważnym elementem fotografii portretowej jest tło – to z nim kontrastuje przecież osoba na zdjęciu. Tło nie może więc zdominować całej fotografii – powinno być dyskretne i jednolite, nie „pochłaniać” sylwetki modela lub modelki. To samo tyczy się również bluzki czy koszuli – lepiej wyglądają materiały bez wzorów. Dobrze też, gdy tło jest ciemne – sylwetka i twarz nie jest wówczas rozmyta. Na szczęście, aparaty Nikon Coolpix wyposażone zostały w funkcję kompresji ekspozycji, która pozwala na zrównoważenie jasności tła.

Dowiedz się więcej o kompaktach Nikona i ich funkcjach.

Kompakt Nikon – co nam oferuje?

Nie wszyscy chcą od razu zaopatrzyć się w ciężką lustrzankę z zestawem obiektywów. Na początek równie dobry może być lekki, poręczny kompakt. Przykładem takiego kompaktu Nikona jest Coolpix P1000. Ogromną zaletą tego modelu jest aż 125-krotny zoom optyczny – to czyni z niego światowego rekordzistę w tym zakresie. Kompakt Nikona jest więc idealny do zdjęć w plenerze, gdzie niejednokrotnie fotografujemy odległe zabytki czy dzieła natury. Można bowiem przy jego pomocy idealnie powiększyć obiekt, tak, by wyłapać nawet najdrobniejsze jego niuanse.

Nie trzeba też martwić się o ostrość zdjęć – fenomenalne efekty pod tym kątem oferują jasny obiektyw NIKKOR f/2,8, matryca o rozdzielczości 16 mln pikseli i zapis w formacie RAW. Do tego aparat Nikon Coolpix został wyposażony w system redukcji drgań, który pozwala robić perfekcyjne, nieporuszone kadry z ręki, nawet przy długiej ogniskowej. Tryb zapewnia również większą stabilność obrazu w wizjerze oraz na ekranie aparatu – to pomaga dobrze wykadrować zdjęcie.

Nikon Coolpix B500

Źródło: www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/category_coolpix.page

Sprzyja też temu poręcznie umieszczony system przycisków; możesz więc trzymać aparat solidnie i stabilnie, nie musząc manewrować nim w celu uchwycenia lepszego ujęcia. Aparaty Nikon Coolpix są ponad czterokrotnie mniejsze niż lustrzanki cyfrowe z teleobiektywem – ważą zaledwie 1,4 kilograma! To ważne, gdyż pierwsze kroki w fotografii stawiają też... dzieci. Kompaktem Nikona z pewnością będzie im dobrze operować właśnie ze względu na wagę. Zmniejsza to też ryzyko potencjalnego upadku i konieczności serwisowania urządzenia.

Aparaty Nikon Coolpix – łączność ze światem

Co denerwuje nas w analogowych aparatach? Konieczność późniejszej żmudnej digitalizacji zdjęć. Na szczęście, nie tyczy się to kompaktów Nikona. Aplikacja SnapBridge zapewnia bowiem szybkie przerzucanie zdjęć do Internetu oraz udostępnianie ich w mediach społecznościowych. To ważne dla osób, które szybko chcą dzielić się efektami swojej pracy z innymi. W dzisiejszych czasach stanowi to dla wielu priorytet: zwłaszcza gdy nie robimy artystycznych zdjęć wymagających postprodukcji, a jedynie dokumentację z koncertu czy imprezy, przeznaczoną głównie dla znajomych.

Ta sama aplikacja pozwala też na etykietowanie na podstawie daty i lokalizacji, co bardzo ułatwia na przykład katalogowanie zdjęć z podróży w porządku chronologicznym. Przy wykonywaniu setek czy tysięcy zdjęć w czasie wakacyjnych wojaży, na pewno przyda się korzystanie właśnie ze SnapBridge. Stałe połączenie z urządzeniem inteligentnym bardzo wspomaga automatyzację pracy. A o czym musisz myśleć Ty? Jedynie o dobrym kadrze; o resztę szczegółów zadba bowiem technologia. Choć nie wykona za ciebie świetnego zdjęcia, może ci pomóc skupić się na zaplanowaniu takowego. Zatem - owocnego tworzenia!

Źródła:

  • https://www.nikon.pl/pl_PL/learn-and-explore/photography-articles.tag/learn_and_explore/photography_articles/take-better-portraits.dcr 
  • https://www.nikon.pl/pl_PL/product/digital-cameras/coolpix/super-zoom-share/coolpix-p1000#overview
  • J. Kaźmierczak, "7 grzechów głównych początkujących fotografów [poradnik]"
  • T. Woźny, "Trójpodział - prosty przepis na harmonię"
fot. www.nikon.pl

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Melex – polski pojazd, który podbił serca golfistów w Stanach Zj

Melex – polski pojazd, który podbił serca golfistów w Stanach Zjednoczonych

W amerykańskich filmach zapewne nie raz widzieliście ludzi, którzy jechali po polu golfowym niewielkim pojazdem znanym powszechnie jako melex.

Czy warto kupić komputer poleasingowy?

Czy warto kupić komputer poleasingowy?

Po pewnym okresie użytkowania korporacje aktualizują linię sprzętu komputerowego, a poprzednie modele laptopów i komputerów są diagnozowane, testowane i przechodzą proces usuwania informacji z dysków twardych, a następnie przeznaczone do sprzedaży.

Czy warto zainwestować w specjalistyczny tablet Zebra?

Czy warto zainwestować w specjalistyczny tablet Zebra?

Wielu przedsiębiorców, a szczególnie tych dopiero co wchodzących na rynek zastanawia się w co warto inwestować pieniądze, a na czym warto zaoszczędzić.

Zarezerwuj wizytę u kosmetyczki lub u fryzjera on-line

Wirtualny Kalendarz: zarezerwuj wizytę u kosmetyczki lub u fryzjera on-line

Dzięki Wirtualnemu Kalendarzowi klient może zarezerwować wizytę w salonie kosmetycznym lub fryzjerskim przez Internet. Jakie korzyści wynikają z zapisów on-line?

Wykrywacze kłamstw – jak je oszukać i czy jest to w ogóle możliw

Wykrywacze kłamstw – jak je oszukać i czy jest to w ogóle możliwe?

Jeszcze nie tak dawno temu jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi podczas przesłuchań był wykrywacz kłamstw. Przez wiele lat maszyny te pomagały umieszczać przestępców we więzieniach i niszczyć kariery bossów mafijnych.

Jak automaty sprawdzają, czy wrzucona moneta jest prawidłowa?

Jak automaty sprawdzają, czy wrzucona moneta jest prawidłowa?

Wszystko, co wrzucimy do tego typu maszyny (czy to monety, czy banknoty) musi przejść bardzo surową kontrolę automatu. Istnieje wiele mechanizmów, które sprawdzają, czy zapłaciliśmy odpowiednią ilością pieniędzy.

Pyrrusowe zwycięstwo Tesli w sporze z Edisonem

Pyrrusowe zwycięstwo Tesli w sporze z Edisonem

Tesla został zatrudniony i pracował dla Edisona przez jakiś czas, zanim obaj nie zaangażowali się w „wojnę technologiczną”. W wyniku tej rywalizacji Tesla stał się człowiekiem, który ukształtował XX wiek.

Ogrzewanie płaszczyznowe a klimatyzacja – jakie są różnice?

Ogrzewanie płaszczyznowe a klimatyzacja – jakie są różnice?

Ogrzewanie płaszczyznowe może bowiem pełnić funkcję nie tylko ogrzewania jako takiego, ale także skutecznej i wygodnej klimatyzacji. Jak działa, w jaki sposób się wyróżnia i czy opłaca się bardziej?

Kto wykonał pierwsze trwałe zdjęcie w dziejach świata?

Kto wykonał pierwsze trwałe zdjęcie w dziejach świata?

Fotografia zatytułowana „Widok z okna w Le Gras” przedstawia... widok z okna. W sumie to bardzo dobrze, że zdjęcie zostało opisane tak dosłownie, bo na postawie samego obrazu ciężko byłoby ustalić, co tak naprawdę na nim zawarto.

Konsola czy komputer – na czym najlepiej grać?

Konsola czy komputer – na czym najlepiej grać?

Wojna pomiędzy platformami trwa od dawna – konsolowcy bronią swojego sprzętu, a pecetowcy pokazują wyższość komputerów. Od lat nie ma rozstrzygnięcia, która z nich jest lepsza do grania.

Co znalazło się na pierwszej płycie CD dostępnej w sprzedaży?

Co znalazło się na pierwszej płycie CD dostępnej w sprzedaży?

Płyta kompaktowa znana także płytą CD towarzyszy nam już od kilkudziesięciu lat. Obecnie nagrywane są na nią przede wszystkim albumy muzyczne.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się