Myszka dla graczy - obalamy mity

Obalamy mity dotyczące myszki dla graczy!

Optyczna jest bardziej dokładna, niż ta laserowa. Wyższe DPI jest zawsze lepsze. Przyśpieszenie jest najważniejsze. Myszki bezprzewodowe mają większe opóźnienie, niż te przewodowe. Nasze ustawienie czułości myszy w systemie Windows musi być na poziomie 6. Jeśli zrozumieliście cokolwiek z tego, istnieje możliwość, że spędziliście już nieco czasu, czytając o gamingowej myszce, próbując dowiedzieć się, co tak naprawdę liczy się najbardziej w tym sprzęcie dla graczy.

Postaramy się rozwiązać tajemnice najbardziej kłopotliwych elementów technologii myszki do gier i wyjaśnić niektóre z najczęstszych nieporozumień. Zaczynamy!

Mit nr 1: Myszki optyczne są lepsze niż laserowe. PRAWDA!

Jest to jednak nieco bardziej skomplikowane. To często podawana informacja w internecie. Myszki optyczne są lepsze i bardziej dokładne, niż myszki laserowe. Te laserowe, to technologiczny złom - pojawiają się nawet takie opinie. Niestety coraz więcej sprzętu używa laserowych sensorów. Optyczne, to już rzadkość. Czy tak jest w rzeczywistości? Po pierwsze, okazuje się, że laserowe i optyczne sensory są do siebie podobne bardziej niż może nam się wydawać!

W tzw. laserowych myszkach nie ma tak naprawdę laserowego czujnika. Te gryzonie, to również urządzenia optyczne! Oba rodzaje wskaźników korzystają z diod (te pierwsze z laserowych, te drugie ze świecących - zwykle na czerwono). Różnica, to jednak nie tylko kwestia oświetlenia. Kolejną zauważymy w cenie urządzenia. Porządne z sensorem optycznym kupimy już za ok. 50-70 zł. Dobry gryzoń z laserowym czujnikiem, to wydatek rzędu 150 zł. Zakup najtańszego modelu danego typu nie ma najmniejszego sensu, choć zdarzają się perełki w postaci Tracer Sniper. Najtańsze modele potrafią gubić i skakać kursorem nawet w stanie bezczynności, co jest niedopuszczalne.

Dobre myszki optyczne działają na większości powierzchni i, teoretycznie, nie wymagają podkładek. Natomiast myszki laserowe zwykle lepiej działają na gładkich nawierzchniach. Są wtedy bardziej precyzyjne i dają poczucie większej płynności ruchów. Podsumowując: jeśli nie chcemy wydawać sporej gotówki, warto kupić mysz dla gracza z dobrym sensorem optycznym. Będzie ona nie tylko bardziej precyzyjna, niż laserowy jej odpowiednik z tej samej półki cenowej, ale także wykonana z lepszej jakości materiałów i oferująca więcej funkcji dodatkowych.

Mit nr 2: Im wyższa wartość DPI, tym lepiej. FAŁSZ!

Nie tylko opcje DPI 6000+ przy rozmiarach i rozdzielczościach dzisiejszych monitorów są niepoważne, ale także większość myszek używa sensorów oryginalnie nie zaprojektowanych do tak wysokich wartości, co negatywnie odbija się na działaniu.

Jeśli kiedykolwiek śledziliście marketing wokół smartfonów, prawdopodobnie zauważyliście megapikselowy wyścig w ich aparatach. Zwiększanie rozdzielczości, to świetny marketingowy chwyt. Istnieją jednak firmy, które naprawdę skupiają się na poprawie jakości zdjęć, większą uwagę przykuwając do jakości obiektywu i rzeczywistej wielkości pikseli na matrycy CMOS. Okazuje się, że to samo dotyczy czujników CMOS stosowanych w myszy. Wyższe DPI nie jest z natury złe. Problemem jest sposób w jaki czujniki osiągają tak wysokie liczby.

Przed podjęciem decyzji o zakupie myszki warto poszukać opinii o zastosowanym sensorze na forach lub rzucić okiem na rzetelne testy. Nie raz i nie dwa okaże się, że mimo wysokiej czułości gryzoń nie nadaje się do grania!

Mit nr 3: Przewodowe myszki dla graczy są szybsze i bardziej dokładne, niż bezprzewodowe.

To była prawda od lat, lecz obecnie nie będziemy w stanie zauważyć różnicy między dobrą bezprzewodową myszką, a tą z kablem.

Doświadczenia z „gryzoniami bez ogona” bywają różne. Niektóre z nich zdają się lagować, czyli działać z odczuwalnym opóźnieniem. Są też takie, które swoim działaniem nie odbiegają od tych posiadających „ogon”. Wiele myszek bezprzewodowych ma maksymalną częstotliwość próbkowania na poziomie 500 Hz - dla porównania, większość przewodowych oferuje ten parametr na poziomie 1000 Hz. To różnica wysyłanych danych z myszy do komputera co 1 milisekundę zamiast co 2 milisekundy. Tylko ktoś bardzo wrażliwy na opóźnienia, mógłby zauważyć różnicę. Pamiętajmy także, że odświeżanie większości monitorów to 60 Hz, w najlepszym wypadku 144 Hz. Bardziej prawdopodobne jest to, iż zauważymy problemy z wydajnością związane z jakością czujnika myszy, a nie z częstotliwość próbkowania.

Nie zapominajmy także o wygodzie. Mało elastyczny kabel może przeszkadzać przy precyzyjnych ruchach. W przypadku tego elastycznego, czyli najczęściej też cienkiego, należy dbać o to, aby nie był on pozwijany ani poplątany. Może bowiem bardzo łatwo ulec uszkodzeniu, gdy o tym zapomnimy. Pozbawione kabla myszy dla graczy mają natomiast znacznie więcej wad. Trzeba zwracać uwagę na poziom naładowania akumulatora, który z każdym kolejnym ładowaniem będzie zmniejszać swoją żywotność. Myszki te są także cięższe, co nie każdemu musi odpowiadać. Dodatkowo niejednokrotnie pojawiają się problemy z zasięgiem, stabilnością połączenia (a ma ona niebagatelne znaczenie), czy nawet... wybudzaniem. Sprzęt ten jest także droższy i znacznie bardziej awaryjny, niż mysz z kablem.

Mit nr 4: czułość myszy w systemie Windows musi być ustawiona na poziom 6/11. FAŁSZ!

Jeśli chodzi o gry - jest to nieprawda. Żadne nowe tytuły nie korzystają z tych ustawień myszki, które zastosowaliśmy w Windowsie. Ustawienie w systemie Windows będzie jednak dawać wydajność na poziomie najbliższym do 1:1 między danymi z myszką i sposobem przesuwania kursora w systemie operacyjnym. To prawda, że w powszechnym użytkowaniu myszy w systemie Windows, to najlepsze ustawienie.

Monitory ultrapanoramiczne 21:9

Dlaczego monitory ultrapanoramiczne 21:9 są dobre dla graczy?

Zaskakująco dużo krytyki spadło na monitory o proporcjach 21:9. Czy ultrapanoramy rzeczywiście zasłużyły na falę hejtu?

Ale do gier? To ustawienie nie będzie miało znaczenia w ogóle. Większość wykorzystuje dla kontroli myszy własny plik z konfiguracją w tym zakresie, a nie WM_Input, co oznacza, że omijają ustawienia czułości myszy w systemie Windows. Nie ma nic złego w ustawieniu prędkości wskaźnika systemu na 6/11, ale w grach wypuszczonych w ciągu ostatnich 15 lat jest mało prawdopodobne, by coś miało się zmienić.

Mit nr 5: przyspieszenie jest bardzo ważne. PRAWDA!

Mysz dla gracza hołdującego grom akcji powinna być w stanie bezbłędnie odwzorowywać nawet bardzo gwałtowne ruchy - przyspieszenie rzędu 20g i szybkość śledzenia do 50 cali/sekundę, to niezbędne minimum. Miłośnicy mniej dynamicznych produkcji, np. gier RPG, strategii itp. mogą sobie pozwolić na nieznacznie gorsze parametry.

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Fajny artykuł ale bym go rozwinoł

Dziękuję za sugestię. Być może w bliżej nieokreślonej - na ten moment - przyszłości pojawi się część druga ;)

Bardzo dobry artykuł. Szkoda, że wcześniej go nie zobaczyłem :)

opis ciekawy ale nie do końca prawdziwy bo proszę spróbować zagrać w grę Project IGI-2 covert strike mam mysz optyczną Razer Naga Chrome przewodową i nie ma szans precyzyjnie celować do przeciwnika czy mysz ma podkładkę czy na desce nie ma znaczenia i dopiero laserowa ( bo laser w chodzi w strukturę głębiej niż optyczna co tu nie wzięto pod uwagę ) i używam laserową roccat Myth i dopiero mogę celować a przy optycznej celownik z lewj przeciwnika i przy małym ruchu przechodził na prawą stronę i po chwili gość cię ubijał--gra chodzi nawet na WIN-10 i 11-cie ale z lektorem polskim.

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Dobry sprzęt dla graczy, czyli jaki? Sprawdzamy, jak dobrać odpo

Dobry sprzęt dla graczy, czyli jaki? Sprawdzamy, jak dobrać odpowiedni

Stoisz przed zakupem wyposażenia dla gracza? Zadbaj więc o to, aby dopasować je do przeznaczenia.

Recenzja dysku SureFire GX3

Recenzja dysku SureFire GX3

Zewnętrzny dysk SSD GX3 marki SureFire to niewątpliwie produkt godny uwagi. Wyróżnia się on bardzo „drapieżnym” designem, dobrą wydajnością i kilkoma innymi ciekawymi funkcjami...

POST, „pipczenie” i kody błędu – diagnostyka zepsutego komputera

POST, „pipczenie” i kody błędu – diagnostyka zepsutego komputera

Jeśli komputer nie chce się uruchomić, pierwszym krokiem powinno być przeprowadzenie diagnostyki w celu ustalenia problemu. POST, sygnały dźwiękowe i kody błędu hardware wyświetlone na ekranie LED znacznie w tym pomogą.

Granie na telewizorze OLED. Czy do OLED TV warto podłączyć pecet

Granie na telewizorze OLED. Czy do OLED TV warto podłączyć peceta?

OLED TV sprawdza się nie tylko podczas oglądania filmów. Wiele radości sprawia również granie na telewizorze wyposażonym w matrycę OLED. Wystarczy podłączyć do niego peceta i już można zaczynać!

Czy gry w 1080p wyglądają gorzej na monitorze o wyższej rozdziel

Czy gry w 1080p wyglądają gorzej na monitorze o wyższej rozdzielczości?

Chcesz kupić monitor 4K do pracy lub grania? W tym drugim przypadku konieczne może być obniżenie rozdzielczości w niektórych, wymagających grach. Czy gra będzie wyglądać wtedy gorzej?

Wady i zalety dysków SSD i HDD. Czy warto rezygnować z talerzowc

Wady i zalety dysków SSD i HDD. Czy warto rezygnować z talerzowca?

Dyski SSD i HDD mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Regularny spadek cen tych pierwszych pozwala myśleć o zbudowaniu konfiguracji tylko z nośnikami półprzewodnikowymi. Czy nadszedł już odpowiedni czas na zrezygnowanie z talerzowca?

PlayStation 5 – specyfikacja, kontroler, data premiery, cena

PlayStation 5 – specyfikacja, kontroler, data premiery, cena

O nowej konsoli Sony wiemy coraz więcej. Znamy już m.in. specyfikację PlayStation 5 oraz przybliżoną datę premiery. W sferze plotek nadal pozostaje cena PS5 i szczegóły dotyczące kontrolera DualShock 5.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się