Jak załatwić i wybrać łóżko dla chorego leżącego?

Jak załatwić i wybrać łóżko dla chorego leżącego?

Opieka nad chorą, leżącą osobą jest sprawą niezwykle trudną i skomplikowaną. Wymaga ogromnej organizacji i świetnego zaplanowania czasu. Każde usprawnienie, więc jest na wagę złota zarówno dla osoby opiekującej się, jak i dla samego chorego. Dlatego też tak ważny jest odpowiedni dobór łózka.

Zmiana pozycji jest jedną z kluczowych kwestii przy pacjentach leżących. Nie jest ona związana jedynie z samopoczuciem i wygodą samego chorego, a wiąże się z profilaktyką przeciwko odleżynom oraz obrzękom nóg, które często bywają bolesne. Opiekunowie osób leżących wiedzą jak wielkie znaczenie ma również przy pozornie prostych czynnościach, jak zmiana pościeli czy organizacja zabiegów higienicznych samego chorego. Posiadając standardowe łóżko opiekunowie narażają się na dyskomfort i dokuczliwy ból kręgosłupa, które mogą się pojawiać czy wykonywaniu tych czynności. Dlatego też posiadanie odpowiednio przystosowanego łóżka jest niezbędne do zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa opiekuna oraz samego chorego.

Wskazówki pomocne przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego

 • Wzięcie pod uwagę rodzaju choroby, wieku i wagi pacjenta – wybór lóżka dla osoby chorej jest bardzo duży. Na rynku występuje szeroki asortyment począwszy od łóżek ekonomicznych, na klasie premium kończąc. Dopasowując łóżko wraz z konkretnymi funkcjami warto więc wziąć pod uwagę chorobę, tak były one odpowiedzią na potrzeby chorego. Osoba cierpiąca na schorzenia układu krążenia bądź układu oddechowego będzie potrzebowała więcej funkcji oferowanych przez łóżko, niż osoba z np. unieruchomionym biodrem. Dużą rolę odgrywa również waga chorego. Najczęściej spotykane są łóżka o standardowym udźwigu do 165 kg, jednak osoby o większej wadze również są w stanie znaleźć łóżko dla siebie. Warto wówczas poszukać czegoś z kategorii XL, którego wartość udźwigu jest zdecydowanie większa, sięgająca nawet 240 kg. Kwestie wyboru warto również skonsultować z lekarzem bądź fizjoterapeutą.
 • Wybór odpowiedniego materaca – oprócz samego łóżka, drugim kluczowym elementem wpływającym na zdrowie i komfort użytkowania jest materac. Również powinien on być dostosowany do potrzeb chorego. Osoby leżące są ogromnie narażone na możliwość powstawania odleżyn i w takim wypadku dobrze jest się skupić właśnie na materacu przeciwodleżynowym. Warto pamiętać, że wybór takiego materaca pneumatycznego może być dofinansowany z ramienia NFZ. Na rynku dostępne są także materace piankowe, które bardzo dobrze radzą sobie z odleżynami i nie generują dźwięku, ponieważ nie mają pompy.
 • Sprawdzenie możliwości ruchowych chorego i dostępnych funkcji łóżka – to czy chory potrafi samodzielnie się poruszać i wstawać jest bardzo ważną kwestią. Zdecydowana większość łóżek posiada w swoim wyposażeniu wysięgniki, dzięki którym chory jest w stanie samodzielnie zmienić pozycję lub się podnieść. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość wyboru łóżka z wbudowanym napędem sterowanym za pomocą pilota. Oprócz wygody umożliwi to odciążenie również opiekuna.
 • Kwestie bezpieczeństwa – łóżko powinno być wyposażone w bariery zapobiegające wypadnięciu. Uwagę należy zwrócić również na możliwość regulowania wysokości. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu dużo prostsze będzie dla chorego przemieszczanie się, przykładowo z wózka inwalidzkiego wprost na łóżko
 • Dobranie idealnego miejsca na łóżko w domu - pamiętać należy o wyznaczeniu odpowiedniego miejsca na łóżko w domu. Standardowo mają one rozmiar 110 cm x 220cm, a dla osób wyższych oraz cięższych potrzeba będzie więcej miejsca. Pamiętać należy o odpowiedniej odległości od okna, tak aby nie narażać chorego na występowanie przeciągów. Gospodarując miejsce dla łóżka na dłuższy czas istotnym elementem może być wygląd. Dlatego też można wybrać takie, które wpasuje się w charakter pomieszczenia.

Sposoby na zdobycie łóżka rehabilitacyjnego

Jak już wcześniej zostało wspomniane dobrze dobrane łóżko rehabilitacyjne jest kluczowym elementem w opiece nad osobą chorą i leżącą. Istnieją dwie możliwości pozyskania takiego łóżka. Jest to zakup bądź wynajem. Nasze podpowiedzi zdecydowanie ułatwią wybór możliwości jego zdobycia.

Pomocna może być odpowiedź na następujące pytania:

 • W jakim wieku jest chory?
 • Jakie środku finansowe jesteśmy w stanie przeznaczyć na takie łóżko?
 • Czy chory ma jakąkolwiek szansę na powrót do pełnej sprawności w przeciągu najbliższych kilku miesięcy?

W przypadku zmiennej sytuacji, czyli przykładowo unieruchomienia po operacji warto zamiast zakupu zastanowić się nad wynajmem łózka rehabilitacyjnego. Dzięki tej usłudze można zaoszczędzić pieniądze i nie trzeba będzie na stałe dostosowywać mieszkania pod takie łóżko. Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych będzie bezpłatnie serwisowała sprzęt i świadczyła doradztwo przez cały czas jego wynajmu.

Są sytuacje, w których nawet przy przejściowych chorobach lepiej będzie zdecydować się na zakup łóżka, chociażby ze względu na wiek chorego. Będzie ono ostoją komfortu i bezpieczeństwa, a szczególnie to docenimy w sytuacjach, kiedy obniża się sprawność. Warto pamiętać, że przed zakupem zawsze można najpierw łóżko wynająć i przekonać się czy jest ono odpowiednie i czy spełnia wszystkie wymagania chorego. Korzystną opcją wówczas jest skorzystanie o oferty, która umożliwia wynajem wraz z opcją zakupu łóżka. Można dzięki temu sporo zaoszczędzić.

Niezależnie od długości trwania choroby, niezbędnym elementem oprócz samego łóżka jest materac. Od niego zależy komfort chorego. Dlatego też wcześniej wspomniane były zasoby finansowe. NFZ nie ma możliwości dofinansowania zakupu łóżka, można jednak o taką zapomogę ubiegać się w PFRON.

Jest również możliwość zakupu ratalnego, dzięki czemu nie trzeba z góry opłacać całej niezbędnej do zakupu kwoty lub pamiętać o opcji wynajmu sprzętu. Miesięczne raty można dopasować do możliwości budżetu dzięki czemu nie trzeba będzie stanąć przed dużym jednorazowym wydatkiem.

Niezależnie od wyboru zakupu bądź wynajmu zawsze warto porównać oferty. Może się wówczas okazać, że jest szansa na zaoszczędzenie sporej kwoty.

Dofinansowanie do łózka z PFRON – jak się o nie ubiegać?

Wspomniane już wcześniej było, że do zakupu łóżka nie przysługuje żadne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest jednak możliwość, aby wnioskować o możliwość dopłaty ze środków PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Dofinansowanie może maksymalnie wynosić do 95% wartości wybranego sprzętu, nie może jednak przekraczać piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Aby móc skorzystać z takiego dofinansowania należy złożyć dokumenty w Mopsie lub PCPRze odpowiednim do swojego miejsca zamieszkania.

Wymagane dokumenty:

 1. Niezbędny wniosek o dofinansowanie,
 2. Oświadczenie o stopniu niepełnosprawności lub o samej niepełnosprawności,
 3. Zaświadczenie o dochodach,
 4. Zaświadczenie uzyskane od lekarza z wyraźnym zaleceniem zakupu łóżka,
 5. Faktura proforma wystawiona przez firmę, w której zakupuje się wybrany sprzęt.

Warto pamiętać, że niektóre firmy pomagają w wypełnianiu wniosków i przy dopełnianiu wszelkich formalności.

Wpis powstał we współpracy z wypożyczalnią łóżek rehabilitacyjnych Visamed z Warszawy.

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Jakie właściwości ma śluz ślimaka?

Jakie właściwości ma śluz ślimaka?

Ostatnimi czasy kosmetyki ze śluzu ślimaka stają się coraz bardziej popularne, jeśli chodzi o pielęgnację twarzy.

Kuchenki mikrofalowe – wybrać wolnostojącą czy do zabudowy?

Kuchenki mikrofalowe – wybrać wolnostojącą czy do zabudowy?

Kuchenki mikrofalowe są cennym sprzętem w każdej kuchni. Dzięki nim możesz szybko podgrzać posiłek, a tym samym zaoszczędzić czas.

Jak urządzić balkon w bloku, by cieszył oko? Zobacz nasze pomysł

Jak urządzić balkon w bloku, by cieszył oko? Zobacz nasze pomysły!

Zastanawiasz się jak praktycznie i sensownie zaplanować balkon w bloku?

Budowa domu - samodzielnie czy z ekipą budowlaną?

Budowa domu - samodzielnie czy z ekipą budowlaną?

Budowa domu to nie lada wyzwanie.

Podręczniki Zrozumieć fizykę i Odkryć fizykę - gdzie je kupić?

Podręczniki Zrozumieć fizykę i Odkryć fizykę - gdzie je kupić?

Gdzie kupić doskonale opracowane podręczniki ułatwiające zdobywanie wiedzy z zakresu fizyki w szkole średniej?

Książki chrześcijańskie, jako sposób na umacnianie wiary

Książki chrześcijańskie, jako sposób na umacnianie wiary

Każdy chrześcijanin powinien dbać o rozwój swojej wiary. Doskonałym sposobem na odnalezienie odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań z zakresu religii jest lektura książek chrześcijańskich.

Siłowniki pneumatyczne - jak wybrać właściwe uszczelnienie?

Siłowniki pneumatyczne - jak wybrać właściwe uszczelnienie?

Jak znaleźć najlepszy siłownik i jak dobrać do niego uszczelnienie? Czas się dowiedzieć.

Słoiki i inne opakowania na kosmetyki

Słoiki i inne opakowania na kosmetyki

Chcesz rozpocząć samodzielne wytwarzanie domowych kosmetyków? Ruszasz z produkcją nowego preparatu i szukasz wysokiej jakości słoików kosmetycznych?

Jaki plecak przyda Ci się podczas wakacyjnych wyjazdów?

Jaki plecak przyda Ci się podczas wakacyjnych wyjazdów?

Wybierając się na jakąś wycieczkę w cięższy teren, trzeba mieć odpowiedni plecak, gdzie spakuje się najważniejsze rzeczy na taką eskapadę, ale też w nim chcemy mieć wszystkie dokumenty.

Pakiety medyczne - odpowiedź na Twoje potrzeby

Pakiety medyczne - odpowiedź na Twoje potrzeby

Każdemu z nas zależy na korzystaniu z wysokiej jakościowo opieki medycznej. Pragniemy, aby wizyty lekarskie odbywały się w komfortowych warunkach, a czas oczekiwania na nie był krótki.

Minimalistyczny pokój dzienny – jak go urządzić?

Minimalistyczny pokój dzienny – jak go urządzić?

Pokój dzienny określany jest też mianem salonu, ale ponieważ jest to przestrzeń wykorzystywana na co dzień pierwsza nazwa bardziej pasuje do tego pomieszczenia.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się