Polacy są wśród czołówki narodów oglądających najwięcej telewizji
Internet jest obecny już we większości polskich domów. Nie przeszkadza to jednak w utrzymaniu wysokiej pozycji telewizji. Wydaje się, że na sporą oglądalność wpływ mają przede wszystkim osoby starsze, które znacznie rzadziej niż młodzi korzystają z sieci. Coraz więcej przedstawicieli nowych pokoleń w ogóle nie posiada telewizora. Nie zmienia to faktu, że Polacy znajdują się w czołówce państw, w których ogląda się najwięcej telewizji. Zajmujemy w tym zestawieniu 4 miejsce. Kto nas wyprzedza?
Najwięcej telewizji ogląda się w Stanach Zjednoczonych. Na drugim miejscu znalazły się Włochy. Polskę wyprzedziła także trzecia Hiszpania. Dlaczego Polacy tak lubią przesiadywać przed telewizorem?
Telewizja najczęściej jest traktowana jako źródło rozrywki - oglądanie seriali, teleturniejów i programów rozrywkowych. Niektóre z nich nie tracą na popularności i są emitowane w TV już od kilkudziesięciu lat! Nie brakuje jednak produkcji, które okazują się niewypałami i szybko znikają z anteny. Telewizja to także źródło informacji o otaczającym nas świecie. Wystarczy wspomnieć o serwisach informacyjnych, prognozie pogody czy programach edukacyjnych.
Telewizja ma swoje niewątpliwe plusy. Wśród nich należy wymienić łatwy dostęp. Do odbierania podstawowych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej wystarczy telewizor z tunerem DVB-T i antena telewizyjna. Tuner jest wbudowany w każdy współczesny model telewizora, a nawet w sprzęt dostępny na rynku od kilku lat.
Wbrew powszechnej opinii telewizja, nawet ta naziemna, nie jest darmowa. Każdy właściciel telewizora jest zobowiązany do płacenia abonamentu RTV i to już za sam fakt posiadania odbiornika. Środki te według oficjalnego przekazu są przeznaczane na misyjną działalność telewizji publicznej.
W artykule dotyczącym oglądania telewizji nie sposób wspomnieć o minusach tego typu spędzania wolnego czasu. Wśród tych największych znajdują się wszechobecne powtórki oraz reklamy. Szczególnie irytujące są te ostatnie. Bloki reklamowe potrafią znacznie „wydłużyć” czas trwania filmu.
W odróżnieniu od platform VOD telewizja wymaga od oglądającego bycia w domu o godzinie rozpoczęcia filmu, serialu czy programu, którym jest zainteresowany. Istnieje rozwiązanie, gdy jest to niemożliwe. Mowa tu o możliwości nagrywania na nośnik zewnętrzny.
Czy telewizja w obecnej formie przetrwa próbę czasu?
W dobie Internetu i platform VOD (wideo na żądanie) nie jest to takie oczywiste.
Telewizory wyposażone w funkcje Smart TV pozwalają oglądać internetowe treści na ekranie TV. Wśród aplikacji, które są domyślnie zainstalowane w każdym nowym modelu, znajdziemy, chociażby YouTube’a.
Coraz większą popularnością cieszą się także serwisy VOD: HBO GO, Amazon Prime Video, IPLA, Player oraz Netflix. Ten ostatni ma coraz częściej dedykowany przycisk na pilocie. Jedno przyciśnięcie wystarczy, aby uzyskać dostęp do ogromnej bazy seriali i filmów, które możemy obejrzeć w każdej chwili i to bez reklam. Koszty nie są duże.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!