Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciek

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciekawostek

Starożytni Grecy wyprzedzali swoje czasy w zakresie filozofii, architektury, matematyki i literatury. Dlatego też poznawanie ich kultury i nauki jest do dziś interesujące. Kiedy mówimy o starożytnej Grecji mamy na myśli okres od XII do IX wieku p.n.e. i początek naszej ery. Miał on wielki wpływ na równie interesujące społeczeństwo starożytnego Rzymu.

W przeciwieństwie do stereotypów, które są powtarzane w filmach i telewizji okazuje się, że Grecja to nie tylko togi, budowanie świątyni i oddawanie czci bogom szczególnie wojny i wina. Wiele innowacji i pomysłów, które powstało tysiące lat temu, nadal odgrywa znaczną rolę w dzisiejszym życiu.

Oto kilkadziesiąt interesujących faktów dotyczących starożytnej Grecji:

  1. Starożytni ateńscy chłopcy rozpoczynali edukację w wieku 7 lat. W tym samym wieku ci spartańscy byli zabierani od swoich matek i szkoleni jako żołnierze. Spartańscy mężczyźni nie mogli mieszkać ze swoimi rodzinami, dopóki nie zakończyli czynnej służby wojskowej w wieku 30 lat.
  2. Teoria mówiąca o tym, że planety krążą wokół słońca powstała już w III wieku p.n.e. Jej autorem był grecki, starożytny astronom Arystarch z Samos.
  3. Wynalazca byka z brązu, Perillus z Aten, został pierwszą ofiarą swojego własnego narzędzia kaźni. Byk zwany także sycylijskim i spiżowym był pustym w środku posągiem rogatego zwierzęcia. Kiedy nieszczęśnik został zamknięty wewnątrz byka, kat rozpalał pod nim ogień. Człowiek umierał w męczarniach, a jego krzyk był potęgowany przez system rur i brzmiał jak ryk byka. Warto wiedzieć, ze według pierwotnej myśli posag miał być czymś na kształt skomplikowanego instrumentu muzycznego.
  4. Podobnie jak Hiszpanie z ich zwyczajową sjestą, starożytni Grecy nalegali na krótką, południową drzemkę w letnie dni. Jeden z tekstów medycznych z V wieku doradzał, że krótka drzemka około południa chroni ciało przed „wysychaniem”.
  5. starozytna grecja, ucisk dloni, ciekawostki
  6. Tradycja powitania innej osoby przez uścisk dłoni sięga co najmniej czasów starożytnej Grecji. Jedna z kolumn na Akropolu ukazuje grecką boginię małżeństwa, Herę ściskająca rękę Atenie, bogini mądrości.
  7. W starożytnej Grecji istniał system, w którym obywatele mogli głosować nad decyzją o wygnaniu polityka na 10 lat. Nazywano to ostracyzmem. Wykorzystywano go rzadziej jako formę kary, a częściej jako sposób na pozbycie się ludzi uważanych za zagrożenie dla demokracji lub państwa.
  8. W starożytnej mitologii greckiej istniał Nieznany Bóg, symbol zastępczy dla tych bogów, którzy nie byli jeszcze znani starożytnym Grekom.
  9. Słowo „idiota” wywodzi się ze starożytnej Grecji, ale w tamtym czasie odnosiło się do każdego, kto nie brał udziału w polityce.
  10. W starożytnej Grecji zrośnięte brwi były znakiem inteligencji i wielkiego piękna u kobiet. Wiele kobiet, które nie posiadały naturalnie zrośniętych brwi, używało makijażu, żeby je domalować.
  11. Prowadzenie wojen było niedozwolone w miesiącu poprzedzającym Igrzyska Olimpijskie. Miało to zapewnić bezpieczeństwo widzom podróżującym do Olimpii. Podczas olimpijskiego zawieszenia broni również zabronione były spory prawne i wykonywanie kary śmierci.
  12. starozytnosc, grecja, czerwona szminka, prostytutka
  13. Używanie czerwonej szminki było znakiem, że jesteś... „damą nocy”. Zgodnie z prawem greckim, każda kobieta, która pracowała w tym zawodzie i pojawiła się publicznie bez ust pomalowanych na ten kolor, mogła zostać ukarana za udawanie niepracującej w tym fachu.
  14. Kurtyzany nosiły sandały, które odciskały na ziemi słowa „podążaj za mną” podczas chodzenia.
  15. „Moja rada dla Ciebie brzmi: jeśli znajdziesz dobrą żonę, będziesz szczęśliwy, jeśli nie, staniesz się filozofem” – Sokrates.
  16. Słowo „muzyka” pochodzi od Muz, bogiń sztuki w mitologii greckiej.
  17. Obroże dla psów z kolcami zostały wynalezione w starożytnej Grecji. Nosiły je psy pasterskie, aby chronić swoje szyje przed ukąszeniami wilków.
  18. Po roku 800 p.n.e. starożytne miasto Sparta nie posiadało żadnych murów obronnych. Według jednego ze źródeł historycznych pewnego razu spartański król Agesilaos wskazał na swoich współobywateli, uzbrojonych po zęby, najpotężniejszych żołnierzy w Grecji i powiedział: „Oto mury Sparty”.
  19. W starożytnej Grecji rzucanie w kogoś jabłkiem było deklaracją miłości, a w niektórych przypadkach gest ten był odbierany jako propozycja małżeństwa.
  20. posejdon, religia hellenistyczna, mitologia, bogowie, grecja
  21. W latach 90. XX wieku, mała grupa ludzi w Grecji ożywiła religię hellenistyczną i zaczęła oddawać cześć mitologicznym bogom swoich przodków.
  22. Słowo „melon” było w starożytnej Grecji używane również w odniesieniu do kobiecych piersi.
  23. Starożytny język grecki był językiem urzędowym w Grecji aż do 1976 roku.
  24. Picie nierozcieńczonego wina w starożytnej Grecji było sporym faux-pas. Wystarczającym, aby scharakteryzować każdego, kto to zrobił jako pijaka i osobę, której brakowało powściągliwości i szacunku do zasad. Wino było zwykle mieszane z wodą, w stosunku 3:1. Silniejsze mieszanki były używane najczęściej podczas orgiastycznej zabawy lub wyjątkowych okazji do świętowania.
  25. Mit o gryfie, który był niezwykle popularny w mitologii greckiej, prawdopodobnie powstał, gdy w kopalniach złota w pobliżu starożytnej Grecji znaleziono skamieniałości czaszek Protoceratopsów. Istnieją także dowody na istnienie gryfów w mitologii egipskiej i perskiej. Historycy sugerują, że podobne skamieniałości mogły zostać odkryte na pustyni Gobi i w delcie Nilu.
  26. Akt użycia środkowego palca do „spławienia” kogoś za pomocą brutalnego i niegrzecznego gestu powstał właśnie w starożytnej Grecji.
  27. W starożytnej Grecji mężczyźni z dużymi brzuchami byli uważani za wyjątkowych przywódców.
  28. demokracja, antyczna grecja, system, ustroj
  29. Starożytna demokracja grecka, która była pierwszym na świecie demokratycznym systemem, przetrwała tylko 185 lat, po czym ustąpiła miejsca tyranii.
  30. Niektórzy obywatele starożytnej Grecji żyli ponad 100 lat dzięki zdrowej diecie śródziemnomorskiej, aktywności fizycznej i dobremu systemowi sanitarnemu.
  31. W starożytnej Grecji to wątroba, a nie serce, była uważana za centrum ludzkich emocji. Dlatego też bogowie ukarali Prometeusza zesłaniem orła, który codziennie wyjadał jego wątrobę.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Symbolem mądrości powinna być wrona  - ptak inteligentniejszy od

Symbolem mądrości powinna być wrona - ptak inteligentniejszy od sowy

O tym, że sowa jest symbolem mądrości, wie nawet przedszkolak. Wybór nie wydaje się do końca trafiony. Znacznie potężniejszym umysłem dysponuje wrona.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa.

Najdłuższy korek świata

Najdłuższy korek świata

W ekstremalnych przypadkach podróż może wydłużyć się nawet o kilka nieplanowanych godzin. To i tak jeszcze nic w porównaniu do najdłuższego korka świata.

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

W przeciwieństwie do noży i widelców, które musiały być tworzone od podstaw, łyżki występowały w naturze. Wystarczy wymienić, chociażby muszelki lub kamienie o odpowiednich kształtach, które mogły służyć do nabierania jedzenia.

Co przynosi szczęście w Japonii?

Co przynosi szczęście w Japonii?

W Polsce szczęście ma zapewnić złapanie się za guzik, kiedy widzimy kominiarza, w Irlandii jest to czterolistna koniczyna, a w Japonii… płacz dziecka, ale tylko pod warunkiem, że zostanie on wywołany w odpowiednich okolicznościach.

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Nasz kraj może pochwalić się najstarszą restauracją na kontynencie europejskim. Dowiedźcie się, kiedy została otwarta „Piwnica Świdnicka”, gdzie się znajduje oraz kogo goszczono w jej murach.

Zamki Joannitów w Polsce

Zamki Joannitów w Polsce

Zakon Joannitów był jednym z trzech dużych zakonów rycerskich powstałych w Królestwie Jerozolimy na fali wypraw krzyżowych.

Cienka skóra słoni afrykańskich

Cienka skóra słoni afrykańskich

Gdy weźmiemy pod uwagę rozmiar oraz ilość mięśni i tłuszczu, jaką musi „owinąć” skóra, okazuje się, że słonie afrykańskie mają zaskakująco cienką skórę, relatywnie cienką.

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat programy telewizyjne zajmujące się tematyką gotowania zyskały w Polsce ogromną popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że powstaje i zapewne powstawać będzie ich jeszcze więcej.

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych k

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych krążków”

Obrączki ślubne to obecnie biznes przynoszący miliardowe zyski. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych na ich produkcję przeznacza się siedemnaście ton złota.

Kiedy po raz pierwszy powiązano renifery ze Świętym Mikołajem?

Kiedy po raz pierwszy powiązano renifery ze Świętym Mikołajem?

Renifery i najbardziej znany z nich, czyli Rudolf czerwononosy są obecnie nierozerwalnie związane ze Świętym Mikołajem i Bożym Narodzeniem. Nie zawsze tak było. Poznajcie historię powstania świątecznej tradycji.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się