Stanisław August Poniatowski był najgorszym królem Polski

Stanisław August Poniatowski był najgorszym królem Polski?

Wielu historyków tak uważa. W końcu to za jego panowania nasz kraj zniknął z mapy Europy na 123 lata. Było to głównie wynikiem poddańczej polityki króla wobec Rosji, którą w tamtym czasie rządziła słynna Katarzyna II. Jak się za chwilę dowiecie, Stanisław August Poniatowski wiele jej zawdzięczał i darzył ją gorącym uczuciem. Te i inne ciekawostki znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury.

  Stanisław August Poniatowski

  Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego autorstwa Marcello Bacciarelliego
  źródło: Wikipedia

 1. Zacznijmy od początku, czyli od chwili narodzin władcy. Ta miała miejsce 17 stycznia 1723 roku w Wołczynie. Przyszły król Polski był synem Stanisława Poniatowskiego i Konstancji z Czartoryskich.
 2. Wokół wychowania „Króla Stasia” wyrosło wiele legend. Według jednej z nich dzieciństwo władcy było owiane aurą niezwykłości. Fakt, że został on stworzony do wielkich spraw był przepowiedziany matce Poniatowskiego przez nadwornego astrologa. Niestety, tym razem wróżba okazała się sprawdzić, chociaż nikt o trzeźwym umysłem by na to nie postawił.
 3. Wychowanie sprawiło, że Stanisław August Poniatowski już od małego stał się miłośnikiem sztuki, a następnie jej mecenasem. O jego kolekcji dzieł sztuki opowiemy jednak nieco później. Gruntownie wykształcony młodzian wykazywał bliski związek z kręgami intelektualnymi państw ościennych i tych krajowych. Wszystko wskazywało, że jest on gotów do wejścia na polskie salony i dwory.
 4. Wiedzieliście, że słynna caryca Katarzyna II była Niemką urodzoną w Szczecinie? Zofia Anhalt-Zerbst już od wczesnych lat uchodziła za temperamentną księżną, która z pewnym dystansem podchodzi do przysięgi małżeńskiej. Jednym z jej wybrańców był właśnie Stanisław August Poniatowski. Romans rozpoczął się w 1755 roku. Wtedy to ówczesny stolnik litewski przybył do Petersburga. Uważa się, że od tamtej chwili przyszły władca Polski znalazł się pod wpływem księżnej, z którego już nigdy nie zdołał się uwolnić.
 5. Pewnej nocy Poniatowski dał się przydybać straży pałacu, która doprowadziła go przed oblicze męża kochanki, księcia Piotra. Przyszły król przeżył tę konfrontację, ale ostrożność nakazywała mu uciec z Rosji.
 6. Stanisław August Poniatowski został koronowany na króla Polski w 1764 roku. Duży wpływ na jego wybór miała caryca Rosji Katarzyna II, która zdobyła władzę w wyniku zamachu stanu.
 7. Katarzyna II Wielka

  Katarzyna II Wielka
  źródło: Wikipedia

 8. Historycy są zgodni co do tego, że powyższe wydarzenie było czymś fatalnym dla naszego kraju. W sumie nie trzeba być osobą szczególnie wykształconą, żeby dojść do takiego wniosku. Wystarczy zapoznać się z biografią króla. Nowy władca Polski był co prawda wykształcony i pełny szczerych chęci, ale jednocześnie uznano go za osobę, która gra tak jak mu zagrają. Dotyczyło to w szczególności wpływu, jaki miała na niego caryca. Poniatowski czuł wobec niej bezgraniczną wdzięczność.
 9. Kontrowersje budził sam przebieg koronacji. Po pierwsze nastąpiła ona w dniu imienin Katarzyny II. Po drugie uroczystości miały miejsce w Warszawie, a nie w Krakowie. Było to poważne naruszenie tradycji. Najgorsze było jednak co innego. Król nie zachował odpowiedniej powagi i zrezygnował ze stroju narodowego na rzecz trzewików, peruki i białych pończoch, które były kojarzone z modą zagraniczną.
 10. Odejście od zwyczajów i tradycji wiązało się z tym, że Stanisław August Poniatowski chciał uchodzić za osobę nowoczesną. Proeuropejska postawa przyczyniła się do utraty dumy narodowej. Władca posunął się nawet do prób europeizowania Sarmacji. Był jednak na to za słaby. Słaby charakter króla i niesłabnący wpływ rosyjskiej władczyni trzymały w ryzach jego ambicję.
 11. Za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego doszło do trzech rozbiorów Polski. Gdy okazało się, że nic nie zdoła ochronić przed nimi kraju, król wyraził gotowość do abdykacji. Nie miało to jednak nic wspólnego z honorem. Władca liczył, że jego decyzja pozwoli mu na spłacenie osobistych długów.
 12. Gdy doszło do trzeciego rozbioru Polski Poniatowski stał się Katarzynie II całkowicie zbędny. Niepotrzebny został przewieziony do Grodna gdzie pozostawał pod czujnym okiem Rosjan. Pomimo tego, że po upadku Rzeczypospolitej król w dalszym ciągu był reprezentantem ciągłości państwa i to w jego rękach spoczywała decyzja o ich prawomocnym zatwierdzeniu, bez mrugnięcia okiem złożył podpis pod aktem abdykacji. Miało to miejsce na zamku grodzieńskim 25 listopada 1795 roku.
 13. Wydaje się, że najlepsze, co możemy znaleźć u Króla Stasia to jego rola patrona architektury, literatury i sztuki. Nie ma wątpliwości co do tego, że władca był miłośnikiem piękna, które widział przede wszystkim w rzeźbie, literaturze i malarstwie. Wbrew pozorom nie był jednak hojnym mecenasem. W rzeczywistości na sztukę przeznaczał znacznie mniej wydatków niż na swoje nałożnice.
 14. Pałac Na Wyspie, elewacja południowa

  Pałac Na Wyspie, elewacja południowa
  źródło: Wikipedia

 15. Blisko 70% monarszego budżetu Poniatowski wydawał na łapówki. Wręczał je swoim politycznym sojusznikom. Ciężko więc mówić o nim król-mecenas.
 16. Ostatni król Polski był zapalonym kolekcjonerem dzieł sztuki. W jego zbiorach można było znaleźć przeszło 2,5 tys. obrazów i około 70 tys. rycin. Niektóre z nich były naprawdę znakomite.
 17. Stanisława Augusta Poniatowskiego można szanować za zmiany, które wprowadził w kształceniu młodzieży. W 1765 roku z własnych pieniędzy założył on Szkołę Rycerską. Placówkę w stolicy uznaje się za pierwszą szkołę państwową na terenie Rzeczypospolitej.
 18. Kto dokonał kanonizacji królowej Jadwigi, żony „barbarzyńcy bez

  Kto dokonał kanonizacji królowej Jadwigi - żony „barbarzyńcy bez wykształcenia”?

  Poznajcie historię królowej Jadwigi, która znana była ze swojej religijności i dobroci dla najuboższych. Pomimo luksusów, jaki miała na co dzień, jej życie było pełne tragicznych wydarzeń.
 19. Król zmarł w Petersburgu. Śmierć przyszła nagle dnia 12 lutego 1798 roku. Przyczyną zgonu był udar mózgu. Władca został pochowany w Kościele św. Katarzyny w Petersburgu. Spokój zmarłego został zakłócony w 1938 roku. W wyniku zamknięcia świątyni należało przenieść ciało w inne miejsce. Wybór padł na Wołczyn, w którym urodził się Poniatowski. Miejscowość znajduje się obecnie na terytorium Białorusi. W 1988 roku szczątki trafiły do Polski. Spoczęły one na Zamku Królewskim w Warszawie. Ostatecznie ciało Stanisława Augusta Poniatowskiego spoczęło w symbolicznym grobowcu znajdującym się w podziemiach bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Uroczysty pogrzeb odbył się 14 lutego 1995 roku.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Bo go w Czwartkowe obiady w łazienkach Królewskich korona na głowie bardzo uwierała? Tak to już jest nie wszystkim korona Pasuje chyba tylko Synowi Łokietka Bolesławowi Wielkiemu bo był wzrostu naszego Jarosława we wedle Kuronia pasowała mu by jak sam raz

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Szczurołap z Hameln – legenda z ziarnem prawdy

Szczurołap z Hameln – legenda z ziarnem prawdy

Historia ma wiele wspólnego z rzeczywistością. W Hameln faktycznie zmagano się z plagą szczurów, którą ostatecznie udało się zażegnać.

Hatszepsut - królowa, która została faraonem

Hatszepsut - królowa, która została faraonem

Droga Hatszepsut do objęcia władzy była wypełniona licznymi zwrotami akcji i wymuszała zacieśnienie wielu relacji międzyludzkich. Zupełnie jak w dobrym serialu.

Kiedy odnaleziono pierwszy szkielet neandertalczyka? - fałszywy

Kiedy odnaleziono pierwszy szkielet neandertalczyka? - fałszywy obraz praczłowieka

Przełomowego odkrycia dokonano dopiero w 1856 roku. Wtedy to w niemieckiej miejscowości Neanderthalu odkopano niekompletny szkielet.

Starożytne rzymskie rękawice bokserskie odkryte na Wale Hadriana

Starożytne rzymskie rękawice bokserskie odkryte na Wale Hadriana

Rękawice odnalezione przez archeologów bardziej przypominają wyściełane ochraniacze na kostki niż współczesny sprzęt bokserski z pełnym pokryciem. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby spełniały swoją podstawową funkcję.

Balonem na biegun północny – znaleźli się odważni (szaleni), któ

Balonem na biegun północny – znaleźli się odważni (szaleni), którzy spróbowali

Pierwszym śmiałkiem, który w koszu unoszonym za pomocą balonu na gorące powietrze zamierzał dotrzeć na biegun północny był Szwed Salomon Andree

Lady Godiva – poznajcie historię nagiej kobiety na białym koniu

Lady Godiva – poznajcie historię nagiej kobiety na białym koniu

Cała opowieść nie jest bynajmniej tą, która nadaje się do włożenia między bajki. Lady Godiva to bowiem postać historyczna, a Godiva to nic innego jak uwspółcześniona wersja imienia Godfigu, które było tym prawdziwym

Żelaznoręki Götz von Berlichingen – bohater czy łotr

Żelaznoręki Götz von Berlichingen – bohater czy łotr?

Götz von Berlichingen (1480-1562) był niemieckim rycerzem i wojownikiem do wynajęcia w pierwszej połowie XVI wieku. W 1504 w wieku 24 lat stracił on dolną część prawej ręki w wyniku ostrzału armaty podczas oblężenia Landshut.

Sufrażystki, komunistki i feministki - historia Dnia Kobiet na ś

Sufrażystki, komunistki i feministki - historia Dnia Kobiet na świecie i w Polsce

Zanim będziemy obchodzić Dzień Kobiet warto być świadomym, dlaczego i kiedy je ustanowiono. Historia z tym związana jest niezwykle ciekawa, tak samo, jak sposób świętowania tego dnia w Polsce za czasów PRL-u.

Ludzie traktowani jak zwierzęta

Ludzie traktowani jak zwierzęta

Jeszcze nie tak dawno temu mieszkańcy Belgii, Francji i wielu innych krajów odwiedzali ludzi zamkniętych w klatkach, którzy zostali wystawieni przed dużą widownią i wrzuceni do zwierząt w lokalnym ogrodzie zoologicznym

Obalamy najsłynniejsze przepowiednie Nostradamusa

Obalamy najsłynniejsze przepowiednie Nostradamusa

Nostradamus ma zarówno swoich zwolenników, jak i osoby, które uważają, że wizje są niczym więcej niż bełkotem szaleńca. Okazuje się, że nawet dla osób, które nie wierzą w proroctwa Nostradamusa, jego księgi i ich interpretacja nadal są ciekawym tematem.

Papież Jan VIII była kobietą – historia, którą próbuje się zamie

Papież Jan VIII była kobietą – historia, którą próbuje się zamieść pod dywan

Wiele historycznych źródeł wskazuje, że w roku 855 roku na Tronie Piotrowym zasiadła kobieta. Dlaczego nie ma co do tego stuprocentowej pewności?

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się