Boskie nazwy planet i ich symbole astronomiczne. Część druga Jow

Boskie nazwy planet i ich symbole astronomiczne. Część druga: Jowisz, Saturn, Uran, Neptun

Mieliście już okazję poznać historię nazw i symbole astronomiczne pierwszych czterech planet Układu Słonecznego. Mamy nadzieję, że temat Was zainteresował i spędzicie chwilę na zapoznaniu się z drugą częścią, w której omawiamy genezę nazw: Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, a więc planet, które są najbardziej oddalone od Słońca w Układzie Słonecznym. Przedstawiamy także ich symbole astronomiczne. Aż dwie z opisywanych dzisiaj planet ma ich więcej niż jeden. Z poprzedniej części wiecie już, że to możliwe. Nasza planeta, czyli Ziemia lub jak kto woli Gaja jest opisywana dwoma graficznymi symbolami.

jowisz

Jowisz – największa planeta Układu Słonecznego została odkryta już przez starożytnych astronomów. Niekoniecznie wiedzieli oni jednak o jej ogromnych rozmiarach. Podobnie jak większości ciał niebieskich tak i Jowiszowi przypisywano mitologiczne znaczenie. Planeta była obiektem wierzeń religijnych. Sytuacja ta miała miejsce wśród wielu kultur, nie tylko w starożytnym Rzymie. To jednak nazwa zaproponowana przez Rzymian została z nami po dziś dzień.

Można sądzić, że planeta stanowiła dla starożytnych szczególny obiekt kultu. Może na to wskazywać fakt, że pierwsi astronomowie nazwali ją imieniem najważniejszego boga z rzymskiej mitologi. Władca nieba i ziemi był jednocześnie ojcem wszystkich pozostałych bóstw. W swoim władaniu Jowisz miał także pogodę. Uważano go zarówno za boga deszczu, jak i burzy. Wraz z Minerwą i Junoną był uosobieniem potęgi rzymskiego państwa. Podobnie, jak w przypadku greckiego Zeusa, atrybutami Jowisza były orzeł i piorun.

Jak to bardzo często bywa, symbol astronomiczny planety Układu Słonecznego jest uproszczonym przedstawieniem atrybutu lub atrybutów boga, którego imię nosi. Nie inaczej jest w przypadku Jowisza. Co ciekawe istnieje wiele interpretacji tego, co konkretnie przedstawia graficzny opis planety. Według jednych jest to piorun, którym władał najwyższy bóg oraz orzeł, czyli drugi z atrybutów Jowisza. Istnieje także teoria, że orzeł jest tak naprawdę literą Z lub dzeta, co miałoby nawiązywać do odpowiednika Jowisza w greckich wierzeniach. Mowa oczywiście o wspomnianym już Zeusie.

saturn

Saturn – gazowy gigant charakteryzuje się pierścieniami, które zostały odkryte znacznie później niż sama planeta. Tym razem starożytni astronomowie nie zauważyli wszystkiego. Nazwa planety znana w naszej kulturze pochodzi od bóstwa, które spotykamy w mitologii rzymskiej. Saturn według wierzeń był bogiem rolnictwa. Jak wiadomo było to podstawą gospodarki niejednego starożytnego imperium. Duża rola boga przełożyła się więc na organizacje święta na jego cześć. Nazwano je Saturnaliami i obchodzono raz do roku. Wbrew pozorom nie było to święto plonów. Podczas uroczystości skupiano się na wartościach takich jak równość i pojednanie.

Według mitologi rzymskiej Saturn był przez długi czas najwyższym z bogów. Z tronu strącił go dopiero Jowisz. W kulturze starożytnej Grecji Saturn był utożsamiany z Kronosem. Jego odpowiednik można znaleźć również w Babilonii i Indiach.

Symbol astronomiczny Saturna jest nierozerwalnie związany z rolnictwem. Według najpopularniejszych interpretacji przedstawia on sierp należący do samego bóstwa. Znacznie rzadziej mówi się o tym, że jest to kosa. Tak czy inaczej, nie zmienia to faktu, że sprzęt ten był wykorzystywany już we wczesnym rolnictwie.

uran

Uran – w końcu dotarliśmy do planety w Układzie Słonecznym, której nazwa nie pochodzi od imienia jednego z bogów rzymskich. Jest to jedyny taki przypadek. Proponujemy to zapamiętać i błysnąć na lekcji lub w towarzystwie. Jak nie mitologia rzymska to oczywiście ta grecka. Nazwa planety wzięła się od Uranosa, który według wierzeń starożytnych mieszkańców Hellady był uosobieniem nieba. Co ciekawe planeta nazwana na część bóstwa nie została odkryta przez starożytnych astronomów pomimo tego, że jest ona widoczna gołym okiem. Kolejna ciekawostka, którą możecie sprzedać innym ;).

Uranos jest mniej znanym bogiem, dlatego postanowiliśmy poświęcić mu osobny akapit. Poczęła go sama Gaja (Ziemia), która następnie została jego małżonką. Z kazirodczego związku matki i syna na świat przyszły kolejne pokolenia bogów. W obawie o utratę władzy Uranos zesłał swoich synów do Tartaru. Ostatecznie bóg został pokonany przez Kronosa, który uknuł spisek z Gają. Odpowiednikiem Uranosa w mitologii rzymskiej był również mało popularny Coelus.

Uran ma dwa symbole astronomiczne. Jedne z nich przedstawia platynę, a drugi glob zwieńczony literą H. Symbolizuje ona nazwisko odkrywcy planety, którym był William Herschela.

neptun

Neptun – planeta najbardziej oddalona od Słońca w Układzie Słonecznym przywodzi na myśl obraz bezkresnego morza. Do takiego właśnie wniosku doszedł astronom, który odkrył i zdecydował się nazwać ciało niebieskie (w tym przypadku dosłownie) imieniem rzymskiego boga mórz. Nazwa szybko zdobyła międzynarodową popularność i została uznana za oficjalną. Neptun to kolejna planeta, która nie została zaobserwowana w starożytności, ale znacznie później, bo dopiero w 1846 roku. Co ciekawe odkrycia dokonano nie za pomocą obserwacji, ale na podstawie skomplikowanych obliczeń matematycznych.

Boskie nazwy planet i ich symbole astronomiczne. mars, ziemia

Boskie nazwy planet i ich symbole astronomiczne. Część pierwsza: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars

Należy wiedzieć, że chociaż do dziś w języku polskim używamy nazw, które zostały nadane przez Rzymian, to wiele cywilizacji miało swoje odpowiedniki dla imion bogów mitologi rzymskiej

Zapewne słyszeliście o Neptunie lub jego grackim odpowiedniku Posejdonie. Bóg deszczu, chmur, a przede wszystkim wód był także opiekunek koni i wyścigów. Atrybutem Neptuna jest legendarny trójząb, który bardzo często pojawia się także we współczesnej kulturze masowej. To właśnie on jest jednym z symboli astronomicznych planety. Tak samo, jak Uran i Ziemia Neptun ma dwa opisy graficzne. Drugi z nich przedstawia glob, na którego szczycie umieszczono litery LV. Symbolizują one nazwisko odkrywcy niebieskiej planety. Był nim francuski astronom i matematyk Urbain Le Verrier.

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

treść artykułu przemyślana i bardzo edukacyjna

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Czy odkryto już wszystkie pierwiastki?

Czy odkryto już wszystkie pierwiastki?

Zaledwie 90 z dotychczas znanych pierwiastków chemicznych występuje w przyrodzie w sposób naturalny. Około 30 z tych pierwiastków występuje w formie niezwiązanej. Pozostałe można spotkać jedynie w związkach chemicznych.

Współczesna, a nawet kilkusetletnia matematyka = czarna magia

Współczesna, a nawet kilkusetletnia matematyka = czarna magia

Mało kto i to nawet wliczając dobrze wykształcone osoby, ma za to pojęcie o rachunku całkowym i różniczkowym i to pomimo tego, że powstał w XVII wieku, więc ciężko zaliczyć go do odkryć współczesnej matematyki.

Czy jest szansa, że w kosmosie istnieje gwiazda będąca towarzysz

Czy jest szansa, że w kosmosie istnieje gwiazda będąca towarzyszką Słońca?

Słońce to wyjątkowa gwiazda. W skali całego kosmosu może się jednak kiedyś okazać, że ma ono siostrzaną gwiazdę i to niekoniecznie tylko jedną.

Bazyliszki istnieją naprawdę. Poznajcie je lepiej

Bazyliszki istnieją naprawdę. Poznajcie je lepiej

W rzeczywistości są to jaszczurki niegroźne dla człowieka. Nie ma więc obawy, że te zabiją nas wzrokiem. Ciekawostką jest, że bazyliszki potrafią biegać po powierzchni wody.

Wyjaśniamy, dlaczego materiały wybuchowe C-4 są takie plastyczne

Wyjaśniamy, dlaczego materiały wybuchowe C-4 są takie plastyczne

Plastyczny materiał wybuchowy powstał, jak wiele innych tego typu środków, w latach 60. ubiegłego wieku. Jest ceniony głównie ze względu na swoją miękkość. Właściwość sprawia, że C-4 można nadać dowolny kształt.

Prędkość geparda została najdokładniej zmierzona podczas amators

Prędkość geparda została najdokładniej zmierzona podczas amatorskiego eksperymentu

Najbardziej pewne i jednocześnie najdokładniejsze pomiary prędkości, z jaką biega gepard, zostały przeprowadzone w 1965 roku

Po co nam tłuszcz

Po co nam tłuszcz?

Większość tłuszczu jest przez nas po prostu zjadana, ale część już od tysiącleci była wykorzystywana w innym miejscu niż kuchnia. Gdzie? Chociażby w szeroko rozumianym przemyśle i kosmetologii.

Kiedy identyfikacja po odciskach palców stała się normą Dziwny p

Kiedy identyfikacja po odciskach palców stała się normą? Dziwny przypadek Willa i Williama Westów

Dzięki tym dwóm mężczyznom nie musimy martwić się, że trafimy do więzienia tylko dlatego, że dzielimy tę samą twarz i cechy fizyczne z innym znanym przestępcą

Na co chorował człowiek-słoń

Na co chorował człowiek-słoń?

Nikt nie potrafił odkryć przyczyny tego, że Joseph wyglądał tak, a nie inaczej. Musicie wiedzieć, że mężczyzna zmagał się ze strasznymi skutkami deformacji i przerostów kości, które ujawniły się już od najmłodszych lat, czyniąc ciało chłopca silnie zniekształconym

Co się stanie, kiedy Słońce się wypali

Co się stanie, kiedy Słońce się wypali?

Obecnie ludzkość nie dysponuje technologią ani wiedzą, która mogłaby ten proces spowolnić lub całkowicie zatrzymać. Być może w przyszłości się to zmieni. W końcu zostało jeszcze dużo czasu.

Siergiej Briuchonienko – wybitny naukowiec czy potwór Kontrowers

Siergiej Briuchonienko – wybitny naukowiec czy potwór? Kontrowersyjna historia powstania płucoserca

Pracownia Briuchonienka szybko stała się miejscem dziwacznych eksperymentów. Współpracownicy szybko musieli przyzwyczaić się do widoku odciętych głów i wysuszonych zwierzęcych ciał

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się