Na czym polega terapia manualna kręgosłupa?
Kręgosłup to skomplikowany, a przy tym zawodny mechanizm, który łatwo uszkodzić.
Pojawiający się wtedy ból ogranicza, często w znacznym stopniu, sprawność chorego i odbiera mu możliwość normalnego funkcjonowania. Lekarze proponują na to dwa rozwiązania: leczenie zachowawcze w postaci terapii manualnej lub leczenie inwazyjne, czyli chirurgiczne usunięcie dysfunkcji. Operacja to ostateczność. O ile problem nie jest na tyle zaawansowany, by nie dało się z nim uporać w inny sposób, lepiej skorzystać z leczenia zachowawczego.
Jak wygląda terapia manualna kręgosłupa?
Terapia manualna kręgosłupa to rodzaj fizjoterapii ukierunkowanej na poprawę działania układu ruchu za pomocą różnorodnych technik uciskowych i manipulacyjnych. Przypomina to zwykły masaż, nie ma jednak charakteru relaksacyjnego. Wykonuje się go na specjalnym stole, gdzie pacjent przyjmuje pozycję leżącą, układając się na brzuchu, co zapewnia odpowiednią ekspozycję. Terapeuta najpierw przeprowadza badanie palpacyjne, sprawdzając reakcje chorego na dotyk w różnych partiach pleców i identyfikując bolesne punkty, a następnie przystępuje do wykonywania precyzyjnych ruchów w konkretnych kierunkach z określoną prędkością i siłą, przywracając w ten sposób niedomagającym strukturom właściwą równowagę. Takie leczenie schorzeń kręgosłupa jest całkowicie naturalne i nieinwazyjne, nie niesie więc za sobą żadnego ryzyka groźnych dla zdrowia skutków ubocznych. Mogą z niego korzystać nawet dzieci.
Więcej informacji na ten temat możemy uzyskać na podstronie Osteokliniki: https://www.osteoklinika.pl/rehabilitacja-kregoslupa-warszawa/.
Kiedy warto pomyśleć o takiej terapii?
Terapia manualna kręgosłupa jest bardzo skuteczna w leczeniu wielu schorzeń narządu ruchu, zaleca się ją między innymi w przypadku takich problemów jak zmiany zwyrodnieniowe, wrodzone i nabyte wady postawy, dyskopatia, kręgozmyk, rwa kulszowa czy kontuzje i urazy. Tego rodzaju terapia przynosi ulgę także w bólach kręgosłupa, których źródło tkwi w psychice, a nie dysfunkcji anatomicznej, dlatego często korzystają z niej osoby cierpiące na nerwice i borykające się z uciążliwymi nerwobólami w obrębie pleców. O terapii manualnej kręgosłupa warto pomyśleć również wtedy, gdy przyczyna bólu jest nieznana – terapeuta pomoże ją zdiagnozować.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!