Jakie objawy powinny skłonić do wykonania testu na HIV?
W dzisiejszych czasach zakażenie wirusem HIV to już nie wyrok śmierci. Choć brzmi to może trywialnie, prawda jest taka, że zdecydowana większość osób, u których diagnoza postawiona została we wczesnym stadium choroby, nawet przez wiele dekad prowadzi zupełnie normalne życie. U coraz większej części z nich choroba nigdy nie wchodzi w ostatnie, najgroźniejsze stadium, czyli AIDS. Aby jednak mieć szansę na normalne życie, należy odpowiednio wcześnie wykonać test.
Test na HIV wykonać można w domowym zaciszu
Wykonanie testu na wirusa HIV nie musi już wiązać się z tremą związaną z niepewnością i wizytą u lekarza w tak intymnej przecież sprawie. Dosłownie każdy z nas może wykonać go samodzielnie, w dowolnej chwili i bez wychodzenia z domu. Obecnie bowiem bez problemu znajdziemy domowy test na HIV w aptekach online. Do jego wykonania nie jest potrzebna pomoc lekarza czy pielęgniarki, a wszystko odbywa się w zaledwie kilka minut. Potrzeba do tego jedynie kilku kropel krwi - cały proces jest bezbolesny, a wynik poznamy w zaledwie chwilę.
Czym tak naprawdę jest wirus HIV?
HIV, czyli ludzkie wirusowe upośledzenie odporności to przewlekła, zakaźna choroba wirusowa, która dotyka tak mężczyzn, jak i kobiet, wywoływana przez wirusa o tej samej nazwie. Bardzo ważne jest natomiast to, że wirusem tym nie da się zarazić drogą kropelkową, ani przez ślinę. Nawet picie wody czy napoju z tej samej butelki, co osoba chora, choć niehigieniczne samo w sobie, nie grozi zatem zarażeniem wirusem HIV. Głównymi drogami zakażenia HIV są natomiast:
- zakażona krew - na przykład podczas transfuzji,
- droga seksualna,
- zanieczyszczone igły i strzykawki - np. podczas przyjmowania dożylnie narkotyku.
Podkreślić należy, że terminy AIDS oraz HIV nie powinny być stosowane zamiennie. AIDS to bowiem ostatnia i najostrzejsza postać choroby HIV. Występuje ona zwykle po bardzo wielu latach od zakażenia, przede wszystkim u osób, u których rozpoznanie wirusa HIV nastąpiło zbyt późno, a także tych, które pomimo rozpoznania nie podjęły leczenia. Dzięki postępowi współczesnej medycyny u osób, które odpowiednio wcześnie podjęły terapię, coraz częściej udaje się zapobiec postępowi choroby do tej postaci.
Jakie objawy powinny skłonić do wykonania testu na HIV?
Problematycznym w diagnostyce wirusa HIV jest fakt, że jego początkowe objawy są bardzo mało charakterystyczne - a bardzo często po kilku dniach ich występowania choroba „uspokaja się” nawet na wiele lat. Szczególną uwagę warto więc zwrócić na okoliczności, w jakich objawy te występują. Czy w ciągu ostatnich kilku dni uprawialiśmy niezabezpieczony seks? Czy przyjmowaliśmy używki drogą dożylną? Czy przeszliśmy zabieg transfuzji krwi? Jeśli tak, należy zwrócić uwagę na objawy takie, jak:
- gorączka (może dojść nawet do 38.5-39 stopni Celsjusza),
- bóle stawów i mięśni,
- infekcje gardła,
- wysypki i owrzodzenia,
- przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu,
- powiększone węzły chłonne.
Choć są to tak zwane objawy grypopodobne, w takiej sytuacji mogą (nie muszą) oznaczać zakażenie wirusem HIV. Warto więc zdecydować się na wykonanie domowego testu, który pozwoli odpowiednio wcześnie zdiagnozować chorobę.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!