Jakie są objawy choroby Hashimoto?
Zdecydowanie częściej występuje wśród kobiet niż u mężczyzn. Na początku trudno ją zdiagnozować, gdyż często przebiega bezobjawowo. Jej skutkiem jest natomiast uszkodzenie tarczycy oraz zaburzenie produkowanych przez nią hormonów. Mowa o chorobie Hashimoto - autoimmunologicznym schorzeniu, które może prowadzić do wielu zdrowotnych powikłań.
Choroba Hashimoto - czym jest?
Choroba Hashimoto nazywana także limfocytarnym zapaleniem tarczycy jest jedną z chorób autoimmunizacyjnych. Przyczyną takich schorzeń jest nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego - organizm atakuje własne komórki i tkanki, błędnie uznając je za ciała obce. Choroba Hashimoto atakuje tarczycę, prowadząc do przewlekłego stanu zapalnego i stopniowo upośledzając wydzielanie hormonów: tyroksyny T4 i trijodotyroniny T3. To z kolei przyczynia się do rozwoju niedoczynności tarczycy i produkcji niewystarczającej ilości hormonów do zapotrzebowania organizmu.
Choroba Hashimoto - objawy
Choroba ta przez wiele lat może przebiegać łagodnie, nie dając jasnych sygnałów mogących świadczyć o toczącym się stanie zapalnym w organizmie. Przy Hashimoto najczęstszymi objawami są:
- wypadanie włosów,
- przyrost masy ciała,
- suchość skóry,
- marznięcie i obniżona temperatura ciała,
- chroniczne zmęczenie i senność,
- obfite miesiączki i zaburzenia cyklu,
- stany depresyjne, rozdrażnienie, uczucie lęku;
- niskie ciśnienie krwi;
- zaparcia i wzdęcia;
- problemy z zajściem w ciążę.
Symptomy choroby Hashimoto mają najczęściej charakter ogólny i są różnorodne. Ich nasilenie uzależnione jest przede wszystkim od czasu trwania choroby oraz stopnia jej rozwoju, a także od przyczyny.
Choroba Hashimoto - diagnostyka
Diagnostyka choroby Hashimoto najczęściej wymaga przeprowadzenia badań laboratoryjnych, które pozwolą na oznaczenie stężenia hormonów tarczycy i przeciwciał przeciwtarczycowych. Celem rozpoznania wykonuje się także badanie ultrasonograficzne tarczycy. Ponadto istotny jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz obserwowany obraz kliniczny.
Choroba Hashimoto - leczenie
Leczenie choroby Hashimoto opiera się przede wszystkim na leczeniu objawowym. Polega ono na przyjmowaniu przez chorego hormonów tarczycy w postaci tabletek m.in. L-tyroksyny (L-T4). Jak dotąd nie opracowano niestety żadnej metody skutecznego leczenia przyczynowego tego schorzenia. Istotna jest jednak dieta pacjenta. Powinna ona być właściwie zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb, uwzględniając jednocześnie aktywność fizyczną i styl życia chorego. Odpowiednie żywienie stanowi ważny element wspomagający terapię farmakologiczną. W niektórych przypadkach, szczególnie u pacjentów z potwierdzoną celiakią, konieczne jest wyeliminowanie glutenu.
Choroba Hashimoto - przyczyny
Przyczyny choroby Hashimoto nie są całkowicie znane. Przyjmuje się, że czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania mogą być uwarunkowania genetyczne. Jednak za rozwój choroby odpowiada najczęściej wiele przyczyn, do których zaliczamy:
- czynniki środowiskowe: przewlekły stres, palenie papierosów;
- dieta: niedobory witaminy D, nadmiar jodu;
- współistniejące choroby autoimmunologiczne np. celiakia, cukrzyca typu 1.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!