Zaćma - przyczyny, objawy, profilaktyka. Informacje o zabiegu.
Statystyki dotyczące występowania zaćmy są zatrważające — uważa się, że schorzenie to dotyczy ok. 60% społeczeństwa, które ukończyło 60. rok życia. Jednak tylko część z tych osób poddaje się zabiegowi, który niesie za sobą małe ryzyko powikłań, jest zupełnie bezbolesny i bezpieczny, co więcej, trwa jedynie 25 minut! Wyjaśniamy, jakie są przyczyny powstawania zaćmy, jak rozpoznać pierwsze objawy i dlaczego nie warto obawiać się zabiegu usunięcia zamglonej soczewki.
Co to jest zaćma oka?
Zaćma oczna, zwana inaczej kataraktą, to postępujące zmętnienie soczewki, które wpływa na pogorszenie ostrości i jakości widzenia. Najczęściej występująca jej odmiana wiąże się z wiekiem pacjentów — mówimy wtedy o zaćmie starczej (nabytej).
Jakie są przyczyny zaćmy oka?
W przypadku zaćmy starczej za bezpośrednią przyczynę uznaje się zaburzenia przemiany materii soczewki, które postępują wraz z wiekiem. Pierwsze objawy zaćmy starczej mogą występować już po 55. roku życia. Ta najczęściej diagnozowana forma zaćmy ocznej wcale nie jest jedyną...
Zdarza się, że osoby młode pod wpływem urazu oka czy długotrwałego zażywania leków sterydowych także dostrzegają u siebie pierwsze objawy zaćmy. Schorzenie to może być również rozpoznawane u osób młodych, zmagających się z cukrzycą czy krótkowzrocznością.
Zaćma oczna może być chorobą wrodzoną, rozpoznawaną i korygowaną już u noworodków. Do przyczyny jej występowania zalicza się czynniki genetyczne, problemy w trakcie przebiegu ciąży, przyjmowanie silnych leków czy cukrzycę ciążową.
Zaćma oka — objawy
Najczęściej występującym objawem zaćmy jest pogorszenie ostrości widzenia, które pacjenci porównują do patrzenia jakby przez mgłę czy rozbite szkło. Osoby, u których diagnozuje się zaćmę oka, skarżą się na problemy z widzeniem po zmroku, trudności w oszacowaniu odległości między przedmiotami czy nadmierne zmęczenie oczu. Rzadziej występującym objawem zaćmy jest podwójne widzenie przedmiotów, lecz zdarza się, że to pierwszy z sygnałów zaćmy.
W jaki sposób leczy się zaćmę?
Zaćma w oku to schorzenie, które można usunąć tylko operacyjnie. Zabieg ten jest zupełnie bezpieczny i nie wiąże się z powikłaniami szczególnie, jeśli pacjent usunie zamgloną soczewkę w początkowej fazie choroby. Operacja usunięcia zaćmy nie wymaga hospitalizacji, dlatego zabieg to klasyczny przykład chirurgii jednego dnia. Podczas interwencji lekarza dochodzi do usunięcia zamglonej soczewki, a w jej miejsce umieszcza się sztuczny odpowiednik dopasowany do budowy oka pacjenta. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co czyni go bezbolesnym i mało inwazyjnym także dla osób w zaawansowanym wieku.
Gdzie zapisać się na zabieg usunięcia zaćmy refundowany przez NFZ?
Wielu pacjentów ma trudności z zapisaniem się na zabieg usunięcia zaćmy, który zostanie wykonany w ramach refundacji NFZ. Z pewnością przyczyną odległych terminów jest powszechność występowania tego schorzenia, szczególnie u seniorów. Świetną alternatywą, która skróci czas oczekiwania na zabieg, jest możliwość zapisania się na operację usunięcia zaćmy u naszych południowych sąsiadów. Od wielu lat Polacy mogą korzystać z usług klinik z zagranicy w ramach umowy transgranicznej, która daje możliwość leczenia w Czechach na NFZ. Cieszącą się dużym zaufaniem miejscem, gdzie warto zapisać się na zabieg usunięcia zaćmy, jest Tesin Medic Clinic, gdzie, co ciekawe, pracują wyłącznie lekarze z Polski.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!