Ciekawostki o mańkutach

Dowiedz się więcej o mańkutach! 25 ciekawostek na temat leworęczności

Jesteś leworęczny? Świetnie się składa! Mamy dla Ciebie zbiór ciekawostek na ten temat. Osoby piszące prawą ręką również powinny się zainteresować.

  1. Szacuje się, że od 10 do 12 procent ludzi na świecie jest leworęcznych. Praworęcznych kobiet jest więcej niż mężczyzn, którzy posługują się prawą ręką - dokładnie o 4 procenty.
  2. 13 sierpnia został ustanowiony światowym dniem leworęcznych. Stało się to w 1996 roku. Coroczne wydarzenie jest świętem ludzi „lewych”. To podczas niego zwraca się szczególną uwagę na trudności i frustracje, których mańkuci doświadczają podczas codziennego życia w świecie zaprojektowanym dla praworęcznych.
  3. W różnych okresach historii leworęczność była postrzegana na wiele sposobów: jako brzydki zwyczaj, naznaczenie przez diabła, oznaka nerwicy, buntu, przestępczości, a nawet homoseksualizmu. Zdarzały się także głosy, że świadczy ona o zwiększonej kreatywności i ponadprzeciętnych muzycznych zdolnościach.
  4. Wiele źródeł podaje, że osoby, które głównie używają lewej ręki, żyją o 9 lat krócej niż ich praworęczni koledzy.
  1. Według niektórych uczonych mańkuci są być może jedną z ostatnich niezorganizowanych mniejszości w społeczeństwie, ponieważ nie mają oni zbiorowej mocy i prawdziwego poczucia wspólnej tożsamości. Dodatkowo leworęczni są często dyskryminowani przez instytucje społeczne, edukacyjne i religijne. Zwyczaje społeczne, a nawet język (powiedzenia) szufladkują leworęcznych jako „innych”, a nawet „złych”.
  2. Słowo left, czyli lewo w języku angielskim pochodzi od anglo-saksońskiego słowa lyft, które oznaczało słaby lub zepsuty. Oksfordzki Słownik Angielskiego definiuje leworęczność jako okaleczenie, kalectwo, defekt, niezdarność, fajtłapa, niejednoznaczność, wątpliwość, wrogość, niepomyślność i bezprawie.
  3. Leworęczne dziecko

    (źródło: najlepsze-demotywatory.pl)

  4. Związki frazeologiczne w angielskim języku sugerują negatywny odbiór leworęczności. Na przykład „left-handed complement” [„leworęczny komplement”], to w rzeczywistości obraza. „Left-handed marriage” [„leworęczne małżeństwo”], to pozamałżeński romans oparty na niezobowiązującym seksie, tak samo, jak „left-handed honeymoon”, czyli miesiąc miodowy z cudzym mężem. „Left-handed wife”, to natomiast kochanka.
  5. W języku polskim nie jest lepiej. Powiedzenie „na lewą stronę” dotyczy ubrań, w którym wewnętrzna część ubrania znajduje się na zewnątrz, czyli niewłaściwie, błędnie. Również związek frazeologiczny „mieć dwie lewe ręce” nie jest zbyt pochlebny i oznacza bycie niezdarnym, brak posiadania zdolności manualnych, bycie fajtłapą lub nie nadawanie się do pracy. Takich rzeczy jak „załatwić coś na lewo” i „lewak” nie trzeba nawet tłumaczyć. Są i dobre skojarzenia. Każdemu fanowi piłki nożnej przychodzą same pozytywne uczucia i emocje, gdy wspomnimy o „Lewym”, ale pseudonim ten pochodzi wyłącznie od nazwiska.
  6. Badania pokazują związek między urazami podczas trwania ciąży lub w czasie samego porodu z leworęcznością kobiet. Są ona na nie bardziej narażone.
  7. Testy przeprowadzone przez St. Lawrence University w Nowym Jorku dowiodły, że było więcej osób leworęcznych z IQ powyżej 140, niż osób praworęcznych o ilorazie inteligencji na tak wysokim poziomie. Znani mańkuci o wybitnym umyśle, to m.in. Albert Einstein, Isaac Newton, Karol Darwin i Benjamin Franklin.
  8. Leworęczni politycy

    (źródło: polityka.pl)

  9. Matki, które w chwili porodu są w wieku powyżej 40 lat, mają szanse większe o 128% na urodzenie leworęcznego dziecka, niż kobieta w wieku 20 lat.
  10. W Talmudzie Szef Szatanów lub Książę Demonów nazwany jest Samael (polecamy utwór Huntera o tym samym tytule), co jest związane z hebrajskim słowem se'mol, czyli na lewej stronie. Anioł Michał siedzi po prawicy Boga, podczas gdy Samael po jego lewej ręce. To przypisanie zła na lewo i dobra na prawo pojawia się w różnych formach na całym świecie.
  11. Inkowie wierzyli, że leworęczni mieli zdolności magiczne i potrafili uzdrawiać. Północno-amerykańskie plemienia Zuni tkwiły w przekonaniu, że leworęczność oznaczała szczęście.
  12. Absurdalne przepisy prawa

    Absurdalne przepisy prawa. Śmiać się czy płakać?

    Okazuje się, że absurdalne przepisy prawa to nie tylko domena Polaków. Większość tych naprawdę idiotycznych pochodzi z kraju za wielką wodą, czyli Stanów Zjednoczonych. Europejskie państwa nie pozostają jednak w tyle i choć praw tych jest mniej, to także trzymają poziom. To nie żart!
  13. Badania wskazują, że u mańkutów bardziej prawdopodobne jest to, że staną się alkoholikami, przestępcami, zachorują na schizofrenię lub będą dyslektykami. Osoby te są również bardziej narażone na chorobę Crohns'a, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub upośledzenie umysłowe.
  14. Wielu artystów przedstawiających szatana ukazuje rogatego władcę piekła jako leworęcznego.
  15. W średniowiecznym tekście na temat magii czarownic jest wzmianka o tym, że do rzucenia klątwy bądź uroku trzeba użyć lewej dłoni. Instrukcja mówi o cichym zbliżeniu się do ofiary i dotknięciu jej tą właśnie ręką.
  16. Zarówno żydowskie, jak i chrześcijańskie tradycje są silnie praworęczne w swojej naturze i praktykach. Dla katolików, anglikanów i innych wyznań, kapłan musi trzymać opłatek komunii w palcach prawej dłoni. Wszystkie błogosławieństwa muszą być wykonane prawą ręką. Sam ksiądz symbolizuje „silną prawą rękę Boga”.
  17. Prawa ręka jest pozytywnie wymieniona 100 razy w Biblii, podczas gdy o lewej jest mowa tylko 25 razy - za każdym razem w negatywnym świetle.
  18. Mańkuci w biblii

    (źródło: mirror.co.uk)

  19. We wielu krajach islamskich ludziom nie wolno jeść lewą ręką, która jest uważana za „nieczystą”, ponieważ jest ona używana do oczyszczania ciała po wypróżnieniu.
  20. Jedna czwarta astronautów z programu Apollo była leworęczna.
  21. U osób leworęcznych półkule mózgu są lepiej połączone, dzięki czemu szybciej reagują oni na bodźce.
  22. W USA istnieją specjalne stypendia dla osób leworęcznych, wyróżniających się w nauce.
  23. Leworęczność występuje rodzinnie. Mańkuci z brytyjskiej rodziny królewskiej, to Królowa Elżbieta II, Książę Karola i Książę William.
  24. Naukowcy postulują, że odsetek osób leworęcznych nie uległ zmianie od ponad 30 000 lat.
  25. Naukowcy zwracają uwagę, że leworęczni osiągają dojrzałość płciową później niż praworęczni.

Ciekawi nas, ilu spośród naszych czytelników jest leworęcznych! :) Dajcie nam znać, zostawiając komentarz.

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Tak, artystka, tak długo ubolewałam, że jestem mańkutem. Aktualnie robię projekt pisany prawą ręką, co by nabrać pokory z okresu dzieciństwa :) wszystko jest do nadrobienia, życie to proces!

Gdy w szkole ciągle wmawiali ci, że masz brzydkie pismo z powodu leworęczności... Haha ;D

Jestem leworęczna,a właściwie obu ręczna.Nauczyłam się pisać w 2 klasie szkoły podstawowej prawą ręką,bo nie chciałambyć inna.Precyzyjne rzeczy robie lewą ręką,ale część rzeczy potrafie robić obiema rękami bez różnicy.

Hejka, jestem leworęczna i dosłownie nic nie portafię robić prawą XD ale cieszczę sie z tego, traktuje leworecznosc jak pewne wyroznienie z tlumu praworecznych ludzi, fajnie byc inna, miec taką ceche jaką większosc osób nigdy nie osiągnie :D ciekawia mnie te wszystkie informacje o leworecznych, moze dzieki temu zostane kims slawnym XDD zobaczymy :') dodam ze mam talent plastyczny, jestem kreatywna i twórcza, mam tez dobry refleks XD podoba mi sie to jaka jestem :)

Nie powiem że niema w tym prawdy !

Jestem leworęczny i jestem zadowolony ze tak jest. Wiele czytałem już na ten temat i uważam, że to niezwykły dar posługiwać się właśnie lewą ręką, a co za tym idzie, prawą półkulą mózgu.

"Lewy"-tak na mnie wołają w klubie w którym gram w piłkę nożną:) no ale cóż- nie bez powodu przecież: ) spotykam się jeszcze z niezbyt pozytywnymi komentarzami z powodu leworecznosci ale to tylko ze stroby starszych ludzi (chyba mi zazdroszczwą ;) ) ale też i z pozytywem ze strony mlodych ludzi. Osobiście jestem zadowolony z mojej lewej ręki no bo przecież nie każdy może się pochwalić że jest "lewakiem" jest nas mało i to w sumie cieszy: )

Jestem lewostronny i pozrdawiam wszystkich lewoprzysposobionych co kolwiek to znaczy. Paweł Południe Polski.

Chodziłam przez rok na łucznictwo. Moja koleżanka w ciągu 2 miesięcy mnie dogoniła w umiejętnościach, bo wszystkie łuki były dla praworęcznych i musiałam zamykać w dodatku lepsze oko.

Leworęczni są bardziej inteligentni!

Nie mnie oceniać w perspektywie jakmi jestem człowiekiem w związku z podawanymi wyżej ciekawostkami.Na pewno daje to pewne możliwości, ale w wielu przypadkach stwarza dodatkowe utrudnienia np. podczas pisania w dokumentach od środka ;)Lubię swoją leworęczność.W zasadzie prawie wszyscy jesteśmy oburęczni

Zgadzam sie z powyzszym. Jestem bardzo wrazliwa i impulsywna osoba. Wszystko praktycznie robie lewa reka. Jesli chodzi o podporzadkowanie sie do urzadzen,ktore trzeba wykonywac prawa reka nie mamy z tym problemu,bo szybko sie uczymy.

Jestem leworęczna od zawsze odkąt pamiętam w szkole w pracy w urzędzie wszędzie zawsze piszę lewą ręką prawą sobie dużo pomagam na przykład trzymając myszkę od komputera albo nożyczki trzymam w prawej ręce nie w lewej. Ogólnie przyzwyczaiłam się do tego i daję radę pozdro;)

Hej ja także jestem leworęczny i czuję się z tym źle bo reszta ma mnie za innego bo inaczej myślę często wielopoziomowo i szybko a reszta nie jest w stanie za mną nadążyć.

jestem leworęczna i się z tego cieszę,bo chyba od zawsze wolałam być inna niż wszyscy. Zawsze lubiłam robić wszystko inaczej niż wszyscy albo mieć przynajmniej troche inne zdanie niż inni. Wiec właściwie leworęczność dopełnia moje szczęście PS.tylko niestety większość (praktycznie wszystko) jest stworzone dla praworęcznych

Jestem praworęczna, mam koleżankę leworęczną, która ma problemy w "praworęcznym" świecie z np. nożyczkami. Ja sama nauczyłam się pisać lewą jak złamałam swoją prawą rękę. Żyję i nic do "lewych" nie mam normalni ludzie :) Fajnie się lewą pisze ;)

PIszę tylko lewą ręką bo prawą mam pismo jak chora na parkinsona, ale dużo rzeczy wolę robić prawą, a bynajmniej nie sprawia mi to trudności. Niektóre rzeczy nawet lepiej wychodzą mi prawostronnie, ale chodzi mi o rzeczy, które nie wymagają dostosowania, a wyboru np. kopię piłkę lepiej prawą nogą. Mam uzdolnienia plastyczne, muzyczne, a intuicja z wiekiem stała się u mnie bardzo silna. Uwielbiam analizować, logika jest dla mnie podstawą wszystkiego, jednocześnie jestem wrażliwa i emocjonalna, lecz lęk przed negatywnym odbiorem moich impulsywnych zachowań przez otoczenie skutkuje tym, że twardo panuję nad łzami czy gniewem przez co uchodzę za chłodną i ponoć mam poker face. Rzeczywiście też byłam długo dziecinna i koleżanki nie miały ze mną o czym rozmawiać, bo przecież nie o chłopakach :) Nigdy nikt nie czepiał się mojej leworęczności, a bynajmniej tego nie zauważyłam, bo czułam się z tym jak ewenement :D

Mam dwóch synów i obaj są leworęczni. Dzieli ich 7 lat i myślałam, że raczej nie jest to możliwe, ale jednak się zdarza. Od początku starałam się ułatwiać im życie kupując przedmioty dla leworęcznych, nożyczki, szybkoschnące pióra (żeby nie zmazywali ręką tego co napisali). Zawsze pamiętam, żeby szykując stół do obiadu czy kolacji sztućce i szklankę układać im po przeciwnej stronie. Pamiętam, żeby dziecko podczas pisania układało zeszyt pod skosem, a lampka na biurko była po przeciwnej stronie niż u mnie. W szkole chłopcy muszą siedzieć tak, żeby nie obijać się łokciami z praworęcznymi kolegami. Nie kupuję zeszytów ze spiralnymi łączeniami (oczywiście po lewej stronie). Niektóre obieraczki do warzyw są tylko dla osób praworęcznych. A poza tym nie chwaląc się mam bardzo zdolnych chłopaków. Starszy zawsze dobrze radził sobie z matematyką, od czwartej klasy jeździł na olimpiady matematyczne. Młodszy osiąga bardzo dobre wyniki w sporcie, ma bardzo dobrą pamięć, szybko kojarzy fakty.

Dobrze że żyję w tych czasach kiedy nauczyciele nie byli zacofani i nie przestawiali mnie na prawą rękę wow.

Nie jest łatwo być leworęcznym bo gdy uczyłam się pisać (to juz dawno było ale nigdy tego nie zapomnę) pani nauczycielka krzyczała na mnie bo pisałam od tyłu. Mam do tej pory duży problem ze "światem przystosowaniem się do praworęcznych" ale jakoś daje rade,chodzi mi tu o m. in. nożyczki, okna w salach lekcyjnych które zawsze są po prawej stronie, rozmazywanie tuszu, stykanie się łokciami, przerzucanie biegów w aucie itp. Pozdrawiam leworęcznych.

A ja tam czuje wyjątkowa z tego powodu :D

Ja tam się nie czuje źle z powodu leworęczności.Śmiem wątpić w mit numer 4 lub to ,że używanie lewej ręki to szataństwo , szataństwem jest to ,że ktoś ma czelność nazywać zdolniejszych (mit numer 10.) upośledzonymi :D

Ja jestem leworeczna a w Waszym tekscie jest wiécej literówek niż mańkutów. Coto jest „mięcej”? Aż boli jak to czytam!

Powinni płacić odszkodowanie przez dyskryminację leworęcznych;),zwłaszcza w szkołach.Każdemu znane są historię o tym że nauczyciele lubili się pastwić nad leworęcznymi.Sama jestem leworęczna i nie uważam się za gorszą od innych, mam zamiłowania artystyczne i wiele zainteresowań.Ci którzy czują się z tym źle powinni zmienić nastawienie lub przekonanie, sam fakt że Leonardo da vinci,Michał Anioł czy Beethowen byli leworęczni o czymś świadczy.

Jestem oburęczny. Chociaż moi rodzice mówią że jestem leworęczny i mówili, że to jakaś mieszanka

Ja też jestem leworęczna i zawsze byłam z tego powodu bardzo zadowolona, nawet liczyłam po cichu, że może moja córka będzie "mańkutkiem", ale niestety nie - " leci standardem". Trenowałam piłkę ręczną, gdzie jak w wielu dyscyplinach sportowych lewusy są mile widziane. Jak miałam 3lata i znalazło się paru dobrze radzących, że powinnam pisać prawą ręką, to moja mama zabrała mnie do lekarza, ten zrobił mi serię testów motorycznych i stwierdził, że jestem lewostronna i nie należy mi "przeszkadzać" bo można zniszczyć potencjał lewej strony, a prawa nigdy nie rozwinie się tak jak może zrobić to lewa. W przedszkolu poinformowano, żeby nikt nie starał się przekładać mi kredek- mam wszystkiego używać jak chcę. Może to kwestia charakteru, ale zawsze pasowała mi ta "innoś". Charakter pisma mam bardzo ładny, choć poza mną rozczytują go może 3osoby :), szczęśliwie ja też :). Co do przedmiotów codziennego użytku to poza nożyczkami, piórem i może klawiaturą reszta jest wyciąganiem kasy.

pisze prawa tak jak wszyscy i lewą w lewą stronę - pismo lustrzane.

Jestem leworęczna i nie zamierzam tego zmieniać, jestem bardzo kreatywną osobą i wszystko co piszą o leworęcznych to prawda. Jest w nas trochę z szatana, trochę z czarownicy, trochę z nadprzyrodzonej osoby bo jesteśmy w mniejszości a to świadczy już o pewnym strachu. Mniejszość potrafi dokonać przełomu. Dlatego pozdrawiam serdecznie wszystkich z mniejszości i życzę jak najdłużej sprawnej lewej ręki :-)

Zglaszam sie

Jestem leworeczna i nigdy nie mialam z tego powodu ani kompleksów ani nieprzyjemności .. a do tego mam piekne pismo i kazdy sie dziwi ze leworeczna osoba moze miec tak ladne pismo :)..

Ludzie jest dobrze przynajmniej wyrużniamy się z tłumu

Ja także jestem leworęczna i podobno mojej pani w zerówce to przeszkadzało. Najbardziej mnie denerwowało jak koledzy i kolężanki mówili: Jak ty możesz pisać lewą ręką?! Ale mimo wszystko fajnie jest być mańkutem. A co do nożyczek to nigdy nawet nie trzymałam w ręce takich dla leworęcznych więc nie wiem jaka jest różnica

Faktycznie jestem dobra w wielozadaniowości, czyli wszystko naraz, sprawdzam się w tym, mam lepszy reflex od innych. Raczej dumna jestem z tego ze pisze lewą ręką, nie jestem pospolita :), pismo mam identyczne jak niejedna praworęczna osoba, piszę szybciej od innych, same plusy, nic dodać nic ująć. W niczym to nie przeszkadza. Pozwala szybciej wnioskować, nie wiem czy przypisać to intuicji, czy połączeniom w mózgu. Te późniejsze dojrzewanie to też głupie wyssane skądś, skoro jesteśmy bardziej wrażliwi to chyba jest odwrotnie. Uchodzę faktycznie za chłodną na pierwszy rzut oka, ale jest zupełnie inaczej. Jednak obserwuję to u wielu ludzi. To taka tarcza ochronna, byle kto nie zagada hahaha. Pozdrawiam wszystkich .

Leworęczny pasjonat gitary grający na gitarach praworęcznych, jak się uczyłem nie wiedziałem że są instrumenty dla leworęcznych :)

Ja jestem częściowo lewo i częściowo praworęczna. Piszę prawą, chleb, wędlinę kroję prawą ręką. Natomiast smaruję chleb lewą. Zamiatam lewą, kurze ścieram lewą,naczynia zmywam lewą.Telefon w czasie rozmowy trzymam lewą przy lewym uchu. Wiele drobnych czynności wykonuję lewą ręką.Prawą ręką jem i piszę , ponieważ w dzieciństwie dostawałam "po łapskach" i musiałam łyżkę czy kredki przekładać do prawej ręki. Az do skutku.

Leworęczny, rocznik 72, zmuszony przez system do pisania prawą ręką. Obecnie oburęczny - krzyżówka. Alkoholik, i wielokrotny recydywista, jeden z tych który nie poradził sobie z presją zmiany. Dziś żyje normalnie tzn uczciwie, nie pije od blisko 15 lat. W ocenie innych bardzo inteligentny, kreatywny pełen alternatywnych pomysłów na wszystko.... Coś w tym jest.

W wieku 4 używałam lewej ręki do zabaw , pisania , ale w domu przekładali mi długopis i kredki zawsze do prawej . Noi tak zostało ze pisze prawa ręka . Natomiast czynności takie jak zamiatanie ( miotłe mam w lewej szufelka w prawej ), obieranie owoców , jajek lewa ręka , otwieranie butelek , słoików lewa ręka , jedzenie - nóż w lewej ręce widelec w prawej , krzyżowanie rak czy nóg zawsze lewa ręka i noga jest na gorze . W szkole zawsze Skoki na lewej nodze . W Aucie hamowanie lewa noga w skrzyni automat . Szybki refleks w myśleniu , łączeniu faktów , działaniu , myślenie intuicyjne , bardzo duża wrażliwość emocjonalna , wciąż młody i kreatywny umysł , jak gdy by czas się zatrzymał . Fajne te cechy mamy my leworęczni .

Proszę podać jakieś sławne nazwisko leworęcznego chirurga neurologa ?

Komentarz dot. slowa lewak i sugestia, jakoby nie trzeba bylo tlumaczyc jego pokrewienstwa ze slowem leworeczny jest conajmniej niedorzeczny. Slowo dot. lewicy, powiazania z komunizmem czy socjalizmem. Prawak, czy tez nacjonalista czy faszysta rowniez w tym wydzwieku jest bardzo negatywny. Nie ma to jednakze zadnego zwiazku z leworecznoscia.

Pozdrawiam wszystkich "lewusów" :-) leworęczny z urodzeni, ale cywilizacja zmusiła mnie do używania prawej ręki (np. pisanie i rysowanie ręczne prawą, ale rysowanie linii przy linijce już lewą). Niektóre czynności rzeczy wykonuję obojętnie którą, ale przy jedzeniu zupy czasem się zastanawiam, czy łyżka w prawej czy w lewej. Największy "przypał" miałem kiedy jako ministrant do lewej ręki wziąłem patenę (taki talerzyk, który podstawia się pod brodę podczas przyjmowania komunii, żeby komunikant nie upadł na ziemię. Niestety, umiejętność gry na gitarze prawie przepadła, w czasach mojej młodości gitar dla leworęcznych w naszym pięknym kraju nie było więc grałem odwrotnie na praworęcznej, ale wtedy nie wszystko da się zagrać. Co do pojęcia lewica - prawica w polityce - pochodzi od strony w parlamencie po której siedzieli posłowie danej opcji - nie ma nic wspólnego z leworęcznością ,czy też praworządnością ;-)

Uraz i porażenie prawej ręki spowodowało przejście na lęworęczność. W Szkole podstawowej nauczycielka napisała, że skoro mam uszkodzoną prawą rękę i pisze lewą to jestem upośledzona umysłowo. To jej pozwalało na wstawianie ocen niższych niż innym. Żeby mnie "naprawić" zmuszała mnie do pisania na lekcjach prawą ręką (w której nie miałam czucia i była zwinięta w piąstkę. W domu przepisywałam lewą ręką zeszyt. Moja mam przy wszystkich nakrzyczała na nauczycielkę i od 4 klasy było tylko wyśmiewanie przez "kolegów" z klasy. Spotkałam nauczycielkę po 20 latach i powiedziałam jej przy jej dziecku i wnuczce, że była najgorszą nauczycielką z którą musiałam się zmierzyć. Bycie na jej lekcji było koszmarem. Zrobiła się czerwona i zażenowana - a ja żałowałam, że nie zrobiłam tego wcześniej.

To, że leworęczność upośledza, to totalna bzdura. Jest odwrotnie. Ponieważ osoby leworęczne muszą żyć w świecie "praworęcznym", siłą rzeczy nabywają dodatkowych sprawności i bez problemu posługują się w końcu równie dobrze obydwiema rękami. A to stymuluje pracę mózgu i rozwija możliwości. Dlatego osoby leworęczne często odnoszą większe sukcesy życiowe niż praworęczni. Wśród wybitnych ludzi jest więcej osób leworęcznych niż w przeciętnym społeczeństwie. Oto niektórzy znani leworęczni: Charlie Chaplin Tom Cruise Alexander Wielki ,Jimi Hendrix Robert de Niro Kurt Cobain Bill Clinton Bob Dylan Marilyn Monroe Tomasz Jefferson Phil Collins Juliusz Cezar Keanu Reeves Whoopi Goldberg Leonardo da Vinci Nicole Kidman Bruce Willis Joanna d'Arc Pierce Brosnan Napoleon Bonaparte Pele Mark Twain Paul McCartney Fryderyk Nietzsche Ludwig van Beethoven Dan Ackroyd David Bouvie Claude Monet Wśród Polaków to np. Andrzej Duda, Krzysztof Penderecki, Andrzej Mleczko. No i

Pozdrawiam lewusów również należę do tego grona POZDRAWIAM.

Jestem leworęczny. Mam 43 lata, więc piszę prawą. Ale jak mam podkreślić wyraz alebo wziąć w kółko to i tak automatycznie przekładam do lewej. Ołówkiem w kalendarzu co piszę lewą

Instynktownie chwytam wszystko lewą ręką. Prawą tylko: piszę i używam myszki do komputera. Maluję, trzymam śrubokręt, klucze, szklankę itd

Pozdrawiam Leworęcznych. Wszystkiego dobrego.

W trakcie lektury tego artykułu zauważyłem niekiedy powielenie nieprawdziwych informacji nt. leworęczności: 1) pejoratywny wydźwięk słowa "lewak" nie wynika z jego powiązań z lewą stroną, lecz z poglądami lewicowymi; umieszczenie go w tym artykule jest nietrafione; 2) wspomniane niektóre źródła sugerujące krótsze życie osób leworęcznych zostały obalone; 3) związek leworęczności z alkoholizmem nie znajduje potwierdzenia w obecnym stanie badań; natomiast prawdą jest, że leworęczni częściej piją alkohol; 4) w odniesieniu do pkt. 5.: dyskryminacja leworęcznych, o ile obecna niegdyś, obecnie w Polsce i innych krajach rozwiniętych praktycznie nie występuję; jak długo żyję, nie spotkałem się z dyskryminacją ze wzgl. na moją leworęczność;

...ja jestem g£ównie ...LEWONOZNY /prawá nie umiem niczego kopnác, moja córka - tak samo, a wnuczek jest ...leworéczny/ ...lewá zawsze zaczynam ubierac np. skarpetki, nogawki, czy buty, ale np. koszulé, kurtké, bluzé to ...w prawe rékawy najpierw ...w zasadzie jestem ...praworéczny, ale gdy cos robié obydwoma rékami, to "kierownikiem" jest ...lewa, a prawa aby ..."pomocnikiem" ...obracam sié zawsze w lewo /przez lewe ramié/ ...strzela£em z prawego oka, na rower wsiadam ...z lewej strony, skrécac lubié ...w lewo, parasol w lewej, w samolocie zawsze rezerwujé miejsce ...po prawej, aby odwracac sié ...w lewo, witam sié ...prawá, w skoku w dal odbija£em sié ...z prawej nogi, przez p£otki lewa pierwsza go "atakowa£a", nozyczki-nóz w prawej, kamieniem z prawej, piszé tylko ...prawá, Rodzice i siostra tez tak, ...czyli mam takie pomieszanie uzywalosci rák i nóg, ale z przekazem ...na potomków ...zatem na ile jestem ..."lewakiem" ???

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Symbolem mądrości powinna być wrona  - ptak inteligentniejszy od

Symbolem mądrości powinna być wrona - ptak inteligentniejszy od sowy

O tym, że sowa jest symbolem mądrości, wie nawet przedszkolak. Wybór nie wydaje się do końca trafiony. Znacznie potężniejszym umysłem dysponuje wrona.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa.

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciek

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciekawostek

Starożytni Grecy wyprzedzali swoje czasy w zakresie filozofii, architektury, matematyki i literatury. Dlatego też poznawanie ich kultury i nauki jest do dziś interesujące.

Najdłuższy korek świata

Najdłuższy korek świata

W ekstremalnych przypadkach podróż może wydłużyć się nawet o kilka nieplanowanych godzin. To i tak jeszcze nic w porównaniu do najdłuższego korka świata.

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

W przeciwieństwie do noży i widelców, które musiały być tworzone od podstaw, łyżki występowały w naturze. Wystarczy wymienić, chociażby muszelki lub kamienie o odpowiednich kształtach, które mogły służyć do nabierania jedzenia.

Co przynosi szczęście w Japonii?

Co przynosi szczęście w Japonii?

W Polsce szczęście ma zapewnić złapanie się za guzik, kiedy widzimy kominiarza, w Irlandii jest to czterolistna koniczyna, a w Japonii… płacz dziecka, ale tylko pod warunkiem, że zostanie on wywołany w odpowiednich okolicznościach.

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Nasz kraj może pochwalić się najstarszą restauracją na kontynencie europejskim. Dowiedźcie się, kiedy została otwarta „Piwnica Świdnicka”, gdzie się znajduje oraz kogo goszczono w jej murach.

Zamki Joannitów w Polsce

Zamki Joannitów w Polsce

Zakon Joannitów był jednym z trzech dużych zakonów rycerskich powstałych w Królestwie Jerozolimy na fali wypraw krzyżowych.

Cienka skóra słoni afrykańskich

Cienka skóra słoni afrykańskich

Gdy weźmiemy pod uwagę rozmiar oraz ilość mięśni i tłuszczu, jaką musi „owinąć” skóra, okazuje się, że słonie afrykańskie mają zaskakująco cienką skórę, relatywnie cienką.

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat programy telewizyjne zajmujące się tematyką gotowania zyskały w Polsce ogromną popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że powstaje i zapewne powstawać będzie ich jeszcze więcej.

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych k

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych krążków”

Obrączki ślubne to obecnie biznes przynoszący miliardowe zyski. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych na ich produkcję przeznacza się siedemnaście ton złota.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się