Pełen wór ciekawostek o Świętym Mikołaju

Pełen wór ciekawostek o Świętym Mikołaju

Chociaż nie wierzy w niego już prawdopodobnie nikt, kto właśnie teraz to czyta, starszy pan z długą siwą brodą ubrany w koniecznie czerwony strój z charakterystyczną czapką jest nieodłącznym elementem Mikołajek, które obchodzimy 6 grudnia i Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też warto byłoby dowiedzieć się o nim nieco więcej. Najprzyjemniejszym sposobem na to jest zapoznanie się z wiedzą podaną w formie krótkich ciekawostek, które właśnie dla Was przygotowaliśmy.

 1. Święty Mikołaj jest najpopularniejszym na świecie niebiblijnym świętym. We Francji i Niemczech znajduje się ponad dwa tysiące kościołów pod jego wezwaniem. W Wielkiej Brytanii znajdziemy ich około czterystu.
 2. Artyści portretują Świętego Mikołaja częściej niż jakiegokolwiek innego świętego z wyłączeniem Matki Boskiej.
 3. Święty Mikołaj jest patronem bankowości, lombardów, stypendiów, piractwa, rzeźnictwa, żeglarstwa, złodziejstwa, galanterii, sierot, rodziny królewskiej oraz Nowego Jorku.
 4. Urodzony w Stanach Zjednoczonych ilustrator Thomas Nast (1840-1902) pomógł stworzyć współczesną wersję Mikołaja. Przedstawił on świętego jako wesołego, pucołowatego i ubranego w czerwony strój starszego mężczyznę. Wizerunek ten umocnił się w mediach za sprawą Coca-Coli, która wykorzystała ten obraz w reklamie z 1931 roku.
 5. swiety mikolaj
 6. Wieść o Świętym Mikołaju rozniosła się po tym, jak ten podarował trzem ubogim dziewczynom posag i tym samym uchronił je przed prostytuowaniem się.
 7. Postać współczesnego świętego jest oparta na historycznej postaci biskupa Mikołaja z Miry, który żył w IV wieku n.e.
 8. Szczątki biskupa Mikołaja znajdują się na terenie Włoch. Nie są jednak kompletne. Na przestrzeni wieków łupieżcy zdołali wykraść połowę szkieletu świętego oraz inne relikwie.
 9. Współczesny Święty Mikołaj jest przez wielu traktowany jako produkt uboczny komercjalizacji, reklam popularnego napoju gazowanego, przemysły filmowego Hollywood, marketingu w centrach handlowych i Internetu.
 10. Według jednej z wczesnych legend biskup Mikołaj wskrzesił trójkę małych dzieci, które zostały zabite, rozczłonkowane, a następnie przetworzone przez rzeźnika i sprzedawane jako szynka.
 11. W połowie XIX wieku poeta Thomas Nash napisał wiersz, w którym umieścił dom Świętego Mikołaja na Biegunie Północnym, pomimo tego, że prawdziwy święty żył na terenie obecnej Turcji. Poeta najprawdopodobniej wybrał Biegun Północny, ponieważ w tym czasie prowadzono tam liczne badania naukowe, które miały dostarczyć więcej wiedzy na temat tej tajemniczej krainy fantazji, bo tak właśnie w XIX wieku mówiło się o tym miejscu.
 12. mikolaj, biegun polnocny, dom, skad jest sw mikolaj, gdzie miesz
 13. Wiara w Świętego Mikołaja kultywuje dziecięcą wyobraźnię i umiejętność myślenia o różnych możliwościach i szansach.
 14. W Europie przed XVI wiekiem ludzie wymieniali się podarunkami 6 grudnia. Później niemieccy protestanci zaczęli świętować Christkind 25 grudnia.
 15. W licznych opowieściach Święty Mikołaj daje niegrzecznym dzieciom nie rózgę, a węgiel. Dlaczego właśnie taki „prezent”? Genezy upatruje się w tym, że święty dostaje się do domów przez komin, co pozwala mu na wzięcie po drodze węgla. Inna teoria odsyła nas do „Opowieści Wigilijnej” Charlesa Dickensa, w której czytamy o Scrooge'u, który odmówił podarowania Bobowi Cratchitowi nawet jednego kawałka węgla.
 16. Prawdopodobnie żadna inna postać nie przedstawia tak wyraźnie starcia pomiędzy komercjalizacją a świętością. Z jednej strony Święty Mikołaj namawia do charytatywności, a z drugiej zachęca do kupowania prezentów.
 17. Zanim współczesna wizja Świętego Mikołaja rozpowszechniła się w Skandynawii, mieszkańcy tamtejszego regionu wierzyli w magicznego kozła Yule. Zwierzę rozwoziło prezenty przytroczone do swojego grzbietu.
 18. Wczesne rosyjskie przedstawienie Świętego Mikołaja ukazywało go jako surowego, ortodoksyjnego biskupa, który „okrutnie korygował” niewłaściwe zachowanie.
 19. W amerykańskich filmach Świętemu Mikołajowi pozostawia się poczęstunek w postaci ciasteczek i mleka. W Austrii i Wielkiej Brytanii jest to alkohol. Najczęściej piwo i sherry.
 20. swiety mikolaj, poczestunek, ciastka, mleko,
 21. Kiedy naukowcy rekonstruowali twarz biskupa Mikołaja z IV wieku, odkryli, że święty miał złamany nos, który źle się zrósł. Do urazu prawdopodobnie doszło podczas prześladowań chrześcijan, które miały miejsce w czasie panowania rzymskiego cesarza Dioklecjana.
 22. Oryginalny Święty Mikołaj miał najprawdopodobniej oliwkową skórę (typową wśród greckich / śródziemnomorskich ludzi), brązowe oczy i siwe włosy.
 23. Podczas panowania Józefa Stalina w Rosji usiłowano wykorzenić Świętego Mikołaja i Boże Narodzenie na rzecz świeckiego „Zimowego Festiwalu”.
 24. Dlaczego 6 grudnia obdarowujemy się prezentami

  Dlaczego 6 grudnia obdarowujemy się prezentami?

  Dzisiaj opowiemy Wam o historii tego zwyczaju oraz wspomnimy co nieco o tym, jak dzień 6 grudnia jest obchodzony poza granicami naszego kraju.
 25. Germańskim prekursorem Mikołaja był nordycki bóg Odyn, który nosił białą brodę i niebieski płaszcz z kapturem. Dzieci zostawiały mu jedzenie, a w zamian Odyn zostawiał dzieciom słodycze i cukierki.
 26. Naukowcy obliczyli, że jeśli Mikołaj miałby dotrzeć do każdego dziecka w Wigilię, miałby tylko milisekundę, aby zejść do każdego komina, zjeść ciasteczka i rozdać prezenty.
 27. Sanie Świętego Mikołaja ważyłyby ponad 400 000 ton, gdyby zapakował na nie tyle zabawek, ile wystarczyłoby do obdarowania wszystkich dzieci na świecie. Aby udźwignąć taki ciężar, Mikołaj potrzebowałby sań zaprzęgniętych w ponad 360 000 reniferów.
 28. Zakładając, że każde gospodarstwo domowe na świecie zostawi dla Świętego Mikołaja dwa ciasteczka z kawałkami czekolady, święty zjadłby 374 miliardy kalorii, 33 000 ton cukru i 151 000 ton tłuszczu w ciągu tylko jednej nocy. Gdyby Mikołaj mógł przebiec w osiem minut 1,6 kilometra, musiałby nieustanie biec przez 109 wieków (109 000 lat), aby spalić wszystkie te przysmaki.
 29. mikolaj, prezenty
 30. Zakładając, że Mikołaj potrzebuje prezentów dla prawie 2 miliardów dzieci na całym świecie i na opakowanie każdego podarku potrzeba 80 cm ozdobnego papieru, w sumie należałoby zużyć około 2,57 miliona kilometrów papieru do pakowania. To wystarcza, aby owinąć nim cały świat 60 razy.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Poznaj panią Wasiljewę, żonę Fiodora i matkę 69 dzieci

Poznaj panią Wasiljewę, żonę Fiodora i matkę 69 dzieci

Kobieta, która jest rekordzistką świata Guinnessa w kategorii najbardziej płodnej matki wszechczasów, to żyjąca w XVIII wieku Rosjanka z miejscowości Szuja. W ciągu 40 lat rodziła ona w sumie 27 razy.

W których krajach zjada się najwięcej czekolady?

W których krajach zjada się najwięcej czekolady?

Pomimo że kakao jest rośliną tropikalną, wśród czołówki konsumentów czekolady znalazły się kraje europejskie, w których panuje znacznie chłodniejszy klimat.

Najmniejszy kraj i zakątek z najmniejszą liczbą ludności

Najmniejszy kraj i zakątek z najmniejszą liczbą ludności

Może to być trudne do wyobrażenia, ale na naszej planecie istnieje kraj, którego powierzchnia jest mniejsza niż powierzchnia Central Parku w Nowym Jorku, a jego ludność nie przekracza ilości uczniów w przeciętnej, miejskiej szkole podstawowej w Polsce.

Pyszne ciekawostki na temat lodów

Pyszne ciekawostki na temat lodów

Było już piwo, a teraz przyszedł czas na lody. W porównaniu do tego pierwszego, zimny deser jest dla każdego. Nie tylko najmłodsi go uwielbiają. Dorośli, nawet ci na diecie, lubią sobie od czasu do czasu zgrzeszyć i zjeść ich nawet cały kubełek.

Czy piranie naprawdę są śmiertelnie groźne dla człowieka?

Czy piranie naprawdę są śmiertelnie groźne dla człowieka?

Filmy i nie tylko stworzyły obraz piranii jako krwiożerczych bestii, którym potrzeba zaledwie kilka chwil, aby z człowieka obgryźć całe mięso i pozostawić jedynie szkielet. To jeden z największych mitów, jakie zdołała stworzyć kinematografia.

Kiedy powstała pierwsza zapalniczka? Historia „zapalary” i co ni

Kiedy powstała pierwsza zapalniczka? Historia „zapalary” i co nieco o zapałkach

Urządzenia przenośne, które wytwarzały stabilny i stały płomień w wyniku wykorzystania łatwopalnych cieczy pod ciśnieniem i iskry były rozwijane już w XIX wieku.

Oglądasz serial „Czarnobyl”? Poznaj fakty o katastrofie sprzed 3

Oglądasz serial „Czarnobyl”? Poznaj fakty o katastrofie sprzed 33 lat

Czy wydarzenia przedstawione w serialu HBO "Czarnobyl" odpowiadają rzeczywistemu przebiegowi katastrofy w elektrowni jądrowej z 1986 roku? Sprawdź to, poznając fakty.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby nawet Syzyf!

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby nawet Syzyf!

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa położonego w powiecie białogardzkim.

Największe śpiochy wśród zwierząt

Największe śpiochy wśród zwierząt

Poznajcie największych śpiochów w ich świecie. A może już wiecie, który zwierzak śpi najwięcej? Jeśli postawiliście na leniwca, to nie macie racji.

Kiedy po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki?

Kiedy po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki?

Coraz większymi krokami zbliża się bardzo ważna data. Dzień Matki, bo o nim mowa, od lat jest niezmiennie obchodzony w Polsce 26 maja. Czy zawsze tak było?

Vic Tandy - oryginalny pogromca duchów

Vic Tandy - oryginalny pogromca duchów

Obserwacje Tandy'ego przyczyniły się do powstania krótkiego artykułu na temat przedziwnego zjawiska. Inżynier obalał mity o istnieniu duchów do końca swojego życia.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się