Pełen wór ciekawostek o Świętym Mikołaju

Pełen wór ciekawostek o Świętym Mikołaju

Chociaż nie wierzy w niego już prawdopodobnie nikt, kto właśnie teraz to czyta, starszy pan z długą siwą brodą ubrany w koniecznie czerwony strój z charakterystyczną czapką jest nieodłącznym elementem Mikołajek, które obchodzimy 6 grudnia i Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też warto byłoby dowiedzieć się o nim nieco więcej. Najprzyjemniejszym sposobem na to jest zapoznanie się z wiedzą podaną w formie krótkich ciekawostek, które właśnie dla Was przygotowaliśmy.

 1. Święty Mikołaj jest najpopularniejszym na świecie niebiblijnym świętym. We Francji i Niemczech znajduje się ponad dwa tysiące kościołów pod jego wezwaniem. W Wielkiej Brytanii znajdziemy ich około czterystu.
 2. Artyści portretują Świętego Mikołaja częściej niż jakiegokolwiek innego świętego z wyłączeniem Matki Boskiej.
 3. Święty Mikołaj jest patronem bankowości, lombardów, stypendiów, piractwa, rzeźnictwa, żeglarstwa, złodziejstwa, galanterii, sierot, rodziny królewskiej oraz Nowego Jorku.
 4. Urodzony w Stanach Zjednoczonych ilustrator Thomas Nast (1840-1902) pomógł stworzyć współczesną wersję Mikołaja. Przedstawił on świętego jako wesołego, pucołowatego i ubranego w czerwony strój starszego mężczyznę. Wizerunek ten umocnił się w mediach za sprawą Coca-Coli, która wykorzystała ten obraz w reklamie z 1931 roku.
 5. swiety mikolaj
 6. Wieść o Świętym Mikołaju rozniosła się po tym, jak ten podarował trzem ubogim dziewczynom posag i tym samym uchronił je przed prostytuowaniem się.
 7. Postać współczesnego świętego jest oparta na historycznej postaci biskupa Mikołaja z Miry, który żył w IV wieku n.e.
 8. Szczątki biskupa Mikołaja znajdują się na terenie Włoch. Nie są jednak kompletne. Na przestrzeni wieków łupieżcy zdołali wykraść połowę szkieletu świętego oraz inne relikwie.
 9. Współczesny Święty Mikołaj jest przez wielu traktowany jako produkt uboczny komercjalizacji, reklam popularnego napoju gazowanego, przemysły filmowego Hollywood, marketingu w centrach handlowych i Internetu.
 10. Według jednej z wczesnych legend biskup Mikołaj wskrzesił trójkę małych dzieci, które zostały zabite, rozczłonkowane, a następnie przetworzone przez rzeźnika i sprzedawane jako szynka.
 11. W połowie XIX wieku poeta Thomas Nash napisał wiersz, w którym umieścił dom Świętego Mikołaja na Biegunie Północnym, pomimo tego, że prawdziwy święty żył na terenie obecnej Turcji. Poeta najprawdopodobniej wybrał Biegun Północny, ponieważ w tym czasie prowadzono tam liczne badania naukowe, które miały dostarczyć więcej wiedzy na temat tej tajemniczej krainy fantazji, bo tak właśnie w XIX wieku mówiło się o tym miejscu.
 12. mikolaj, biegun polnocny, dom, skad jest sw mikolaj, gdzie miesz
 13. Wiara w Świętego Mikołaja kultywuje dziecięcą wyobraźnię i umiejętność myślenia o różnych możliwościach i szansach.
 14. W Europie przed XVI wiekiem ludzie wymieniali się podarunkami 6 grudnia. Później niemieccy protestanci zaczęli świętować Christkind 25 grudnia.
 15. W licznych opowieściach Święty Mikołaj daje niegrzecznym dzieciom nie rózgę, a węgiel. Dlaczego właśnie taki „prezent”? Genezy upatruje się w tym, że święty dostaje się do domów przez komin, co pozwala mu na wzięcie po drodze węgla. Inna teoria odsyła nas do „Opowieści Wigilijnej” Charlesa Dickensa, w której czytamy o Scrooge'u, który odmówił podarowania Bobowi Cratchitowi nawet jednego kawałka węgla.
 16. Prawdopodobnie żadna inna postać nie przedstawia tak wyraźnie starcia pomiędzy komercjalizacją a świętością. Z jednej strony Święty Mikołaj namawia do charytatywności, a z drugiej zachęca do kupowania prezentów.
 17. Zanim współczesna wizja Świętego Mikołaja rozpowszechniła się w Skandynawii, mieszkańcy tamtejszego regionu wierzyli w magicznego kozła Yule. Zwierzę rozwoziło prezenty przytroczone do swojego grzbietu.
 18. Wczesne rosyjskie przedstawienie Świętego Mikołaja ukazywało go jako surowego, ortodoksyjnego biskupa, który „okrutnie korygował” niewłaściwe zachowanie.
 19. W amerykańskich filmach Świętemu Mikołajowi pozostawia się poczęstunek w postaci ciasteczek i mleka. W Austrii i Wielkiej Brytanii jest to alkohol. Najczęściej piwo i sherry.
 20. swiety mikolaj, poczestunek, ciastka, mleko,
 21. Kiedy naukowcy rekonstruowali twarz biskupa Mikołaja z IV wieku, odkryli, że święty miał złamany nos, który źle się zrósł. Do urazu prawdopodobnie doszło podczas prześladowań chrześcijan, które miały miejsce w czasie panowania rzymskiego cesarza Dioklecjana.
 22. Oryginalny Święty Mikołaj miał najprawdopodobniej oliwkową skórę (typową wśród greckich / śródziemnomorskich ludzi), brązowe oczy i siwe włosy.
 23. Podczas panowania Józefa Stalina w Rosji usiłowano wykorzenić Świętego Mikołaja i Boże Narodzenie na rzecz świeckiego „Zimowego Festiwalu”.
 24. Dlaczego 6 grudnia obdarowujemy się prezentami

  Dlaczego 6 grudnia obdarowujemy się prezentami?

  Dzisiaj opowiemy Wam o historii tego zwyczaju oraz wspomnimy co nieco o tym, jak dzień 6 grudnia jest obchodzony poza granicami naszego kraju.
 25. Germańskim prekursorem Mikołaja był nordycki bóg Odyn, który nosił białą brodę i niebieski płaszcz z kapturem. Dzieci zostawiały mu jedzenie, a w zamian Odyn zostawiał dzieciom słodycze i cukierki.
 26. Naukowcy obliczyli, że jeśli Mikołaj miałby dotrzeć do każdego dziecka w Wigilię, miałby tylko milisekundę, aby zejść do każdego komina, zjeść ciasteczka i rozdać prezenty.
 27. Sanie Świętego Mikołaja ważyłyby ponad 400 000 ton, gdyby zapakował na nie tyle zabawek, ile wystarczyłoby do obdarowania wszystkich dzieci na świecie. Aby udźwignąć taki ciężar, Mikołaj potrzebowałby sań zaprzęgniętych w ponad 360 000 reniferów.
 28. Zakładając, że każde gospodarstwo domowe na świecie zostawi dla Świętego Mikołaja dwa ciasteczka z kawałkami czekolady, święty zjadłby 374 miliardy kalorii, 33 000 ton cukru i 151 000 ton tłuszczu w ciągu tylko jednej nocy. Gdyby Mikołaj mógł przebiec w osiem minut 1,6 kilometra, musiałby nieustanie biec przez 109 wieków (109 000 lat), aby spalić wszystkie te przysmaki.
 29. mikolaj, prezenty
 30. Zakładając, że Mikołaj potrzebuje prezentów dla prawie 2 miliardów dzieci na całym świecie i na opakowanie każdego podarku potrzeba 80 cm ozdobnego papieru, w sumie należałoby zużyć około 2,57 miliona kilometrów papieru do pakowania. To wystarcza, aby owinąć nim cały świat 60 razy.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Smakowite ciekawostki na temat pizzy

Smakowite ciekawostki na temat pizzy

Miłośników pizzy w Polsce nie brakuje, chociaż mało jest miejsc, w których możemy zjeść prawdziwie włoską pizzę np. neapolitańską. Znacznie więcej lokali serwują tą na wzór amerykańskiej.

21 faktów o Walentynkach. Poznaj historię święta zakochanych i i

21 faktów o Walentynkach. Poznaj historię święta zakochanych i inne ciekawostki

Do 14 lutego zostało jeszcze trochę czasu. W sam raz na to, żeby wybrać prezent, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście i zapoznać się z ciekawostkami na temat Dnia Świętego Walentego.

Dlaczego pierwszy miesiąc po ślubie jest nazywany miodowym?

Dlaczego pierwszy miesiąc po ślubie jest nazywany miodowym?

Miesiąc miodowy można potraktować jako synonim czasu, w którym para młoda nie mam żadnych zmartwień lub podejść do niego znacznie bardziej dosłownie. W tym drugim przypadku należy przenieść się do historycznej Babilonii.

Pieczeń z wielbłąda – punkt obowiązkowy na beduińskim weselu

Pieczeń z wielbłąda – punkt obowiązkowy na beduińskim weselu

Na naszych stołach najczęściej znaleźć można drób, wieprzowinę i wołowinę. Na świecie można jednak spotkać się z bardziej egzotycznymi przysmakami, które u Polaków budzą nie tylko niesmak, ale i oburzenie.

Pepper X – najostrzejsza papryczka na świecie

Pepper X – najostrzejsza papryczka na świecie

Obawiają się jej nawet najwięksi twardziele zajmujący się jedzeniem niewyobrażalnie ostrych sosów. Pepper X to nowa najostrzejsza papryczka znana ludzkości. Nie występuje ona naturalnie w środowisku.

Nawijamy o ciekawych faktach dotyczących mumii

Nawijamy o ciekawych faktach dotyczących mumii

Starożytny Egipt skrywa wiele tajemnic. Pomimo że cześć zagadek została rozwiązana, wiele z nich w dalszym ciągu czeka na odkrycie. Wraz z postępem nauki i technologi coraz więcej dowiedzieliśmy się m.in. o mumiach.

Który z ptaków składa największe jaja? - rekord Guinnessa

Który z ptaków składa największe jaja? - rekord Guinnessa

O tym, że największe jaja składają strusie, wiedzą nawet dzieci. Największa zanotowana waga strusiego jaja jednak znacznie odbiega od standardu.

Jedna z interpretacji Apokalipsy św. Jana wskazuje, że pod numer

Jedna z interpretacji Apokalipsy św. Jana wskazuje, że pod numerem bestii kryje się Neron

Księgą Pisma Świętego, która jest najbardziej podatna na interpretacje, jest prawdopodobnie Apokalipsa św. Jana. Wielu uważa ją za opis końca świata i Sądu Ostatecznego.

W którym kraju po raz pierwszy zaczęto jeść przy pomocy widelca?

W którym kraju po raz pierwszy zaczęto jeść przy pomocy widelca?

Używamy go codziennie, ale mało kto wie gdzie i kiedy powstał widelec. Zapewne jest to spowodowane tym, że częściej interesuje nas to, co niecodzienne i wyjątkowe.

Przyjęlibyście obcą osobę pod swój dach na czas Wigilii? Histori

Przyjęlibyście obcą osobę pod swój dach na czas Wigilii? Historia dodatkowego nakrycia

We wielu domach panuje zgodność, co do tego, że najważniejszą i najpiękniejszą tradycją świąteczną jest przygotowanie nakrycia dla niespodziewanego gościa.

W Barbadosie każdy ma szansę pojawić się na znaczku pocztowym

W Barbadosie każdy ma szansę pojawić się na znaczku pocztowym

Dożycie do 100 lat jest jednym z największych osiągnięć życia. Osiągnięcie tego wieku z całą pewnością jest wydarzeniem wartym świętowania. Do takiego wniosku doszła poczta w Barbadosie.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się