21 faktów o Walentynkach. Poznaj historię święta zakochanych i i

21 faktów o Walentynkach. Poznaj historię święta zakochanych i inne ciekawostki

Do 14 lutego zostało jeszcze trochę czasu (w 2019 roku Walentynki wypadają w czwartek). W sam raz na to, żeby wybrać prezent, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście i zapoznać się z ciekawostkami na temat Dnia Świętego Walentego. Jak święto to wyglądało w przeszłości? Czy Walentynki to dobry biznes? Skąd wzięły się współczesne symbole dnia zakochanych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

 1. W 2011 roku na terenie Iranu zakazano sprzedaży walentynkowych kartek, prezentów, maskotek i innych produktów nawiązujących do Dnia Świętego Walentego. Powodem była walka z szerząca się kulturą zachodnią.
 2. W Indiach i Pakistanie powszechne są protesty, na których słychać hasła określające Walentynki, jako dzień wstydu i żądzy. W państwach tych święto uważa się za czas, w którym ludzie Zachodu zaspokajają swoje „pragnienia seksualne”.
 3. Przed Walentynkami 14 lutego obchodzono Dzień Świstaka.
 4. Popularne w średniowieczu wierzenie ludowe, według którego ptaki wybierają swoich towarzyszy właśnie 14 lutego, sprawiło, że gołębie stały się popularnym symbolem przedstawianym na walentynkowych kartkach. Gołębie były poświęcone Wenus i innym bóstwom związanym z miłością. Ptaki te są znane z wybierania partnera, z którym są do końca swoich lub jego dni.
 5. walentynki, randka
 6. W Japonii Walentynki były po raz pierwszy obchodzone w 1936 roku i od tamtego czasu stały się szeroko rozpowszechnione. Jednak z powodu błędu w tłumaczeniu, który został popełniony przez producenta czekolady, walentynkowe czekoladki kupują nie panowie, ale panie i ofiarują je swoim małżonkom, chłopakom lub przyjaciołom. Jest to jedyny dzień w roku, który wyjątkowo sprzyja samotnym kobietom w ujawnieniu ich uczuć do mężczyzny. Objawia się to właśnie wręczeniem podarunku w postaci czekolady. Panowie nie odwdzięczają się, aż do Białego Dnia, który jest swoisty „dniem odpowiedzi” na sygnały dawane przez panie w Dniu Świętego Walentego. Obchodzi się go 14 marca.
 7. Walentynkowe kartki są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają na nie rocznie około 277 milionów dolarów. Więcej kartek w USA kupuje się tylko z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
 8. Każdego roku na całym świecie wysyłanych jest około miliarda walentynkowych kartek. Zwyczaj ten nie jest raczej popularny w Polsce. Pamiętam za to walentynki, które uczniowie rozdawali swoim sympatiom w szkole.
 9. Istnieją alternatywy dla Walentynek. Należy do nich zapoczątkowany przez grupę feministek „Quirkyalone Day”. Jest on skierowany do osób, które „opierają się łączeniu w pary”. Innym alternatywnym świętem jest SAD, które przypomina ludziom, że nie muszą być w związku, aby świętować życie.
 10. Symbol wstążki, który tak chętnie jest używany przy okazji Dnia Świętego Walentego, wywodzi się z czasów Wieków Średnich. Rycerze, którzy mieli rywalizować w turnieju, bardzo często otrzymywali od swoich ukochanych wstążki na szczęście.
 11. walentynki, koronkowa bielizna, seksowna bielizna
 12. Koronki i Walentynki to udana para. Słowo „koronka” pochodzi od łacińskiego „lace”, które oznacza „siatkę” lub „łapać w sidła”. Jedną z walentynkowych interpretacji jest użycie koronek w celu usidlenia serca mężczyzny.
 13. Starożytny rzymski festiwal Luperkalia („festiwal wilka”) jest uważany za jeden z pierwowzorów Walentynek. Obchodzone w dniach 13-15 lutego święto religijne skupiało się na oczyszczaniu i płodności. Każdy chłopiec losował ze specjalnej urny imię dziewczyny, którą następnie odprowadzał na festiwal. Według niektórych badaczy wybrana w drodze losowania młoda kobieta zostawała także jego seksualną partnerką przez następny rok.
 14. Walentynkowe prezenty dla niego

  Walentynkowe prezenty dla niego

  Wybranie prezentu dla swojego wieloletniego partnera nie należy do łatwych zadań. Facet „już wszystko ma” albo zapytany wprost o to, co chce dostać, odpowiada, że „niczego nie potrzebuje”.
 15. Część z najstarszych odnaleziony walentynek zawiera informację zaszyfrowaną w formie prostego rebusu.
 16. Do produkcji najdroższych i najbardziej złożonych kartek w czasach „złotego wieku” Walentynek używano niewielkich kawałków lustra.
 17. Papież Gelazjusz I oficjalnie ustanowił święto zakochanych w 500 r. n.e. Tym samym zaadaptował starożytny pogański festiwal płodności, Luperkalia, do chrześcijaństwa.
 18. W Niemczech 14 lutego dziewczęta sadziły cebule w doniczce i umieszczały nad nimi kartki z imionami chłopców. Wierzono, że dziewczyna poślubi młodzieńca, którego imię było nad cebulą, która pierwsza zaczęła wzrastać.
 19. W 1969 roku papież Paweł VI usunął Walentynki z rzymskiego kalendarza świąt. Pomimo tego, jego obchodzenie jest nadal dozwolone.
 20. walentynki 2019, 14 lutego, dzien zakochanych
 21. Serca w kolorze czerwonym są wszechobecnym walentynkowym symbolem. Czerwony jest tradycyjnie kojarzony z kolorem krwi. Dawni ludzie sądzili, że serce, które pompuje krew, jest częścią ciała, w której odczuwa się miłość. W rzeczywistości już starożytni Egipcjanie podawali tę myśl w wątpliwość. Co prawda, kiedy mumifikowali swoich zmarłym, usuwali wszystkie organy oprócz serca, ale według ich wierzeń było ono jedyną częścią ciała niezbędną do podróży przez wieczność.
 22. Prawdopodobnie pierwsza walentynkowa kartka została wysłana w lutym 1415 roku przez anglosaskiego księcia Karola Orleańskiego z dynastii Walezjuszy. Stało się to po bitwie pod Azincourt. List miłosny został zaadresowany do jego żony. Obecnie walentynkę, którą wysłano z celi więziennej Tower of London, można oglądać w Muzeum Brytyjskim.
 23. Jednym z najpopularniejszych prezentów walentynkowych obok czekoladek są kwiaty. Należy wiedzieć, że różne kolory i rodzaje mają swoje znaczenie. Czerwona róża oznacza miłość, żółta i różowa symbolizuje przyjaźń. Czerwone goździki wyrażają podziw, a białe czyste uczucie. Miłość, tak samo, jak czerwone róże, symbolizują także chryzantemy w tym kolorze. Pomimo tego proponujemy nie wręczać ich swojej ukochanej (kwiaty te w Polsce bardzo często znajdują się na grobach). Dużo lepszym pomysłem będzie podarowanie niezapominajek (prawdziwa miłość), pierwiosnków (młoda miłość) lub ostróżek (otwarte serce).
 24. Pierwsze pudełko czekoladek przygotowanych specjalnie z okazji Walentynek stworzył Richard Cadbury w drugiej połowie XIX wieku.
 25. Szekspir wspomina o Dniu Świętego Walentego w „Śnie Nocy Letniej” i w „Hamlecie”.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Niepokojące fakty na temat seryjnych zabójców

Niepokojące fakty na temat seryjnych zabójców

Chociaż ich czyny budzą powszechną odrazę i przerażenie, w seryjnych mordercach jest coś przyciągającego.

Czy strusie naprawdę chowają głowę w piasek?

Czy strusie naprawdę chowają głowę w piasek?

Co robi struś w przypadku zagrożenia? Ogromne ptaki faktycznie kopią ogromne doły w piasku, ale w zupełnie innym celu niż po to, aby schować w nich głowę.

Jak brzmi nazwa kwiatu, który pachnie jak czekolada?

Jak brzmi nazwa kwiatu, który pachnie jak czekolada?

Kosmos czekoladowy nie tylko dobrze pachnie, ale i pięknie wygląda. Ciemnoczerwony kolor płatków z czekoladowym aromatem jest świetnym połączeniem, które można sprezentować swojej partnerce na walentynki, urodziny, imieniny lub bez okazji.

W których krajach używa się pałeczek do jedzenia?

W których krajach używa się pałeczek do jedzenia?

Pierwszymi pałeczkami, których używano około 200 tysięcy lat temu, były gałęzie. Służyły one do wyciągania kawałków jedzenia z wrzącej wody. Z biegiem lat przybrały one kształt, który znamy obecnie.

Pączkowe rekordy. Tłusty Czwartek to najlepszy czas na ich popra

Pączkowe rekordy. Tłusty Czwartek to najlepszy czas na ich poprawianie

We wielu miastach Polski już się odbyły lub za chwilę wystartują mistrzostwa w jedzeniu pączków na czas. Słodka rywalizacja każdego roku przyciąga mnóstwo śmiałków.

Ile mleka dają krowy?

Ile mleka dają krowy?

Rekordzistki dochodzą nawet do 50-60 litrów dziennie i 11 tysięcy w skali roku. Gdzie żyją się tak wydajne krowy?

Smakowite ciekawostki na temat pizzy

Smakowite ciekawostki na temat pizzy

Miłośników pizzy w Polsce nie brakuje, chociaż mało jest miejsc, w których możemy zjeść prawdziwie włoską pizzę np. neapolitańską. Znacznie więcej lokali serwują tą na wzór amerykańskiej.

Dlaczego pierwszy miesiąc po ślubie jest nazywany miodowym?

Dlaczego pierwszy miesiąc po ślubie jest nazywany miodowym?

Miesiąc miodowy można potraktować jako synonim czasu, w którym para młoda nie mam żadnych zmartwień lub podejść do niego znacznie bardziej dosłownie. W tym drugim przypadku należy przenieść się do historycznej Babilonii.

Pieczeń z wielbłąda – punkt obowiązkowy na beduińskim weselu

Pieczeń z wielbłąda – punkt obowiązkowy na beduińskim weselu

Na naszych stołach najczęściej znaleźć można drób, wieprzowinę i wołowinę. Na świecie można jednak spotkać się z bardziej egzotycznymi przysmakami, które u Polaków budzą nie tylko niesmak, ale i oburzenie.

Pepper X – najostrzejsza papryczka na świecie

Pepper X – najostrzejsza papryczka na świecie

Obawiają się jej nawet najwięksi twardziele zajmujący się jedzeniem niewyobrażalnie ostrych sosów. Pepper X to nowa najostrzejsza papryczka znana ludzkości. Nie występuje ona naturalnie w środowisku.

Nawijamy o ciekawych faktach dotyczących mumii

Nawijamy o ciekawych faktach dotyczących mumii

Starożytny Egipt skrywa wiele tajemnic. Pomimo że cześć zagadek została rozwiązana, wiele z nich w dalszym ciągu czeka na odkrycie. Wraz z postępem nauki i technologi coraz więcej dowiedzieliśmy się m.in. o mumiach.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się