21 faktów o Walentynkach. Poznaj historię święta zakochanych i i

21 faktów o Walentynkach. Poznaj historię święta zakochanych i inne ciekawostki

Do 14 lutego zostało jeszcze trochę czasu (w 2019 roku Walentynki wypadają w czwartek). W sam raz na to, żeby wybrać prezent, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście i zapoznać się z ciekawostkami na temat Dnia Świętego Walentego. Jak święto to wyglądało w przeszłości? Czy Walentynki to dobry biznes? Skąd wzięły się współczesne symbole dnia zakochanych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

 1. W 2011 roku na terenie Iranu zakazano sprzedaży walentynkowych kartek, prezentów, maskotek i innych produktów nawiązujących do Dnia Świętego Walentego. Powodem była walka z szerząca się kulturą zachodnią.
 2. W Indiach i Pakistanie powszechne są protesty, na których słychać hasła określające Walentynki, jako dzień wstydu i żądzy. W państwach tych święto uważa się za czas, w którym ludzie Zachodu zaspokajają swoje „pragnienia seksualne”.
 3. Przed Walentynkami 14 lutego obchodzono Dzień Świstaka.
 4. Popularne w średniowieczu wierzenie ludowe, według którego ptaki wybierają swoich towarzyszy właśnie 14 lutego, sprawiło, że gołębie stały się popularnym symbolem przedstawianym na walentynkowych kartkach. Gołębie były poświęcone Wenus i innym bóstwom związanym z miłością. Ptaki te są znane z wybierania partnera, z którym są do końca swoich lub jego dni.
 5. walentynki, randka
 6. W Japonii Walentynki były po raz pierwszy obchodzone w 1936 roku i od tamtego czasu stały się szeroko rozpowszechnione. Jednak z powodu błędu w tłumaczeniu, który został popełniony przez producenta czekolady, walentynkowe czekoladki kupują nie panowie, ale panie i ofiarują je swoim małżonkom, chłopakom lub przyjaciołom. Jest to jedyny dzień w roku, który wyjątkowo sprzyja samotnym kobietom w ujawnieniu ich uczuć do mężczyzny. Objawia się to właśnie wręczeniem podarunku w postaci czekolady. Panowie nie odwdzięczają się, aż do Białego Dnia, który jest swoisty „dniem odpowiedzi” na sygnały dawane przez panie w Dniu Świętego Walentego. Obchodzi się go 14 marca.
 7. Walentynkowe kartki są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają na nie rocznie około 277 milionów dolarów. Więcej kartek w USA kupuje się tylko z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
 8. Każdego roku na całym świecie wysyłanych jest około miliarda walentynkowych kartek. Zwyczaj ten nie jest raczej popularny w Polsce. Pamiętam za to walentynki, które uczniowie rozdawali swoim sympatiom w szkole.
 9. Istnieją alternatywy dla Walentynek. Należy do nich zapoczątkowany przez grupę feministek „Quirkyalone Day”. Jest on skierowany do osób, które „opierają się łączeniu w pary”. Innym alternatywnym świętem jest SAD, które przypomina ludziom, że nie muszą być w związku, aby świętować życie.
 10. Symbol wstążki, który tak chętnie jest używany przy okazji Dnia Świętego Walentego, wywodzi się z czasów Wieków Średnich. Rycerze, którzy mieli rywalizować w turnieju, bardzo często otrzymywali od swoich ukochanych wstążki na szczęście.
 11. walentynki, koronkowa bielizna, seksowna bielizna
 12. Koronki i Walentynki to udana para. Słowo „koronka” pochodzi od łacińskiego „lace”, które oznacza „siatkę” lub „łapać w sidła”. Jedną z walentynkowych interpretacji jest użycie koronek w celu usidlenia serca mężczyzny.
 13. Starożytny rzymski festiwal Luperkalia („festiwal wilka”) jest uważany za jeden z pierwowzorów Walentynek. Obchodzone w dniach 13-15 lutego święto religijne skupiało się na oczyszczaniu i płodności. Każdy chłopiec losował ze specjalnej urny imię dziewczyny, którą następnie odprowadzał na festiwal. Według niektórych badaczy wybrana w drodze losowania młoda kobieta zostawała także jego seksualną partnerką przez następny rok.
 14. Walentynkowe prezenty dla niego

  Walentynkowe prezenty dla niego

  Wybranie prezentu dla swojego wieloletniego partnera nie należy do łatwych zadań. Facet „już wszystko ma” albo zapytany wprost o to, co chce dostać, odpowiada, że „niczego nie potrzebuje”.
 15. Część z najstarszych odnaleziony walentynek zawiera informację zaszyfrowaną w formie prostego rebusu.
 16. Do produkcji najdroższych i najbardziej złożonych kartek w czasach „złotego wieku” Walentynek używano niewielkich kawałków lustra.
 17. Papież Gelazjusz I oficjalnie ustanowił święto zakochanych w 500 r. n.e. Tym samym zaadaptował starożytny pogański festiwal płodności, Luperkalia, do chrześcijaństwa.
 18. W Niemczech 14 lutego dziewczęta sadziły cebule w doniczce i umieszczały nad nimi kartki z imionami chłopców. Wierzono, że dziewczyna poślubi młodzieńca, którego imię było nad cebulą, która pierwsza zaczęła wzrastać.
 19. W 1969 roku papież Paweł VI usunął Walentynki z rzymskiego kalendarza świąt. Pomimo tego, jego obchodzenie jest nadal dozwolone.
 20. walentynki 2019, 14 lutego, dzien zakochanych
 21. Serca w kolorze czerwonym są wszechobecnym walentynkowym symbolem. Czerwony jest tradycyjnie kojarzony z kolorem krwi. Dawni ludzie sądzili, że serce, które pompuje krew, jest częścią ciała, w której odczuwa się miłość. W rzeczywistości już starożytni Egipcjanie podawali tę myśl w wątpliwość. Co prawda, kiedy mumifikowali swoich zmarłym, usuwali wszystkie organy oprócz serca, ale według ich wierzeń było ono jedyną częścią ciała niezbędną do podróży przez wieczność.
 22. Prawdopodobnie pierwsza walentynkowa kartka została wysłana w lutym 1415 roku przez anglosaskiego księcia Karola Orleańskiego z dynastii Walezjuszy. Stało się to po bitwie pod Azincourt. List miłosny został zaadresowany do jego żony. Obecnie walentynkę, którą wysłano z celi więziennej Tower of London, można oglądać w Muzeum Brytyjskim.
 23. Jednym z najpopularniejszych prezentów walentynkowych obok czekoladek są kwiaty. Należy wiedzieć, że różne kolory i rodzaje mają swoje znaczenie. Czerwona róża oznacza miłość, żółta i różowa symbolizuje przyjaźń. Czerwone goździki wyrażają podziw, a białe czyste uczucie. Miłość, tak samo, jak czerwone róże, symbolizują także chryzantemy w tym kolorze. Pomimo tego proponujemy nie wręczać ich swojej ukochanej (kwiaty te w Polsce bardzo często znajdują się na grobach). Dużo lepszym pomysłem będzie podarowanie niezapominajek (prawdziwa miłość), pierwiosnków (młoda miłość) lub ostróżek (otwarte serce).
 24. Pierwsze pudełko czekoladek przygotowanych specjalnie z okazji Walentynek stworzył Richard Cadbury w drugiej połowie XIX wieku.
 25. Szekspir wspomina o Dniu Świętego Walentego w „Śnie Nocy Letniej” i w „Hamlecie”.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Smakowite ciekawostki na temat pizzy

Smakowite ciekawostki na temat pizzy

Miłośników pizzy w Polsce nie brakuje, chociaż mało jest miejsc, w których możemy zjeść prawdziwie włoską pizzę np. neapolitańską. Znacznie więcej lokali serwują tą na wzór amerykańskiej.

Dlaczego pierwszy miesiąc po ślubie jest nazywany miodowym?

Dlaczego pierwszy miesiąc po ślubie jest nazywany miodowym?

Miesiąc miodowy można potraktować jako synonim czasu, w którym para młoda nie mam żadnych zmartwień lub podejść do niego znacznie bardziej dosłownie. W tym drugim przypadku należy przenieść się do historycznej Babilonii.

Pieczeń z wielbłąda – punkt obowiązkowy na beduińskim weselu

Pieczeń z wielbłąda – punkt obowiązkowy na beduińskim weselu

Na naszych stołach najczęściej znaleźć można drób, wieprzowinę i wołowinę. Na świecie można jednak spotkać się z bardziej egzotycznymi przysmakami, które u Polaków budzą nie tylko niesmak, ale i oburzenie.

Pepper X – najostrzejsza papryczka na świecie

Pepper X – najostrzejsza papryczka na świecie

Obawiają się jej nawet najwięksi twardziele zajmujący się jedzeniem niewyobrażalnie ostrych sosów. Pepper X to nowa najostrzejsza papryczka znana ludzkości. Nie występuje ona naturalnie w środowisku.

Nawijamy o ciekawych faktach dotyczących mumii

Nawijamy o ciekawych faktach dotyczących mumii

Starożytny Egipt skrywa wiele tajemnic. Pomimo że cześć zagadek została rozwiązana, wiele z nich w dalszym ciągu czeka na odkrycie. Wraz z postępem nauki i technologi coraz więcej dowiedzieliśmy się m.in. o mumiach.

Który z ptaków składa największe jaja? - rekord Guinnessa

Który z ptaków składa największe jaja? - rekord Guinnessa

O tym, że największe jaja składają strusie, wiedzą nawet dzieci. Największa zanotowana waga strusiego jaja jednak znacznie odbiega od standardu.

Jedna z interpretacji Apokalipsy św. Jana wskazuje, że pod numer

Jedna z interpretacji Apokalipsy św. Jana wskazuje, że pod numerem bestii kryje się Neron

Księgą Pisma Świętego, która jest najbardziej podatna na interpretacje, jest prawdopodobnie Apokalipsa św. Jana. Wielu uważa ją za opis końca świata i Sądu Ostatecznego.

W którym kraju po raz pierwszy zaczęto jeść przy pomocy widelca?

W którym kraju po raz pierwszy zaczęto jeść przy pomocy widelca?

Używamy go codziennie, ale mało kto wie gdzie i kiedy powstał widelec. Zapewne jest to spowodowane tym, że częściej interesuje nas to, co niecodzienne i wyjątkowe.

Przyjęlibyście obcą osobę pod swój dach na czas Wigilii? Histori

Przyjęlibyście obcą osobę pod swój dach na czas Wigilii? Historia dodatkowego nakrycia

We wielu domach panuje zgodność, co do tego, że najważniejszą i najpiękniejszą tradycją świąteczną jest przygotowanie nakrycia dla niespodziewanego gościa.

W Barbadosie każdy ma szansę pojawić się na znaczku pocztowym

W Barbadosie każdy ma szansę pojawić się na znaczku pocztowym

Dożycie do 100 lat jest jednym z największych osiągnięć życia. Osiągnięcie tego wieku z całą pewnością jest wydarzeniem wartym świętowania. Do takiego wniosku doszła poczta w Barbadosie.

Pełen wór ciekawostek o Świętym Mikołaju

Pełen wór ciekawostek o Świętym Mikołaju

Chociaż nie wierzy w niego już prawdopodobnie nikt, kto właśnie teraz to czyta, starszy pan z długą siwą brodą ubrany w koniecznie czerwony strój z charakterystyczną czapką jest nieodłącznym elementem Mikołajek.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się