Jaką kartę graficzną wybrać? Najważniejsze porady i wskazówki
Karta graficzna to element komputera czy laptopa, który w wielkim stopniu decyduje o jego wydajności. To, jaka karta graficzna jest zainstalowana w komputerze, ma ogromny wpływ na szybkość działania gier czy różnego rodzaju innych programów. W poniższym artykule omawiamy najważniejsze informacje, które warto wiedzieć na temat kart graficznych. Zapraszamy do lektury.
Czym jest karta graficzna?
Karta graficzna jest podzespołem odpowiedzialnym za renderowanie obrazów wyświetlanych na ekranie komputera czy laptopa. Wspiera ona również działanie procesora i ma ogromny wpływ na ogólną wydajność komputera.
Rodzaj karty graficznej zainstalowanej w naszym urządzeniu ma istotne znaczenie. W przypadku, gdy używamy komputera do grania w najnowsze gry czy pracy na specjalistycznych programach, wówczas powinniśmy postawić na nowoczesne karty oferujące najwyższe osiągi, takie jak GTX 1660 SUPER.
Jakie są rodzaje kart graficznych?
Specjaliści wyróżniają dwa podstawowe rodzaje kart graficznych. Najprostsze są układy zintegrowane. Zazwyczaj instalowane są one w laptopach z powodu ich kompaktowej konstrukcji. Karta zintegrowana z procesorem współdzieli procesor oraz pamięć z innymi podzespołami zainstalowanymi w danym urządzeniu. Instaluje się je na płycie głównej. Co istotne, nie ma możliwości wymienienia takiej karty na inny model. Nie jest to jednoznaczne z tym, iż są one mało wydajne. W przypadku, gdy wykorzystujemy komputer do mało skomplikowanych zadań, wówczas karta zintegrowana w zupełności powinna nam wystarczyć.
Osobnym rodzajem kart graficznych są karty dedykowane. Stworzono je z myślą o graczach i osobach, którym zależy przede wszystkim na wysokiej wydajności w trakcie pracy. Ten typ kart jest wyposażony we własny procesor (skrót GPU) i pamięć VRAm. Dedykowane karty graficzne znajdują zastosowanie zarówno w komputerach jak i w laptopach. Osoby, które korzystają z zaawansowanych programów do obróbki wideo czy grafiki bądź grają w najnowsze gry, z pewnością powinny wybrać urządzenie z taką kartą graficzną.
Na co należy zwracać uwagę w trakcie zakupu karty graficznej?
Zanim podejmiemy konkretną decyzję o zakupie karty graficznej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Chodzi tutaj przede wszystkim o:
- Pamięć karty. Ten czynnik ma ogromny wpływ na ogólną wydajność komputera bądź laptopa, z którego korzystamy. W przypadku, gdy korzystać będziemy wyłącznie z przeglądarki internetowej czy oglądać filmy, wówczas wystarczy nam model z pamięcią do 2 GB. Z kolei, gdy planujemy korzystać ze specjalistycznych aplikacji czy grać w najnowsze gry, wtedy dobrze jest postawić na modele o pojemności 6 i więcej GB.
- Chłodzenie i osiągane temperatury. Karta graficzna nawet podczas uruchamiania wymagających aplikacji nie powinna rozgrzewać się do zbyt wysokich temperatur. Dobrym pomysłem przed zakupem jest zweryfikowanie rankingów i internetowych testów, w których możemy dowiedzieć się, jak wygląda chłodzenie w przypadku poszczególnych modeli.
- Pobór mocy. Jest to istotna kwestia dla osób, które kupują laptopa i zależy im na tym, by móc korzystać z niego jak najdłużej bez podłączania do zasilania.
Jak przetestować wydajność karty graficznej?
Po pewnym czasie użytkowania niektóre osoby obserwują spadek wydajności swojego urządzenia. W takim przypadku warto wykonać test, dzięki któremu dowiemy się, czym spowodowany jest taki problem. Najpopularniejszy producent kart graficznych, nVidia, oferuje swoim klientom dostęp do dedykowanej aplikacji, w której za pomocą kilku przycisków można łatwo sprawdzić, czy karta graficzna działa prawidłowo.
Często zdarza się, że gorsza wydajność komputera bądź laptopa jest spowodowana tym, że stare sterowniki nie zostały zaktualizowane, przez co nie są one kompatybilne z posiadaną przez nas kartą graficzną. W takim przypadku sposobem na naprawę tej sytuacji może być pobranie stosownych aktualizacji.
W niektórych przypadkach spadek wydajności wynika ze zbyt wysokiej temperatury karty graficznej pod obciążeniem, czyli w trakcie korzystania z zaawansowanych aplikacji i programów. W takiej sytuacji remedium może być zakup specjalnej pasty termoprzewodzącej oraz dokładne wyczyszczenie tego podzespołu.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!