VHR, czyli skąd brać zdjęcia satelitarne Ziemi?
Satelity zapewniają nam unikalny przegląd całej naszej planety. Około 5000 tych niezwykłych urządzeń krąży wysoko ponad naszymi głowami, a 700 z nich rejestruje dane z obserwacji Ziemi. Dzięki nim jesteśmy w stanie śledzić fizyczne trendy, zmiany i rozwój powierzchni globu – i to z dużą szczegółowością. Tak zdobyta wiedza, a także pozyskane przez urządzenia zdjęcia mogą mieć wiele interesujących zastosowań. Czy jednak każdy może zdobyć je z łatwością?
Czym jest VHR?
Aby opisać poziom szczegółów widocznych na obrazach, używamy terminu “rozdzielczość przestrzenna”. Wyższa rozdzielczość pozwala nam zobaczyć drobniejsze szczegóły na powierzchni Ziemi. VHR, z angielskiego “very high resolution”, to bardzo wysoka rozdzielczość, która określa zdjęcia satelitarne o rozdzielczości przestrzennej poniżej 2 metrów. Warto zaznaczyć, że najlepsze czujniki VHR rejestrują naszą planetę w rozdzielczości przestrzennej nawet 30 centymetrów.
Rozdzielczość czasowa służy do opisania, jak często jesteśmy w stanie uzyskać nowy obraz z satelity na tym samym obszarze. Niektóre satelity będą rejestrować obrazy określonych lokalizacji każdego dnia, niektóre raz w tygodniu, a innym można zlecić wykonanie zdjęcia o wybranej godzinie w konkretnym dniu. Ślad satelity wskazuje obszar Ziemi objęty pojedynczym obrazem. Może on wynosić od kilku do kilkuset kilometrów kwadratowych.
Skąd wziąć zdjęcia satelitarne Ziemi?
Zapotrzebowanie na dokładność danych dotyczących wyglądu naszej planety jest coraz większa. Aby uzyskać zdjęcia Ziemi o bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR), warto skorzystać z udostępnionej i rozwijanej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej przez firmę CloudFerro platformy CREODIAS, która gromadzi dostawców obrazów najwyższej jakości. Dzięki temu użytkownik jest w stanie wybrać możliwie jak najlepsze rozwiązanie do projektów, które wymagają bardzo szczegółowego obrazu, korzystając między innymi z bogatej gamy produktów pochodzących z rodziny satelitów Sentinel.
Platforma CREODIAS daje nam do dyspozycji dane satelitarne online europejskiego programu Copernicus, który gwarantuje bezpłatny i otwarty dostęp: https://cloudferro.com/chmura-eo/zdjecia-vhr/. Poza tym możemy również wybrać obrazy komercyjne odznaczające się wysoką szczegółowością - nocne i radarowe oraz dane wielospektralne.
Jak działa platforma CREODIAS?
Platforma CREODIAS ma postać publicznej chmury obliczeniowej, która, dzięki wbudowanym aplikacjom, pozwala użytkownikom przeglądać, wyszukiwać i przetwarzać wybrane produkty satelitarne w postaci danych teledetekcyjnych i zasobów obliczeniowych, zapewniając skalowalność i łatwy dostęp. Platforma sprawdzi się szczególnie w przypadku podmiotów takich jak administracja publiczna, instytucje naukowe czy prywatne biznesy, które wykorzystują dane satelitarne w swoich usługach lub produktach. Poza całkowicie darmowymi zasobami, gwarantuje również produkty komercyjne w atrakcyjnych, przystępnych cenach, skutecznie zmniejszając wymagania technologiczne i finansowe dla firm, które do tej pory nie mogły pozwolić sobie na łatwe pozyskanie tego typu danych.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!