Skuteczny sposób na leczenie astygmatyzmu
Wady wzroku generalnie wynikają z nieprawidłowych proporcji budowy oka. W oku miarowym, czyli bez wady refrakcji, obraz skupia się na siatkówce, dzięki czemu widzimy ostro i wyraźnie. Możemy sobie wyobrazić, że w przybliżeniu zdrowa rogówka ma kształt kulisty, jak piłka do koszykówki. Natomiast, gdy mamy astygmatyzm, to nasza rogówka ma kształt zbliżony do piłki do rugby. W związku z tym, w poziomie i w pionie posiada inną moc, czyli inną wadę wzroku.
Diagnostyka astygmatyzmu
Astygmatyzm diagnozuje się podczas rutynowych badań wzroku. Osoby posiadające tę wadę wzroku zwykle rodzą się z nią, ale stan ten długo może pozostać nierozpoznany, jeśli nie są przeprowadzane regularne badania wzroku.
Bardzo ważne jest, aby dzieci w wieku szkolnym miały rutynowe badania oczu, ponieważ mogą nie zdawać sobie sprawy z problemów ze widzeniem. Nieleczony astygmatyzm może być przyczyną "leniwego oka", a także negatywnie wpływać na zdolności dziecka do czytania i koncentracji w szkole.
Objawy astygmatyzmu
Astygmatyzm może dawać następujące objawy:
- niewyraźne lub zniekształcone widzenie z daleka i bliska
- trudności w rozróżnieniu niektórych kształtów i szczegółów
- mało wyraźne widzenie peryferyjne
- mało wyraźne widzenie między pionowymi i poziomymi liniami
Leczenie astygmatyzmu
Objawy astygmatyzmu mogą być na tyle łagodne, że leczenie nie będzie konieczne. Natomiast, w przypadkach, w których astygmatyzm ma znaczący wpływ na widzenie, można zastosować leczenie zachowawcze w postaci soczewek korekcyjnych (okulary lub soczewki kontaktowe) lub też laserową korekcję wzroku (w przypadku większych wad widzenia).
Laserowa korekcja wzroku pozwala skorygować astygmatyzm aż do ok. 6 dioptrii. Jednakże, należy pamiętać, że każda taka korekcja jest zabiegiem bardzo indywidualnym. Zdarza się, że lekarze są w stanie skorygować również wadę wychodzącą poza te widełki.
Co ważne, przed zabiegiem laserowej korekcji astygmatyzmu konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań oraz szczegółowego wywiadu medycznego. Dopiero na tej podstawie lekarz będzie w stanie wykluczyć obecność współistniejących chorób okulistycznych, które mogłyby być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia operacji.
Laserowa korekcja wzroku – opinie
Obecnie laserowa operacja oczu pozwala skorygować, a nawet usunąć wadę wzroku u osób w wieku od 18 do nawet 60 roku życia. A jakie są opinie o laserowej korekcji wzroku? Pacjenci potwierdzają, że zabieg ten jest bezbolesny, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym (kropelkowym). Pobyt na samej sali zabiegowej trwa zaledwie kilkanaście minut, a sumaryczny czas spędzony w klinice wynosi około 2-3 godziny. Następnie można już normalnie wrócić do domu. Dzięki nowoczesnym technologiom czas powrotu do pracy i innych zajęć również jest bardzo krótki.
Wśród pacjentów po przebytym zabiegu spotkamy same pozytywne opinie o laserowej korekcji wzroku. Osoby, które poddały się temu zabiegowi bardzo zachwalają efekty, które są odczuwalne praktycznie zaraz po jego zakończeniu.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!