Jak właściwie chronić skórę przed poparzeniami i podrażnieniami podczas opalania?
Okres letniego wypoczynku to czas, gdy zaczynamy marzyć o pięknej i naturalnej opaleniźnie. Często jednak bagatelizujemy sprawę szkodliwego działania promieni słonecznych i się przed nimi nie zabezpieczamy. Opalanie się nie powinno wiązać się z oparzeniami i podrażnieniami skóry, a sposoby, aby tego uniknąć, są łatwe. Zacznijmy je stosować!

Letni upał? Są na to sposoby!
Nadciąga do nas fala upałów. Termometry w najbliższy weekend mają pokazywać nawet 40°C! Takie temperatury potrafią zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu! Jak przetrwać taki skwar? Jak się ochłodzić i przynieść sobie ulgę?Pierwsze, co każdemu przychodzi na myśl, to kremy z filtrem. Zapominamy, że nie chronią one całkowicie przed promieniowaniem UVA, czyli ultrafioletowym, które jest szczególnie niebezpieczne. Przenika ono do głębokich warstw skóry, gdzie niszczy włókna kolagenowe. Osłabione mechanizmy odpornościowe przyczyniają się do powstawania złośliwego nowotworu skóry - czerniaka. Aby spotęgować działanie kremu, musi on wsiąknąć w skórę - nie smarujmy się więc, gdy spoczniemy już na odpowiednim miejscu do opalania, tylko zróbmy to pół godziny wcześniej. Później zabieg trzeba przeprowadzać ponownie co dwie godziny. Ważne jest dobranie odpowiedniego kosmetyku - wszystko zależy od karnacji naszej skóry. Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) powinien być tym wyższy, im jaśniejszy jest jej odcień.
Kolejną ważną kwestią są godziny, w których zamierzamy wybrać się na plaże. Zrezygnujmy z kąpieli słonecznych w godzinach od 11 do 15. Promieniowanie ultrafioletowe jest wtedy największe. Jeśli jesteśmy rannymi ptaszkami, wybierzmy się przed 11 lub dopiero po godzinie 15. Uchroni to nas przed zwiększonym ryzykiem poparzeń słonecznych, które zdarzają się nawet jeśli zastosowaliśmy odpowiedni krem.
Wybraliśmy już krem i wiemy jak go stosować, a także znamy godziny, w których najlepiej leżeć na piasku. Co dalej? Kolejną z zasad bezpiecznego opalania się jest to, że należy robić to stopniowo. Wielogodzinne wylegiwanie się na słońcu jest niebezpieczne i nie przyśpiesza procesu opalania. Wiąże się za to z podrażnieniami skóry, a nawet z udarem słonecznym! W lecie bądżmy więc rozważni!
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!