Jakie rezultaty daje cynkowanie ogniowe?
Konstrukcje ze stali cechuje wytrzymałość, krótki czas montażu i możliwość rozbudowywania o kolejne elementy. Jednak jak sprawić, żeby elementy ze stali nie rdzewiały i nie wymagały częstej konserwacji? W tym celu warto przyjrzeć się bliżej usłudze cynkowania ogniowego.
Czym jest cynkowanie ogniowe?
Cynkowaniem ogniowym nazywamy proces mechanicznego nakładania trwałej powłoki cynku na stal. Przygotowaną stal wkładamy do „kąpieli”, gdzie moczy się w temperaturze od 445 do 460 stopni Celsjusza. Wewnętrzna struktura powłoki cynku zastyga po wyjęciu, osiągając swoja ostateczną formę. Cynkowanie ogniowe pozwala na zabezpieczenie stali np. przed korozją. Zdarza się, że producenci wyrobów ze stali tylko malują ją proszkowo, bez odpowiedniego zabezpieczenia. Takie działanie prowadzi do tego, że po pewnym czasie korozja zjada elementy stalowe. Przed samą fazą cynkowania ogniowego, dobrze jest, aby stal została odpowiednio przygotowana. W tym celu się ją odtłuszcza, trawi i topnikuje. Takie przygotowanie pozwala na usunięcie zatłuszczeń, wszelkich substancji niemetalicznych oraz zapewnienie prawidłowego przebiegu reakcji chemicznych.
Jakie są zalety cynkowania ogniowego?
Do zalet tego rodzaju cynkowania, możemy zaliczyć m.in. to, że stal poddana takiemu zabiegowi wyróżnia się wysoką odpornością na korozję. Ponadto powłoka jest odporna i trwała na działanie środowiska oraz uszkodzenia mechaniczne. Warto również dodać, że cynkowanie ogniowe jest rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym. W sprzyjających warunkach stal ocynkowana wytrzymuje bez konserwacji średnio 40-50 lat. Koszt cynkowania w porównaniu do tego, ile stal później posłuży, jest stosunkowo niski, dlatego też ta metoda znajduje zastosowanie w budownictwie, przemyśle maszynowym, motoryzacji oraz przy produkcji elementów do użytku codziennego. Podsumowując, cynkowanie ogniowe to jedno z tańszych, ale solidniejszych rozwiązań zabezpieczenia stali przed korozją i częstą konserwacją. Dzięki nowoczesnym metodom istnieje możliwość cynkowania zarówno bardzo małych, jak i dużych elementów i konstrukcji.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!