Jak na rozwój firmy wpływa RPA?
Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów, czyli RPA to rozwiązanie pozwalające zautomatyzować powtarzalne i niewymagające myślenia procesy, a tym samym odciążyć człowieka. Jakie korzyści wynikają z wdrożenia robotów w przedsiębiorstwie? Jak RPA wpływa na rozwój firmy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Co to jest RPA?
RPA to skrót od angielskiego wyrażenia Robotic Process Automation, które można definiować jako specjalne algorytmy, które integrują różne aplikacje i są tworzone w celu automatyzacji żmudnych i powtarzalnych procesów. Roboty są w stanie m.in. przełączać się pomiędzy poszczególnymi systemami i aplikacjami, czy pobierać i kopiować z nich dane. Wdrożenie RPA pozwala odciążyć pracowników, którzy mogą dzięki temu zająć się bardziej kreatywną i wartościową pracą.
Warto również zaznaczyć, że zastosowanie RPA nie wymaga dokonywania zmian w wykorzystywanych do tej pory systemach informatycznych, czy przebudowy istniejących procesów. Dzieje się tak, ponieważ odpowiednio zaprogramowany robot wykorzystuje interfejs użytkownika (GUI), czyli działa w ten sam sposób, co człowiek.
Zalety RPA
Rozwiązania klasy RPA posiadają wiele zalet, co sprawia, że ich wdrażanie jest coraz popularniejsze. Do najważniejszych można zaliczyć:
- brak konieczności integracji - roboty zazwyczaj nie wymagają integracji z systemami i aplikacjami wykorzystywanymi w firmie. Jak już wspomniano do wykonywania czynności wykorzystują skraping ekranu oraz interfejs fizycznego użytkownika;
- łatwe i szybkie wdrożenie - konfiguracja robotów tak samo jak w przypadku tworzenia makr polega na rejestrowaniu zachowań człowieka. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają także automatyczną naukę robota poprzez podgląd działań pracownika;
- elastyczność - boty RPA z reguły można rozbudowywać, co umożliwia dostosowanie ich do aktualnych potrzeb firmy oraz procesów w niej realizowanych. Coraz częściej są to rozwiązania Cloud Native, które wykorzystują ogromne możliwości chmury obliczeniowej.
Jakie korzyści przynosi RPA?
Wdrożenie oprogramowania RPA w firmie przynosi jej wiele korzyści. Jest to przede wszystkim oszczędność czasu, a także uwolnienie zasobów ludzkich od żmudnych i mało wartościowych zajęć. Oprócz tego dzięki RPA możliwy jest wzrost jakości obiegu informacji w przedsiębiorstwie, które są przetwarzane znacznie szybciej oraz z mniejszą ilością błędów. Dzieje się tak, ponieważ robot się nie męczy i nie myli. Aspekt ten bezpośrednio przekłada się na wzrost jakości świadczonych usług, dzięki któremu zwiększa się zadowolenie klientów zewnętrznych.
Co jeszcze należy zaliczyć do korzyści RPA? W poprzednim akapicie wspomniano, że roboty się nie męczą, co oznacza, że mogą pracować bez przerwy i nie potrzebują urlopu. Nie mają także gorszego dnia, co sprawia że efektywność ich działań jest stale taka sama. Co więcej, roboty wykonują swoją pracę z reguły dużo szybciej niż ludzie odpowiedzialni za te same zadania. Wynika to z faktu, że w środowisku związanym z dużym wolumenem danych człowiek zawsze będzie poruszał się wolniej od dedykowanego do tego celu algorytmu.
Wpływ RPA na rozwój firmy
Wdrożenie rozwiązań RPA bezpośrednio przekłada się na optymalizację procesów biznesowych oraz usprawnienie działalności. Zwiększa się również efektywność pracowników, którzy mają więcej czasu na wykonywanie zadań przynoszących firmie wartość. Wszystkie te aspekty sprawiają, że przedsiębiorstwo jest w stanie szybciej się rozwijać oraz uzyskać przewagę nad konkurencją. Wdrażanie nowych technologii sprawia również, że przedsiębiorstwo jest bardziej atrakcyjne zarówno dla partnerów biznesowych, jak i klientów zewnętrznych. Wynika to ze wzrostu jakości świadczonych usług oraz nowoczesnego podejścia do biznesu.
Zwrot z inwestycji w RPA
Wdrożenie RPA to inwestycja, która wymaga poniesienia określonych kosztów. Rozwój firmy osiągnięty dzięki automatyzacji sprawia jednak, że szybko się one zwrócą. Jak obliczyć zwrot z inwestycji w RPA? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wskaźnik ROI z RPA należy liczyć indywidualnie dla danej organizacji, w której nastąpiło wdrożenie rozwiązań RPA. Dzieje się tak, ponieważ automatyzacja procesów każdorazowo może obejmować inny zakres czynności, co powoduje że inne będą oczekiwania, a także rzeczywisty zwrot z tego typu inwestycji. Dlaczego tak istotne jest mierzenie wskaźnika ROI z RPA? Jest to ważne, ponieważ pozwala udowodnić wartość robotyzacji, a w dalszej kolejność zadecydować o jej dalszym wdrażaniu i rozbudowywaniu. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w artykule: Jak obliczyć ROI z RPA? Zwrot z inwestycji po wdrożeniu Robotyzacji Procesów Biznesowych.
RPA to nowoczesne rozwiązania, których wdrożenie umożliwia szybszy rozwój biznesu. Jest to możliwe dzięki automatyzacji procesów, która pozwala przyspieszyć ich realizację, a także ograniczyć koszty działalności. Wszystko to sprawia, że inwestycja w roboty w długoterminowej perspektywie jest jak najbardziej opłacalna.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!