Krzywa przegroda nosowa, jej przyczyny i objawy
Skrzywiona przegroda nosowa może stanowić wadę wrodzoną lub nabytą. Warto wiedzieć, że często stanowi ona przyczynę wielu uciążliwych schorzeń, które mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia. Właśnie dlatego zalecana jest wizyta u specjalisty, który oceni, czy problem wymaga korekcji. Życie z krzywą przegrodą nosową jest możliwe, jednak komfort codziennego funkcjonowania znacząco spada. Wszystko zależy od tego, z jak dużą wadą mamy do czynienia.
Krzywa przegroda nosowa przyczyny
Rozpoznanie skrzywionej przegrody nosowej nie jest zbyt trudne. Prawidłowo zbudowana przegroda zbudowana jest z dwóch części kostnych, chrząstki oraz części ruchomej. Przypomina ona prostą blaszkę, które przedziela jamę nosową na dwie równe części. Zupełnie inaczej jest w przypadku jej skrzywienia - bardzo często ma ona nietypowy kształt lub położona jest pod kątem. Nierzadko obserwuje się również zmiany innego typu. Osoby ze skrzywioną przegrodą nosową są bardziej narażone na wystąpienia problemów z oddychaniem. Omawiana wada utrudnia swobodny przepływ powietrza przez nos, co generuje spory dyskomfort. Należy dodać, że nieprawidłowa budowa anatomiczna nosa może wywołać chrapanie lub bezdech senny.
Krzywa przegroda nosowa objawy
Krzywa przegroda nosowa nie musi być wadą wrodzoną. U wielu osób pojawia się ona na późniejszych etapach życia (np. z powodu uszkodzeń mechanicznych). Może również stanowić następstwo niewłaściwie wykonanych zabiegów wokół nosa. Skrzywienie przegrody nosowej bywa wywołane rozmaitymi chorobami. Pierwszym krokiem jest więc ustalenie przyczyny problemu. Dopiero wtedy lekarz może podjąć decyzję o dalszym toku postępowania i ewentualnej korekcji. Warto dodać, że lekko skrzywiona przegroda nosowa dotyczy znacznej części populacji. Nie wymaga ona jednak żadnych działań, jeśli nie utrudnia codziennego funkcjonowania, ani nie stanowi źródło uciążliwych lub niepokojących objawów. W takim przypadku wada nie kwalifikuje się do leczenia. Nie można jednak wykluczyć ryzyka jej pogłębienia.
Krzywa przegroda nosowa objawy
Do objawów krzywej przegrody nosowej można zaliczyć m.in.:
- problemy z oddychaniem,
- bóle głowy,
- długo utrzymujący się katar,
- kłopoty z usuwaniem wydzieliny z nosa,
- chrapanie,
- bezdech senny.
Szczególnie groźny dla zdrowia jest bezdech senny. Może ono skutkować rozwojem chorób układu krążenia, takich jak np. zawał serca, arytmia, udar mózgu. Właśnie dlatego tak istotna jest wizyta u specjalisty. Nie należy również ignorować chrapania - mogłoby się wydawać, że jest ono kompletnie niegroźne, jednak nierzadko świadczy o nieprawidłowościach wymagających interwencji lekarskiej. Nie każdy wie, że skrzywiona przegroda nosowa może objawiać się także osłabieniem węchu, zatykaniem uszu, krwotokami z nosa.
Krzywa przegroda nosowa diagnoza
Osoby, które podejrzewają u siebie lub dziecka krzywą nagrodę nosową, powinny udać się do laryngologa. Godna polecenia jest przychodnia laryngologiczna Cmpromed, specjalizująca się w operacjach przegrody nosowej. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, a następne wykona badanie fizyczne. W zdecydowanej większości przypadków wykorzystywane jest narzędzie o nazwie rynoskop. Zdarza się tak, że konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej. Wskazaniem do korekcji przegrody nosowej są nie tylko wyniki przeprowadzonych badań. Duże znaczenie ma rodzaj oraz intensywność objawów, które zakłócają życie pacjenta. Bywa tak, że osoba z lekko skrzywioną przegrodą nie odczuwa pogorszenia jakości codziennego funkcjonowania. W takiej sytuacji możliwe jest zrezygnowanie z korekcji do momentu wystąpienia męczących dolegliwości. Każdy przypadek jest zupełnie inny, więc wymaga indywidualnego podejścia.
Krzywa przegroda nosowa leczenie
Leczenie krzywej przegrody nosowej polega na jej korekcji. To operacja, która ma na celu nadanie przegrodzie właściwego kształtu oraz położenia. Wszystko po to, aby zwiększyć światło jamy nosowej, a tym samym ułatwić oddychanie. Omawiany zabieg wskazany jest również w przypadku przewlekłego zapalenia zatok, częstych infekcji uszu i nosa, nawracających krwotoków z nosa, szybkiego męczenia się podczas mówienia, mówienia "przez nos". Korekcja przegrody nosowej przeprowadzana jest także wtedy, gdy przyczyną problemu jest choroba. Trzeba dodać, że na korekcję krzywej przegrody nosowej nierzadko decydują się osoby, które chcą poprawić wygląd zewnętrzny nosa. Oczywiście do lekarz decyduje o tym, czy możliwe jest bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Należy uwzględnić ewentualne przeciwwskazania oraz powikłania. Wiadomym jest, że przed operacją niezbędne jest wykonanie kompletu szczegółowych badań, które stanowią źródło informacji o stanie zdrowia pacjenta. Wiek nie stanowi przeszkody, ponieważ operacja korekcji przegrody nosowej wykonywana jest u osób w każdym wieku, jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań. Zabieg nie jest rekomendowany u pacjentów z infekcją, ostrym zapaleniem zatok, zaburzeniami krzepliwości krwi. Dopiero po wyeliminowaniu dolegliwości można przystąpić do ponownej oceny kwalifikacji do zabiegu. W wieku podeszłym ogólny stan zdrowia może stanowić podstawową przyczynę dyskwalifikacji do operacji.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!