Komora hiperbaryczna – co to takiego?
Terapia tlenem to znana od lat metoda leczenia wielu schorzeń, znajdująca szerokie zastosowanie w profilaktyce zdrowotnej, zarówno jako leczenie samodzielne, jak i wspomagające. Tlenoterapia najczęściej przeprowadzana jest w specjalnej komorze hiperbarycznej, umożliwiającej podanie pacjentowi stężonego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Jest to nieinwazyjny zabieg, który przynosi wiele korzyści dla organizmu. Terapia w komorze hiperbarycznej z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. Sprawdź, na czym polegają zabiegi w komorze hiperbarycznej i dowiedz się, kiedy warto z nich skorzystać!
Komora hiperbaryczna – co to takiego?
Specjalistyczna komora hiperbaryczna to szczelnie zamknięte, kilku – kilkunastometrowe pomieszczenie przystosowane do terapii tlenowej. Zabieg w komorze hiperbarycznej polega na dostarczeniu do komórek organizmu dużej ilości stuprocentowego tlenu, którego działaniu poddaje się pacjenta, w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego.
Terapie tlenem wykonuje się zazwyczaj w pozycji siedzącej lub leżącej, często w obecności opiekuna osoby chorej. Przed rozpoczęciem zabiegu, personel medyczny przekazuje pacjentowi niezbędne informacje, aby zapewnić sprawny i w pełni bezpieczny przebieg terapii. Więcej informacji o terapii w komorze hiperbarycznej znajdziesz na https://sanomed.rzeszow.pl/tlenoterapia/
Dlaczego warto poddać się zabiegowi w komorze hiperbarycznej?
Tlenoterapia jest obecnie z powodzeniem wykorzystywana w trakcie leczenia schorzeń układu krążenia i nerwowego oraz w przypadku wystąpienia różnego typu stanów zapalnych. Metoda doskonale sprawdza się również jako zabieg wspomagający terapię ciężko gojących się ran, oparzeń, odleżyn, obrzęków i innych zmian skórnych.
Z zabiegów w komorze hiperbarycznej chętnie korzystają sportowcy, celem poprawy wydolności organizmu i przyspieszenia jego regeneracji po wysiłku fizycznym. Odpowiednie natlenienie komórek ma pozytywny wpływ na ogólny stan organizmu, co niesie ze sobą znaczną poprawę samopoczucia, eliminację uczucia ciągłego zmęczenia oraz wyższą jakość snu pacjenta.
Kto nie powinien korzystać z tlenoterapii?
Tak jak każda terapia również tlenoterapia posiada pewne przeciwwskazania, przez które wiele osób z określonymi schorzeniami czy zaburzeniami nie mogą z niej korzystać. Niedoczynność tarczycy, krwotoki, choroby uszu lub zatok, problemy z płucami, stany zapalne nerwu wzrokowego są schorzeniami, które wykluczają wykorzystanie zabiegów w komorze hiperbarycznej. Również posiadanie rozrusznika serca oraz ciąża są kategorycznymi przeciwwskazaniami do korzystania z tlenoterapii.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!