Jakie nowatorskie metody zastosowano, aby zbudować Kolosa Rodyjskiego?
Wyspa Rodos słynęła z posągów. Według rzymskiego historyka Pliniusza miało się tam znajdować nawet 3000 rzeźb. Jedne wykute w kamieniu, a inne wykonane ze stopu miedzi i cyny, czyli brązu, którego używano także do produkcji broni i zbroi dla wojska. Okazał się też idealny do budowy dzieła na miarę Kolosa.
Budowa pochłonęła ok. 13 ton brązu i 8 ton żelaza. Posąg stał na podstawie z białego marmuru. Palce u stóp były ogromnymi odlewami. Miały doskonały kształt i zwiększały ciężar, zapewniając stabilność podstawy Kolosa. Następnie z żelaza stworzono szkielet, wypełniając go gliną, do którego mocowano elementy z brązu. Były to odlane płyty, które następnie wyklepywano, aby nadać im odpowiedni kształt. Łączono je prawdopodobnie za pomocą kołków dopasowanych do otworów, na podobnej zasadzie, jak w klockach.
Pracę nad dziełem nadzorował jego twórca, Chares z Lindhos. Wykonał on wcześniej mały model posągu i powiększył go w skali, aby utrzymać właściwe proporcje tej gigantycznej figury. Według legendy, miał on popełnić samobójstwo, gdy ktoś wytknął mu najmniejszą niedoskonałość. I tak co roku powstawało średnio 2,75 m posągu, aby na finał robót osiągnąć wysokość 105 stóp greckich, czyli 32 m. Koszt budowy wyniósł 300 talentów - około 9 ton srebra. Zwieńczeniem pracy było polerowanie powierzchni Kolosa, aby bóg słońca mógł lśnić w jego promieniach. W jego wnętrzu zamontowano drabinę, w celu dokonywania napraw w przyszłości.
Pewnie zadajecie sobie pytanie: jak ludzie w starożytności zdołali postawić coś tak wysokiego bez użycia dźwigu? Odpowiedź jest prosta, choć w tamtych czasach była to oryginalna metoda. W miarę jak posąg piął się ku niebiosom, usypywano coraz wyższy kopiec, który został rozkopany, gdy przytroczono głowę do karku.
Do runięcia przyczyniło się nie tylko trzęsienie ziemi, ale i korozja szkieletu, do zbudowania którego użyto żelaza słabej jakości i znajdująca się w wilgotnym środowisku wypełniająca posąg glina.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!