Tajemnica najsłynniejszego portretu Chopina
Malarstwo zawsze wzbudzało emocje wśród osób zainteresowanych teoriami spiskowymi. Niektórzy po dziś dzień szukają kodu Leonarda Da Vinci, który geniusz miał ukryć w swoich obrazach. Przyczyniły się do tego książki autorstwa Dana Browna, według których na „Ostatniej Wieczerzy” można zauważyć Marię Magdalenę, która miała być żoną Jezusa Chrystusa. Najbardziej znany portret Fryderyka Chopina nie obrósł aż takimi legendami, ale w oryginale również miał wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie.
Tematem naszego artykułu jest portret Chopina z około 1838 roku autorstwa Eugene’a Delacroixa, przyjaciela wielkiego polskiego kompozytora. Nigdy nieukończone dzieło, co widać po śladach pędzla na płótnie, obecnie znajduje się w zbiorach słynnego paryskiego Luwru odkąd trafiło tam na początku XX wieku. Co ciekawe, początkowo na obrazie znajdowały się dwie postacie.
Oprócz Chopina malarz przedstawił na nim George Sand. Dlaczego właśnie ją? To dobre pytanie, szczególnie jeśli nie mieliście okazji zapoznania się z biografią kompozytora. Pisarka była w związku z Chopinem. Do jego rozpadu po ośmiu latach w znacznym stopniu przyczyniła się książka autorstwa Sand, w której to bohaterowie do złudzenia przypominali samego Chopina i pisarkę. Co ciekawe „Lucrecja Floriani” nigdy nie została przetłumaczona na język polski.
Para była jedną z najsłynniejszych w XIX-wiecznej Francji. Nie powinno więc nikogo dziwić, że Delacroix postanowił stworzyć portret obojga. Początkowo powstał szkic do obrazu. Możecie go zobaczyć poniżej. Ostatecznie dzieło nigdy nie zostało ukończone. Doszło także do jego rozcięcia, które rozdzieliło obraz na dwa portrety. Podzielenie obrazu można potraktować symbolicznie. Ostatecznie para rozstała się w 1847 roku, kilkanaście miesięcy po napisaniu niefortunnej książki.
źródło: wikimedia
Po rozdzieleniu portrety sprawiają wrażenie samodzielnych, tak jakby nigdy nie stanowiły całości. Znacznie bardziej znanym jest ten Chopina, który, zanim trafił do Luwru został sprzedany pianiście Marmonteliemu. Wymiary portretu to 46 × 38 centymetrów. Został on wykonany w technice olejowej na płótnie. Portret przedstawiający George Sand znajduje się obecnie w kopenhaskim Ordrupgaard-Museum.
Jak mógł wyglądać wspólny portret? Na to pytanie może odpowiedzieć współczesna wizualizacja, która ukazuje postać grającego na pianinie Fryderyka Chopina po lewej stronie i słuchającej go George Sand po prawej. Być może zastanawia Was nieco dziwna postawa kobiety. Według wizji malarza miała ona za pomocą jednej z dłoni wybijać rytm.
źródło: wikimedia
Chopin i Delacroix pozostawali serdecznymi przyjaciółmi aż do śmierci tego pierwszego w 1849 roku. Co prawda malarz nie był obecny przy łożu śmierci kompozytora, ale uczestniczył w jego pogrzebie i stanął na czele komitetu budowy pomnika Chopina, który ostatecznie powstał i został odsłonięty w 1850 roku.
Portret Fryderyka Chopina nie jest najbardziej znanym dziełem w dorobku francuskiego malarza. Artysta jest sławny przede wszystkim za sprawą obrazu „Wolność wiodąca lud na barykady”, który był kilkukrotnie wykorzystywany w popkulturze.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!