Malarstwo Leonarda Da Vinci – jakość, nie ilość
O geniuszu Leonarda da Vinci można by mówić godzinami. Człowiek renesansu wyprzedził swoimi wynalazkami czasy, w których żył i to w niektórych przypadkach nawet o kilka stuleci. Z czego jest najbardziej znany? Prawdopodobnie w wśród trzech najbardziej rozpoznawalnych dzieł, które wymieniłby każdy z nas, znalazłaby się Mona Lisa. W końcu Leonadro da Vinci nie tylko stworzył szkice pierwszego helikoptera, łodzi podwodnej i czołgu. Był także malarzem i to jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.
Żeby znaleźć się w gronie najwybitniejszych malarzy wszechczasów, mistrz z Vinci nie musiał się specjalnie napracować. Skąd takie wnioski? Obecnie badacze potrafią przypisać mu tylko 15 istniejących obrazów. Tyle jednak wystarczyło, aby zapewnić mu sławę po wsze czasy. Być może w tym momencie wielu z Was pomyślało o „Portrecie damy z gronostajem”, która pozostaje w rękach Polaków. Fakt, że jeden z kilkunastu obrazów legendarnego da Vinci znajduje się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie jeszcze bardziej uzmysławia to, jakim jest skarbem dla wszystkich, chociaż trochę zainteresowanych sztuką.
Z całą pewnością Leonardo da Vinci w ciągu swojego długiego życiu sięgał po pędzel znacznie częściej, ale do tej pory historycy sztuki albo nie zdołali rozpoznać, że dany obraz jest jego autorstwa, jeszcze go nie odnaleźli albo w ciągu wieków uległ zniszczeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że w porównaniu do innych wielkich malarzy da Vinci malował dość mało. Powodem były jego szerokie zainteresowania i praca nad innymi projektami.
Szczegół, który nam umyka, gdy patrzymy na Mona Lisę
Chyba każdy widział ten najsłynniejszy na świecie obraz. Dzieło spod ręki Leonarda da Vinci, to najbardziej cenione malowidło z czasów renesansu. Jeden dość znaczący szczegół twarzy żony bogatego florenckiego kupca powinien zwrócić naszą uwagę...Jak jednak wiadomo, najbardziej liczy się jakość, a nie ilość. Wydaje się, że zasadę tę wyznawał także sam mistrz. Był on człowiekiem, który wprowadzał w życie także inne powiedzonka. Wśród nich to o tym, że część rzeczy warto odkładać na „jutro”, które nigdy nie nadchodziło. Pomimo tego nie można powiedzieć, że da Vinci był leniem. Oprócz kilkunastu znanych współczesnej ludzkości dzieł malarskich geniusz pozostawił po sobie całą stertę notatek na przeróżne tematy. Medycyna, technika, astronomia, matematyka, biologia i inne dziedziny nauki nie miały przed nim większych tajemnic.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!