Ile mierzy najdłuższa i najkrótsza ulica w Polsce?
Na łamach naszego portalu zajmowaliśmy się już najdłuższą nazwą miejscowości na świecie, najstarszym browarem w Polsce i najstarszą restauracją w Europie. Tym razem przyszedł czas na najdłuższą i najkrótszą ulicę w naszym kraju. Jak się nazywają, gdzie się znajdują i jaka jest ich długość?
Najdłuższa ulica Polski
Poszukiwania ulicy, o której można powiedzieć „najdłuższa w Polsce”, zaprowadziły nas do stolicy. To właśnie w Warszawie znajduje się Wał Miedzeszyński, który mierzy aż 14,6 kilometra. Nie pozostaje nam nic innego, jak odbyć wirtualny spacer po najdłuższej, krajowej ulicy i zobaczyć, co się na niej znajduje. My się już domyślamy, a Wy?
Tak jak sama nazwa ulicy wskazuje, przebiega ona wzdłuż brzegu Wisły, w tym przypadku tego prawego i ciągnie się od Mostu Poniatowskiego aż do południowej granicy miasta. Podczas spaceru za pośrednictwem Google Street View można zauważyć, że przy ulicy znajdują się głównie domy mieszkalne, osiedla i punkty z różnego rodzaju usługami. Wśród nich warto wymienić kompleks basenów znany jako Plaże nad Wisłą.

Przykładowy widok z Wału Miedzeszyńskiego źródło: Google Street View
Pierwotnie ulica stanowiła wał przeciwpowodziowy mający za zadanie ochronić tereny Saskiej Kępy przed niszczycielskim działaniem wody. Zabezpieczenie zostało utworzone w latach 1906-1911.
Warto wiedzieć, że nazwa Wał Miedzeszyński obowiązuje od 1958 roku. Wcześniej ulica była znana jako Droga do Miedzeszyna, a od 1919 funkcjonowała po prostu jako ul. Miedzeszyńska. Na przestrzeni lat przebieg najdłuższej obecnie ulicy w Polsce również ulegał zmianom.
Najkrótsza ulica w Polsce
Najkrótsza ulica Polski również znajduje się w Warszawie. Mowa o ulicy Samborskiej, której długość wynosi zaledwie 22 metry. Co ciekawe żaden z warszawiaków nie może pochwalić się, że na niej mieszka. Jeśli chcielibyście kiedyś wybrać się na niezbyt długi spacer, najkrótszej ulicy w Polsce należy szukać na Nowym Mieście.

Widok na ulicę Samborską źródło: Google Street View
Arszczur - czwartek, 8 kwietnia 2021, godz. 14:12
Fajny jest wasz portal
Darek - niedziela, 16 maja 2021, godz. 21:47
No nie do końca. Ulica Powstańców Warszawskich w Opolu ma 14,85 km.
Czerwo - wtorek, 20 lipca 2021, godz. 11:40
Ta najdłuższa ulica to chyba w Warszawie tylko :) Aleja Wojska Polskiego w Częstochowie ma 14,9 km
Szybji - środa, 28 lipca 2021, godz. 12:50
Zgadza się nie wiem dlaczego nie zmienili tego ale najdłuższa ulica w Polsce jest w Częstochowie co Wikipedia pisze aż o 15,5km długości niż ta warszawska ulica o 14,6km długości... Sami sprawdźcie.
Tomwojek - wtorek, 4 stycznia 2022, godz. 10:41
Najdłuższe ulice w obrębie granicy miasta są w Gdańsku i Częstochowie bo mają obie ponad 18 km . Opole to ulica Powstańców Warszawskich a w Gdańsku to aleja Kazimierza Jagiellończyka. Więc jak widać autor grubo się pomylił. W Częstochowie ulica Wojska Polskiego ma 15 km, więc też wyprzedza tą wspomnianą niby najdłuższą warszawską ulicę.
Romek - niedziela, 5 czerwca 2022, godz. 11:58
W Radomiu jest ul Esterki może mieć około 20 m długości
Zainteresowana - środa, 19 października 2022, godz. 12:22
W Uniejowie woj łódzkie jest ulica cicha. Też ma może że 20 metrów.
Grecs - niedziela, 30 lipca 2023, godz. 10:20
Ponad 15 km ma ulica Pulawska w Warszawie