Największy, koncertujący fortepian świata
Za granicą Polacy są znani z co najmniej kilku powodów. Najczęściej za sprawą naszych słynnych rodaków, do których zalicza się m.in. papież Jan Paweł II. Obcokrajowcy często kojarzą także Lecha Wałęsę i Fryderyka Chopina. Twórczość tego ostatniego jest szczególnie popularna i uznawana w krajach azjatyckich. Tradycja chopinowska zobowiązuje, chociażby do tego, żeby to właśnie w Polsce powstał największy na świecie fortepian, który nie tylko majestatycznie wygląda, ale i da się na nim grać.
Po raz pierwszy zaszczytu zagrania na kolosie o wymiarach 6,07 metra długości, 2,5 metra szerokości i 1,92 metra wysokości dostąpił znany polski kompozytor Leszek Możdżer. Rekordowy fortepian waży 1820 kg i składa się z klawiatury, w skład której wchodzi 92 białych klawiszy i 64 czarne. Masywna konstrukcja opiera się na sześciu nogach. Na każdej z nich wyrzeźbiono wizerunek wybitnego Polaka, którego można uznać za podporę polskiej kultury. Obok Chopina w tym prestiżowym gronie znalazły się takie osobistości jak Henryk Mikołaj Górecki, Ignacy Jan Paderewski, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski i Stanisław Moniuszko.
Prace nad stworzeniem ogromnego fortepianu trwały stosunkowo niedługo, bo tylko pół roku. Brało w nich jednak udział aż kilkudziesięciu specjalistów z różnych dziedzin. Obecnie Stolëmòwi Klawér, bo taką nazwę nosi największy fortepian świata, można podziwiać w Szymbarku (Kaszuby).
Instrument, którego pomysłodawcą jest Daniel Czapiewski, został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Warto wiedzieć, że to niejedyny polski rekord związany z fortepianem. Tytuł rekordzisty Guinessa w kategorii „najdłuższa gra na fortepianie” należy do Romualda Koperskiego, który również miał okazję do zagrania na Stolëmòwi Klawér.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!