Kaplica Sykstyńska

Zwiedzamy Kaplicę Sykstyńską!

Wielu kojarzy tą najbardziej popularna kaplicę na świecie. Scena Stworzenia Adama i fresk za ołtarzem, przedstawiający Sąd Ostateczny, to malowidła cieszące się największa sławą. Czy wiecie, że Jezus podczas sądu został ukazany jako muskularny mężczyzna bez brody? To niejedyna ciekawostka dotycząca papieskiej kaplicy w Pałacu Watykańskim. Jest ich cała masa. Gotowi? No to zaczynamy zwiedzanie! Prosimy nie robić zdjęć, ani nie rozmawiać, gdy znajdziemy się w jej wnętrzu! Zanim jednak wejdziemy do środka - poznacie jej historię.

Budowa

Kaplica Sykstyńska została wybudowana w 1483 roku. Proces stawiania budowli o długości 40,93 m, szerokości 13,41 m i wysokości 20,70 m trwał osiem lat. Wymiary nie są przypadkowe - odpowiadają Świątyni Salomona, o której możemy przeczytać w Starym Testamencie. Jej fundatorem był Papież Sykstus IV, to od jego imienia powstała nazwa kaplicy. Pierwsza msza święta została tu odprawiona 15 sierpnia 1483 r. O świetności i pięknie tego miejsca świadczy liczba turystów, która odwiedza je każdego roku, a jest ich około 5 milionów!

Czymże jednak byłaby ona bez fresków. Całkowita ich powierzchnia, to 1110 m2, co odpowiada mniej więcej 1/6 powierzchni boiska piłkarskiego. Te najsłynniejsze zawdzięczamy oczywiście Michałowi Aniołowi. Najstarsze umieszczone są na podłużnych ścianach. Zostały wykonane w latach 1481-1483 przez artystów z Toskanii i Umbrii. Często określane są nazwą „Stara Sykstyna”, dla odróżnienia od fresków namalowanych przez Michała Anioła, nazywanych „Nową Sykstyną”.

Freski

Michał Anioł wkroczył na teren Kaplicy Sykstyńskiej w 1508 roku, aby po okresie czteroletniej pracy oficjalnie poinformować o jej zakończeniu. Według często powtarzanej legendy, artysta pracował sam w niesprzyjających warunkach, niewygodnej pozycji i słabym oświetleniu. Jednak badania przeprowadzone podczas ostatniej konserwacji fresków wykazały, że miał on kilku pomocników. Zadanie ozdobienia murów freskami zlecił mu Papież Juliusz II. Prawdziwe imię głowy Kościoła (jak wiemy, po wyborze papież przyjmuje inne imię) brzmiało Giuliano della Rovere. Słowo „rovere” w języku włoskim oznacza dąb. We freskach słynnego malarza można dostrzec dużą liczbę żołędzi. Czyżby to dyskretne wyrażenie uznania dla swojego patrona? Nie podejrzewamy przecież papieża o pychę.

Przed tym, jak Michał Anioł zabrał się do pracy, sufit kaplicy odzwierciedlał widok nieba nocą. Obecnie sufitowe freski dotyczą Starego Testamentu. Obraz Boga pojawia się na nich aż 6 razy. Artysta podszedł do tematu inaczej, niż ktokolwiek przed nim. Otóż Bóg w jego wizji, to nie ręka wychodząca z chmur, jak zwykle go przedstawiano, ale postać starca ukazana w odważny i dynamiczny sposób. Co ciekawe - w jednym z najsłynniejszych fresków, tym przestawiającym stworzenie Adama, płaszcz Boga do złudzenia przypomina swym kształtem... przekrój ludzkiego mózgu.

Z innych nietypowych rzeczy warto wymienić fakt, że postacie (na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej doliczymy się 343 różnych postaci) z malowideł „Grzech pierworodny” i „Wygnanie z raju” są leworęczne. Natomiast we fresku, przedstawiającym kuszenie Adama, artysta nie namalował tradycyjnego drzewa jabłoni. Zamiast niego pojawił się figowiec. Fresk za ołtarzem, ten okazujący Sąd Ostateczny powstał dużo później niż cała reszta. Michał Anioł pracował nad nim w latach 1536-1541. Malarz był już wtedy ponad 60-letnim człowiekiem. To, co możemy podziwiać obecnie, to nie oryginalna wizja artysty. Papież Paweł IV zażądał zniszczenia dzieła, uznając je za nieprzyzwoite. Po namowach zgodził się na zamalowanie intymnych fragmentów. W 1564 roku malarz Daniele da Volterra domalował im okrycia na miesiąc przed śmiercią Michała Anioła (przez co został nazwany „majtkarzem”).

Zapraszamy do środka!

Chcecie na własne oczy zobaczyć to słynne miejsce? Nie ma problemu. Kaplicę Sykstyńską możecie zwiedzić nie ruszając się sprzed komputera! Wirtualnie możemy znaleźć ją w portalu Świętego Miasta w dziale „Muzea Watykanu”. Autorowi prezentowanych zdjęć praca ta zajęła trzy lata! Oto bezpośredni link: www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr.

Wirtualny przewodnik dostępny jest w kilku językach: włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim. Nie znacie tych języków? Pomożemy Wam. Ścianę po lewej stronie zdobi 6 scen ze Starego Testamentu, a po prawej umieszczono 6 scen z Nowego Testamentu. Są to (patrząc od strony ołtarza):

  • Strona lewa:
    • Mojżesz z żoną Seforą w Egipcie,
    • Próby Mojżesza,
    • Przejście przez Morze Czerwone,
    • Mojżesz na górze Synaj,
    • Ukaranie Korego, Danata, Aribona,
    • Testament i śmierć Mojżesza,
  • Strona prawa:
    • Chrzest Chrystusa,
    • Kuszenie Chrystusa,
    • Powołanie apostołów Piotra i Andrzeja,
    • Kazanie na Górze i uzdrowienie trędowatego,
    • Wręczenie kluczy św. Piotrowi,
    • Ostatnia Wieczerza.
  • Poniżej namalowano szeroki pas, imitujący zasłony z tkaniny.
  • Sklepienie - w prostokątnych polach (patrząc od ołtarza) przedstawione są następujące sceny:
    • Bóg oddziela światło od ciemności,
    • Bóg stwarza słońce i księżyc,
    • Stworzenie Adama,
    • Stworzenie Ewy,
    • Grzech Pierworodny,
    • Potop,
    • Synowie Noego.

Boczne pola sufitu i lunety Michał Anioł ozdobił 12 postaciami proroków i sybill. Postać proroka Jeremiasza, to autoportret mistrza, który w ten sposób niejako podpisał swoje dzieło.

Nie tylko atrakcja turystyczna.

Szczegół który nam umyka gdy patrzymy na Mona Lisę

Szczegół, który nam umyka, gdy patrzymy na Mona Lisę

Chyba każdy widział ten najsłynniejszy na świecie obraz. Dzieło spod ręki Leonarda da Vinci, to najbardziej cenione malowidło z czasów renesansu. Jeden dość znaczący szczegół twarzy żony bogatego florenckiego kupca powinien zwrócić naszą uwagę...

Kaplica Sykstyńska od początku była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne. Dawniej często odprawiano w niej msze. Od 1870 Kaplica Sykstyńska stała się jedyną możliwą lokalizacją konklawe. Nowych papieży wybierano w niej już od 1492. Do drugiej połowy XIX wieku zdarzały się jednak także inne miejsca wyboru głowy Kościoła. Obecność około 20 tysięcy osób, zwiedzających dziennie Kaplicę Sykstyńską, to poważne zagrożenie dla bezcennych fresków. Groźny dla malowideł Michała Anioła, Botticelliego i innych artystów jest nie tylko nanoszony przez zwiedzających pył i kurz, ale również ich oddech. Od momentu zakończenia w 1994 roku prac konserwatorskich w Kaplicy nie wolno rozmawiać ani robić zdjęć. Z Kaplicą Sykstyńską połączona jest (niedostępna dla zwiedzających) Kaplica Pawłowa. Zdobi ją fresk "Ukrzyżowanie św. Piotra", jedno z ostatnich dzieł Michała Anioła.

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Płytki na ścianę nie tylko w kuchni i w łazience

Płytki na ścianę nie tylko w kuchni i w łazience

W ostatnich latach płytki na ścianę coraz częściej występują również w takich wnętrzach jak pokoje dzienne, korytarze czy sypialnie...

Projekt gotowy – wady i zalety według architekta

Projekt gotowy – wady i zalety według architekta

Budowa domu to niewątpliwie duże wyzwanie dla inwestora. To także sztuka dokonywania odpowiednich wyborów...

Projekt ogrodu - istotny element tworzenia przestrzeni

Projekt ogrodu - istotny element tworzenia przestrzeni

Piękny ogród jest marzeniem każdego właściciela budynku jednorodzinnego. Zachwycające ogrody to miejsca starannie zaplanowane. Im większy teren, tym większe możliwości.

Meble industrialne do każdego wnętrza

Meble industrialne do każdego wnętrza

Styl industrialny z pewnością zalicza się do tych, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Ile mierzy najdłuższa i najkrótsza ulica w Polsce?

Ile mierzy najdłuższa i najkrótsza ulica w Polsce?

Na łamach naszego portalu zajmowaliśmy się już najdłuższą nazwą miejscowości na świecie, najstarszym browarem w Polsce i najstarszą restauracją w Europie. Tym razem przyszedł czas na najdłuższą i najkrótszą ulicę w naszym kraju.

Co się stanie, jeśli przypadkowo uszkodzisz lub zniszczysz bezce

Co się stanie, jeśli przypadkowo uszkodzisz lub zniszczysz bezcenne dzieło sztuki w muzeum?

Co się stanie, jeśli zwiedzający nieumyślnie uszkodzi unikatowy, bezcenny eksponat lub obraz? Jak się okazuje, nie poniesie on praktycznie żadnych konsekwencji.

Tajemnica najsłynniejszego portretu Chopina

Tajemnica najsłynniejszego portretu Chopina

Tematem naszego artykułu jest portret Chopina z około 1838 roku autorstwa Eugene’a Delacroixa, przyjaciela wielkiego polskiego kompozytora.

Najdłuższy hymn państwowy na świecie. Z ilu zwrotek się składa?

Najdłuższy hymn państwowy na świecie. Z ilu zwrotek się składa?

Hymn do Wolności, bo tak nazywa się hymn państwowy Grecji, składa się z aż 158 zwrotek. Poemat powstał w 1823 roku. Jego autorem jest Dionisios Solomos.

Największy, koncertujący fortepian świata

Największy, koncertujący fortepian świata

Po raz pierwszy zaszczytu zagrania na kolosie o wymiarach 6,07 metra długości, 2,5 metra szerokości i 1,92 metra wysokości dostąpił znany polski kompozytor Leszek Możdżer.

Lampy i inne elementy oświetlenia w stylu glamour

Lampy i inne elementy oświetlenia w stylu glamour

Styl glamour kojarzony jest głównie z przepychem… i słusznie. Wnętrze urządzone w tym stylu powinno „błyszczeć” dosłownie i w przenośni. Przyczynią się do tego stylowe meble, dodatki i odpowiednie oświetlenie.

Poznaj ciekawe życie Mozarta

Poznaj ciekawe życie Mozarta

O Mozarcie słyszeli wszyscy bez względu na to, czy są słuchaczami muzyki poważnej, czy raczej stronią od tego typu dźwięków. Co tak naprawdę wiemy o Mozarcie oprócz tego, że wielkim kompozytorem był?

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się