Jak pierwotnie nazwana była rzeźba „Myśliciel”?
Ludzka postać w stanie głębokiego zamyślenia jest dziś często traktowana jak symbol filozofii. Rzeźba powstała w 1902 roku, a jej autorem jest francuski artysta Auguste Rodin. Początkowa wizja człowieka przeżywającego wewnętrzny konflikt miała wyglądać inaczej. Inaczej też była nazywana. Jak?
Pierwotna nazwa rzeźby w brązie i marmurze nosiła tytuł Poeta. Zamówiło ją Muzeum Sztuk Zdobniczych w Paryżu. Plan był taki, że miała stanowić jeden z elementów portalu wejściowego muzeum. Początkowy projekt zakładał, że będzie to sylwetka Dantego Alighieri piszącego „Boską Komedię” przed bramą piekła. Ostatecznie wersja rzeźby stworzona w mniejszej skali przedstawia nagiego człowieka siedzącego na szczycie Bramy Piekieł. Sprawia to wrażenie, że rozmyśla on nad ponurym losem postaci przedstawionych poniżej.
źródło: wikipedia.org
Pierwsza, gipsowa wersja „Myśliciela” powstała około roku 1880. Pełnowymiarowy odlew wykonany w 1902 roku, lecz wystawiony na widok dopiero publiczny dwa lata później, znajduje się obecnie w Muzeum Rodina w Paryżu. Jest to najbardziej znana praca artysty. Powstało mnóstwo kopii, które rozsiane są po muzeach na całym świecie. Oryginał został sprzedany za rekordową w ówczesnym czasie kwotę 15 300 000 dolarów. Właśnie tyle wyłożył anonimowy kupiec w 2013 roku.
źródło: wikipedia.org
Co ciekawe rzeźba stała się ofiarą bombowego ataku. Wystawiona na zewnątrz była bezbronna 24 marca 1970 roku. W ten dzień to, we wczesnych godzinach rannych nieznani sprawcy przyczepili do niej trzy laski dynamitu. Eksplozja dosłownie zmiotła Myśliciela z nóg i nieodwracalnie je uszkodziła. Miejscowa policja wierzyła, że to organizacja Weather Underground była odpowiedzialna za akt wandalizmu, ale tożsamość zamachowców nigdy nie została określona. Rzeźba jest nadal na wystawie, choć nigdy nie została naprawiona. Na całe szczęście nie chodziło o oryginał, ale o odlew w Muzeum Sztuki w Cleveland.
źródło: clevelandart.org
No co ty nie powież - czwartek, 20 września 2018, godz. 20:19
Dzięki za te informacje
Nikt ważny - czwartek, 24 września 2020, godz. 17:30
Dziękuję