Co zawdzięczamy programom kosmicznym?
Idziemy o zakład, że na tak postawione pytanie spora część z Was odpowie: patelnie, które się nie przypalają i nic do nich nie przylega. Nie jest to prawdą, teflon został odkryty blisko dwie dekady przed lotem Sputnika 1, a sprzedaż naczyń kuchennych pokrytych tym tworzywem ruszyła lata przed tym, jak Armstrong postawił historyczny krok na Srebrnym Globie. Nie oznacza to jednak, że technologia użyta w przypadku organizacji programów kosmicznych nie przyniosła nic dobrego, także w naszym codziennym życiu.
Przykładem niech będą satelity komunikacyjne. Ten aspekt techniki kosmicznej ma bezpośrednie przełożenie na nasze codzienne życie. To właśnie dzięki satelitom komunikacyjnym pojawiły się bardziej wiarygodne prognozy pogody. Urządzenia te przez całą dobę monitorują atmosferę ziemską. Przez to są w stanie ostrzegać nas przed nadejściem groźnych zjawisk, chociażby huraganów. Dzięki temu można przeprowadzić ewakuacje na zagrożonych terenach.
Niezwykle popularny i użyteczny GPS (Global Positioning System) nie powstałby, gdyby nie udało się skonstruować rakiet, które dosłownie oderwały ten system od Ziemi. To właśnie za sprawą rakiet, które wynoszą satelity w precyzyjnie określone miejsce w kosmosie, możemy dzisiaj podróżować po kompletnie obcych nam obszarach z telefonem w ręku. Przydatne? Żeby jednak mógł powstać telefon, który jest w rzeczywistości komputerem, o tak małych rozmiarach, jak obecnie, potrzebna była interwencja NASA.
Katastrofy pojazdów kosmicznych. Która z dotychczasowych była najtragiczniejsza?
Według wielu najsłynniejszą katastrofę można było obserwować 28 stycznia 1996 roku. Widzowie przed telewizorami mieli nieprzyjemność oglądania śmierci siedmiorga astronautówRozwój programów kosmicznych przyczynił się do miniaturyzacji komputera, który na początku wyścigu kosmicznego pomiędzy dwoma mocarstwami (Stany Zjednoczone i Związek Radziecki) miał rozmiary garażu. To NASA zażądała, aby urządzenie to zostało znacznie pomniejszone, tak aby możliwe było wysłanie komputera w przestrzeń kosmiczną. To wydarzenie sprawiło, że nastąpił szybki rozwój technologi mikroukładów elektronicznych. Dzisiaj stosujemy ją we wszystkich urządzeniach, od lodówki po samochody.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!