Papież Jan VIII była kobietą – historia, którą próbuje się zamie

Papież Jan VIII była kobietą – historia, którą próbuje się zamieść pod dywan

Nie od dziś wiadomo, że słynny astronom Kopernik był kobietą. My postanowiliśmy pójść dalej za wizją świata, którą przedstawiono w niezapomnianej Seksmisji i ocierając się o herezję chcieliśmy poinformować Was o tym, że sam papież był kobietą. Jak się jednak okazuje, nie robimy tego kompletnie „z czapy”. Wiele historycznych źródeł wskazuje, że rzeczywiście w roku 855 roku na Tronie Piotrowym zasiadła kobieta. Dlaczego nie ma co do tego stuprocentowej pewności?

Zapewne słyszeliście o tym, że w starożytnym Egipcie dochodziło do działań mających na celu wymazanie niektórych faraonów z historii. W tym celu m.in. rozbijano posągi z wizerunkiem znienawidzonego władcy lub zamiast tego skupiano się jedynie na skuciu twarzy monumentu. Podobnie jest w przypadku Watykanu, który starał się zatrzeć wszystkie ślady rzekomej kobiety-papieża. W kręgu najwyższych dostojników kościoła rzymskiego jest to do dzisiaj temat tabu. Legenda o papieżycy została skazana na niepamięć (infamię). Dochodziło nawet do fałszowania dokumentów, w tym tego najważniejszego, czyli Księgi Papieży, w której chronologicznie spisano kolejne Głowy Kościoła. Jak to jednak często bywa, nie wszystko udało się zamieść pod dywan. Najważniejszym chyba dowodem na istnienie kobiety-papieża jest „krzesło”, na którym metodą organoleptyczną sprawdzano, czy nowo wybrany papież jest mężczyzną.

Zapewne zastanawiacie się, jak kobieta zdołała oszukać najważniejszych dostojników ówczesnego duchowieństwa. Joanna znana także pd wieloma innymi imionami, ale to właśnie Joanna jest najczęściej wymieniane, była osobą odznaczającą się ponadprzeciętnym sprytem i inteligencją. Charakteryzował ją również niezwykły upór. Jej cechy jeszcze bardziej rozwinęły się po ucieczce do Aten. Do stolicy Grecji Angielka dostała się w przebraniu mężczyzny wraz z mnichem, w którym była zakochana. Wymienia się kilka przyczyn ucieczki, nie to jest jednak najważniejsze. Faktem jest natomiast to, że kobieta miała wtedy 20 lat i po przybyciu do Aten wykazała się rozwiniętym umysłem, który pozwolił jej na dalszą karierę w strukturach kościoła. Oczywiście Joanna ani na chwilę nie rozstawała się z męskimi ciuchami. Podczas wykładów, na których kobieta radziła sobie lepiej niż jej koledzy, wypatrzył ją jeden z biskupów i zachęcił do przyjęcia roli wykładowcy w kolegium św. Marcina w Rzymie. Chęć zdobycia wiedzy i kolejnych zaszczytów okazała się silniejsza od miłości i kobieta opuściła ukochanego, z którym przybyła do Grecji.

papieżyca Joanna

źródło: Wikipedia

Po przybyciu do Rzymu sprawy potoczyły się lawinowo. Pod imieniem Jan Anglicus przyjęła godność kardynała, a potem została wybrana na głowę Kościoła katolickiego. Wtedy to Joanna przyjęła imię Jan VIII. Pontyfikat kobiety-papieża nie należał do długich, chociaż biorąc pod uwagę fakt, przez ile czasu udawało jej się zwodzić otoczenie, okres dwóch lat, pięciu miesięcy i czterech dni może robić wrażenie. Co ciekawe, papieżyca świetnie radziła sobie ze sprawowaniem urzędu. Zapewne Joanna ukrywałaby swoją płeć z powodzeniem jeszcze przez długi czas, ale zgubił ją naturalny pociąg do mężczyzn. Cała tajemnica wyszła na jaw podczas procesji. W samym środku jej trwania Jan VIII zaczął rodzić. W tym momencie szacunek do papieżycy został przemieniony na falę nienawiści. Według jednego z kronikarzy kobieta umarła w cierpieniach. Jej ciało zostało przywiązane do konia i ciągnięte. Wierni, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu mieli ją kamienować. Papieżycę zakopano tam, gdzie umarła, chociaż może lepiej powiedzieć wprost - tam, gdzie ją zamordowano. Wydarzenie relacjonowali również inni kronikarze i wszyscy opisywali podobny przebieg wydarzeń.

Obrońcy Kościoła, jak i sam Watykan zaprzecza istnieniu postaci Joanny. Ich argumentacja jest jak najbardziej trafna. Wiarygodność wielu z kronik została podważona. W większości przypadków były to kopie. Po tym, jak dotarto do oryginałów, okazało się, że nie ma w nich słowa na temat kobiety-papieża. Kolejnym dowodem na to, że legenda była tylko elementem próby zdyskredytowania papiestwa przez Konstantynopol podczas konfliktu między Kościołem Wschodnim i Zachodnim, ma być to, że prawowity papież Jan VII rządził Kościołem katolickim w latach 872 – 882. Jego istnienie jest niepodważalne. Historycy się z tym zgadzają, ale jednocześnie wskazują na liczne próby (zakończone zresztą powodzeniem) fałszowania Księgi papieży zawierającej spis kolejnych Głów Kościoła. Jako potwierdzenie swoich słów podają fakt, że wielu z istniejących papieży nie zostało wpisanych na listę.

Najtwardszym dowodem wskazującym na to, że papieżyca rzeczywiście istniała jest sella stercoraria, czyli gnojne krzesła. Co do tego, że istniało, nie ma żadnych wątpliwości. Zachowało się do dzisiaj. Jest to krzesło w wyciętym w siedzeniu otworem. Według zwolenników teorii o istnieniu Joanny służyło ono do potwierdzenia płci nowo wybranego papieża, który tuż po wyborze miał na nie siadać, a najmłodszy kardynał dotykiem sprawdzał, jakie narządy płciowe posiada nowy papież. Według Jacopo d'Angelo de Scarparia ceremoniał kończył się słowami „Nasz kandydat to mężczyzna”. Miało to zapobiec kolejnej wpadce Kościoła. Watykan zaprzecza tym doniesieniom i twierdzi, że krzesło to nic innego jak toaleta. W takim przypadku wypada się zastanowić nad dwoma kwestiami. Pierwszą z nich jest to dlaczego zaglądano do toalety papieża, a drugą zagadką jest to dlaczego każdy papież tuż po wyborze na Tron Piotrowy musiał z niej skorzystać.

sella stercoraria gnojne krzesło

źródło: Paperblog

Warto wspomnieć także o osobie Jana Husa, który „zgasił” wszystkich dostojników kościoła podczas soboru w Konstancji w 1415 roku. Hus był sądzony za herezję. Głośno mówił on o tym, że stanowisko papieża jest zbędne. Oskarżony zaciekle bronił się przed oskarżeniami, pytając „Czy to nie Kościół był bez głowy i rządcy przez dwa lata i pięć miesięcy, kiedy papieżem była Joanna?” Odpowiedziała mu cisza trwająca przez dłuższą chwilę. Nikt nie zaprzeczył.

Zainteresowanym tematem polecamy film Papieżyca Joanna z 2009 roku.

Joanna istniała, czy nie? Podzielcie się z nami swoim zdaniem w komentarzach.

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

W chwili obecnej mozna stwierdzic z wielkim prawdopodobienstwem, ze cala swita Kosciola Rzymsko-katolickiego to nikczemni falszywi pasterze.Biorac pod uwage wszelkie przekrety w sprawie pedofilii chociazby.Wierze ,ze papiezem Janem VIII byla kobieta.Oszustwa Kosciola katolickiego to ich CREDO w wyznaniu wiary.

Pewnie była papieżem. Obłuda kościoła katolickiego nie ma granic więc wierzę, że jego szamani zrobili wszystko aby ten fakt ukryć.

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

14-letni George Stinney – najmłodsza ofiara krzesła elektryczneg

14-letni George Stinney – najmłodsza ofiara krzesła elektrycznego

W przeszłości kara śmierci w Stanach Zjednoczonych nie omijała nawet dzieci. Najmłodszym skazanym w XX w. był 14-letni George Stinney. Chłopiec jest jednocześnie najmłodszą osobą straconą na krześle elektrycznym.

Co tak naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa? [UWAGA! Dra

Co tak naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa? [UWAGA! Drastyczne zdjęcia]

To jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Związku Radzieckiego. Co naprawdę stało się z dziewięcioma wędrowcami fatalnej nocy?

Czarny strój jest wyrazem żałoby od początku istnienia cywilizac

Czarny strój jest wyrazem żałoby od początku istnienia cywilizacji ludzkiej

Grzebanie zmarłych towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych. Znacznie nowsze, ale nadal bardzo stare, są zachowania związane z przeżywaniem żałoby. Dlaczego w tym trudnym okresie ubieramy się na czarno?

Wojownicy Wikingów nie nosili hełmów z rogami?

Wojownicy Wikingów nie nosili hełmów z rogami?

Wikingowie i rogate hełmy lub te ze skrzydłami to doskonale znany obraz. Co, jeśli powiedzielibyśmy Wam, że jest on fałszywy i nie ma zbyt wiele wspólnego z historyczną prawdą?

Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze

Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze

Jeden z największych zbrodniarzy XX wieku obrósł wieloma legendami. W naszym zbiorze ciekawostek nie znajdziesz jednak mitów i niesprawdzonych teorii.

Skarby z grobowca Tutenchamona

Skarby z grobowca Tutenchamona

Skarby Tutenchamona są podziwiane od czasu ich odkrycia przez Howarda Carter 4 listopada 1922 roku. Był to pierwszy i do tej pory jedyny w historii Egiptu grób królewski, który do czasu odkrycia pozostał nietknięty.

Św. Linus, drugi papież w historii Kościoła. Kobiece głowy i pog

Św. Linus, drugi papież w historii Kościoła. Kobiece głowy i pogromy wczesnych chrześcijan

Drugi papież w historii, Linus, za swój najwyższy priorytet, przynajmniej według części relacji, uważał… kobiece włosy.

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarszą polską książką kucharską jest wydana w 1682 roku <i>„Compendium ferculorum, albo zebranie potraw”</i>. Jakie przepisy w niej znajdziemy?

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za czary

Halloween to dobry czas na przybliżenie słynnego polowania na czarownice i jego ofiar, którymi nie były tylko kobiety. Poznajcie pięć czarownic z Salem powieszonych za uprawianie czarów.

Dr. Henry Howard Holmes  - pierwszy seryjny morderca

Dr. Henry Howard Holmes - pierwszy seryjny morderca

Herman Webster Mudgett znany bardziej jako H. H. Holmes urodził się w 1861 roku w New Hampshire. Jego rodzina była zamożna, a sam Herman był wyjątkowo inteligentnym dzieckiem zainteresowanym medycyną.

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Armia rzymska była największą i najbardziej znaną siłą bojową w starożytnym świecie.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się