Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze
Jeden z największych zbrodniarzy XX wieku obrósł wieloma legendami. W naszym zbiorze ciekawostek nie znajdziesz jednak mitów i niesprawdzonych teorii. Skupiliśmy się na podaniu jedynie zweryfikowanych, mniej znanych faktów z życia wodza nazistowskich Niemiec.
- Ojciec Hitlera nazywał się Alois Schicklgruber, ale w 1876 roku (na 13 lat przed narodzeniem Adolfa) postanowił zmienić nazwisko. Powody tej decyzji nie są znane. Później Hitler wspominał, że decyzja jego ojca to najlepsze, co mógł zrobić.
- Rodzina Hitlera od pokoleń należała do klasy chłopskiej. Byli małymi właścicielami ziemskimi w Waldviertel, ubogim obszarze w północno-zachodniej części Dolnej Austrii, graniczącej z Czechami. Mieszkańcy tego regionu cieszyli się opinią o ludzi twardej szczęce, ale nieszczególnie miłym usposobieniu.
- Matka Hitlera, Klara Pölzl była najstarszą spośród trójki dzieci, która nie zmarła we wczesnych latach życia. Alois i Klara byli kuzynostwem i potrzebowali zezwolenia rządu na zawarcie małżeństwa.
- Adolf Hitler urodził się 20 kwietnia 1889 roku o godzinie 18:30 w Wielką Sobotę w Braunau am Inn w Austrii.
- Hitler był czwartym z szóstki dzieci. Jego starsze rodzeństwo Gustav, Ida i Otto zmarli w dzieciństwie. Jego młodszy brat Edmund umarł na odrę w 1900 roku. Do okresu dorosłości dożyła tylko jego siostra Paula.
- Rodzice Adolfa zmarli, zanim ten ukończył 19 lat. Przyczyną śmierci jego matki w 1907 był rak piersi. Jego ojciec zmarł cztery lata wcześniej w wyniku choroby układu oddechowego.
- Hitler bardzo przeżył śmierć matki. Dr Bloch, żydowski lekarz, który opiekował się Klarą, wyjawił, że w ciągu swojej prawie 50-letniej kariery zawodowej nigdy wcześniej nie widział młodego mężczyzny tak bardzo pogrążonego w smutku. Zbrodniarz przez całe swoje życie nosił przy sobie zdjęcie matki.
- Po śmierci matki i drugim odrzuceniu ze szkoły artystycznej Hitler przez krótki czas mieszkał w schronisku dla bezdomnych.
- Imię Adolf oznacza „szlachetny wilk”. Wódź bardzo często to wykorzystywał. Hitler na początku swojej kariery posługiwał się pseudonimem Herr Wolf – Pan Wilk. Swoją siedzibę nazwał Wilczym Szańcem. Jednego ze szczeniaków swojej ukochanej suki owczarka niemieckiego Blondi nazwał Wolf.
- Powszechnie wiadomo, że Adolf Hitler posiadał talent oratorski. Swoje płomienne mowy wygłaszał jednak zgrzytliwym głosem, który był dla wielu irytujący. Zmiana głosu była następstwem skutków ataku gazowego, którego Hitler stał się ofiarą podczas I wojny światowej. Charyzma i zrozumienie psychologii tłumu wystarczyły jednak do odniesienia sukcesu.
- Bardzo często mówi się o tym, że Adolf Hitler był sprawnym politykiem i do władzy doszedł legalnie. W rzeczywistości nigdy nie uzyskał on większościowego poparcia w wolnych wyborach. Najlepszy wynik Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza (NSDAP) uzyskała w lipcu 1932 roku. Było to 37,2% głosów. Rok później, gdy Hitler objął stanowisko kanclerza Niemiec, naziści mieli tylko jedną trzecią miejsc w Reichstagu.
- Hitler skutecznie wykorzystał Traktat Wersalski jako narzędzie walki politycznej. Traktat wymusił na Niemczech zrzeknięciu się części swojego terytorium, nałożył surowe sankcje gospodarcze i oficjalnie uznał Niemców odpowiedzialnymi za wybuch I wojny światowej. Wielu szarych obywateli uważało, że traktat całkowicie upokorzył Niemcy.
- Nowy kanclerz zarządził falę zamachów i egzekucji zwanych „Nocą długich noży”. Ofiarami byli jego wewnątrzpartyjni rywale. Uzasadnił te zbrodnie, mówiąc, że pozbycie się rebeliantów pozwoli uniknąć dalszych wstrząsów w Niemczech przez najbliższe tysiąc lat. III Rzesza istniała przez nieco ponad 12 lat.
- Charakterystyczny „wąsik” został skrytykowany przez jego bliskiego współpracownika, Ernsta Hanfstaengla, który powiedział, że są one niemodne. Hitler odpowiedział mu, że wkrótce będzie na nie moda, bo on je nosi.
- W 1937 roku Hitler stworzył nowy medal dla zagranicznych przyjaciół III Rzeszy – Order Orła Niemieckiego. Pierwszym odznaczonym był Amerykanin Henry Ford. Hitler podziwiał Forda głównie z powodu jego nienawiści do żydów. Założyciel Ford Motor Company założył gazetę The Dearborn Independent, aby na jej łamach publikować antysemicką propagandę.
- W 1937 r. Carl Jung przeanalizował pismo odręczne Hitlera i napisał, że zawiera ono „typowe cechy mężczyzny o zasadniczo kobiecym instynkcie”.
- W 1938 roku Führer został człowiekiem roku czasopisma Time Magazine. Autorzy rankingu nie mieli wątpliwości, że Hitler był najbardziej wpływowym człowiekiem w tamtym czasie.
- Hitler nigdy nie nauczył się jeździć samochodem, chociaż aktywnie wspierał rozwój marki Volkswagen.
- Ulubionym kompozytorem Hitlera był Wagner.
- Według Goebbelsa Hitler był „głęboko religijny, ale całkowicie antychrześcijański”. Hitler uważał, że chrześcijaństwo jest zbyt „łagodne” i „zwiotczenie”.
- Rzekome rewelacje na temat tego, że Hitler miał nie wiedzieć o Holokauście to bzdury. Przywódca nazistowskich Niemiec planował stworzenie „Muzeum wymarłej rasy” po tym, jak zlikwiduje już wszystkich żydów.
- Rasizm Hitlera i jego polityka supremacji doprowadziły do wymordowania 11 milionów ludzi, w tym 6 milionów żydów. Ogółem w czasie II wojny światowej zginęło od 50 do 70 milionów osób.
- Hitler nigdy nie odwiedził ani jednego obozu koncentracyjnego.
- Małżeństwo zbrodniarza z Evą Braun trwało zaledwie 36 godzin. W momencie jego zawierania panna młoda miała 33 lata, a pan młody 56 lat.
- Według oficjalnych wiadomości Hitler popełnił samobójstwo wraz ze swoją żoną Evą Braun. Czy kobieta broniła się przed zakończeniem swojego życia? Śledząc jej biografię, można sądzić, że nie. Wcześniej kobieta podjęła dwie próby samobójcze tylko po to, aby zwrócić na siebie większą uwagę Führera.
- Badania DNA przeprowadzone w 2009 roku ujawniły, że fragment czaszki, który od dawna był uważany za jedyną pozostałość po szczątkach Hitlera, nie należał do niego. Ustalono, że fragment kości pochodzi z czaszki nieznanej kobiety między 20 a 40 rokiem życia. Naukowcy wątpią, że należy on do Evy Braun. Kochanka zbrodniarza prawdopodobnie otruła się cyjankiem. W czaszce jest natomiast otwór po kuli.
Paula Hitler zmarła w 1960 roku źródło: thefrisky.com
źródło: Pixabay
kaztob - czwartek, 15 lipca 2021, godz. 21:40
a może by tak coś o tym co"usta słodsze ma od malin"-jak doniosla laureatka Nobal,niejaka Szymborska.
Ala - sobota, 15 stycznia 2022, godz. 22:16
Hitler zmarł w 1945 roku