Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze

Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze

Jeden z największych zbrodniarzy XX wieku obrósł wieloma legendami. W naszym zbiorze ciekawostek nie znajdziesz jednak mitów i niesprawdzonych teorii. Skupiliśmy się na podaniu jedynie zweryfikowanych, mniej znanych faktów z życia wodza nazistowskich Niemiec.

 1. Ojciec Hitlera nazywał się Alois Schicklgruber, ale w 1876 roku (na 13 lat przed narodzeniem Adolfa) postanowił zmienić nazwisko. Powody tej decyzji nie są znane. Później Hitler wspominał, że decyzja jego ojca to najlepsze, co mógł zrobić.
 2. Rodzina Hitlera od pokoleń należała do klasy chłopskiej. Byli małymi właścicielami ziemskimi w Waldviertel, ubogim obszarze w północno-zachodniej części Dolnej Austrii, graniczącej z Czechami. Mieszkańcy tego regionu cieszyli się opinią o ludzi twardej szczęce, ale nieszczególnie miłym usposobieniu.
 3. Matka Hitlera, Klara Pölzl była najstarszą spośród trójki dzieci, która nie zmarła we wczesnych latach życia. Alois i Klara byli kuzynostwem i potrzebowali zezwolenia rządu na zawarcie małżeństwa.
 4. Adolf Hitler urodził się 20 kwietnia 1889 roku o godzinie 18:30 w Wielką Sobotę w Braunau am Inn w Austrii.
 5. Hitler był czwartym z szóstki dzieci. Jego starsze rodzeństwo Gustav, Ida i Otto zmarli w dzieciństwie. Jego młodszy brat Edmund umarł na odrę w 1900 roku. Do okresu dorosłości dożyła tylko jego siostra Paula.
 6. paula hitler, rodzenstwo, adolf hitler, zbrodniarz

  Paula Hitler zmarła w 1960 roku źródło: thefrisky.com

 7. Rodzice Adolfa zmarli, zanim ten ukończył 19 lat. Przyczyną śmierci jego matki w 1907 był rak piersi. Jego ojciec zmarł cztery lata wcześniej w wyniku choroby układu oddechowego.
 8. Hitler bardzo przeżył śmierć matki. Dr Bloch, żydowski lekarz, który opiekował się Klarą, wyjawił, że w ciągu swojej prawie 50-letniej kariery zawodowej nigdy wcześniej nie widział młodego mężczyzny tak bardzo pogrążonego w smutku. Zbrodniarz przez całe swoje życie nosił przy sobie zdjęcie matki.
 9. Po śmierci matki i drugim odrzuceniu ze szkoły artystycznej Hitler przez krótki czas mieszkał w schronisku dla bezdomnych.
 10. Imię Adolf oznacza „szlachetny wilk”. Wódź bardzo często to wykorzystywał. Hitler na początku swojej kariery posługiwał się pseudonimem Herr Wolf – Pan Wilk. Swoją siedzibę nazwał Wilczym Szańcem. Jednego ze szczeniaków swojej ukochanej suki owczarka niemieckiego Blondi nazwał Wolf.
 11. Powszechnie wiadomo, że Adolf Hitler posiadał talent oratorski. Swoje płomienne mowy wygłaszał jednak zgrzytliwym głosem, który był dla wielu irytujący. Zmiana głosu była następstwem skutków ataku gazowego, którego Hitler stał się ofiarą podczas I wojny światowej. Charyzma i zrozumienie psychologii tłumu wystarczyły jednak do odniesienia sukcesu.
 12. Bardzo często mówi się o tym, że Adolf Hitler był sprawnym politykiem i do władzy doszedł legalnie. W rzeczywistości nigdy nie uzyskał on większościowego poparcia w wolnych wyborach. Najlepszy wynik Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza (NSDAP) uzyskała w lipcu 1932 roku. Było to 37,2% głosów. Rok później, gdy Hitler objął stanowisko kanclerza Niemiec, naziści mieli tylko jedną trzecią miejsc w Reichstagu.
 13. Hitler skutecznie wykorzystał Traktat Wersalski jako narzędzie walki politycznej. Traktat wymusił na Niemczech zrzeknięciu się części swojego terytorium, nałożył surowe sankcje gospodarcze i oficjalnie uznał Niemców odpowiedzialnymi za wybuch I wojny światowej. Wielu szarych obywateli uważało, że traktat całkowicie upokorzył Niemcy.
 14. Nowy kanclerz zarządził falę zamachów i egzekucji zwanych „Nocą długich noży”. Ofiarami byli jego wewnątrzpartyjni rywale. Uzasadnił te zbrodnie, mówiąc, że pozbycie się rebeliantów pozwoli uniknąć dalszych wstrząsów w Niemczech przez najbliższe tysiąc lat. III Rzesza istniała przez nieco ponad 12 lat.
 15. Charakterystyczny „wąsik” został skrytykowany przez jego bliskiego współpracownika, Ernsta Hanfstaengla, który powiedział, że są one niemodne. Hitler odpowiedział mu, że wkrótce będzie na nie moda, bo on je nosi.
 16. W 1937 roku Hitler stworzył nowy medal dla zagranicznych przyjaciół III Rzeszy – Order Orła Niemieckiego. Pierwszym odznaczonym był Amerykanin Henry Ford. Hitler podziwiał Forda głównie z powodu jego nienawiści do żydów. Założyciel Ford Motor Company założył gazetę The Dearborn Independent, aby na jej łamach publikować antysemicką propagandę.
 17. W 1937 r. Carl Jung przeanalizował pismo odręczne Hitlera i napisał, że zawiera ono „typowe cechy mężczyzny o zasadniczo kobiecym instynkcie”.
 18. W 1938 roku Führer został człowiekiem roku czasopisma Time Magazine. Autorzy rankingu nie mieli wątpliwości, że Hitler był najbardziej wpływowym człowiekiem w tamtym czasie.
 19. Hitler nigdy nie nauczył się jeździć samochodem, chociaż aktywnie wspierał rozwój marki Volkswagen.
 20. Ulubionym kompozytorem Hitlera był Wagner.
 21. Według Goebbelsa Hitler był „głęboko religijny, ale całkowicie antychrześcijański”. Hitler uważał, że chrześcijaństwo jest zbyt „łagodne” i „zwiotczenie”.
 22. Rzekome rewelacje na temat tego, że Hitler miał nie wiedzieć o Holokauście to bzdury. Przywódca nazistowskich Niemiec planował stworzenie „Muzeum wymarłej rasy” po tym, jak zlikwiduje już wszystkich żydów.
 23. Rasizm Hitlera i jego polityka supremacji doprowadziły do wymordowania 11 milionów ludzi, w tym 6 milionów żydów. Ogółem w czasie II wojny światowej zginęło od 50 do 70 milionów osób.
 24. adolf hitler, obozy koncentracyjne, holokaust

  źródło: Pixabay

 25. Hitler nigdy nie odwiedził ani jednego obozu koncentracyjnego.
 26. Małżeństwo zbrodniarza z Evą Braun trwało zaledwie 36 godzin. W momencie jego zawierania panna młoda miała 33 lata, a pan młody 56 lat.
 27. Według oficjalnych wiadomości Hitler popełnił samobójstwo wraz ze swoją żoną Evą Braun. Czy kobieta broniła się przed zakończeniem swojego życia? Śledząc jej biografię, można sądzić, że nie. Wcześniej kobieta podjęła dwie próby samobójcze tylko po to, aby zwrócić na siebie większą uwagę Führera.
 28. Badania DNA przeprowadzone w 2009 roku ujawniły, że fragment czaszki, który od dawna był uważany za jedyną pozostałość po szczątkach Hitlera, nie należał do niego. Ustalono, że fragment kości pochodzi z czaszki nieznanej kobiety między 20 a 40 rokiem życia. Naukowcy wątpią, że należy on do Evy Braun. Kochanka zbrodniarza prawdopodobnie otruła się cyjankiem. W czaszce jest natomiast otwór po kuli.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

a może by tak coś o tym co"usta słodsze ma od malin"-jak doniosla laureatka Nobal,niejaka Szymborska.

Hitler zmarł w 1945 roku

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

14-letni George Stinney – najmłodsza ofiara krzesła elektryczneg

14-letni George Stinney – najmłodsza ofiara krzesła elektrycznego

W przeszłości kara śmierci w Stanach Zjednoczonych nie omijała nawet dzieci. Najmłodszym skazanym w XX w. był 14-letni George Stinney. Chłopiec jest jednocześnie najmłodszą osobą straconą na krześle elektrycznym.

Co tak naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa? [UWAGA! Dra

Co tak naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa? [UWAGA! Drastyczne zdjęcia]

To jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Związku Radzieckiego. Co naprawdę stało się z dziewięcioma wędrowcami fatalnej nocy?

Czarny strój jest wyrazem żałoby od początku istnienia cywilizac

Czarny strój jest wyrazem żałoby od początku istnienia cywilizacji ludzkiej

Grzebanie zmarłych towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych. Znacznie nowsze, ale nadal bardzo stare, są zachowania związane z przeżywaniem żałoby. Dlaczego w tym trudnym okresie ubieramy się na czarno?

Wojownicy Wikingów nie nosili hełmów z rogami?

Wojownicy Wikingów nie nosili hełmów z rogami?

Wikingowie i rogate hełmy lub te ze skrzydłami to doskonale znany obraz. Co, jeśli powiedzielibyśmy Wam, że jest on fałszywy i nie ma zbyt wiele wspólnego z historyczną prawdą?

Skarby z grobowca Tutenchamona

Skarby z grobowca Tutenchamona

Skarby Tutenchamona są podziwiane od czasu ich odkrycia przez Howarda Carter 4 listopada 1922 roku. Był to pierwszy i do tej pory jedyny w historii Egiptu grób królewski, który do czasu odkrycia pozostał nietknięty.

Św. Linus, drugi papież w historii Kościoła. Kobiece głowy i pog

Św. Linus, drugi papież w historii Kościoła. Kobiece głowy i pogromy wczesnych chrześcijan

Drugi papież w historii, Linus, za swój najwyższy priorytet, przynajmniej według części relacji, uważał… kobiece włosy.

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarszą polską książką kucharską jest wydana w 1682 roku <i>„Compendium ferculorum, albo zebranie potraw”</i>. Jakie przepisy w niej znajdziemy?

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za czary

Halloween to dobry czas na przybliżenie słynnego polowania na czarownice i jego ofiar, którymi nie były tylko kobiety. Poznajcie pięć czarownic z Salem powieszonych za uprawianie czarów.

Dr. Henry Howard Holmes - pierwszy seryjny morderca

Dr. Henry Howard Holmes - pierwszy seryjny morderca

Herman Webster Mudgett znany bardziej jako H. H. Holmes urodził się w 1861 roku w New Hampshire. Jego rodzina była zamożna, a sam Herman był wyjątkowo inteligentnym dzieckiem zainteresowanym medycyną.

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Armia rzymska była największą i najbardziej znaną siłą bojową w starożytnym świecie.

Historia trepanacji i szaleńca, który przeprowadzał ją jeszcze w

Historia trepanacji i szaleńca, który przeprowadzał ją jeszcze w XXI wieku

Hipokrates potwierdził jej skuteczność. Jest to druga najstarsza na świecie procedura chirurgiczna zaraz po obrzezaniu. Trepanacja, bo o niej mowa, polega na dosłownym wywierceniu dziury w głowie.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się