Co tak naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa? [UWAGA! Dra

Co tak naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa? [UWAGA! Drastyczne zdjęcia]

To jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Związku Radzieckiego. Co naprawdę stało się z dziewięcioma wędrowcami fatalnej nocy?

Początek wyprawy

Na początku lutego 1959 roku, 23-letni radziecki student inżynierii Igor Diatłow postanowił udać się w pieszą wędrówkę po odległym Uralu. Towarzyszyło mu dziewięciu znajomych. Wszyscy byli doświadczonymi alpinistami. Wybrana przez nich trasa była wyjątkowo trudna. Na tyle, że jeden z członków wyprawy, Jurij Judin, zdecydował się zawrócić wcześniej.

To był ostatni raz, kiedy widział swoich kolegów i koleżanki żywych.

Grupa nigdy nie wróciła z gór. Poszukiwania zaginionych rozpoczęły się 20 lutego. W miarę upływu czasu mała, prowadzona przez wolontariuszy grupa poszukiwawcza przekształciła się w ogromną inicjatywę rządową. Wkrótce w akcję włączono helikoptery i samoloty.

Grupa Diatłowa, wyprawa, czlonkowie, gory ural

Członkowie wyprawy źródło: Dark Portal

Po prawie tygodniu poszukiwacze natknęli się na opuszczony, zawalony namiot grupy Diatłowa. Szczegóły sceny były niesamowite: namiot został rozcięty od wewnątrz, nie było w nim ludzi. Nie brakowało za to pełen pozostawionych rzeczy, w tym ubrań i butów. Była to pierwsza z wielu tajemnic.

Noc jest ciemna i pełna strachów

Najwyraźniej coś tak bardzo zaniepokoiło członków wyprawy, że pośpiesznie rozcięli oni swój namiot i w środku nocy wyskoczyli w lodowatą przełęcz bez odpowiedniego sprzętu. Ich ślady wskazują, że nosili skarpety lub co najwyżej jednego buta.

Gdy poszukiwacze podążali za odciskami po przeciwnej stronie przełęczy i w obszarze leśnym, natrafili na kolejne szokujące znalezisko: dwa ciała ubrane tylko w bieliznę, leżące obok wygaszonego ogniska. Ofiary zostały później zidentyfikowane oraz została ustalona przyczyna ich śmierci. Jurij Doroszenko i Gieorgij Kriwoniszczenko zmarli wskutek hipotermii.

W pobliżu znaleziono jeszcze ciało Rustema Słobodina, Ziny Kołmogorowej i lidera wyprawy Igora Diatłowa. Pozycje ich zwłok wskazywały, że próbowali on wrócić do małego namiotu. Powodem ich śmierci także była hipotermia. Słobodin miał też małe pęknięcie w czaszce.

Znalezienie pozostałych, czterech ciał zajęło kolejne dwa miesiące.

I wtedy było ich czterech

Ciała Ludmiły Dubininy, Siemiona Zołotariowa, Nikołaja Thibeaux-Brignolle’a i Aleksandra Kolewatowa znaleziono 4 maja. Były one zakopane pod czterema metrami śniegu w wąwozie. Zwłoki te różniły się od pozostałych. Trzy z nich były całkowicie ubrane. Dubinina miała na sobie podarte i nadpalone spodnie Kriwoniszczenki.

przelecz Diatłowa, namiot, teorie,

Zniszczony namiot źródło: Fundacja Nautilus

W jakiś sposób Thibeaux-Brignolle doznał śmiertelnego urazu czaszki, a u Dubininy i Zołotariowa wykryto złamania klatki piersiowej. Obrażenia były na tyle poważne, że lekarz stwierdzi, iż nie powstały one wskutek działania siły ludzkiej. Przypominały one bardziej obraz po wypadku samochodowym. Co ciekawe, obrażenia zewnętrzne takie jak siniaki i zadrapania praktycznie nie występowały. Wyglądało to tak, jakby ogromne ciśnienie po prostu zmiażdżyło ich wnętrzności.

Rekonstrukcja wydarzeń

Wokół tragedii pojawiło się mnóstwo teorii, każda o innym stopniu wiarygodności. Twierdzono, że grupę zaatakowali tubylcy, padlinożercy, a nawet… yeti. Pojawiły się nawet sugestie, że to górskie wiatry stworzyły wir, który emitował wywołujące panikę infradźwięki.

Prawdopodobnie żadna z fantastycznych opowieści nie jest prawdą. Co więc nią jest?

Dominującą teorią, nawet w otwartym ponownie w latach 2015-2019 dochodzeniu jest ta mówiąca o lawinie, która zaskoczyła grupę. Według niej wędrowcy zostali obudzeni przez pędzące z góry masy śniegu i uciekli przez rozcięty namiot. Nikt w takiej sytuacji nie mógł myśleć o ubraniu się. Czterech członków rozpaliło ogień. Część z nich w tym Diatłow postanowiło wrócić do namiotu po zapasy, ale ich siły okazały się zbyt małe. Ostatnia czwórka próbowała znaleźć lepsze miejsce na założenie obozu, ale ostatecznie zginęła.

przelecz Diatłowa, Ciało, Zina Kołmogorowa, zwloki

Najbliżej namiotu znajdowało się ciało Ziny Kołmogorowej źródło: Dark Portal

Brzmi logicznie, prawda? Niestety teoria ta jest równie nieprawdopodobna, jak spotkanie z yeti.

Dowody zaprzeczające zejściu lawiny są przytłaczające. Nie było po niej żadnego śladu, gdy przybyła ekipa ratunkowa. Geografia terenu nie sprzyjała formowaniu się lawin – od czasu zdarzenia z 2 lutego 1959 nie zaobserwowano w tamtym rejonie ani jednej. Ponadto grupa Diatłowa składała się w dużej mierze młodych, ale już doświadczonych alpinistów, którzy nie obozowaliby w mało bezpiecznym miejscu.

Jest jeszcze jedna, mrożąca krew w żyłach teoria.

Świecące coś

W noc zdarzenia inna grupa turystów twierdziła, że widziała tajemnicze, jarzące się na pomarańczowo kule na niebie w pobliżu przełęczy. Od lutego do marca 1959 roku naocznych świadków podobnych zjawisk było jeszcze więcej. Nawet służby m.in. radziecka milicja przyznała, że widziała zastanawiające kształty. Głosy te zostały szybko zagłuszone.

Kosmici? Inne paranormalne zjawiska? Prawda może być jeszcze mroczniejsza.

Wielu badaczy łączy te obserwacje z radzieckimi testami wojskowymi, w szczególności z minami spadochronowymi. Miny te mogły zaalarmować członków wyprawy i uruchomić makabryczny łańcuch zdarzeń: eksplozje powodowały niszczycielskie obrażenia wewnętrzne bez dużej siły zewnętrznej. Świecące kule, które zauważyli inni alpiniści, mogły być przelatującymi samolotami. Radzieckie rejestry potwierdzają, że w czasie tego incydentu prowadzono testy.

przelecz Diatłowa, ofiary, smierc,

W najgorszym stanie było ciało Ludmiły Dubininy źródło: naTemat

Jak w takim razie wyjaśnić stan ciała Dubininy tj. brakujący język oraz gałki oczne? Część badaczy twierdzi, że skoro kobieta leżała twarzą w strumieniu to części te mogły ulec przyśpieszonemu rozkładowi lub zostać wyjedzone przez padlinożerców, którzy mogli dostać się do twarzy ofiary podczas długich miesięcy poprzedzających odnalezienie zwłok.

Nadal pozostaje jeszcze wiele spraw do wyjaśnienia.

Ściśle tajne

Jakąkolwiek teorię się wybierze, możemy nigdy nie poznać prawdziwej odpowiedzi na temat tego, co stało się w przełęczy. ZSRR szybko wyciszyło większość ówczesnych dochodzeń i spekulacji, zamykając sądową drogę na wyjaśnienie tajemnicy. Od tego czasu Rosja opublikowała większość akt sprawy, ale mijające lata i coraz gorszy stan dowodów utrudniły dotarcie do ostatecznych ustaleń.

Jeśli odważycie się wybrać na miejsce tragedii, informujemy, że jest ono ogólnodostępne dla pieszych wędrówek i dalszych badań. W innym przypadku polecamy sięgnąć po grę Kholat polskiego studia IMGN.pro. Jej fabuła powstała na bazie wydarzeń z 1959 roku.

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

14-letni George Stinney – najmłodsza ofiara krzesła elektryczneg

14-letni George Stinney – najmłodsza ofiara krzesła elektrycznego

W przeszłości kara śmierci w Stanach Zjednoczonych nie omijała nawet dzieci. Najmłodszym skazanym w XX w. był 14-letni George Stinney. Chłopiec jest jednocześnie najmłodszą osobą straconą na krześle elektrycznym.

Czarny strój jest wyrazem żałoby od początku istnienia cywilizac

Czarny strój jest wyrazem żałoby od początku istnienia cywilizacji ludzkiej

Grzebanie zmarłych towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych. Znacznie nowsze, ale nadal bardzo stare, są zachowania związane z przeżywaniem żałoby. Dlaczego w tym trudnym okresie ubieramy się na czarno?

Wojownicy Wikingów nie nosili hełmów z rogami?

Wojownicy Wikingów nie nosili hełmów z rogami?

Wikingowie i rogate hełmy lub te ze skrzydłami to doskonale znany obraz. Co, jeśli powiedzielibyśmy Wam, że jest on fałszywy i nie ma zbyt wiele wspólnego z historyczną prawdą?

Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze

Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze

Jeden z największych zbrodniarzy XX wieku obrósł wieloma legendami. W naszym zbiorze ciekawostek nie znajdziesz jednak mitów i niesprawdzonych teorii.

Skarby z grobowca Tutenchamona

Skarby z grobowca Tutenchamona

Skarby Tutenchamona są podziwiane od czasu ich odkrycia przez Howarda Carter 4 listopada 1922 roku. Był to pierwszy i do tej pory jedyny w historii Egiptu grób królewski, który do czasu odkrycia pozostał nietknięty.

Św. Linus, drugi papież w historii Kościoła. Kobiece głowy i pog

Św. Linus, drugi papież w historii Kościoła. Kobiece głowy i pogromy wczesnych chrześcijan

Drugi papież w historii, Linus, za swój najwyższy priorytet, przynajmniej według części relacji, uważał… kobiece włosy.

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarszą polską książką kucharską jest wydana w 1682 roku <i>„Compendium ferculorum, albo zebranie potraw”</i>. Jakie przepisy w niej znajdziemy?

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za czary

Halloween to dobry czas na przybliżenie słynnego polowania na czarownice i jego ofiar, którymi nie były tylko kobiety. Poznajcie pięć czarownic z Salem powieszonych za uprawianie czarów.

Dr. Henry Howard Holmes  - pierwszy seryjny morderca

Dr. Henry Howard Holmes - pierwszy seryjny morderca

Herman Webster Mudgett znany bardziej jako H. H. Holmes urodził się w 1861 roku w New Hampshire. Jego rodzina była zamożna, a sam Herman był wyjątkowo inteligentnym dzieckiem zainteresowanym medycyną.

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Armia rzymska była największą i najbardziej znaną siłą bojową w starożytnym świecie.

Historia trepanacji i szaleńca, który przeprowadzał ją jeszcze w

Historia trepanacji i szaleńca, który przeprowadzał ją jeszcze w XXI wieku

Hipokrates potwierdził jej skuteczność. Jest to druga najstarsza na świecie procedura chirurgiczna zaraz po obrzezaniu. Trepanacja, bo o niej mowa, polega na dosłownym wywierceniu dziury w głowie.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się